Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ειχα μεινει στο ξενοδοχειο σαιν ζωρζ εκει κοντα.τοτε ειχε πολυ ερημια οταν βραδυαζε..δεν μου αφησε καλη εντυπωση και δεν ξαναπηγα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ειχα μεινει στο ξενοδοχειο σαιν ζωρζ εκει κοντα.τοτε ειχε πολυ ερημια οταν βραδυαζε..δεν μου αφησε καλη εντυπωση και δεν ξαναπηγα.
Βέβαια έχουν ζωντανέψει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια στην περιοχή.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν αμφιβαλλω,αλλωστε λεω πως εκατσα εκει χρονια πριν..ολη η περιοχη εχει καπως αναβαθμιστει,οχι χοντρα πραματα ομως...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορείτε να μου πείτε σε ποια διαμερίσματα να ψάξω για ξενοδοχείο ή Airbnb ώστε να είμαι κοντά στα περισσότερα και σε metro?
Όπου και να κλείσεις, κοντά στα περισσότερα δε θα είσαι. Το Παρίσι είναι τεράστιο, όση διάθεση και να έχεις για περπάτημα, για το μεγαλύτερο μέρος του κέντρου θα χρειάζεσαι μετρό.
Εγώ θα έψαχνα ξενοδοχεία κοντά στους μεγάλους κόμβους του μετρό, και κατά προτίμηση στα νότια: Montparnasse-Bienvenue, Place d' Italie, Nation, Bastille κλπ, με έμφαση στο πρώτο και στο τελευταίο. Για το προσεχές διάστημα, αν η διαμονή σας περιλαμβάνει Σάββατο, απέφυγε ολόκληρο το 8ο διαμέρισμα και τις κοντινές σ' αυτό περιοχές των τριγύρω διαμερισμάτων.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα και από μένα. Σειρά μου να ρωτήσω για δωμάτια. Ψάχνω για οικονομικό δωμάτιο για 3 βράδια τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου.
Από το ψάξιμο που έχω κάνει είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3:
1) https://www.booking.com/hotel/fr/hoteldeloceanparis.el.html στα 350ε
2) https://www.booking.com/hotel/fr/hotel-brady-gare-de-l-est.el.html στα 326ε
3) https://www.booking.com/hotel/fr/ibis-paris-sacre-coeur.el.html στα 316ε

Τι λέτε για τις περιοχές των δωματίων? Είναι safe?
 
Last edited:

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Καλησπέρα και από μένα. Σειρά μου να ρωτήσω για δωμάτια. Ψάχνω για οικονομικό δωμάτιο για 3 βράδια τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου.
Από το ψάξιμο που έχω κάνει είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3:
Τι λέτε για τις περιοχές των δωματίων? Είναι safe?
Μόλις επέστρεψα από Παρίσι και έμενα στην Rue Rodier. Κατά τις 11 που γυρνούσα στο ξενοδοχείο δεν αισθάνθηκα κανένα κίνδυνο. Και ειδικά καλοκαίρι που νυχτώνει αργά θα είσαι μια χαρά, όρεξη να έχεις να κυκλοφορείς. Δε την χορταίνεις αυτή την πόλη. Αν μπορείς ψάξε να βρεις στην Λε Μαραί, άλλη αίσθηση αυτή η γειτονιά.
 

christiana1979

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα απο αυτους που πηγαν Παρισι με παιδια (εγω εχω 3) καμια ιδεα για σπιτι σε ασφαλη περιοχη με προσβαση σε μετρο και νορμαλ τιμη????οτι ψαχνω για Ιουνιο ειναι πανακριβο
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μόλις επέστρεψα από Παρίσι και έμενα στην Rue Rodier. Κατά τις 11 που γυρνούσα στο ξενοδοχείο δεν αισθάνθηκα κανένα κίνδυνο. Και ειδικά καλοκαίρι που νυχτώνει αργά θα είσαι μια χαρά, όρεξη να έχεις να κυκλοφορείς. Δε την χορταίνεις αυτή την πόλη. Αν μπορείς ψάξε να βρεις στην Λε Μαραί, άλλη αίσθηση αυτή η γειτονιά.
Μια ματια που έριξα στην περιοχή ηταν ολα πανάκριβα.
Θα προτιμούσα και κατω απο 300€ τα 3 βράδυα αλλα δεν βρίσκω κάτι της προκοπής.
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπερα καλό μηνα και καλη εβδομαδα. Θα βρισκομαι στο Παρίσι 21 με 28 Μαΐου με τη γυναικα μου. Δυστυχώς οι τιμες για τα ξενοδοχεία ειναι πολυ ακριβες. Λογικο μεν, Παρίσι είναι αυτο.. Εχω μπατζετ συνολικά για 7 νυχτες 700 με 750 ευρω. Θα ηθελα πολύ να μεινω κεντρο, αλλα οι τιμες ξεφεύγουν. Βέβαια βλέπω καποια 'διαμερισματα' του Παρισιου συνορευουν με κεντρικα πχ το διαμέρισμα 11.
Κατανοω οτι πολυ σημαντικο ειναι να εισαι κοντα σε σταση μετρο. Μπορεί καποιος να μου προτείνει ενα ξενοδοχειο σε ασφαλή περιοχη κι ας ειναι λιγο μακρια..
Υπόψιν οτι πηγαινουμε 1η φορα στο Παρίσι.
Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πέφτετε πάνω στο Roland Garros, οπότε οι τιμές είναι καρατσιμπημένες. Με το budget αυτό, δύσκολα θα βρείτε κάτι αξιοπρεπές μέσα στο Παρίσι (όχι μόνο στο κέντρο, σε όλα τα διαμερίσματα 1-20). Δείτε το IBIS PARIS PORTE DE CLICHY CENTRE ή το IBIS PARIS PORTE DE MONTREUIL (και τα δυο είναι οριακά εκτός Παρισιού αλλά πάνω στα σύνορα).

Υπάρχει επίσης και το ibis Paris Sacré-Coeur 18th. Η περιοχή εκεί είναι λίγο red-light district, αλλά "καθαρή" υπό την έννοια ότι αστυνομεύεται αρκετά, οπότε δε θα έχετε θέματα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Hotel de Roubaix.Rue Greneta..3 διαμερισμα καρακεντρο,φανταστικη τοποθεσια,καθαρο,εχει μονο τα βασικα και πολυ καλη εξυπηρετιση.Μενω εκει συνηθως.Απο οτι ειδα,εχει ακομη δωματια,γυρω στα 700 ευρο.Μπες στο σαιτ και ψαξτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom