Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπέρα!Τον Δεκεμβριο 3 με 8 θα ταξεδέψω στο Παρίσι!Έχω κλείσει αεροπορικά αλλά ψάχνω ακόμα που να μείνω!Έχετε να μου προτείνεται κάποια περιοχή η κανένα καλό ξενοδοχείο(μέχρι 50 ευρώ /βράδυ).Και επίσης ήθελα να ρωτήσω τι να κάνω με την κάρτα για τα μεταφορικά (navigo),γιατί εγω φτάνω στο Παρίσι Σάββατο και φεύγω Πέμπτη.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Καλησπέρα!Τον Δεκεμβριο 3 με 8 θα ταξεδέψω στο Παρίσι!Έχω κλείσει αεροπορικά αλλά ψάχνω ακόμα που να μείνω!Έχετε να μου προτείνεται κάποια περιοχή η κανένα καλό ξενοδοχείο(μέχρι 50 ευρώ /βράδυ).Και επίσης ήθελα να ρωτήσω τι να κάνω με την κάρτα για τα μεταφορικά (navigo),γιατί εγω φτάνω στο Παρίσι Σάββατο και φεύγω Πέμπτη.
Είχα μείνει σε χόστελ κοντά στη Μονμάρτη (Woodstock Hostel). Βολική περιοχή δίπλα στο μετρό.
Θα πάρετε μεμονωμένα εισιτήρια. Το κόστος του εβδομαδιαίου είνια πολύ υψηλό, αν θυμάμαι καλά στα 60€ περίπου.
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Δεν θα προτιμύσα χόστελ γιατί ταξιδεύω και με το αγόρι μου και δν είχαμε την καλυτερη εμπειρία από hostel.Δεν το ήξερα καθολου τι ισχύει με την κάρτα navigo αλλιως θα έκλεινα τα εισιτηρια τα αεροπορικα αλλιώς!Για να δούμε τα βασικά αξιοθέατα στην πόλη μπορούμε να πάμε και με τα πόδια?
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλησπέρα!Τον Δεκεμβριο 3 με 8 θα ταξεδέψω στο Παρίσι!Έχω κλείσει αεροπορικά αλλά ψάχνω ακόμα που να μείνω!Έχετε να μου προτείνεται κάποια περιοχή η κανένα καλό ξενοδοχείο(μέχρι 50 ευρώ /βράδυ).Και επίσης ήθελα να ρωτήσω τι να κάνω με την κάρτα για τα μεταφορικά (navigo),γιατί εγω φτάνω στο Παρίσι Σάββατο και φεύγω Πέμπτη.
Καλημερα! Με το που θα φτασετε στο αεροδρομιο φροντιστε να εχετε μαζι σας μια εγχρωμη φωτογραφια για 5 μερες και θα πληρωσετε 5 ευρω για την καρτα και 22,15 για ολες τις ζωνες 1-5 (περιλαμβανει και τον προαστιακο αεροδρομιου CDG -Παρισι, Παρισι - Disneyland, Παρισι-Βερσαλλιες) αν και το κεντρικο Παρισι ειναι οι ζωνες 1-2. Δηλαδη 27,15 το ατομο για 5 μερες για ολα τα μεσα αφοβα!
Για διαμονη στο κεντρο Παρισιου 1-9 διαμερισματα με λιγοτερο απο 50/βραδια σκουρο το βλεπω. Προσωπικα θα εμενα στο 5ο διαμερισμα, κοντα στο πανεπιστημιο Σορβοννης λογω νυχτερινης ζωης, στασεις μετρο, πολλα μαγαζια, super markets, κλπ...
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα και από εμένα.

Απλά να σημειώσω για την Navigo , ότι ισχύει από Δευτέρα έως και Κυριακή. Οπότε αν την βγάλετε το Σάββατο , την Δευτέρα θα πρέπει να βγάλετε ξανά οπότε δεν συμφέρει . Η κάρτα που ισχύει για 5 μέρες από την στιγμή που θα την ενεργοποιήσεις είναι διαφορετική και νομίζω κοστίζει γύρω στα 50-60 ευρώ.
Δεν ξέρω αν θα σας ενδιέφερε κάτι σε Airbnb. Ξενοδοχείο με 50 ευρώ λίγο δύσκολα. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να βοηθήσω να ψάξετε κάτι.
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλησπέρα και από εμένα.

Απλά να σημειώσω για την Navigo , ότι ισχύει από Δευτέρα έως και Κυριακή. Οπότε αν την βγάλετε το Σάββατο , την Δευτέρα θα πρέπει να βγάλετε ξανά οπότε δεν συμφέρει . Η κάρτα που ισχύει για 5 μέρες από την στιγμή που θα την ενεργοποιήσεις είναι διαφορετική και νομίζω κοστίζει γύρω στα 50-60 ευρώ.
Δεν ξέρω αν θα σας ενδιέφερε κάτι σε Airbnb. Ξενοδοχείο με 50 ευρώ λίγο δύσκολα. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να βοηθήσω να ψάξετε κάτι.
You can buy Navigo passes for the current week up until Thursday, midnight. Next week’s Navigo pass is on sale from Friday morning onwards. (In the past, the Navigo weekly train pass for the current week stopped selling at Wednesday midnight, but this has been moved to Thursday midnight.) Τσεκαρετε την επισημη ιστοσελιδα www.navigo.fr
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
??? Δεν καταλαβαίνω που βοηθάει αυτό.

Το πρόβλημα με την Navigo δεν είναι ότι δεν μπορούν να την αγοράσουν. Είναι ότι ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή. Όποια μέρα και να την αγοράσεις. Αν τα παιδιά βγάλουν την Navigo το Σάββατο τότε την Δευτέρα θα πρέπει να την ανανεώσουν . Το οποίο δεν νομίζω ότι συμφέρει.



"The downside of the pass is its timing. The pass validity starts on Monday morning, first service (usually around 05:30) and ends the following Sunday at last service (metro trains usually arrive at their terminus station around 01:40). If you happen to be arriving mid-week, it may not make financial sense to purchase the pass. After Wednesday midnight, you cannot add zones to the pass for the current week. From Friday onwards you can only purchase zones for the following week."

Οπότε με λίγα λόγια θα πρέπει να βγάλουν μεμονωμένα εισιτήρια μέχρι Δευτέρα . Που ούτε αυτό ξέρω αν συμφέρει σε σχέση με κάποιο άλλο πάσο .
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
η Navigo ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη, απλα μπορεις να την αγορασεις απο Παρασκευη. στο γραφειο που πας για να την βγαλεις στο αεροδρομιο ειναι πολυ εξυπηρετικοι οι υπαλληλοι και μπορεις να ρωτησεις εκει εαν σε συμφερει η οχι. παντως δεν νομιζω οτι μπορεις να πας μονο με τα ποδια σε ολα τα αξιοθεατα, οι αποστασεις ειναι μεγαλες. και στο λεω εγω που περπαταγα το λιγοτερο 10χλμ την ημερα κ παλι το metro ηταν απαραιτητο.
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Νομιζω οτι μπορει καποιος να αγορασει απο την Παρασκευη πρωι (μεχρι την Τριτη βραδυ για Δευτερα-Κυριακη.
??? Δεν καταλαβαίνω που βοηθάει αυτό.

Το πρόβλημα με την Navigo δεν είναι ότι δεν μπορούν να την αγοράσουν. Είναι ότι ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή. Όποια μέρα και να την αγοράσεις. Αν τα παιδιά βγάλουν την Navigo το Σάββατο τότε την Δευτέρα θα πρέπει να την ανανεώσουν . Το οποίο δεν νομίζω ότι συμφέρει.



"The downside of the pass is its timing. The pass validity starts on Monday morning, first service (usually around 05:30) and ends the following Sunday at last service (metro trains usually arrive at their terminus station around 01:40). If you happen to be arriving mid-week, it may not make financial sense to purchase the pass. After Wednesday midnight, you cannot add zones to the pass for the current week. From Friday onwards you can only purchase zones for the following week."

Οπότε με λίγα λόγια θα πρέπει να βγάλουν μεμονωμένα εισιτήρια μέχρι Δευτέρα . Που ούτε αυτό ξέρω αν συμφέρει σε σχέση με κάποιο άλλο πάσο .
Εχεις δικιο, ημουν χαμενος στην μεταφραση!! :p
 

Stylianos

Member
Μηνύματα
56
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα.

Απλά να σημειώσω για την Navigo , ότι ισχύει από Δευτέρα έως και Κυριακή. Οπότε αν την βγάλετε το Σάββατο , την Δευτέρα θα πρέπει να βγάλετε ξανά οπότε δεν συμφέρει . Η κάρτα που ισχύει για 5 μέρες από την στιγμή που θα την ενεργοποιήσεις είναι διαφορετική και νομίζω κοστίζει γύρω στα 50-60 ευρώ.
Δεν ξέρω αν θα σας ενδιέφερε κάτι σε Airbnb. Ξενοδοχείο με 50 ευρώ λίγο δύσκολα. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να βοηθήσω να ψάξετε κάτι.
Ψάχνω και στην airbnb απλα δεν είαμι σίγουρη ποια περιοχή να διαλέξω.Έχετε κάτι υπ ΄ όψιν σας? Μένετε στο Παρίσι και θα μπορούσατε να βοηθέσετε? σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Όσον αφορά τα εισιτήρια και την navigo σκεφτομαι να πάρουμε μεμονωμένα εισιτηρια σαββατο και κυριακή και την δευτέρα πρωί αγοράζουμε την navigo!Πιστεύετε συμφέρει κάτι τέτοιο?(αν το ήξερα νωρίτερα θα είχα κλείσει εισιτήρια δευτέρα με σάββατο)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ψάχνω και στην airbnb απλα δεν είαμι σίγουρη ποια περιοχή να διαλέξω.Έχετε κάτι υπ ΄ όψιν σας? Μένετε στο Παρίσι και θα μπορούσατε να βοηθέσετε? σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Όσον αφορά τα εισιτήρια και την navigo σκεφτομαι να πάρουμε μεμονωμένα εισιτηρια σαββατο και κυριακή και την δευτέρα πρωί αγοράζουμε την navigo!Πιστεύετε συμφέρει κάτι τέτοιο?(αν το ήξερα νωρίτερα θα είχα κλείσει εισιτήρια δευτέρα με σάββατο)
Κοιτάξτε σε παλιότερα ποστ, ειδικά στα αρχικά που αναφέρονται τα βασικά για τοποθεσίες. Γενικά τα διαμερίσματα 1-9 είναι τα κεντρικότερα, αλλά με τα χρήματα που διαθέτετε ακόμη και το airbnb δύσκολο εκεί.

Αν είστε κάτω των 26 πάντως το σαββατοκύριακο υπάρχει ειδικό ημερήσιο εισιτήριο σε πολύ προνομιακή τιμή. (4 ευρώ για ζώνες 1-3 και 8,7 για 1-5, χωρίς να καλύπτει το αεροδρόμιο νομίζω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.101
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom