Περικοπή 30% σε Δώρο, «ψαλίδι» σε επιδόματα και αύξηση ΦΠΑ στο πακέτο της κυβέρνησης

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και ένα καλό των μέτρων:ανακοινώθηκαν και είδαμε "άσπρη" μέρα...μέσα σε 2 ώρες το έστρωσε το χιονάκι.Άντε μπας και ξεχαστούμε λίγο...:clap::clap:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
τι ακριβώς εννοείς με την παραπάνω προταση;
φυγόπονοι σίγουρα υπάρχουν. Ολοι τους όμως;
Όλοι τους.
Όταν έχεις ανάγκη και η οικογένεια σου πεινάει, χρωστάς νοίκια και κινδυνεύεις να βρεθείς στο δρόμο, κάνεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δουλειά, καθαρίζεις σκάλες, μαζεύεις ελιές, κουβαλάς βαλίτσες, φεύγεις μετανάστης. Ότι έκαναν χιλιάδες έλληνες στο παρελθόν δηλαδή.
Προφανώς οι σημερινοί άνεργοι δεν έχουν και τόση μεγάλη ανάγκη. Όλο και κάποιος τσοντάρει, όλο και κάποιος τους βοηθάει.
Και τι με νοιάζει εμένα αν έκαναν σπουδές και δεν θέλουν να κάνουν κάτι άλλο?
Επιλογή τους να σπουδάσουν γνωρίζοντας για την ανεργία ( η ανεργία δεν είναι σημερινό φαινόμενο, υπάρχει εδώ και δεκαετίες). Και γω σπούδασα κάτι και κάνω κάτι άλλο.
Δικό τους πρόβλημα ας το λύσουν, μη ζητάνε όμως να τους το λύσουμε εμείς οι υπόλοιποι.
Στην Ευρώπη και την Αμερική, υπάρχουν στρατιές πτυχιούχων που δουλεύουν ταξιτζήδες, εισπράκτορες, σερβιτόροι κλπ κλπ. Αυτοί όμως δεν έχουν τη μαμάκα και τον μπαμπάκα που συνεισφέρουν. Ζουν μόνοι τους και αναγκάζονται να εργαστούν μέχρι να βρουν αυτό που τους ταιριάζει.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Μετά από χρόνια σκληρής εργασίας, έχω βρει πλέον μια δουλειά που μου ταιριάζει, δουλεύω 12 ώρες την ημέρα και το απολαμβάνω, γιατί βγάζω χρήματα με πολύ κόπο, αλλά και με την αξία μου. Μπορώ να κάνω τα όνειρα μου πραγματικότητα και όχι απλά να ονειρεύομαι σε μια καφετέρια ή σε ένα μίζερο γραφειάκι ( που θα ήταν και επιλογή μου να κυνηγήσω όπως χιλιάδες άλλοι). .
Αυτό τώρα είναι καλό που περιγράφεις δηλαδή;; 12 ώρες δουλεία την μέρα και 1 να πας και να έρθεις 13. Το θέμα που παρουσιάζεις είναι κοινωνικό,ειναι ενα τεράστιο κοινωνικο προβλημα και τα γραφομενα σου είναι ανθρώπου που έχει αναγάγει την αυξημένη εργασία στο υπέρτατο αγαθό. Και μετά κάθονται κάποιοι και λένε ότι η σημερινή οικογένεια δεν παει καλα και ότι τα παιδιά δεν έχουν άξιες και ιδανικά. Άμα το δικό σου θετικό παράδειγμα το ακολουθούσαν όλοι τότε τι θα γινόταν στην κοινωνία;; Κανένας γονέας δεν θα έβλεπε ποτέ τα παιδία του με ότι αποτελέσματα έχει αυτό.
Και το αστείο είναι οτι και εσύ μπορεί να είσαι ένα από αυτούς που θα κατηγορείς τέτοια παιδία και τέτοιες οικογένειες κάνοντας όμως και εσύ το ίδιο με το να δουλεύεις τόσες ώρες και ακόμα χειρότερα με το να το υποστηρίζεις;
Άντε και βρήκες τα λεφτά για να κανείς τα όνειρα σου πραγματικότητα οπως λες!! Αλλά που θα βρεις χρόνο να τα κανείς πραγματικότητα;;;..


Για τα στοιχειά δεν μου απάντησες παρά συνεχίζεις να αναφέρεις γενικές θεωρίες ότι είσαι σίγουρος ότι οι Έλληνες βαριούνται να δουλέψουν;; Ξαναγράφω λοιπόν..

«Δουλείες δεν υπάρχουν. Κάτι τέτοιο αποδεικνύεται πολύ εύκολα αν αναλογιστεί κανείς ότι τα ποσοστά ανεργίας στην Ελλάδα είναι τα ίδια και χαμηλότερα από τα ποσοστά πολλών άλλων χωρών της Ευρώπης και παγκοσμίως. Για παράδειγμα στην Ισπανία το ποσοστό ανεργίας είναι 18% και το ποσοστό ανεργίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι κοντά στο 10%. Μήπως και οι «εταίροι» μας είναι ρέμπελοι σαν και εμάς και ενώ οι δουλείες τους προσφέρονται απλόχερα αυτοί τις απορρίπτουν λόγω σνομπισμού ?»
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μην ξεχνάμε όμως ότι τα όνειρα του καθενός ειναι κατι εντελώς υποκειμενικο. Δεν σημαινει οτι όλοι έχουν ως υπερτατο ονειρο να κανουν οικογενεια, παιδια κλπ...
και στο κάτω κάτω αν ο άλλος βρίσκει χρόνο διοτι το όνειρό του χρειάζεται μόνο 3 ώρες την ημέρα, εμάς τι λόγος μας πέφτει;;;;

συγγνώμη traveladdict, δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο σου.
όμως θέλω να πω ότι το τι κάνει τον καθενα ευτυχισμενο ειναι καθαρα προσωπικο θεμα και κανεις δεν εχει δικαιωμα να το κρινει. Αν αυτον τον κανει και η δουλεια ευτυχισμενο; μπορεί να δουλευει και 12 και 15 ώρες, αλλα να περναει τοσο καλα που να τον γεμιζει και στις ελευθερες ωρες του να κανει και άλλα πραγματα που τον γεμιζουν. Μην το βρίσκετε ακραίο, συμβαίνει.Μπορει οχι στον καθένα, αλλά υπαρχουν και άνθρωποι που περνανε καλα στη δουλεια,και εχουν και φιλους και πραγματικούς αδερφούς. Δεν εχουμε ολοι τα ιδια όνειρα στη ζωή "να εχουμε μια δουλεια να βγαζουμε τα προς το ζην και μια ευτυχισμενη οικογενεια όταν θα γυρναμε το βραδυ σπιτι".
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
μην ξεχνάμε όμως ότι τα όνειρα του καθενός ειναι κατι εντελώς υποκειμενικο. Δεν σημαινει οτι όλοι έχουν ως υπερτατο ονειρο να κανουν οικογενεια, παιδια κλπ...
και στο κάτω κάτω αν ο άλλος βρίσκει χρόνο διοτι το όνειρό του χρειάζεται μόνο 3 ώρες την ημέρα, εμάς τι λόγος μας πέφτει;;;;

συγγνώμη traveladdict, δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο σου.
όμως θέλω να πω ότι το τι κάνει τον καθενα ευτυχισμενο ειναι καθαρα προσωπικο θεμα και κανεις δεν εχει δικαιωμα να το κρινει. Αν αυτον τον κανει και η δουλεια ευτυχισμενο; μπορεί να δουλευει και 12 και 15 ώρες, αλλα να περναει τοσο καλα που να τον γεμιζει και στις ελευθερες ωρες του να κανει και άλλα πραγματα που τον γεμιζουν. Μην το βρίσκετε ακραίο, συμβαίνει.Μπορει οχι στον καθένα, αλλά υπαρχουν και άνθρωποι που περνανε καλα στη δουλεια,και εχουν και φιλους και πραγματικούς αδερφούς. Δεν εχουμε ολοι τα ιδια όνειρα στη ζωή "να εχουμε μια δουλεια να βγαζουμε τα προς το ζην και μια ευτυχισμενη οικογενεια όταν θα γυρναμε το βραδυ σπιτι".
Η απάντηση μου δεν ήταν επίθεση προς τον Traveladdict αλλά απέναντι σε μια νοοτροπία που δημιουργείται παγκοσμίως ότι μόνο η πολύωρη δουλεία είναι αυτή που μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο ευτυχισμένο. Ο Traveladdict έγραψε παραπάνω

«Μπορώ να κάνω τα όνειρα μου πραγματικότητα (δουλεύοντας 12 ώρες τη μέρα) και όχι απλά να ονειρεύομαι σε μια καφετέρια ή σε ένα μίζερο γραφειάκι ( που θα ήταν και επιλογή μου να κυνηγήσω όπως χιλιάδες άλλοι)»

Κατακρίνει τα «μίζερα γραφειάκια» και προάγει το 12ωρο σαν τον μόνο τρόπο για να προαχθεί το ανθρώπινο είδος.
Tita, προφανώς και ο καθένας έχει υποκειμενικά κριτήρια για το τι τον ευχαριστεί και αυτό είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά δεν μπορεί να κατακρίνει και όλους του άλλους σύμφωνα με τα αυτά.
Όταν κάποιος λοιπόν κατακρίνει τα «μίζερα γραφειάκια» και προάγει το 12ωρο σαν τον μόνο τρόπο για να προαχθεί το ανθρώπινο είδος είναι σαν να μην έχει υπόψη του τα προβλήματα που δημιουργεί αυτό, στον εαυτό του και στην κοινωνία. Δεν γίνεται να υπάρχει οικογένεια, με την ανθρώπινη έννοια του όρου, και σωστά μεγαλωμένα παιδία όταν οι γονείς δεν τα βλέπουν ξύπνια για μέρες ολόκληρες παρά μόνο όταν κοιμούνται λόγω του ότι δουλεύουν όλη μέρα. Ναι εντάξει να δεχτώ ότι κάποιος έτσι θέλει να ζει, αλλά να κατακρίνει και εμένα που προτιμώ να μην δουλεύω 12αρο και να ζω με ένα πιο ανθρώπινο τρόπο μαζί με τους δικούς μου;;; ε αυτό πάει πολύ!!


Ας θεωρήσουμε ότι η υπέρ-εργασία είναι αναγκαίο κακό στις μέρες και ας προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε αλλά όχι να το υπερασπιζόμαστε κιόλας και να λέμε ότι οποίος δεν θέλει να το κάνει είναι ρέμπελος που του αρέσει να πίνει όλη μέρα καφέδες!!
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
in.gr - Προς κατάργηση -ελέω παραγωγικότητας- ο 14ος μισθός και στον ιδιωτικό τομέα - Οικονομία
Αφιερωμενο εξαιρετικα σε ολους τους ''δημοσιουπαλληλοφαγους'' και εργασιομανεις!
Κυριοι, τα ψεματα τελειωσαν!
Θελουν να γυρισουν τον Ελληνα εργαζομενο, στην λιθινη εποχη!.
Αφηστε κατα μερος τις ψευδοαντιπαραθεσεις και τις αμπελοφιλοσοφιες και
ετοιμαστειτε για αγωνα σκληρο, ενωτικο, για να μην μας μετατρεψουν ΟΛΟΥΣ σε συγχρονους δουλους.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Η απάντηση μου δεν ήταν επίθεση προς τον Traveladdict αλλά απέναντι σε μια νοοτροπία που δημιουργείται παγκοσμίως ότι μόνο η πολύωρη δουλεία είναι αυτή που μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο ευτυχισμένο. Ο Traveladdict έγραψε παραπάνω

«Μπορώ να κάνω τα όνειρα μου πραγματικότητα (δουλεύοντας 12 ώρες τη μέρα) και όχι απλά να ονειρεύομαι σε μια καφετέρια ή σε ένα μίζερο γραφειάκι ( που θα ήταν και επιλογή μου να κυνηγήσω όπως χιλιάδες άλλοι)»

Κατακρίνει τα «μίζερα γραφειάκια» και προάγει το 12ωρο σαν τον μόνο τρόπο για να προαχθεί το ανθρώπινο είδος.
Tita, προφανώς και ο καθένας έχει υποκειμενικά κριτήρια για το τι τον ευχαριστεί και αυτό είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά δεν μπορεί να κατακρίνει και όλους του άλλους σύμφωνα με τα αυτά.
Όταν κάποιος λοιπόν κατακρίνει τα «μίζερα γραφειάκια» και προάγει το 12ωρο σαν τον μόνο τρόπο για να προαχθεί το ανθρώπινο είδος είναι σαν να μην έχει υπόψη του τα προβλήματα που δημιουργεί αυτό, στον εαυτό του και στην κοινωνία. Δεν γίνεται να υπάρχει οικογένεια, με την ανθρώπινη έννοια του όρου, και σωστά μεγαλωμένα παιδία όταν οι γονείς δεν τα βλέπουν ξύπνια για μέρες ολόκληρες παρά μόνο όταν κοιμούνται λόγω του ότι δουλεύουν όλη μέρα. Ναι εντάξει να δεχτώ ότι κάποιος έτσι θέλει να ζει, αλλά να κατακρίνει και εμένα που προτιμώ να μην δουλεύω 12αρο και να ζω με ένα πιο ανθρώπινο τρόπο μαζί με τους δικούς μου;;; ε αυτό πάει πολύ!!


Ας θεωρήσουμε ότι η υπέρ-εργασία είναι αναγκαίο κακό στις μέρες και ας προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε αλλά όχι να το υπερασπιζόμαστε κιόλας και να λέμε ότι οποίος δεν θέλει να το κάνει είναι ρέμπελος που του αρέσει να πίνει όλη μέρα καφέδες!!
Kατ αρχήν αν κάποιος θέλει να έχει τη δυνατότητα να κερδίσει χρήματα σαφώς και πρεπει να δουλέψει περισσότερο....(και δεν είναι και σίγουρο ότι θα λάβει τα αναμενόμενα)αλλιώς ας αρκεστει σε μια ημιαπασχοληση η σε ένα αυστηρό οχτάωρο αλλά να μη παραπονιεται μετά ότι παίρνει λίγα...από που να πάρει περισσότερα δηλαδη? αυτό δεν έχω καταλάβει....από που?
ότι έκλεψαν έκλεψαν ότι εγινε έγινε και είναι πιστεύω αφελής κανεις αν νομίζει ότι μπορει να κάνει κάτι για αυτό ....το μόνο που μπορεί να κανει κανεις είναι να βάλει μυαλό και να διαδαχτει ,μήπως και αλλάξουν τα πράγματα για τις επομενες γενιες...τώρα αυτά για την οικογενεια ...κατ αρχήν δεν έχουν όλοι στο μυαλό τους το αμερικανικο όνειρο της μεγάλη ευτυχισμενης οικογένειας,και εκτός αυτου το τι θέλει και το πόσο χρόνο θα δώσει κανεις στην προσωπική και ποσο στην επαγγελματική του ζωή είναι θέμα επιλογών....και σε καμμιά περιπτωση ο χρόνος δεν εγγυαται την επιτυχία της προσωπικής ζωης ....στην προσωπική ζωή υπαρχουν πολλοι παραμετροι και δεν πιστευω ότι ο χρόνος είναι ο πιο βασικός....αλλά αν για κάποιον θεωρειται βασικός ας δουλευει λιγοτερο και ας αρκεστει και σε λιγότερα...δεν μπορει να τα θέλουμε όλα...το λέω και το πιστεύω απόλυτα γιατί έχω επιλέξει να δουλευω κάποιες ώρες ενώ θα μπορουσα να δουλευω περισσότερες και φυσικά να αμοιβομαι καλύτερα....
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
.κατ αρχήν δεν έχουν όλοι στο μυαλό τους το αμερικανικο όνειρο της μεγάλη ευτυχισμενης οικογένειας,και εκτός αυτου το τι θέλει και το πόσο χρόνο θα δώσει κανεις στην προσωπική και ποσο στην επαγγελματική του ζωή είναι θέμα επιλογών....και σε καμμιά περιπτωση ο χρόνος δεν εγγυαται την επιτυχία της προσωπικής ζωης
Σε κάθε περίπτωση όμως είναι απαραίτητη προϋπόθεση! Και επειδή λοιπόν εγώ θέλω τον ελεύθερο μου χρόνο για να είμαι με την οικογένεια μου και για να κάνω κάτι για και για μένα, εκτός από το να πλουτίζω το αφεντικό μου, θέλω να δουλεύω 8ωρο(να δουλέυω ομως) και να μην με κατακρίνει κανένας για «μίζερο γραφειάκι» και φραπεδάκια. Είναι κάτι που το οφείλω στο εαυτό μου και πάνω από όλα στα παιδία που θα φέρω πάνω σε αυτόν τον δύσκολο κόσμο. Και δεν έχω βέβαια στο μυαλό μου το American Dream (μακριά από μένα) αλλά το Human Need δηλαδή το να διαιωνίσω το είδος αυτό δηλαδή οτι είχαν και τρισεκατομμύρια άνθρωποι για χιλιάδες χρόνια πριν απο μενα. Φτάσαμε τώρα και σε σημείο να κατηγορούμαστε σαν βολεμένοι και καταντημένοι επειδή οι αξίες μας είναι διαφορετικές από την υπέρ-παραγωγή και την υπέρ-κατανάλωση.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
in.gr - Προς κατάργηση -ελέω παραγωγικότητας- ο 14ος μισθός και στον ιδιωτικό τομέα - Οικονομία
Αφιερωμενο εξαιρετικα σε ολους τους ''δημοσιουπαλληλοφαγους'' και εργασιομανεις!
Κυριοι, τα ψεματα τελειωσαν!
Θελουν να γυρισουν τον Ελληνα εργαζομενο, στην λιθινη εποχη!.
Αφηστε κατα μερος τις ψευδοαντιπαραθεσεις και τις αμπελοφιλοσοφιες και
ετοιμαστειτε για αγωνα σκληρο, ενωτικο, για να μην μας μετατρεψουν ΟΛΟΥΣ σε συγχρονους δουλους.
Έχεις απόλυτο δίκιο ..και εγώ μπορεί να ξεφεύγω καμία φορά και να αμπελοφιλοσοφώ όταν βλέπω ότι το να είμαστε σε διαμάχη ουσιαστικά πλήττει όλους μας ..εκτός βέβαια από τους γνωστούς λίγους που υπάρχουν σε κάθε χώρα…

Εχτές ήμουν στην πορεία και άκουσα δυο μαγαζάτορες που έλεγαν ότι καλά να πάθουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που τους κόβουν τους μισθούς.. Εεε δεν άντεξα και πήγα και τους είπα ότι αυτό που μου συμβαίνει σε εμένα τώρα θα έχει άμεσο αντίκτυπο και στους ίδιους αφού ουσιαστικά θα περικόψω τα έξοδα και θα ψωνίζω μόνο τα βασικά και αυτά βέβαια από μεγάλες αλυσίδες οι οποίες εκ φύσεως είναι πιο ανταγωνιστικές…μου φάνηκε ότι κάτι κατάλαβαν…ελπίζω να αρχίσουν να καταλαβαίνουν και άλλοι σιγά σιγά..
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
Οχι και κοροιδα που βγαινετε στην συνταξη απο τα 40.
Το θεμα ειναι οτι αυτοι που εφαγαν τα λεφτα ειναι μια χαρα και την νυφη θα την πληρωσουμε ολοι και δημοσιοι και ιδιωτικοι υπαλληλοι
αυτη την καραμελα με την συνταξη στα 40 την βαρεθηκα κι αρχιζει να μ'εκνευριζει αφανταστα...σε 10 χρονια θα 'μαι σαραντα...λετε να βγαινω στη συνταξη και να μην το ξερω;;;μακαρι να ηταν ετσι!!!!!!!!εσεις μιλατε για μια γεννια πισω,γι αυτους που μπηκαν σε αλλες εποχες...τοτε που στο δημοσιο επαιρναν 3 και 60 ενω ο Ιδιωτικος τομεας ανθιζε....αλλες εποχες λεμε...κοπηκανε αυτα...και παμε για ακομη χειροτερα!!!!!!!!!
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
Καθημερινώς μας βομβαρδίζουν τα κανάλια με μηνύματα χανόμαστε και που είναι τα λεφτά και τι περικοπές πρέπει να γίνουν χωρίς όμως να αγγίζουν τη ουσία του θέματος.
Α. Να υποθέσω ότι το κάνουν για τηλεθέαση?
Β. Να υποθέσω ότι δεν είναι ενημερωμένοι για την ελληνική πραγματικότητα?
Γ. Να υποθέσω ότι κόπτονται τη μια στιγμή για την αλήθεια και την άλλη στιγμή μισούν τον αρνούμενον να υπηρετήσει το ψεύδος?
Δ. Να υποθέσω όπως μου έλεγαν και κάποιοι φίλοι Εβραίοι «εσείς στη Ελλάδα είστε περισσότερο Φαρισαίοι από εμάς?»
Όπως και να έχει θα σας βγάλω ένα σούμα εξοικονόμησης 20.000.000.0000 δισ.ευρώ

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:
1. Από τις επιχειρήσεις εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα , ως αφορόλογητο το κόστος της τροφής (ελαφρύ γεύμα, δείπνο) που χορηγείται κατά τη διάρκεια του ωραρίου εργασίας στους εργαζομένους και κατά ανώτατο όριο τα 6 (έξι) ευρώ ανά εργαζόμενο, ημερησίως, χωρίς να αποτελεί για τους δικαιούχους εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες. (ΠΟΛ.1028/2006) Οι διατακτικές μέχρι έξι (6) ευρώ ανά εργαζόμενο, που προβλέπονται από την αριθ.1017618/10261/Β0012/ΠΟΛ.1028/17.2.2006 (ΦΕΚ-B 252) Απόφαση του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών και αφορούν στην χορήγηση τροφής κατά τη διάρκεια του ωραρίου εργασίας, μπορούν να καλύπτονται και με την αγορά άλλων συναφών προϊόντων (π.χ. γάλα, νερό, αναψυκτικά).(ΠΟΛ.1056/2007)Να καταργηθεί πάραυτα.Τι θα εξοικονομηθεί:Αν έχουμε 1.000.000 εργαζόμενους Χ 6 ευρώ Χ 25 ημέρες = 150.000.000 Χ 12 μήνες =1.800.000.000 δισ ευρώ με ένα συντελεστή φόρου 20% = 360.000.000 ευρώ από τον αναλογούντα φόρο για τα υπόψη εσοδα των επιχειρήσεων
2. Από τα τηλεοπτικά κανάλια τα έπαθλα σε χρήμα ή σε είδος που καταβάλλουν στους συμμετέχοντες στα τηλεοπτικά παιγνίδια εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδά τους καθόσον η χορήγηση των πιο πάνω επάθλων συµβάλλει στην αύξηση της ακροαµατικότητας των τηλεοπτικών καναλιών (επιχειρήσεων), η οποία συνεπάγεται την αύξηση των προβαλλοµένων από αυτά διαφηµίσεων και την επίτευξη του επιδιωκόµενου σκοπού τους, (1124681/10437/Β0012/4-1-1990).Οφελος για το κράτος με παρακράτηση φόρου ποσοστού 20% = 23.000.000 ευρώ το ελάχιστο.

3. Τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ (τηλεόραση και ραδιόφωνο) λειτουργούν χωρίς άδεια εδώ και 20 χρόνια!!!!! Προφανώς οι ιδιοκτήτες τους δεν είναι μεροκαματιάρηδες, αλλά κατέχοντες. Το δημόσιο μπορεί να δημοπρατήσει τις άδειες και να εισρεύσει ζεστό χρήμα στα κρατικά ταμεία. Τι περιμένουμε είκοσι χρόνια;

4. Ο ετήσιος τζίρος από το τζόγο ανέρχεται σε 55 δις ευρώ ετησίως. Ένας φόρος της τάξεως του 10% που θα καταβάλλεται προκαταβολικά, όταν παίζεις δηλαδή, θα απέφερε στο δημόσιο έσοδα της τάξεως των 5.5 δις ευρώ ετησίως

5.Το σύνολο των καταθέσεων ελλήνων υπηκόων στις ελληνικές τράπεζες ανέρχεται στα 276 δις ευρώ! Μια εφάπαξ εισφορά 1% θα απέφερε στο δημόσιο 2.76 δις! Αν δε οι μεγαλύτερες καταθέσεις φορολογηθούν με υψηλότερο συντελεστή τα έσοδα θα είναι πολύ περισσότερα.
6. Να φορολογηθούν όλα τα εμβάσματα που εξέρχονται της χώρας, από μετανάστες και λοιπούς..

7. Η ΕΓΝΑΤΙΑ Οδός, μπορεί να δοθεί με σύμβαση παραχώρησης και το δημόσιο να εισπράξει ένα ποσό της τάξεως 2.5 -3 δις, με τους πιο συντηρητικούς υπολογισμούς.Αυτή τη στιγμή η υπόψη οδός που έγινε με χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων είναι μια πραγματική οαση για τους οιανδήποτε εθνικότητας νταλικέριδες κυρίως (Τούρκους, Βούλγαρους κλ.π.) οι οποίοι δεν πληρώνουν ούτε ένα ευρώ αφού δεν υφίσταται ούτε διόδια.

8.Συναφές με το προηγούμενο και η επαναδιαπραγμάτευση της συμφωνίας εκμετάλλευσης της ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ συμφερόντων γνωστού επιχειρηματία αφού από την αρχική συμφωνία υπάρχει αρκετή απόκλιση στη ροή των αυτοκινήτων καθημερινώς της τάξεως μέχρι και 60000 αυτοκινήτων.Αυτό σημαίνει 60000 χ2,70 ευρώ=162.000 ευρώ καθημερινώς χ 30 =4.860.000 ευρώ μηνιαίως χ 365= 1.944.000 ευρώετησίως.

9. Να εκδοθεί ένα ειδικό ομόλογο, με εμπράγματες εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου (για να μη σπεκουλάρει κανένας στη πιθανότητα χρεοκοπίας της χώρας) και να απευθυνθούμε στους απανταχού της γης έλληνες. Με τον τρόπο αυτό μπορεί η χώρα να συγκεντρώσει 10-15 δις ευρώ και να γλυτώσει από τα τοκογλυφικά επιτόκια των κερδοσκόπων. (Ήδη κάτι τέτοιο πρότεινε η Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών). Εννοείται ότι για τα χρήματα αυτά δε θα υπάρχει πόθεν έσχες και καμιά φορολόγηση.
10. Τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτων να πληρώνονται στα ΚΕΠ ή στους Δήμους.Αυτό σημαίνει ένα οφελος 8.000. 000 ευρώ για το κράτος επιπλέον καθότι οι τράπεζες για το κάθε σηματάκι που προμηθευόμαστε παίρνουν ως προμήθεια 1,5 ευρώ!!!Υπολογίστε 5.231.700 αυτοκίνητα πάσης φύσεως που κυκλοφορούν χ 1,5 ευρώ.

11. Παύση χρηματοδότησης ΠΑΕ και ΚΑΕ, παύση χρηματοδότησης ιδρυμάτων πρωθυπουργών, παύση χρηματοδότης εφημερίδων και ιδιωτικών καναλιών με κρατκή διαφήμιση και ατέλεια χάρτου…..Οι πλούσιοι που φυλάσσονται από αστυνομικούς να καλύπτουν και τη μισθοδοσία τους.
12. Πάρτε και ένα τελευταίο για μη συνεχίσω και βγάλω αλλα τόσα και παραπάνω.Σύμφωνα με ΦΕΚ 485/26 Ιουλ.1990 για τους πολιτικούς και πάσης φύσεως δημόσιους λειτουργούς ,των υπαλλήλων του ευρύτερου δημοσίου τομέα, ΝΠΔΔ, καθώς και των υπαλλήλων όλων των βαθμίδων των ΟΤΑ προβλέπεται ημερήσια ημέρας εκτός έδρας αποζημίωση, τα οδοιπορικά έξοδα και τα έξοδα διαμονής τους στα ξενοδοχεία όταν αποστέλλονται στο εξωτερικό για υπηρεσιακές ανάγκες.Θέλετε να μάθετε ποσά. Ημερήσια αποζημίωση ανάλογα φυσικά και τη χώρα που κυμαίνεται από 400 ευρώ μέχρι 70 ευρώ.Αφήστε τα ξενοδοχεία. Να αλλάξει πάραυτα Με μια αναθεώρηση του υπόψη ΦΕΚ , προς τα κάτω στη ημερήσια αποζημίωση καθώς και στο επίπεδο των ξενοδοχείων που καταλύουν μπορεί να προκύψει ένα οφελος της τάξης των 15.000.000 ευρώ. δίχως βέβαια να φορολογούνται τα ποσά αυτά.

Μετά απ’αυτά φταίω εγώ που δεν μπορώ να καταλάβω το μεγαλείο της δημοκρατίας που ζω, η οποία ρίχνει το φταίξιμο στον δημόσιο και ιδιωτικό υπάλληλο?
Φταίω εγώ γιατί δεν μπορώ να αντιληφτώ ότι πρέπει να δώσω ως πατριώτης και το 13 μισθό για να μπορούν οι εργολάβοι να φτιάχνουν δρόμους με τριπλάσιο κόστος από ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη. Για να μπορούν οι ίδιοι εργολάβοι να εισπράττουν υπέρογκα ποσά από τα διόδια και μετά μέσα από τις εφημερίδες τους και τους σταθμούς τους να στοχοποιούν τους δημόσιους υπαλλήλους για το χάλι της οικονομίας. Για να μπορούν να προβάλλουν και να προωθούν τους πολιτικούς της αρεσκείας τους. Αλήθεια ποιοί εργάστηκαν στα μεγάλα έργα και με τι μεροκάματα;
Φταίω εγώ που δεν νοιώθω πατριώτης για να δώσω και το 12ο μισθό στο κράτος για να μην αποδίδει κανένας καναλάρχης ασφαλιστικές εισφορές αγγελιόσημα και κάθε ιδιοκτήτης εφημερίδας να μπορεί να έχει αφορολόγητο ποσό από τον τζίρο του και να μπορούν συγκεκριμένοι δημοσιογράφοι να είναι στη μισθοδοσία υπουργείων.
Φταίω εγώ που δεν έχω Πόρσε Καγιέν και offshore εταιρεία όπως όλοι οι καλοί πατριώτες και που πιστεύω ότι νόμιμο είναι μόνο ότι είναι και ηθικο.
Φταίω εγώ που δεν πιστεύω κανένα δημοσιογράφο αν δεν αποκαλύψουν ποιοι και πώς καταχράστηκαν δις ? την περίοδο των Ολυμπιακών αγώνων; Αν δεν μας πούν πόσοι Έλληνες εργάτες επωφελήθηκαν των μεγάλων έργων και εάν καταβλήθηκαν οι εργατικές εισφορές; Εάν δεν μας πουν πόσα διόδια έπρεπε να πληρώνουμε και τι είδους κομπίνα γίνεται με τους εργολάβους που παίρνουν διόδια πριν κατασκευάσουν τους δρόμους.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ Λεωνιδα!!!!!!!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
ειπες τα πραγματα με τ'ονομα τους!!!!!! ε-σε-να θε-λου-με!!!!!!!!!!!!!!!!
επιτελους...καθομαστε κι αναλωνομαστε για το ποιος δουλευει περισσοτερο απο ποιον,τη στιγμη που οοολοι εμεις μοιραζομαστε τα ψιχουλα που πεφτουν απο το τραπεζι που μασαμπουκωνουν οι ''μεγαλοι'',κατανταει γελοιο!!!!
 
Last edited by a moderator:

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Σε κάθε περίπτωση όμως είναι απαραίτητη προϋπόθεση! Και επειδή λοιπόν εγώ θέλω τον ελεύθερο μου χρόνο για να είμαι με την οικογένεια μου και για να κάνω κάτι για και για μένα, εκτός από το να πλουτίζω το αφεντικό μου, θέλω να δουλεύω 8ωρο(να δουλέυω ομως) και να μην με κατακρίνει κανένας για «μίζερο γραφειάκι» και φραπεδάκια. Είναι κάτι που το οφείλω στο εαυτό μου και πάνω από όλα στα παιδία που θα φέρω πάνω σε αυτόν τον δύσκολο κόσμο. Και δεν έχω βέβαια στο μυαλό μου το American Dream (μακριά από μένα) αλλά το Human Need δηλαδή το να διαιωνίσω το είδος αυτό δηλαδή οτι είχαν και τρισεκατομμύρια άνθρωποι για χιλιάδες χρόνια πριν απο μενα. Φτάσαμε τώρα και σε σημείο να κατηγορούμαστε σαν βολεμένοι και καταντημένοι επειδή οι αξίες μας είναι διαφορετικές από την υπέρ-παραγωγή και την υπέρ-κατανάλωση.
Φιλε μου χαιρομαι αφανταστα να διαβαζω τετοιες αποψεις;) ειναι ευφυια να εκτιμας τον ελευθερο χρονο,να μη χαριζεσαι σε κανεναν,να μην εχεις ενοχες που δεν υπερπαραγεις:shock: και να μπορεις να ζεις καλα και χωρις ...σκουπιδια καταναλωτισμου.Τα υπολοιπα περι " βολεματος" και "τεμπελιας" καταγονται απο την εργασιακη ηθικη του μεσαιωνα,για να ενοχοποιουνται οι σκλαβοι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.396
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom