Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

Stathistyler

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Γειά σας και απο μένα μέτα απο χρόνια που απλα συμβουλέυομαι το σαιτ για κάθε μελλοντικό προρισμό σημερά ειπα γτ να μην κάνω και ένα λογαριασμό βρε αδερφέ να λέμε και καμιά κουβέντα!

Μπαίνω λοιπόν κατευθείαν στο ψητό με μια απορία/ζητησή συμβουλής

Έχω μπερδευτεί αρκετά ως προς το που θα ήταν καλά να κοιτάξω για διαμονή με το διαθέσιμο μπάτζετ μου (500ευρω - 4 βραδυα)

Παραθέτω ένα λινκ λοιπόν απτό μπουκινγκ με τα ξενοδοχεία της αλυσίδας IBIS στο Παρίσι

https://www.booking.com/searchresul...haincode=3086;&rsf=#map_opened-map-header-cta

(μετά απο μια μικρή ερεύνα είδα οτι η συγκεκριμένη αλυσίδα είναι μέσα στο μπάτζετ μου και με κάποια αξιοπρεπή στάνταρ)

Ας μπει κάποιος στον κόπο να μου πει από αυτά ποια είναι καλές επιλογές από άποψη περιοχής (ζευαγρι - πρωτη φορα Παρισι) και value for money

Οι γνώμες των @taver και @tripakias που αν κατάλαβα καλά είναι μόνιμοι κάτοικοι θα με βοηθούσαν νομίζω αρκετά
 
Last edited:

Stathistyler

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Εκανα εντιτ το ποστ γιατι ειχα ξεχασει το συνδεσμο.

Νομιζω τωρα ισως μπορει καποιος να βοηθησει πιο ευκολα

Δεν είμαι μόνιμος κάτοικος. Συχνός επισκέπτης είμαι.
αααα να με συγχωρας!! :bleh:

Εστω και ετσι καποια γνωμη??
 
Last edited by a moderator:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ στο ΙΒΙS της Βαστίλλης είχα μείνει και ήταν εξαιρετικό
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αααα να με συγχωρας!! :bleh:

Εστω και ετσι καποια γνωμη??
Έχω μείνει (από 3 φορές και άνω) σε καθένα από τα:
- ibis Paris Bercy Village (δεν το προτείνω όμως για Χειμώνα. Καλοκαίρι η γειτονιά μαζέυει πολύ κόσμο και έχει μαγαζιά για ότι θες)
- ibis Paris Avenue d' Italie 13eme (Δεν είναι και το καλύτερο ibis, αλλά τουλάχιστον είναι ΟΚ περιοχή και στα 2 λεπτά περπάτημα έχει 3 γραμμές μετρό και κόμβο λεωφορείων. Μην πάρετε πρωϊνό εκεί, έχει πολλές καλύτερες επιλογές κοντά.)
- ibis Paris Bastille Opera (καλό, αν και όχι τόσο κοντά στο μετρό όσο θα μπορούσε ενα ξενοδοχείο στο Παρίσι. Πολλά Μπαράκια και εστιατόρια κοντά).

Για ibis κλείσε από το www.accorhotels.com, έχει καλύτερες τιμές (και service) από το booking.com .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι γνώμες των @taver και @tripakias που αν κατάλαβα καλά είναι μόνιμοι κάτοικοι θα με βοηθούσαν νομίζω αρκετά
Κι εγώ φορολογικός κάτοικος Ελλάδας είμαι.
Χ στα ibis σε La Villete, Batignolles, Porte de Montreuil, Chateau Landon, Canal Saint Martin, Porte d'Italie, Montmartre Nord, Parc des Expo, Olympiades.

Από τα άλλα μαλλον θα διάλεγα κάποιο από αυτά κοντά στην Opera
 

nikkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
Μετά από δεκάδες ώρες ανάγνωσης και μελέτης θα κάνω κατάχρησης της καλοσύνης σας και αν και άρτι αφιχθείς στην παρέα σας ως εγγεγραμμένο μέλος, θα ζητήσω τη βοήθειά σας ως προς την εύρεση καταλύματος στην πόλη του Παρισιού.
Καταρχήν, να αναφέρω ότι το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί 14-19/06/2019 και σε αυτό θα είμαστε τριάδα (σύζυγος, 11χρονη κόρη και εγώ).
Δεν έχουμε ξαναπάει στο Παρίσι και γενικά θεωρώ ότι είμαστε αρχάριοι ταξιδιώτες.
Αφού έκλεισα τα αεροπορικά εισιτήρια με την Aegean και την τελευταία διανυκτέρευση που θα γίνει πλησίον της Disneyland στο ξενοδοχείο ibis budget Marne la Vallée Val d'Europe με τιμή 96,50€ με πρωινό (https://www.accorhotels.com/gb/hotel-5047-ibis-budget-marne-la-vallee-val-d-europe/index.shtml), ξεκίνησα το τελικά μάλλον δυσκολότερο έργο της εύρεσης καταλύματος στο Παρίσι. Και λέω "μάλλον δυσκολότερο" γιατί αφενός μεν στερούμαι ιδίας αντίληψης περί της πόλης, αφετέρου δε προσπαθώ να συγκεράσω αντικρουόμενα ζητούμενα, όπως π.χ. το budget μου (ιδανικά έως 150€ ανά διανυκτέρευση με πρωινό, max 200€), την τοποθεσία (ιδανικά κέντρο), την ασφάλεια και την καθαριότητα (αμφότερα ύψιστης σημασίας ζητούμενα).
Προκειμένου, λοιπόν, να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, θα ήθελα να παραθέσω τις μέχρι τώρα διαπιστώσεις και εκτιμήσεις μου, ζητώντας από όποιον θέλει και μπορεί να συνεισφέρει σε αυτές:
1) Στο κέντρο (να υποθέσω ότι ως κέντρο εννοούμε τα διαμερίσματα 1 έως 9;) η συντριπτική πλειοψηφία των καταλυμάτων εντός budget μου δεν ανήκουν σε επώνυμες αλυσίδες, με ό,τι θετικό και αρνητικό αυτό συνεπάγεται. Προσωπικά, όμως, κλίνω προς αυτές...
2) Τα περισσότερα ξενοδοχεία του κέντρου στερούνται κλιματισμού. Είναι απαραίτητος, άραγε, την εποχή που θα πάμε;
3) Δύσκολο να βρεις δωμάτιο με ψυγείο, ενώ σε αρκετά υπάρχουν κοινόχρηστα μπάνια ή τουαλέτες!!!
4) Και 200€ και δίχως πρωινό κάπως μου κάνει...
5) Ακόμα και αν βρούμε δωμάτιο στο κέντρο, η χρήση του μετρό είναι αναπόφευκτη. Άρα, ίσως ως σημαντικότερο κριτήριο θα πρέπει να είναι η εγγύτητα του ξενοδοχείου ως προς κάποιον σταθμό του μετρό και όχι τόσο η κεντρική του τοποθεσία.
6) Εφόσον δεν βρεθεί κάτι στο κέντρο και με βασικό κριτήριο την ασφάλειά μας, σε ποια διαμερίσματα-περιοχές θα πρέπει να κοιτάξω; Ορθά κοιτώ είτε ανατολικά (διαμερίσματα 11 και 12, περιοχές Bastille και Bercy) είτε νότια (διαμερίσματα 14 και 15, περιοχή Montparnasse);
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
Μετά από δεκάδες ώρες ανάγνωσης και μελέτης θα κάνω κατάχρησης της καλοσύνης σας και αν και άρτι αφιχθείς στην παρέα σας ως εγγεγραμμένο μέλος, θα ζητήσω τη βοήθειά σας ως προς την εύρεση καταλύματος στην πόλη του Παρισιού.
Καταρχήν, να αναφέρω ότι το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί 14-19/06/2019 και σε αυτό θα είμαστε τριάδα (σύζυγος, 11χρονη κόρη και εγώ).
Δεν έχουμε ξαναπάει στο Παρίσι και γενικά θεωρώ ότι είμαστε αρχάριοι ταξιδιώτες.
Αφού έκλεισα τα αεροπορικά εισιτήρια με την Aegean και την τελευταία διανυκτέρευση που θα γίνει πλησίον της Disneyland στο ξενοδοχείο ibis budget Marne la Vallée Val d'Europe με τιμή 96,50€ με πρωινό (https://www.accorhotels.com/gb/hotel-5047-ibis-budget-marne-la-vallee-val-d-europe/index.shtml), ξεκίνησα το τελικά μάλλον δυσκολότερο έργο της εύρεσης καταλύματος στο Παρίσι. Και λέω "μάλλον δυσκολότερο" γιατί αφενός μεν στερούμαι ιδίας αντίληψης περί της πόλης, αφετέρου δε προσπαθώ να συγκεράσω αντικρουόμενα ζητούμενα, όπως π.χ. το budget μου (ιδανικά έως 150€ ανά διανυκτέρευση με πρωινό, max 200€), την τοποθεσία (ιδανικά κέντρο), την ασφάλεια και την καθαριότητα (αμφότερα ύψιστης σημασίας ζητούμενα).
Προκειμένου, λοιπόν, να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, θα ήθελα να παραθέσω τις μέχρι τώρα διαπιστώσεις και εκτιμήσεις μου, ζητώντας από όποιον θέλει και μπορεί να συνεισφέρει σε αυτές:
1) Στο κέντρο (να υποθέσω ότι ως κέντρο εννοούμε τα διαμερίσματα 1 έως 9;) η συντριπτική πλειοψηφία των καταλυμάτων εντός budget μου δεν ανήκουν σε επώνυμες αλυσίδες, με ό,τι θετικό και αρνητικό αυτό συνεπάγεται. Προσωπικά, όμως, κλίνω προς αυτές...
2) Τα περισσότερα ξενοδοχεία του κέντρου στερούνται κλιματισμού. Είναι απαραίτητος, άραγε, την εποχή που θα πάμε;
3) Δύσκολο να βρεις δωμάτιο με ψυγείο, ενώ σε αρκετά υπάρχουν κοινόχρηστα μπάνια ή τουαλέτες!!!
4) Και 200€ και δίχως πρωινό κάπως μου κάνει...
5) Ακόμα και αν βρούμε δωμάτιο στο κέντρο, η χρήση του μετρό είναι αναπόφευκτη. Άρα, ίσως ως σημαντικότερο κριτήριο θα πρέπει να είναι η εγγύτητα του ξενοδοχείου ως προς κάποιον σταθμό του μετρό και όχι τόσο η κεντρική του τοποθεσία.
6) Εφόσον δεν βρεθεί κάτι στο κέντρο και με βασικό κριτήριο την ασφάλειά μας, σε ποια διαμερίσματα-περιοχές θα πρέπει να κοιτάξω; Ορθά κοιτώ είτε ανατολικά (διαμερίσματα 11 και 12, περιοχές Bastille και Bercy) είτε νότια (διαμερίσματα 14 και 15, περιοχή Montparnasse);
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1) Μην κολλας μονο στις αλυσιδες. Σημασια εχει η καθαριοτητα και οχι το ονομα. Η αληθεια ειναι πως τα γαλλικα στανταρ για την καθαριοτητα ειναι απο ενα εως πολλα κλικ κατω απο τα ελληνικα. Αλλα και οι Ελληνες ειμαστε πολυ παστρικοι ωρες ωρες.
2) Αναγκαιος μαλλον οχι αλλα χρησιμος ισως φανει καποιες στιγμες. Δεν ειναι ομως απο τα facilities που πρεπει να σε απασχολουν. Στην τελικη ολη μερα εξω θα ειστε και αν δεν μπορειτε να κοιμηθειτε απο τη ζεστη το βραδι ζητηστε ή αγοραστε εναν ανεμιστηρα. Θα επιβιωσετε.
3) Ισχυει και καμια φορα το πρωτο ειναι πιο ευκολο απο το δευτερο. Οταν χτιστηκαν τα κτηρια που στεγαζονται τα περισσοτερα ξενοδοχεια του κεντρου δεν συνηθιζονταν οι τουαλετες στα σπιτια. Οσα δωματια εχουν τουαλετες κατασκευαστηκαν τις τελευταιες δεκαετιες. Το ιδιο και με τα ασανσερ.
4) Εχεις κι εσυ τα δικια σου
5) Πανω κατω ναι αλλα καλυτερα απο ενα κεντρικο ξενοδοχειο που θα απεχει 200-300 μετρα απο μετρο παρα ενα εκτος κεντρου που θα απεχει λιγοτερο απο 50. Ή μπορει και οχι. Τα παντα εξαρτωνται απο την περιοχη του ξενοδοχειου και τις γραμμες που εξυπηρετεουν οι κοντινοι του σταθμοι (συνηθως σε αποσταση 300 μετρων υπαρχουν παραπανω του ενος σταθμου)
6) Ορθα αλλα και στο δυτικο 10, στο βορειο 13, στο 16, στο νοτιο 17, στο νοτιο 18 και στο ανατολικο 20. Εν παση περιπτωσει οταν καταληξεις σε μερικα ξενοδοχεια ποσταρε τα να λαβεις γνωμες για τις περιοχες.
 
Last edited:

nikkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
1) Μην κολλας μονο στις αλυσιδες. Σημασια εχει η καθαριοτητα και οχι το ονομα. Η αληθεια ειναι πως τα γαλλικα στανταρ για την καθαριοτητα ειναι απο ενα εως πολλα κλικ κατω απο τα ελληνικα. Αλλα και οι Ελληνες ειμαστε πολυ παστρικοι ωρες ωρες.
2) Αναγκαιος μαλλον οχι αλλα χρησιμος ισως φανει καποιες στιγμες. Δεν ειναι ομως απο τα facilities που πρεπει να σε απασχολουν. Στην τελικη ολη μερα εξω θα ειστε και αν δεν μπορειτε να κοιμηθειτε απο τη ζεστη το βραδι ζητηστε ή αγοραστε εναν ανεμιστηρα. Θα επιβιωσετε.
3) Ισχυει και καμια φορα το πρωτο ειναι πιο ευκολο απο το δευτερο. Οταν χτιστηκαν τα κτηρια που στεγαζονται τα περισσοτερα ξενοδοχεια του κεντρου δεν συνηθιζονταν οι τουαλετες στα σπιτια. Οσα δωματια εχουν τουαλετες κατασκευαστηκαν τις τελευταιες δεκαετιες. Το ιδιο και με τα ασανσερ.
4) Εχεις κι εσυ τα δικια σου
5) Πανω κατω ναι αλλα καλυτερα απο ενα κεντρικο ξενοδοχειο που θα απεχει 200-300 μετρα απο μετρο παρα ενα εκτος κεντρου που θα απεχει λιγοτερο απο 50. Ή μπορει και οχι. Τα παντα εξαρτωνται απο την περιοχη του ξενοδοχειου και τις γραμμες που εξυπηρετεουν οι κοντινοι του σταθμοι (συνηθως σε αποσταση 300 μετρων υπαρχουν παραπανω του ενος σταθμου)
6) Ορθα αλλα και στο δυτικο 10, στο βορειο 13, στο 16, στο νοτιο 17, στο νοτιο 18 και στο ανατολικο 20. Εν παση περιπτωσει οταν καταληξεις σε μερικα ξενοδοχεια ποσταρε τα να λαβεις γνωμες για τις περιοχες.
1) Η αλήθεια είναι ότι οικογενειακώς είμαστε δύσκολοι με το θέμα της καθαριότητας, γι' αυτό και μας ταλαιπωρεί αυτή η παράμετρος. Σκέψου ότι τις περισσότερες φορές κουβαλάμε στα ταξίδια μας και μερικές πετσέτες μας, πράγμα αδύνατο στο εν λόγω ταξίδι λόγω φθηνού ναύλου και έλλειψης βαλίτσας...
2) Αν καταλαβαίνω ορθά, οι συνήθεις θερμοκρασίες και ποσοστά υγρασίας στα μέσα Ιουνίου δεν είναι τέτοια, που να κάνουν τον κλιματισμό απαραίτητο.
3) Ένα ψυγείο για να παγώνουν τα μπουκαλάκια νερού δεν με χαλάει καθόλου!
4) Ναι γιατί για την δικιά μου τσέπη 800€ (για 4 διανυκτερεύσεις) είναι υπέρ του δέοντος αξιοσέβαστο ποσό!!!
5) Προφανώς και με τη δικιά σου οπτική, προκρίνεις την επιλογή κεντρικού ξενοδοχείου. Εάν ναι, να υποθέσω ότι αναφέρεσαι κατά βάσει στα διαμερίσματα 1 έως 9;
6) Επειδή διάβασα και το σχετικό θέμα (https://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-γειτονιες-του-Παρισιου-Ποιες-ειναι-οι-πιο-επικινδυνες-ποιες-οι-πιο-ασφαλεις.55963/), να το πιάσουμε για λίγο αντίστροφα; Ποιές περιοχές θεωρούνται οι πλέον ανασφαλείς ή επικίνδυνες εν έτει 2019 και θα πρέπει να τις αποφύγω πάση θυσία;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Περασα ολο τον Ιουνιο στο παρισι περυσι,οπως σχεδον ολα τα τελευταια χρονια.Τις περισσοτερες μερες εβρεχε κι εκανε κρυο.δεν υπηρξε στιγμη αναγκη για αιρ κον,η σε σπιτια η σε ξενοδοχεια.Εδω στην Αθηνα και ιουνη παλευεται.
 

rhodes12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σας, ταξιδεύω για Παρίσι Ιούνιο και είμαι στην αναζήτηση για ξενοδοχεία.. σκεφτόμαστε να μείνουμε δύο μέρες μέσα στη Eurodisney , σε αναζήτηση που έκανα στο booking μου βγαζει το Disney's Hotel Cheyenne για 2 βραδυα με 438 ευρώ( απο 16 εως και 18 Ιουνίου)Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν σε αυτη την τιμή περιλαμβάνονται και οι εισοδοι στα πάρκα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.852
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom