Περί συναλλάγματος

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
η γνωμη μου ειναι κανεις λιγα οσο χρειαζεται για ενα ταξι και φιλοδωρηματα κατα προτιμηση στο αεροδρομιο μολις φτασεις

μολις πας εκει κανεις το συναλλαγμα σου αναλογα με τις απαιτησεις και οχι να εχουμε τη τσεπη μας γεματη συναλλαγμα γιατι αν περισεψουν μετα θα στα παρουν με αλλη τιμη οταν πας να τα κανεις ευρω(εννοειται λιγοτερο)

δοκιμασε και τη καρτα σου σε μια συναλλαγη 1οο ρουβλια αναληψη απο ατμ τραπεζας να δουμε τι σε χρεωνει οταν ερθεις

καλο ταξιδι

Ο σκοπός πάντως είναι να μάθω τι παίζει πριν πάω και όχι όταν θα γυρίσω (κατόπιν εορτής) και για αυτό το λόγο ρωτάω ανθρώπους που έχουν περάσει από παρόμοιες καταστάσεις και γνωρίζουν. Σε αυτό το σημείο δεν πειραματίζεσαι. Βέβαια μετά θα καταθέσω και εγώ με τη σειρά μου τις εμπειρίες μου αλλά δεν θέλω να ανακαλύψω και τον τροχό από την αρχή.

Φανταστείτε λίγο που το έψαξα στο μοναδικό ανταλλακτήριο του Ελ. Βενιζέλος για να αλλάξω Ευρώ σε Ρούβλια. Ενώ η ισοτιμία είναι 1?=40 ρούβλια, εκεί μου έδιναν 36 ρούβλια και επιπλέον προμήθεια 10? για τα 200? ή 15? για τα 600?.

Θα κοιτάξω και στο κέντρο της Αθήνας αλλά παίζει στη Ρωσία να είναι πιο συμφέρουσα η συναλλαγή;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ πάντως Ρωσία σήκωνα με την κάρτα ανάληψης...
Ούτε ανταλακτήρια, ούτε ψάξιμο...
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ πάντως Ρωσία σήκωνα με την κάρτα ανάληψης...
Ούτε ανταλακτήρια, ούτε ψάξιμο...
Δηλαδή με την κάρτα ανάληψης της Εθνικής που έχω εγώ μπορώ σε οποιοδήποτε ΑΤΜ τράπεζας της Ρωσίας να κάνω ανάληψη; Θυμάσαι αν η χρέωση ήταν ανταγωνιστική ή λογική;
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ο σκοπός πάντως είναι να μάθω τι παίζει πριν πάω και όχι όταν θα γυρίσω (κατόπιν εορτής) και για αυτό το λόγο ρωτάω ανθρώπους που έχουν περάσει από παρόμοιες καταστάσεις και γνωρίζουν. Σε αυτό το σημείο δεν πειραματίζεσαι. Βέβαια μετά θα καταθέσω και εγώ με τη σειρά μου τις εμπειρίες μου αλλά δεν θέλω να ανακαλύψω και τον τροχό από την αρχή.

Φανταστείτε λίγο που το έψαξα στο μοναδικό ανταλλακτήριο του Ελ. Βενιζέλος για να αλλάξω Ευρώ σε Ρούβλια. Ενώ η ισοτιμία είναι 1?=40 ρούβλια, εκεί μου έδιναν 36 ρούβλια και επιπλέον προμήθεια 10? για τα 200? ή 15? για τα 600?.

Θα κοιτάξω και στο κέντρο της Αθήνας αλλά παίζει στη Ρωσία να είναι πιο συμφέρουσα η συναλλαγή;
Aπο το την τιμη που βρηκες στο αεροδρομιο σιγουρα ειναι πιο συμφερον να τα ανταλαξεις στην ρωσια.
Στο κεντρο θα βρεις μια ισοτιμια 38 με 39 ρουβλια και φυσικα χαμηλοτερες προμηθειες,ψαξε εκει.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν έχει σήμα Maestro πάνω(που θα έχει)
Τώρα χρεώσεις δε θυμάμαι...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάντως Ρωσία σήκωνα με την κάρτα ανάληψης...
Ούτε ανταλακτήρια, ούτε ψάξιμο...
Όπως κι εγώ, όπως και όλος ο κόσμος που δεν έχει μαύρα μεσάνυχτα από τεχνολογία. Τους υπόλοιπους, άστους να ψάχνουν για ανταλακτήρια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή με την κάρτα ανάληψης της Εθνικής που έχω εγώ μπορώ σε οποιοδήποτε ΑΤΜ τράπεζας της Ρωσίας να κάνω ανάληψη; Θυμάσαι αν η χρέωση ήταν ανταγωνιστική ή λογική;
1 Euro είναι η χρέωση της Εθνικής ανά συναλλαγή. Ισοτιμία είναι το bank rate, εν γένει καλύτερο από κάθε ανταλλακτήριο (στον ανεπτυγμένο κόσμο τουλάχιστον).
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
h maestro (καρτα αναληψης ) ειναι το καλυτερο και ασφαλεστερο εργαλειο

στη ρωσια σημερα αλλαζουν 1 ευρω με 40,6911 και εδω αν βρεις με 40,1241 ητοι πολυ μικρες διαφορες.
οι προμηθειες ομως που ειπες ειναι στανταρ εδω οποτε τι να φορτωνεσε απο εδω με συναλλαγμα
λιγα ευρω στη τσεπη και τη καρτα σου(σιγουρεψου οτι εχει το σημα μαεστρο 2κυκλους κοκκινο μπλε συνηθως)

φιλικα
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ανάληψη με πιστωτική κάρτα από ΑΤΜ,δεν υπαρχει καμία απολύτως χρέωση,το έκανα κατά λάθος στην Ινδία και το κάνω πλέον και εντός αλλά και εκτός Ελλάδας.
Σε επικοινωνιας που ειχα με την τραπεζα μ' ενημερωσανε ότι εχει καταργηθεί η χρέωση για αναληψη με την πιστωτική κάρτα.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σύμφερει η ανάληψη από ATM του εξωτερικού

h maestro (καρτα αναληψης ) ειναι το καλυτερο και ασφαλεστερο εργαλειο

στη ρωσια σημερα αλλαζουν 1 ευρω με 40,6911 και εδω αν βρεις με 40,1241 ητοι πολυ μικρες διαφορες.
οι προμηθειες ομως που ειπες ειναι στανταρ εδω οποτε τι να φορτωνεσε απο εδω με συναλλαγμα
λιγα ευρω στη τσεπη και τη καρτα σου(σιγουρεψου οτι εχει το σημα μαεστρο 2κυκλους κοκκινο μπλε συνηθως)

φιλικα

Τελικά παιδιά πρέπει να έχετε δίκιο :).

Από το site της Εθνικής τράπεζας
"Η ανάληψη μετρητών από τα ΑΤΜς των άλλων Τραπεζών του διατραπεζικού συστήματος της Κύπρου και του εξωτερικού σε Ευρώ, επιβαρύνεται με ? 2,50 ( Λ.Κ.1,46 ) ανά συναλλαγή. Η ανάληψη μετρητών απο τις ΑΤΜς άλλων Τραπεζών σε άλλο νόμισμα επιβαρύνεται με 3,33% στο ποσό ανάληψης (ελάχιστη χρεώση ? 4,20 / Λ.Κ.2,46)"

ενώ για περισσότερες πληροφορίες για τις χρεώσεις όλων των τύπων των καρτών της Εθνικής στο
http://www.nbg.com.cy/images/users/1/Pinakas Exodon Pistotikon Karton_2011.pdf

Τελικά μπορεί οι προμήθειες να είναι κοντά (ΑΤΜ vs Ανταλλακτήρια) αλλά το κέρδος από την διαφορά στην ισοτίμια είναι μεγάλη. Ακόμα και 1 ρούβλι επιπλέον στο ευρώ να πάρεις είναι περίπου κέρδος 15? π.χ. στα 600?, χώρια το άγχος να μεταφέρεις εξαρχής πολλά χρήματα επάνω σου και επίσης μπορείς να ελέγχεις καλύτερα τις ανάγκες σου καθημερινά και σίγουρα δεν πρόκειτε να επιστρέψεις πίσω με πολύ συνάλλαγμα όπου θα στο σκοτώσουν μετά στη μετατροπή.

Ευχαριστώ παιδάκια :D.


 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ανάληψη με πιστωτική κάρτα από ΑΤΜ,δεν υπαρχει καμία απολύτως χρέωση,το έκανα κατά λάθος στην Ινδία και το κάνω πλέον και εντός αλλά και εκτός Ελλάδας.
Σε επικοινωνιας που ειχα με την τραπεζα μ' ενημερωσανε ότι εχει καταργηθεί η χρέωση για αναληψη με την πιστωτική κάρτα.
Για ποια τράπεζα αναφέρεσαι γιατί η Εθνική για όλες τις κάρτες της (πιστωτικές & χρεωστικές) χρεώνει προμήθεια τόσο σε χώρες με ευρώ όσο και σε χώρες χωρίς ευρώ
http://www.nbg.com.cy/images/users/1/Pinakas Exodon Pistotikon Karton_2011.pdf
(τελευταία ενημέρωση Δεκέμβριος του 2010)

Η μοναδική περίπτωση που κερδίζεις είναι με κάρτα ανάληψης σε χώρες με ευρώ που είναι εφάπαξ χρέωση 2,5? ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις υπάρχει προμήθεια 3,33%.

Εκτός και αν το 2011 υπάρχει κάταργηση των παραπάνω χρεώσεων.
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
ετσι μπραβο

τωρα για την πιστωτικη να ενημερωσω οτι ναι μεν μπορει να μην εχει εξοδα συναλλαγης εχει ομως
τοκους αναληψης απο την ημερα που τα παιρνεις και η τιμη συναλλαγης ειναι η μεση τιμη συναλλαγματος(καλο αυτο)
οι τοκοι ομως ειναι περιπου στο 18% οποτε ξεχναμε τη πιστωτικη και μονο σε περιπτωση απολυτης αναγκης αναληψη μετρητων με αυτην.
στα καταστηματα που ψωνιζουμε ναι γιατι ο λογαριασμος ερχεται μετα απο 1 μηνα εχουμε ασφαλεια συναλλγης αλλα οι τοκοι ομως ειναι τοκοι.

φιλικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom