Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξεκινα απο arr. 1-9 αν δεν βρεις κατι κοιτα 10-18. Ο,τι βρεις το ποσταρεις να σου πουμε γνωμη για την περιοχη.
 

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Το βραδυ οι περιοχες 18ο+19ο+20ο+13ο διαμερισμα θελουν μια προσοχη παραπανω. Οποτε αν μπορειτε οικονομικα να τις αποφυγετε, καλο ειναι. Ταπεινη μου αποψη μην μεινετε πολυ εκτος κεντρου διοτι θα σας παιρνει πολυ χρονο η μετακινηση.

Η εβδομαδιαια καρτα του metro οσο θυμαμαι ειναι ημερολογιακη και οχι ποσοτικη. Δηλ αν την αγορασεις πχ Πεμπτη, δεν ισχυει μεχρι την επομενη Πεμπτη αλλα μεχρι την Kυριακη. Οποτε καλυτερα, αν δεν βολευει, να αγοραστουν 10-15 εισιτηρια πακετο.

Η ταριφα ταξι ηταν 6.5 ευρω η ελαχιστη διαδρομη πριν καποια χρονια. Τωρα ισως ειναι λιγο πιο ψηλα. Το μετρο εξυπηρετει και τα δυο αεροδρομια. Μετακινηθειτε με μετρο ή κανονιστε μηπως το ξενοδοχειο (αν επιλεξετε ξενοδοχειο και οχι airbnb) συμφερει να σας κανονισει μεταφορα γιατι η διαδρομες αυτες με ταξι εχουν αρκετα μεγαλο κοστος.

Το Παρισι ειναι για αρκετο περπατημα και ειναι ομορφο. Εαν ο χρονος σας ειναι περιορισμενος γνωμη μου ειναι να μην πατε στις Βερσαλλιες και να μην ανεβείτε στον Πυργο του Αιφελ. Επισης κρατηστε το Λουβρο αν πατε για μια βροχερη μερα-την 1η Κυριακη καθε μηνα ηταν δωρεαν-δεν ξερω αν ισχυει αυτο ακομη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ταξί; Ποιό ταξί; Υπάρχουν ακόμα αυτά; Uber και μόνο Uber. Σε κάποιο από τα τελευταία μου ταξίδια, αρκετά μεταμεσονυχτίως από το 15ο στο 10ο πλήρωσα €10...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
4€ ειναι η ταριφα στα ταξι (μεχρι ατομα). Οι δωρεαν Κυριακες ειναι απο Νοεμβριο μεχρι Μαρτιο. Τα πακετακια (καρνε) εισιτηριων ειναι ανα 10. Τα arr. 13, 18,20 δεν ειναι σε ολα τα σημεια τους επικινδυνα. Πχ στο 18 που μενω εγω ειναι μια χαρα. Δυο τετραγωνα παραπερα ειναι Αφρικη. Λιγο παραπανω ειναι αντρο ναρκωτικων.
 
Last edited:

olina2608

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Το βραδυ οι περιοχες 18ο+19ο+20ο+13ο διαμερισμα θελουν μια προσοχη παραπανω. Οποτε αν μπορειτε οικονομικα να τις αποφυγετε, καλο ειναι. Ταπεινη μου αποψη μην μεινετε πολυ εκτος κεντρου διοτι θα σας παιρνει πολυ χρονο η μετακινηση.

Η εβδομαδιαια καρτα του metro οσο θυμαμαι ειναι ημερολογιακη και οχι ποσοτικη. Δηλ αν την αγορασεις πχ Πεμπτη, δεν ισχυει μεχρι την επομενη Πεμπτη αλλα μεχρι την Kυριακη. Οποτε καλυτερα, αν δεν βολευει, να αγοραστουν 10-15 εισιτηρια πακετο.

Η ταριφα ταξι ηταν 6.5 ευρω η ελαχιστη διαδρομη πριν καποια χρονια. Τωρα ισως ειναι λιγο πιο ψηλα. Το μετρο εξυπηρετει και τα δυο αεροδρομια. Μετακινηθειτε με μετρο ή κανονιστε μηπως το ξενοδοχειο (αν επιλεξετε ξενοδοχειο και οχι airbnb) συμφερει να σας κανονισει μεταφορα γιατι η διαδρομες αυτες με ταξι εχουν αρκετα μεγαλο κοστος.

Το Παρισι ειναι για αρκετο περπατημα και ειναι ομορφο. Εαν ο χρονος σας ειναι περιορισμενος γνωμη μου ειναι να μην πατε στις Βερσαλλιες και να μην ανεβείτε στον Πυργο του Αιφελ. Επισης κρατηστε το Λουβρο αν πατε για μια βροχερη μερα-την 1η Κυριακη καθε μηνα ηταν δωρεαν-δεν ξερω αν ισχυει αυτο ακομη.
Θα είμαστε για 4 μέρες εκεί, Παρασκευή με Τρίτη οπότε δε βολεύει για κάρτα.
Το 13ο διαμέρισμα μου το έχουν προτείνει ως σχετικά καλό,οικονομικό και βολικό.
Είναι μεγάλη δηλαδή η απόσταση απο το κέντρο?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα είμαστε για 4 μέρες εκεί, Παρασκευή με Τρίτη οπότε δε βολεύει για κάρτα.
Το 13ο διαμέρισμα μου το έχουν προτείνει ως σχετικά καλό,οικονομικό και βολικό.
Είναι μεγάλη δηλαδή η απόσταση απο το κέντρο?
Εξαρτάται που θα είστε. Πχ. γύρω απο την place d'Italie και μετρό έχετε δίπλα, και εστιατόρια τριγύρω, και είστε περίπου μισή ώρα περπάτημα από την Νοτρ Νταμ. Αν είστε προς περιφερειακό μερία, αφήστε το καλύτερα, και για θέματα βολικότητας αλλά και ασφάλειας.
 

Chrys85

Member
Μηνύματα
10
Likes
0

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γεια σας!θα παω παρισι τελος του μηνα για τρεις μερες. Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα τα ξενοδοχεια σχετικα με την θεση και αποσταση απο μετρο. Ειναι ολα στο 9 διαμερισμα αν δεν κανω λαθος.
http://www.booking.com/Share-c7kQQEt
http://www.booking.com/Share-Yi0pop
http://www.booking.com/Share-Ce6ZhI
Το 2ο (Touraine) από μένα καθότι ειναι λιγο πιο κεντρικό σαν τοποθεσία, ειδικά αν πάτε Παρίσι για πρώτη φορά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@Chrys85 Το Le Cardinel ειναι τελευταια επιλογη απο τα 4 που παρεθεσες. Το Touraine ειναι αρκετα κεντρικο και μαλλον ειναι η καλυτερη. Τα αλλα δυο αν δεν εχετε παιδια και αγαπατε τη νυχτα ειναι μια χαρα.
 

xristos33

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
και γαλοι την παλευουν ακομα. Ψαχνω ενα ξενοδοχειο μεχρι 400 ευρω για 4 βραδια και με χωρο σταθμευσης εαν ειναι δυνατον (20 ευρω η ημερα παει περιπου και παλι δεν μπορεις να κανεις κρατηση για θεση παρκιν). εχω βρει αυτα τα 8 ξενοδοχεια ξερετε κανενα η εχετε κατι αλλο να προτεινετε.
https://www.booking.com/searchresul...9&unchecked_filter=payment_method&update_av=1
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom