Περί συναλλάγματος

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Στο ηρακλειο υπαρχει το kapa change, σε μια πλατεια δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα της.
Δυστυχως στην ελλαδα υπαρχει μια καχυποψια με τα ανταλλακτηρια,δεν ξερω το λογο,ισως επειδη ειναι ιδιωτες ο κοσμος να φοβαται,εχω ακουσει παμπολες φορες να μου κανουν την βλακωδη ερωτηση αφου καποιος αγορασε συναλλαγμα κυριολεκτικα με βαρια καρδια ,αν αυτα που τους εδωσα ειναι πλαστα.
Στο εξωτερικο δεν ειναι ετσι,ο κοσμος το βλεπει προτιστως σαν ευκολια,εδω το εχει συνδυασει με τις καλυτερες τιμες.
 

mpananias

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΟΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εγω πάντως πριν επισκεφτώ μια χώρα που δεν έχει ευρώ πάντα κάνω συναλλαγμα (100 με 150 ευρώ)!Για τα πρώτα έξοδα, ταξί φαγητό κ.τ.λ
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Εγω πάλι αποφεύγω τις χώρες που έχουν ευρώ σαν τον διάβολο το λιβάνι. προτιμώ το kip. Σταθερή αξία στον χρόνο.
 

mpananias

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΟΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εγω πάλι αποφεύγω τις χώρες που έχουν ευρώ σαν τον διάβολο το λιβάνι. προτιμώ το kip. Σταθερή αξία στον χρόνο.
Γιατι τις αποφεύγεις? ???? τι ειναι το Kip?
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
για δολλαριο Η.ΠΑ. ξερει κανεις αν συμφερει να κανω συναλλαγμα εδω 'η εκει;;;;;
 

t.v.

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ρε παιδιά (και συγγνώμη για την παρέμβασή μου) δε νομίζετε ότι παρα-έγινε πια με το θέμα του συναλλάγματος;

1) Ναι, η Τράπεζα της Ελλάδος (Τ.Ε.) δίνει καλύτερη τιμή απ' τις εμπορικές Τράπεζες (για τον απλούστατο λόγο ότι οι εμπορικές πληρώνουν προμήθεια σ' αυτήν)
2) Ναι, μπορεί να υπάρχουν ανταλλακτήρια που δίνουν τιμές καλύτερες ακόμη κι απ' αυτήν (για διάφορους λόγους)
3) Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις (λίγες ή πολλές - αδιάφορο) που σε κάποιες χώρες μπορεί κάποιος να βρεί καλύτερη τιμή (επίσης, για διάφορους λόγους)
4) Ναι, είναι προτιμότερο (όπου μπορούμε και μας συμφέρει) να πληρώνουμε με πιστωτική
5) Ναι, πολλές φορές, είναι προτιμότερη η ανάληψη από ΑΤΜ αντί για αλλαγή σε ανταλλακτήριο (όχι πάντα όμως - εξαιρέσεις κατά περίπτωση)
6) Πάντοτε έχουμε υπόψη μας το εύρος των ισοτιμιών που μας ενδιαφέρει

ΟΚ, τα συνοψίσαμε τα βασικά - νομίζω. Πάμε παρακάτω;
Καλησπέρα σε όλους. Μπήκα στο site για να ενημερωθώ που είναι καλύτερο να κάνω συνάλλαγμα αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο γιατί οι διαφωνίες σας είναι πολύ έντονες. Ωστόσο, θα κάνω μία προσπάθεια. Θέλω να αλλάξω ευρώ σε σουηδικές κορώνες. 1)όντως η τράπεζα ελλάδος έχει καλύτερες ισοτιμίες γιατί έκανα τη σύγκριση online με άλλες 6 τράπεζες 2)Δεν έχω πιστωτική 3) Δεν έχω σκοπό να ψάχνω εκεί τράπεζες ή ανταλλακτήρια 4)Όταν λέμε "πολλές φορές, είναι προτιμότερη η ανάληψη από ΑΤΜ αντί για αλλαγή σε ανταλλακτήριο (όχι πάντα όμως - εξαιρέσεις κατά περίπτωση)" τι εννοούμε δηλαδή? Από τι εξαρτάται? Έχω ethnocash maestro kai atenet visa.
Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής: α) με συμφέρει ανταλλακτήριο ή τραπεζα ελλάδος ή β) να πάρω από atm εθνικής ή αγροτικής?
Όποιος έχει μία σαφή απάντηση ή έχει κάνει πρόσφατα ταξίδι στη Σουηδία, ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.768
Likes
18.144
Από ΑΤΜ στη Σουηδία, με όποια από τις 2 κάρτες έχεις. Η visa της Αγροτικής μια χαρά ακούγεται.
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
η τραπεζα ελλαδος εχει τιμη πωλησης συναλλαγματος πχ δολλαριο 1,3 ενδεικτικα μιλαω
οι εμπορικες τραπεζες πωλουν με 3 στα χιλια κερδος + την οποιαδηποτε παγια προμηθεια εχουν ,στη δικια μου 3 ευρω, γιαυτο και ειναι ακριβοτερες
η τρ ελλαδος παλια δεν επαιρνε καθολου προμηθεια και ενας απο τους λογους ηταν γιατι ξεφορτωνοταν το συναλλαγμα που εστελναν οι εμπορικες τραπεζες.
οι εμπορικες τραπεζες για τις αναγκες τους εκαναν και μεταξυ τους μεταφορες με προσυμφωνηθεισα τιμη κυριως σε τουριστικες περιοχες.
το ζητουμενο ειναι αξιζει να κουβαλαμε συναλλαγμα περισσοτερο απο το απαραιτητο για τις βασικες μετακινησεις
εγω μεχρι σημερα εχω παρατηρησει οτι σε οποια χωρα και να ειμαι στις αγορες με τη visa οταν ερχεται η χρεωση ερχεται με μεση τιμη του νομισματος της χωρας που εχω κανει την αγορα.(εκτος απο νομισματα που δεν υπαρχουν στο δελτιο τιμων η νομισματα που δεν τα αγοραζει η τρ ελλαδος)
θα μου πει καποιος εγω αγοραζω φτηνοτερα το συναλλαγμα γιατι να χρησιμοποιησω τη καρτα μου
και γω απαντω οτι το να κουβαλω μετρητα ειναι επικινδυνο σε αρκετες χωρες και οταν εχεις πολλα λεφτα στη τσεπη σου δεν αισθανεσαι και ανετα και επιπλεον εχω και μια ασφαλεια στις αγορες μου γιατι η συναλλαγη με καρτα εμπλεκει καποια τραπεζα με το καταστημα που εχω κανει την αγορα και μπορω να διεκδηκησω επιστροφη η αντικατασταση η κατι αλλο.(αυτα ειναι γνωστα υποθετω)
οποτε η μεση τιμη δολλ που με χρεωνει η καρτα τη θεωρω συμφερουσα .
Στις αναληψεις ομως μετρητων υπαρχει ενα θεματακι γιατι αρχιζει και τοκιζει το χρημα που πηραμε αμεσα οπτε υπαρχει ενα κοστος.
αντιθετα οι maestro εχουν ενα κλιμακωτο παγιο ,αν ειναι δολλαρια και κει γινεται με μεση τιμη fixing της ημερας συναλλαγης και φυσικα δεν εχει τοκους .
δεν προσπαθω να κανω προωθηση καρτας αλλα ειναι προσωπικες παρατηρησεις μου
και πληροφοριες που εχω αντλησει εκ των εσω.
φιλικα
 

ioan1971

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντύσσελντορφ
Ονειρεμένο Ταξίδι
... ο Παράδεισος
Γειά σας και από εμένα.
Βέβαια δεν έχω μεγάλη πείρα από ταξίδια στο εξωτερικό αλλά την τελευταία φορά που ταξίδεψα στο Λονδίνο (Δεκ 10) διαπίστωσα τα παρακάτω:
α. Στο Α/Δ Ελ Βενιζέλος πήγα να κάνω συνάλλαγμα και η κοπελίτσα στο γκισέ μου είπε ότι προτιμότερο είναι να κάνω συνολικά μία συναλλαγή και καλύτερα πανω απο 400 ευρώ (ίσως και 600... δεν θυμάμε καλά). Ως αιτιολογία μου είπε ότι, με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσα με την επιστροφή μου, να διέθετα συνάλλαγμα που δεν το ξόδεψα να το επιστρέψω χωρίς να χρειαστεί να παρακρατηθεί κατά τη συναλλαγή, προμήθεια. (Τελικά δεν έκανα συνάλλαγμα... είπα να χρησιμοποιήσω την eurobank κάρτα ανάληψης που έχω, που είναι και visa ταυτόχρονα)
β. Φτάνοντας στο Λονδίνο έκανα ανάληψη μέσω της eurobank κάρτας μου 300 λίρες Αγγλίας από ΑΤΜ, όπου μου έκανε την μετατροπή σε ευρώ με το χαμηλότερο rating που είδα στα υπόλοιπα συναλλακτήρια στο Α/Δ.
γ. Όταν επέστρεψα στην Ελλάδα και μου ηρθε η κίνηση της κάρτας μου διαπίστωσα ότι στη συγκεκριμένη συναλλαγή μου επιβλήθηκε φόρος. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τη EUROBANK μου ανέφεραν ότι η ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ δεν εκτελέστηκε με βάση την κάρτα ανάληψης (δεν είναι συνδεδεμένο το δίκτυο τραπεζών μεταξύ τους) αλλά ως ανάληψη μετρητών με χρήση πιστωτικής κάρτας (visa) και ως εκ τούτου επιβάλλεται ο νόμιμος φόρος της κίνησης....!!!!! (καλό ε!!!)

Ελπίζω να βοήθησα... αν και τελικά ούτε εγώ έβγαλα συμπέρασμα πιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
και επαναλαμβανω......για δολλαρια ΗΠΑ το χει ψαξει κανεις τι συμφερει;;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
γ. Όταν επέστρεψα στην Ελλάδα και μου ηρθε η κίνηση της κάρτας μου διαπίστωσα ότι στη συγκεκριμένη συναλλαγή μου επιβλήθηκε φόρος. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τη EUROBANK μου ανέφεραν ότι η ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ δεν εκτελέστηκε με βάση την κάρτα ανάληψης (δεν είναι συνδεδεμένο το δίκτυο τραπεζών μεταξύ τους) αλλά ως ανάληψη μετρητών με χρήση πιστωτικής κάρτας (visa) και ως εκ τούτου επιβάλλεται ο νόμιμος φόρος της κίνησης....!!!!! (καλό ε!!!)

Ελπίζω να βοήθησα... αν και τελικά ούτε εγώ έβγαλα συμπέρασμα πιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος
Μάλλον μπερδεύεις το φόρο με τον τόκο.... (Για τα υπόλοιπα δε σχολιάζω, τα έχω γράψει δεκάδες φορές).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom