Περί Παρουσιάσεων

Chilavert

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα,

παρότι έχω εξαιρετική άποψη για τα κείμενα που μοιράζονται οι φίλοι, στο τέλος μου μένει πάντα η ίδια απορία. Πόσο στοιχίζει?

Ξέρετε, υπάρχουν πολλές εισοδηματικές κατηγορίες ατόμων και η αναφορά φθηνά για εμένα μπορεί να σημαίνει μέτρια εώς ακριβά για κάποιον άλλον.

Δε θα ήταν καλύτερο, σε κάθε αναφορά να υπάρχουν οικονομικές αναφορές (ενδεικτικές τιμές) ? πχ για το φαγητό, τη μεταφορά, τις αγορές κ.ά

Επίσης, θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο να υπάρχουν αναφορές για τα μεταφορικά μέσα των ταξιδιών (ποιά εταιρεία - προσφορά επέλεξαν),τις γραμμές που επελέχθησαν και το κόστος τους.

Τα παραπάνω δεν έχουν αξία εάν ο φίλος/φίλη αναφέρεται σε εμπειρία του απ'το μακρυνό παρελθόν.

Αυτό που ζητώ με λίγα λόγια είναι να υπάρξη μία "γραμμή" στις παρουσιάσεις που δε θα περιορίζει στον τρόπο αφήγησης ~φυσικά~ αλλά παράλληλα θα προϋποθέτει και την αναφορά τιμών.

Ευχαριστώ

:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αναφέρεσαι στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν αναφέρεσαι στις ταξιδ.ιστορίες,που απ ότι καταλαβαίνω σ αυτές αναφέρεσαι,δε συμφωνώ στό να υπάρξει"γραμμή"η προυπόθεση σε αναφορά τιμών,γιατί πρόκειται για καθαρά προσωπική αφήγηση όπου ο καθένας μας επιλέγει τι θα αναφέρει τι θα παρουσιάσει και τι όχι,εφ οσον "εκθέτει"λίγο έως πολύ προσωπικές εμπειρίες και βιώματα...άλλος θέλει να πεί όλες τις λεπτομέρειες που έμεινε, πόσο ακριβώς του κόστισε το κατάλυμα, τι έφαγε ,πόσο πλήρωσε και άλλος δε θέλει.
Πάντως αν δείς,αν διαβάζεις ιστορίες θα διαπιστώσεις ότι κατά κανόνα δίνουμε πολλές πληροφορίες για τιμές,πάρα πολλές....
Από κεί και πέρα υπάρχουν οι επί μέρους ενότητες πχ"αναζήτηση πληροφοριών"όπου μπορείς για συγκεκριμένο προορισμό και επί συγκεκριμένου θέματος(;ξενοδοχείο,;εστιατόρια;μετακινήσεις)να ρωτήσεις ό,τι θέλεις και όσα μέλη γνωρίζουν θα σου απαντήσουν.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ σωστά, και εξάλλου σκοπός των Ιστοριών είναι να γράφει ο καθένας εντελώς ελεύθερα σε ότι ύφος θέλει και όσο θέλει. Αν πάμε να βάλουμε κανόνες όσον αφορά το ύφος του γραψίματος ή το περιεχόμενο, το χάσαμε το παιχνίδι. :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ο φίλος μάλλον εννοούσε να υπάρχουν ολες οι οικονομικές και πρακτικές λεπτομέρειες στο τέλος μετά την αφήγηση.

Φυσικά θα ειναι προαιρετικό καθώς κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει κανέναν να δώσει πληροφορίες που ισως δεν θέλει.

Οποτε το "γραμμή" για μένα εννοείται σαν μια σύσταση και οποιος θέλει την εφαρμόζει.

Φυσικά η κυρίως αφήγηση αφορά το στυλ του καθενός και δεν μπαινει σε καμμιά "γραμμή".
 

Chilavert

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλημέρα,

ναι, αναφέρομαι στις ταξιδιωτικές ιστορίες.

ο φίλος fotast έπιασε ακριβώς αυτό που εννοώ.

Εξάλου ανέφερα ότι δε θα έπρεπε να περιορίζεται ο τρόπος αφήγησης των ατόμων, δεν υπάρχει λόγος γιθα κάτι τέτοιο.

Romantic Woman, κατανοώ αυτά που λες και η αναφορά στη λέξη "γραμμή" αφορά καθαρά το συγκεκριμένο κομμάτι που ανέφερα.

Στο τέλος κάθε κειμένου, θα μπορούσε ο καθένας να γράφει σαν υποσημείωση κάποιες ενδεικτικές τιμές που θα βοηθούν κι εμάς τους αναγνώστες ώστε να έχουμε μία συνολική εικόνα.

Εννοείται πως πολλά άτομα αναφέρουν όλες τις πιθανές λεπτομέρειες.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
φίλε chilavert καλώς ήρθες.
Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς και η πρόταση σου μου φαίνεται πολύ καλή.
προσωπικά όσο μπορώ προσπαθώ να αναφέρω ενδεικτικές τιμές για τους φίλους του φόρουμ για να έχουν μια σφαιρική εντύπωση για το μέρος όσον αφορά τα οικονομικά.
δεδομένου οτι ο καθένας μας πηγαίνει με διαφορετικό budget σίγουρα οι αναφερόμενες τιμές ειναι ενδεικτικές...
παράδειγμα.έδωσα για ινδία τιμές που πανω κάτω ισχύουν,για να καταλάβει ο κόσμος οτι μπορεί να φάει αξιοπρεπώς σε καλό εστιατόριο με 3 ευρώ το άτομο.
το ίδιο έγραψα για την καμπότζη ή την συρία.
αυτο ειναι ένα απο τα λεγόμενα travel tips και ειναι λογικό να αναφέρονται...
εξάλλου κάθε οδηγός αναφέρει το γενικο κόστος ζωής μιάς χώρας..
σε αυτά μπορεί να συγκαταλέγονται και εσωτερικές μετακινήσεις,τιμές ταξί,εισιτήρια αρχαιολογικών χώρων κλπ.
θεωρώ οτι με τέτοια στοιχεία μια ιστορία γίνεται πιο ολοκληρωμένη και αυτος που διαβάζει μπορει να καταλάβει πανω κάτω το βιοτικο επίπεδο μιας χώρας...
την λέξη που έγραψες οτι να μπεί μια γραμμη την κατανόησα πλήρως ..
οποιος θέλει να γράφει σχετικά λοιπόν θα ειναι καλό.
Ετσι μπορεί να καταλάβει καποιος και κατα πόσον μπορεί να επισκεφτει μιά χώρα ή όχι..
όσον αφορά τώρα την χρονολογική περίοδο που γράφεται μια ιστορία,αυτο έτσι ή άλιώς το βλέπομε και μπορούμε να κατανοήσομε άν οι πληροφορίες ισχύουν ακομα..
Να είσαι καλά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και πάλι βέβαια δεν θα είναι εντελώς αντιπροσωπευτικό. Μπορεί για παράδειγμα να θέλω να πηγαίνω στην Ασία και να μένω σε ενοικιαζόμενα των δεκα δολαρίων και κάποιος άλλος να μένει στο πενταστερο χλιδάτο και μαλιστα σε βιλιτσα με πριβέ πισίνα το οποίο κάνει τριακόσια δολάρια και πάνω. Κάποιος να τριγυρνάει με την τοπική συγκοινωνια και κα΄ποιος άλλος με μερσεντες και οδηγό. Είναι γνωστό οτι στους περισσότερους προορισμους υπάρχει τόσο και η μια όσο και η άλλη κατηγορία και ένα σωρό ενδιάμεσες.
Ο καθείς εφόσον εμπνευστεί και επιθυμήσει να κάνει κάποιο ανάλογο ταξίδι, θα κάνει την έρευνα του και θα κατασταλλάξει σε τι ειδους ταξίδι θα κανει αναλογα με τον προυπολογισμό του. Το οτι εγώ για παράδειγμα ξόδεψα εναν σκασμό λεφτά σε εναν προορισμό, δε σημαινει οτι καποιος άλλος δε μπορεί να πάει στο ίδιο μέρος και να δει τα ίδια πράγματα με τα μισά λεφτα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Βεβαίως Ερση μου για αυτό και ξεκαθάρισα για το διαφορετικό budget του καθενός ...
Τα βασικά στοιχεία όμως καλό θα ειναι να υπαρχουν και ας τα χρησιμοποιήσει ο καθένας άν θέλει...
πχ.διάβαζα προ ημερών για την καψούρα μου το Ιραν.και ναι μπορώ να πάω γιατί ακομα ειναι μια πολύ φθηνή χώρα..αυτό εννοούσα.
 

Chilavert

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γειά σου Ρενάτα.

Συμφωνώ απόλυτα με τις τοποθετήσεις σου. Παρεπιπτόντως, βρήκα απολαυστικό το κείμενο για το Βιετνάμ. H Aσία είναι μεγάλος έρωτας για εμένα.... :)

ΕΡΣΗ έχεις κι εσύ απ'τη μεριά σου ένα δίκιο αλλά όπως είπε και η Ρενάτα :
Τα βασικά στοιχεία όμως καλό θα ειναι να υπαρχουν και ας τα χρησιμοποιήσει ο καθένας άν θέλει...
Νομίζω ότι κατά μέσο όρο, οι περισσότεροι που γράφουν σε αυτό το site προσπαθούν να περάσουν καλά και με αξιοπρέπεια, τις περισσότερες φορές χωρίς τη λεγόμενη υπερ-χλιδή.

Οπότε, οτιδήποτε κι αν γράψουν σαν extra λεπτομέρεια είναι χρήσιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom