Περί συναλλάγματος

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συνάλλαγμα και Eurobank

Από το site της Eurobank ...

.. στα ATM άλλων Τραπεζών εσωτερικού (DiasNet) και εξωτερικού εντός Ευρωζώνης (Cirrus/Maestro):

  • Ανάληψη μετρητών 2 από τον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση:
    • 1,47? για κάθε ανάληψη έως 209?
      [*]1,39? για κάθε ανάληψη από 210? έως 409?
      [*]1,30? για κάθε ανάληψη από 410? και άνω



    [*]Ερώτηση υπολοίπου στον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση 0,15? ανά συναλλαγή


.. στα ATM άλλων Τραπεζών εξωτερικού εκτός Ευρωζώνης (Cirrus/Maestro):

  • Ανάληψη μετρητών με την κάρτα EuroLine Debit από τον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση: 0,50% επί του ποσού ανάληψης (πλέον 1,50? χρέωση για την μετατροπή συναλλάγματος)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ανάληψη με πιστωτική κάρτα από ΑΤΜ,δεν υπαρχει καμία απολύτως χρέωση,το έκανα κατά λάθος στην Ινδία και το κάνω πλέον και εντός αλλά και εκτός Ελλάδας.
Σε επικοινωνιας που ειχα με την τραπεζα μ' ενημερωσανε ότι εχει καταργηθεί η χρέωση για αναληψη με την πιστωτική κάρτα.
Ναι, αλλά χρεώνεσαι με τόκο από τη μέρα ανάληψης (ακόμα και πριν την έκδοση του λογαριασμού δηλαδή) και μάλιστα με διαφορετικό επιτόκιο....
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ναι, αλλά χρεώνεσαι με τόκο από τη μέρα ανάληψης (ακόμα και πριν την έκδοση του λογαριασμού δηλαδή) και μάλιστα με διαφορετικό επιτόκιο....
Δεν εχω παρατηρησε κατι τετοιο στα statement που μου στέλνει η τραπεζα αλλα ουτε και στο internet banking.
Θα το ελεγξω ξανα και θα γράψω στο παρον σχετικα.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Από το site της Eurobank ...

.. στα ATM άλλων Τραπεζών εσωτερικού (DiasNet) και εξωτερικού εντός Ευρωζώνης (Cirrus/Maestro):

  • Ανάληψη μετρητών 2 από τον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση:
    • 1,47? για κάθε ανάληψη έως 209?
      [*]1,39? για κάθε ανάληψη από 210? έως 409?
      [*]1,30? για κάθε ανάληψη από 410? και άνω


    [*]Ερώτηση υπολοίπου στον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση 0,15? ανά συναλλαγή

.. στα ATM άλλων Τραπεζών εξωτερικού εκτός Ευρωζώνης (Cirrus/Maestro):

  • Ανάληψη μετρητών με την κάρτα EuroLine Debit από τον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση: 0,50% επί του ποσού ανάληψης (πλέον 1,50? χρέωση για την μετατροπή συναλλάγματος)


Μπερδεύτηκα. Τελικά, όταν πάω Λονδίνο, να πάρω μαζί μου συνάλλαγμα ή όχι; :shock: Πάντως προτιμώ να πάρω συνάλλαγμα και γιατί δε θέλω να πάρω μαζί μου την κάρτα της Εθνικής και για να είμαι σίγουρη ότι θα ξοδέψω αυτό και μόνο αυτό το ποσό που θα έχω μαζί μου. Εισιτήρια για μουσεία/παραστάσεις έχω βγάλει ήδη και λογικά τα μόνα που θα ξοδέψω θα είναι για φαγητό, μετακινήσεις, ε και τίποτα μικροαγορές. Παρίσι που είχα πάει με κάρτα, αν και εκεί δεν ήθελε συνάλλαγμα, παρασύρθηκα και ξόδεψα παραπάνω. Ε; Τι λέτε;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.498
Likes
8.017
Μπερδεύτηκα. Τελικά, όταν πάω Λονδίνο, να πάρω μαζί μου συνάλλαγμα ή όχι; :shock: Πάντως προτιμώ να πάρω συνάλλαγμα και γιατί δε θέλω να πάρω μαζί μου την κάρτα της Εθνικής και για να είμαι σίγουρη ότι θα ξοδέψω αυτό και μόνο αυτό το ποσό που θα έχω μαζί μου. Εισιτήρια για μουσεία/παραστάσεις έχω βγάλει ήδη και λογικά τα μόνα που θα ξοδέψω θα είναι για φαγητό, μετακινήσεις, ε και τίποτα μικροαγορές. Παρίσι που είχα πάει με κάρτα, αν και εκεί δεν ήθελε συνάλλαγμα, παρασύρθηκα και ξόδεψα παραπάνω. Ε; Τι λέτε;

Βρε κορίτσι μου, τι περιμένεις να σου πούμε δηλαδή? Ναι, μην πάρεις την κάρτα σου γιατί θα παρασυρθείς??? :roll:
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
εσυ ΜΕΛ εχεις ηδη πληρωσει τις προμηθειες αφου εχεις προπληρωσει ολα οσα θελεις να κανεις
οποτε τι το θες το συναλλαγμα/???? για να πληρωσεις προμηθειες στη τραπεζα???
εδω μιλαμε οχι μονο για την εξυπηρετηση που εχει καποιος οταν εχει μετρητα στη τσεπη αλλα και για το θεμα ασφαλειας που ειανι εξ ισου σοβαρο.
εγω προτιμω να πληρωσω και ενα η δυο ευρω προμηθειες παρα να εχω πολλα μετρητα στη τσεπη.
επισης το καλο που εχει η καρτα αναληψης ειανι οταν πχ εισαι στην ινδια σου δινει τοπικο νομισμα και η τιμη μετατροπης ειναι η μεση τιμη fixing του δελτιου τιμων της τραπεζας και οχι η τιμη πωλησης που πληρνουμε οταν αγοραζουμε συναλλαγμα απο την τραπεζα.
πιστευω να εγινα κατανοητος.
μεση τιμη = τιμη αγορας + τιμη πωλησης /2

φιλικα
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Vario, ναι, αυτό ήθελα. Πιο πολύ δηλαδή η απορία μου είχε να κάνει με το "άντε και παίρνω συνάλλαγμα, είναι σίγουρο ότι έχω υπολογίσει σωστά το αναγκαίο ποσό" κι αυτό γιατί δε γνωρίζω το κόστος ζωής.
Περίμενε, όσο πλησιάζει ο καιρός θα κάνω χειρότερες ερωτήσεις! :bleh:

kostasbmw, ήσουν υπέρ του δέοντος διαφωτιστικός και με έπεισες και μόνο που σε διάβασα. Εχεις δίκιο σε όλα.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
παιδια στον αγιο δομινικο που με συμφερει να ανταλαξω τα ?? λεω να κανω και μια συναλλαγη εδω να παω με καποια δολαρια εκει.με δολαρια ηπα θα ειμαι μια χαρα ετσι δεν ειναι?
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
αγαπητε

1 ευρω = 50,5 πεσος με μεση τιμη χτες εκει

1 δολλαριο = 38,8 πεσος μεση τιμη χτες εκει

1 ευρω = 1,35 δολλαρια μεση τιμη χτες εδω

διαλεγεις και παιρνεις

εγω δεν θα αγοραζα πανω απο 200 δολλαρια εδω (και πολλα ειναι)

τα υπολοιπα αναλογα με τις αναγκες εκει με τη μαεστρο καρτα.

ειπαμε ασφαλεια πανω απο ολα
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εχω μονο του ατμ μου της αγροτικης viza ειναι. και λεω να βγαλω και μια πιστωτικη.
εκει με πεσος λειτουργουνε?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
χεχ πιο πολυ συμφερει το ?. οποτε λετε να παρω 200$ και 200? μαζι μου και τα αλλα με καρτα?
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
αυτη για το ατμ αν ειναι μισθοδοσιας ειναι μαεστρο και δουλευει σχεδον σε ολο το κοσμο.
πιστωτικη Visa την εχεις για εφεδρικο οπλο σε περιπτωση που θελεις να αγορασεις κατι η να πληρωσεις μια υπηρεσια και δεν εχεις μετρητα η δεν δεν παιρνουν τη μαεστρο (πραγμα σπανιο)
διακοσια μια χαρα ειναι απλα δε χαλας πολλα σε τοπικο νομισμα και σου μενουν ψιλα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.819
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom