Περί φαγητού στην Ευρώπη

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Το θεμα δεν ειναι να παραδεχτω εγω το λαθος μου, αλλα να βελτιωθουν οι Ρωμαιοι εστιατορες. Κακες επιλογες μπορει να εκανα και να υπαρχουν και 10-20 μαγαζια στη Ρωμη που αξιζουν, δε λεω. Τα υπολοιπα ομως, παραμενουν κατω του μετριου.
Δηλαδή έφαγες σε 3.000 εστιατόρια στη Ρώμη και σου ξέφυγαν μόνο μερικά; Μπράβο...

Τέλος πάντων, κι εγώ άκουσα παράπονα από τους φίλους μου ότι η bistecca fiorentina στη Φλωρεντία ήταν ωμή, γιατί προφανώς στα Καλύβια τρώνε καλύτερα ψημένες σπαλομπριζόλες... Δεν έχει νόημα η συζήτηση.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Στο Παρίσι ήμουν πολύ άτυχη στο φαγητό! Μια βδομάδα έμεινα, κάθε βράδυ ψάχναμε από οδηγούς (δεν ήξερα ακόμα το travelstories) άλλο εστιατόριο,πουθενά δε μας άρεσε. Ίσως να είναι σημαδιακό που στο μόνο μέρος που ευχαριστηθήκαμε ήταν ένα ιταλικό στη Μονμάρτη..
Πάντως επειδή αποκλείω να μην έχει καλό φαγητό στο Παρίσι, θεωρώ εαυτόν πολύ άτυχο και πρέπει οπωσδήποτε την επόμενη φορά να ψάξω πολύ καλά στο φόρουμ!

Σημειώνω: είμαι πάντα ανοιχτή σε νέες γεύσεις και έχω φάει καταπληκτικά σε άλλα μέρη στη Γαλλία (Μασσαλία, Νανσύ, Στρασβούργο κοκ). Ήμουν άτυχη στο Παρίσι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παρακαλούνται οι αγαπητοί συμφορουμίτες να παρκάρουν σε μια γωνία το εγώ τους. Δεν κάνουμε διαγωνισμό ποιός "ξέρει να φάει" καλύτερα (Όλοι άλλωστε γνωρίζουν ότι αυτός είμαι εγώ - και έχω και τεκμήρια).

Το φαγητό σε κάθε - μα κάθε - χώρα έχει τη δική του ιστορία, παράδοση, μαγείρεμα κλπ. Κάποιος που έχει συνηθίσει σε μπόλικα ορεκτικά και μπριζολίδια όπως στις ταβέρνες πρέπει να ξεπεράσει ένα μικρό πολιτισμικό σοκ για να φάει σε ιταλική τρατορία, σε γαλλικό μπιστρό ή σε γιαπωνέζικο σουσάδικο. Μπορεί σε κάθε κατηγορία να επιλέξει "τουριστικά" εστιατόρια (όπου επί το πλείστον τα φαγητά μαγειρέυουνται για "ασυνήθιστους" ουρανίσκους), μαγαζιά που μαζέυουν ντόπιους, ή και εστιατόρια υψηλής γαστρονομίας. Ή, αν δε θέλει καθόλου πολιτισμικό σοκ, να φάει σε κάποιο φασόν McDonalds, Hard rock Cafe, TGI Fridays κλπ (να αφήσει π.χ. ένα θεικό tartare για να πάει για πατάτες στα Quick).

Το θέμα δεν είναι ποιά κατηγορία είναι καλύτερη από τη δείνα. Ο καθένας έχει την προτίμησή του και δε θα την αλλάξει ότι και να του γράψει κάποιος σε ένα δικτυακό forum. Το ζητούμενο είναι να είναι σαφές ότι κάθε "μαγαζί" κρίνεται για την κατηγορία στην οποία ανήκει. Δεν είναι δυνατό π.χ. ένα αργεντίνικο εστιατόριο να κριθεί αρνητικά επειδή δεν είχε ποικιλία από ψαρικά...

Ναι, στη Γαλλία τρώς κορυφαία αν αποφύγεις τα τουριστικά. Οι γάλλοι μπορεί να έχουν χίλιες δυο παραξενιές, αλλά ξέρουν να επιλέγουν το καλό από το μέτριο. Είτε φας σε φούρνο, είτε σε 3 αστέρια Michelin, καλά θα φας. Αρκεί να περιμένεις Γαλλικό φαγητό (ή οποιασδήποτε άλλης εθνικότητας προτιμάς, το Chez Omar π.χ. έχει το κορυφαίο Couscous παγκοσμίως εκτός Μαρόκου), κι όχι αυτό ελληνικής ταβέρνας. Αν περιμένεις καλοψημένη μπριζόλα και σου έρθει tartare, ναι, θα έχεις μάλλον πρόβλημα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Νομίζω πως αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση.
Δεν μπορείς να αφορίζεις το φαγητό και την εστίαση σε μία ολόκληρη πρωτεύουσα επειδή έτυχε να μη φας καλά.
Λες ήμουν άτυχος και ελπίζεις την επόμενη φορά να κάνεις καλύτερες επιλογές.
Αν φυσικά δε σου αρέσει μια τοπική κουζίνα ποτέ δε θα είσαι ευχαριστημένος.
Παρεμπιπτόντως, επειδή το διάβασα από τον τριπάκια αλλά και από άλλους: μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι πρέπει να φας τρία πιάτα για να χορτάσεις στην Ιταλία. Ναι, οι μερίδες είναι συγκεκριμένου μεγέθους για να μπορεις να φας, αν θέλεις, πρώτο και δεύτερο πιάτο και γλυκό, αλλά εγώ ποτέ δεν το κάνω και όχι από τσιγκουνιά, αλλά γιατί πάντα χορταίνω με το ένα από τα δύο (συν κάτι ακόμα, π.χ. αντιπάστο ή σαλάτα ή γλυκό). Και δεν είμαι και καμιά μινιόν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και γιατί όχι? Ας πει τη γνώμη του ο καθένας απ' αυτούς τους πολλούς, ας ανοίξει και νέο θέμα, να πεις κι εσύ τη γνώμη σου, να πω κι εγώ τη δική μου, να δώσουμε παραδείγματα, να πληροφορηθούν αυτοί που πρόκειται να πάνε. Αυτός δεν είναι και ο σκοπός του φόρουμ?
ΥΓ. Να υποθέσω, απ' τον σχολιασμό σου, ότι δεν συμφωνείς. Αυτό, κατ' αρχήν, δε μου λέει και πολλά αφού, ως γνωστόν, κάτι τέτοιο ισχύει σχεδόν για ο,τιδήποτε μη ιταλικό.
όχι, όχι..παρεξηγούμαι πάλι..αυτό το είπες σε θέμα για τη Ρώμη, δηλ ασχετο. δεν μιλάς στη Ρώμη για τα αρχαία που έχει η Αμερική πχ.
ανοίχτηκε άλλο θέμα και ο καθένας λεει τη γνώμη του. πάντως την κουζίνα την αντιμετώπισα συνολικά και όχι μεμονωμένα. ο ουρανίσκος μου αγαπητέ δεν έχει σημαιακια, αλιμονο..αριστουργήματα έχω φάει παντού, συνολικά όμως η κουζίνα που ξεχωρίζει στον πλανήτη είναι η ιταλική. κι αυτό δεν αλλάζει όσο κι αν μιλάτε. όλος ο κόσμος ιταλικά τρώει, κάτι σημαίνει αυτό. και στη Λισσαβώνα το 1ο εστιατόριο που μου προτάθηκε ως μεταξύ των κορυφαίων της πόλης, ιταλικό ήταν..άσχετο αν προτίμησα τα τοπικά..
και ο Alain Ducasse το εστιατόριό του στο Μόντε Κάρλο ιταλικό το έκανε. είδε κ απόειδε ο άνθρωπος με τη γαλλική κουζίνα και είπε να ασχοληθεί με κάτι σοβαρό...έτσι και δείτε ιταλικό εστιατόριο να μετατρέπεται σε γαλλικό να μου το πείτε. σε καποια άλλη ζωή δηλ, στον Κλινγκον-πλανήτη μαλλον..:haha:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Βρε παιδια το edy εγω το προτεινα, και επιμενω, εχοντας φαει εκει δυο τρεις φορες, οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη για μεσημεριανο γευμα για οποιον βρισκεται στο κεντρο.. μαλιστα συμφορουμιτες που πηγαν, εγραψαν οτι τους αρεσε..
οκ ειναι μικρουλι αλλα ειναι αυθεντικο και το φαγητο ειναι καλομαγειρεμενο και νοστιμο..
σιγουρα τα γουστα μας δεν ταυτιζονται με ολους, αλοιμονο..
εμενα πχ το gusto που αρεσε στη συμφορουμιτισσα, δεν μου λεει τπτ, το βρισκω αδιαφορο, ενα χλιαρο μαγαζι που μπορεις να το βρεις παντου στην ευρωπη (και στην ελλαδα) και σαν φαγητο το βρηκα πολυ μετριο.. προφανως λοιπον και εχουμε αλλη αισθητικη και αλλες προτιμησεις στο θεμα φαγητου..

παντως νομιζω οτι το να παιρνουμε μια πληροφορια και να τη φιλτραρουμε πριν τη χρησιμοποιησουμε ειναι το πιο σωστο..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Samion: σε λαικό μαγαζί στην Αθήνα θα φας καλά. σε λαικό στη Ρώμη θα φας αριστουργήματα..η διαφορά είναι πολύυυ μεγάλη

Babaduma: και στην Πορτογαλία, και στην Πορτογαλία!

Samion: μην τα λες δημόσια αυτά γιατί έχουν πάει πολλοί..και θα πέσει κράξιμο..

Babaduma: Και γιατί όχι? Ας πει τη γνώμη του ο καθένας απ' αυτούς τους πολλούς, ας ανοίξει και νέο θέμα, να πεις κι εσύ τη γνώμη σου, να πω κι εγώ τη δική μου, να δώσουμε παραδείγματα, να πληροφορηθούν αυτοί που πρόκειται να πάνε. Αυτός δεν είναι και ο σκοπός του φόρουμ?

ΥΓ. Να υποθέσω, απ' τον σχολιασμό σου, ότι δεν συμφωνείς. Αυτό, κατ' αρχήν, δε μου λέει και πολλά αφού, ως γνωστόν, κάτι τέτοιο ισχύει σχεδόν για ο,τιδήποτε μη ιταλικό.

όχι, όχι..παρεξηγούμαι πάλι..αυτό το είπες σε θέμα για τη Ρώμη, δηλ ασχετο. δεν μιλάς στη Ρώμη για τα αρχαία που έχει η Αμερική πχ.
ανοίχτηκε άλλο θέμα και ο καθένας λεει τη γνώμη του. πάντως την κουζίνα την αντιμετώπισα συνολικά και όχι μεμονωμένα. ο ουρανίσκος μου αγαπητέ δεν έχει σημαιακια, αλιμονο..αριστουργήματα έχω φάει παντού, συνολικά όμως η κουζίνα που ξεχωρίζει στον πλανήτη είναι η ιταλική. κι αυτό δεν αλλάζει όσο κι αν μιλάτε. όλος ο κόσμος ιταλικά τρώει, κάτι σημαίνει αυτό. και στη Λισσαβώνα το 1ο εστιατόριο που μου προτάθηκε ως μεταξύ των κορυφαίων της πόλης, ιταλικό ήταν..άσχετο αν προτίμησα τα τοπικά..
και ο Alain Ducasse το εστιατόριό του στο Μόντε Κάρλο ιταλικό το έκανε. είδε κ απόειδε ο άνθρωπος με τη γαλλική κουζίνα και είπε να ασχοληθεί με κάτι σοβαρό...έτσι και δείτε ιταλικό εστιατόριο να μετατρέπεται σε γαλλικό να μου το πείτε. σε καποια άλλη ζωή δηλ, στον Κλινγκον-πλανήτη μαλλον..:haha:
- "Τρεις λαλούν και δυό χορεύουν"

- "Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα"

- "Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε"

... λέει ο θυμόσοφος Ελληνικός λαός.

"Επί της ουσίας, ουδέν" ... συμπληρώνω εγώ.

Η απάντησή σου, φίλε μου, αφορούσε μόνο το ΥΓ (το οποίο, έτσι κι αλλιώς, ήταν για να σε τσιγκλίσω):

Τη σημασία και αξία της Ιταλικής κουζίνας ουδείς (εχέφρων) την αμφισβήτησε. Κι εγώ έφαγα εξαιρετικά εδώ

Italian Restaurant, Kensington High Street W8 London - Il Portico.

Il Portico London - Italian Restaurant Review, Online Booking and Information

IL Portico Restaurant Reviews, London, United Kingdom - TripAdvisor

στο Λονδίνο, αλλά και εδώ

Da Vincenzo | Dublin Restaurant - Reviews, Menu & Dining Guide South Dublin - MenuPages.ie

στο Δουβλίνο, αλλά και εδώ

La Ricotta - Ristorante

La Ricotta, Porto - Restaurant Reviews - TripAdvisor

στο Πόρτο (λόγω ώρας, 11:00 μ.μ., δεν υπήρχε άλλο σοβαρό εστιατόριο ανοικτό στην περιοχή) αλλά το επόμενο βράδυ έφαγα εδώ

Restaurante Escondidinho Porto

Escondidinho, Porto - Restaurant Reviews - TripAdvisor

και ήταν κλάσεις ανώτερο. So what?

Το γιατί είναι γεμάτες οι Η.Π.Α. ή ο Καναδάς ή η Αυστραλία ή η Γερμανία ή δεν-ξέρω-και-γω-ποιά-άλλη-χώρα με Ιταλικά ή Ελληνικά ή "Κινέζικα" εστιατόρια έχει να κάνει, βεβαίως, με την κουζίνα της χώρας προέλευσης αλλά και μ' ένα σωρά άλλους παράγοντες, πολλοί εκ των οποίων είναι προφανείς.

Το γιατί "θα πέσει κράξιμο" απ' τους πολλούς για την ουσία του σχολίου μου δεν είπες και για το αν διαφωνείς επί της ουσίας (στο γενικό, όπως αναφέρθηκε, για τα λαϊκά μαγαζιά της Αθήνας, της Ρώμης ή της Πορτογαλίας).

ΥΓ. Για τον Κλίνγκον δεν γνωρίζω. Για τον Βούλκαν, ρώτα ό,τι θες! :)

ΥΓ.2. Κατά τα άλλα, πολύ καλά το έθεσε το (γενικότερο) θέμα ο taver και σωστές οι παρατηρήσεις του traveller.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν είπες και για το αν διαφωνείς επί της ουσίας (στο γενικό, όπως αναφέρθηκε, για τα λαϊκά μαγαζιά της Αθήνας, της Ρώμης ή της Πορτογαλίας).
ΥΓ. Για τον Κλίνγκον δεν γνωρίζω.
αν ξόδευες λίγη από την ενέργειά σου να γράψεις καμμιά ιστορία...θα γινόμασταν "πλουσιότεροι"..(το ίδιο ισχύει κ για μένα).
στη Ρώμη τρως αριστουργήματα, στην Αθήνα-Λισσαβώνα απλά τρως καλά σε λαικά μαγαζιά. ε δεν τρελλάθηκα κιόλας, ούτε και ξέρω κανέναν που να το έκανε. εσύ μήπως?:D
ο Κλινγκον-πλανήτης είναι κλάσης Μ. αλλιώς: Qo'noS..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αν ξόδευες λίγη από την ενέργειά σου να γράψεις καμμιά ιστορία...θα γινόμασταν "πλουσιότεροι"..
Έλα τώρα, τρία tips σου (σας) έδωσα (και μάλιστα Ιταλικά! ). Μην είστε και πλεονέκτες! :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
στην Αθήνα-Λισσαβώνα απλά τρως καλά σε λαικά μαγαζιά. ε δεν τρελλάθηκα κιόλας, ούτε και ξέρω κανέναν που να το έκανε. εσύ μήπως?:D
Να θυμίσω κάτι αίσχη σε πορτογαλικό εστιατόριο στο Macau ?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καταρχήν το Macau συντάσσεται με αμαρτωλό... συνεπώς μιλάμε για "Αμαρτωλό Macau"... όταν λοιπόν πας στο αμαρτωλό Macau μοιραία θα κάνεις αμαρτωλά γεύματα...
Η συγκεκριμένη λοιπόν εκδρομή ναι, ήταν μια αμαρτωλή γευστική υπερπαραγωγή που τα είχε όλα... επισκέψεις σε ειδικά για μη υψοφοβικούς μπαρ, κινέζικα ταχυφαγεία πάτους, παγωτά σε λαμπερά καζίνο και φυσικά κτηνωδίες σε Πορτογαλικά εστιατόρια...

Αγαπάμε αμαρτωλό ΜACAU...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.501
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom