Περικοπή 30% σε Δώρο, «ψαλίδι» σε επιδόματα και αύξηση ΦΠΑ στο πακέτο της κυβέρνησης

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
τα έλεγε σχεδόν 20 χρόνια πίσω αλλα ολοι τον έλεγαν γραφικό
ακούστε να δειτε πόσο ταιριαζουν αυτα ποτ λει σημερα το 2010

 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.060
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
δηλαδη θεωρεις οτι ολα τα παραπάνω που εχουν γραφτει ειχαν σκοπο να δειχνουμε ο ενας τον άλλο .:shock::shock:.

τοτε μαλλον βλέπουμε τα πραγματα εντελως διαφορετικά

διαφωνεις μηπως σε καποια απο αυτα που λεγονται περί δημόσιου τομεα

σαφεστατα ειναι ''αδικο '' να κοβονται μισθοι απο υπαλληλους αλλά αυτο απεχει ετη φωτός απο το να παιζουν τις αθώες περιστέρες τα κουρασμενα παλικαρια του δημόσιου τομεα και απο το μεσημερι και μετα η χωρα εχει πεσει σε εθνικό πένθος
Η κριση των αξιων που χαρακτηριζει τον δημοσιο τομεα, χαρακτηριζει ολοκληρη την κοινωνια ο καθε τομεας πασχει λιγοτερο η περισσοτερο.Αυτο που λεω ειναι να μην στρεφεται η μια κοινωνικη ομαδα εναντιον της αλλης...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αυτο που λεω ειναι να μην στρεφεται η μια κοινωνικη ομαδα εναντιον της αλλης...
Aυτό το μάθαμε απ τα μικράτα μας Μαρι Λου μου.
Και πράγματι δύσκολά ξεπερνιέται.

Όμως τι κάνεις όταν η διπλανή κοινωνική ομάδα:

  • Παίρνει υπερωρίες αδούλευτες (Πιστεύω πως ο όρος πλασματικες υπερωρίες ειναι κι αυτός ελληνικη εφεύρεση)
  • Παίρνει 16 μισθούς ετησίως και με ειδικό φορολογικό καθεστώς παρακαλώ
  • Απαρτίζεται καθ ολοκληρίαν από ανθρώπους που προσλήφθηκαν ρουσφετολογικά και τοποθετήθηκαν σε πόστα "καλά".
  • Βγάζει συνταξιούχους στην ηλικία των 40 ή 50 ετών.
Τι κάνεις λοιπόν σ αυτην την περίπτωση; Εκφράζεις την συμπαράστασή σου; ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΙΓΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ
(Όλα τα παραπάνω είναι πραγματικά και οχι βέβαια μεμονωμένα περιστατικά)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Η κριση των αξιων που χαρακτηριζει τον δημοσιο τομεα, χαρακτηριζει ολοκληρη την κοινωνια ο καθε τομεας πασχει λιγοτερο η περισσοτερο.Αυτο που λεω ειναι να μην στρεφεται η μια κοινωνικη ομαδα εναντιον της αλλης...

οχι καλη μου δεν ειναι κριση αξιών ουτε στρεφεται η μια κοινωνική ομαδα εναντια στην άλλη

απλα ηρθαν οι ευρωπαιοι που κανουν κουμαντο και ειπαν για να δουμε απο που μπορουμε να κοψουμε έξοδα
και ως δια μαγειας οι καπιταλιστες της ευρωπης προτειναν να γινει απο τους δημόσίους υπαλληλους που αμοιβονται με ελαχιστα χρηματα
που η διαφθορα αγγίζει το 80 με 90 % , που της παρασκευες τις εχουν κανει ημιαργίες και την κοπανανε απο τις 12 ωρα

οι οποιοι παιρνουν
επίδομα ''εγκαιρης προσελυσης ΄'' :haha:
'' επίδομα παραγωγικότητας '' κοιτα ποιος μιλαει για παραγωγη !!!:D
επίδομα ηλεκτρονικου υπολογιστή '' ( ειναι προσον να ξερει καποιος να ριχνει γηλεκτρονική πασιέτζα,
επιδομα υπευθυνότητας '' και τοσα άλλα υπεροχα πραγματα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Aυτό το μάθαμε απ τα μικράτα μας Μαρι Λου μου.
Και πράγματι δύσκολά ξεπερνιέται.

Όμως τι κάνεις όταν η διπλανή κοινωνική ομάδα:

  • Παίρνει υπερωρίες αδούλευτες (Πιστεύω πως ο όρος πλασματικες υπερωρίες ειναι κι αυτός ελληνικη εφεύρεση)
  • Παίρνει 16 μισθούς ετησίως και με ειδικό φορολογικό καθεστώς παρακαλώ
  • Απαρτίζεται καθ ολοκληρίαν από ανθρώπους που προσλήφθηκαν ρουσφετολογικά και τοποθετήθηκαν σε πόστα "καλά".
  • Βγάζει συνταξιούχους στην ηλικία των 40 ή 50 ετών.
Τι κάνεις λοιπόν σ αυτην την περίπτωση; Εκφράζεις την συμπαράστασή σου; ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΙΓΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ
(Όλα τα παραπάνω είναι πραγματικά και οχι βέβαια μεμονωμένα περιστατικά)
Ορθά τα λες Βαγγέλη μου, αλλά εγώ και πάλι δε θα στραφώ κατά ενός από τους ανθρώπους που ανήκουν σε αυτήν την ομάδα. Δεν τα πήρε με το έτσι θέλω τα προνόμια που έχει, του τα έδωσαν κάποιοι με την κρατική ανοχή και σπρώξιμο. Εκεί είναι η ρίζα του κακού και όχι οι άνθρωποι που τους έδωσαν και είπαν "ναι, φέρε".
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Δεν τα πήρε με το έτσι θέλω τα προνόμια που έχει, του τα έδωσαν κάποιοι με την κρατική ανοχή και σπρώξιμο.
θυμήθηκα μια κουβέντα που έλεγε ο παππούς μου "να τιμάς το ψωμί που βγάζεις".
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ήθελα νάξερα αν αφορούν και τους τραπεζίτες οι "θυσίες". Πιστεύει κανείς οτι οι ισολογισμοί των τραπεζών γαι την τρέχουσα χρονιά δεν θα είναι χρυσοφόροι; Καλά μυαλά λοιπόν και όχι καλό κουράγιο!!
Όποιος έχει κουράγιο ας δει αυτή την πεντάδα των (αμερικάνικων) βίντεο. Αξίζει και εξηγεί τα πάντα.
1.
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
θυμήθηκα μια κουβέντα που έλεγε ο παππούς μου "να τιμάς το ψωμί που βγάζεις".
Καμία αντίρρηση, και ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που το τιμάει και κόσμος που δεν το τιμάει. Όμως είναι πολύ τραβηγμένο να πούμε ότι η κατάσταση που έχει φτάσει η χώρα οφείλεται στη μειωμένη αποδοτικότητα των ατόμων αυτών.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μα και πάλι το ερώτημά μου είναι : Τι κάνεις σ αυτη την περίπτωση .
Στέκεσαι αλληλέγγυος;
Και μιλάμε προς ανθρώπους που ουτε μια στο εκατομύριο δε θα ναι αλληλέγγυοι προς εσενα.

Το οτι δεν τα πηρε με το ετσι θελω κι αυτο παιζεται.
Τα πηρε απο διεφθαρμένους του προστάτες που εβαλαν μια υπογραφή και ερρευσε το δημόσιο χρήμα, τα πηραν γιατι μπορουσαν να βγάζουν δικαστικές αποφάσεις ή νομοθετήματα, τα πήραν γιατι ειχαν τη δυναμη να κατεβάζουν τον διακόπτη.
Ολα τα παραπάνω εχουν δικαιολογημένα αμβλύνει την έννοια της κοινωνικής αλληλεγγύης μεταξυ των εργαζόμενων
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Aυτό το μάθαμε απ τα μικράτα μας Μαρι Λου μου.
Και πράγματι δύσκολά ξεπερνιέται.

Όμως τι κάνεις όταν η διπλανή κοινωνική ομάδα:

  • Παίρνει υπερωρίες αδούλευτες (Πιστεύω πως ο όρος πλασματικες υπερωρίες ειναι κι αυτός ελληνικη εφεύρεση)
  • Παίρνει 16 μισθούς ετησίως και με ειδικό φορολογικό καθεστώς παρακαλώ
  • Απαρτίζεται καθ ολοκληρίαν από ανθρώπους που προσλήφθηκαν ρουσφετολογικά και τοποθετήθηκαν σε πόστα "καλά".
  • Βγάζει συνταξιούχους στην ηλικία των 40 ή 50 ετών.
Τι κάνεις λοιπόν σ αυτην την περίπτωση; Εκφράζεις την συμπαράστασή σου; ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΙΓΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ
(Όλα τα παραπάνω είναι πραγματικά και οχι βέβαια μεμονωμένα περιστατικά)
Αυτα τα ερωτηματα ειναι βασανιστικα για ολους.Θα ελεγα να χρεωνουμε την ευθυνη κυριως στο σαπιο,πελατειακο συστημα ψηφοθηριας,που κατασκευαζει βολεμενους παρτακιδες ...και εξαρτημενους ψηφοφορους.Η αξιοκρατια ειναι παντα ενα ζητουμενο στην ελλαδα και καλουμαστε να το διεκδικησουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.849
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom