Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.524
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είμαστε 7 άτομα στο σύνολο δυστυχώς όμως και το μπάτζετ μας είναι χαμηλό και μας δυσκολεύει και η αναζήτηση κάτι κεντρικού για να είναι άνετα το άτομο με το αμαξίδιο(έχει ταξιδέψει παντού κ μόνο στο Παρισί δυσκολεύεται τόσο ως προς τη μετακίνηση). Αρχικά κοιτούσαμε airbnb αλλά βάζοντας στην αναζήτηση να υπάρχουν εγκαταστάσεις για αμεα(που ουσιαστικά ζητάμε ασανσέρ και να μην έχει σκαλιά γενικά το σπιτι) δε βρήκαμε απολύτως τίποτα. Στραφήκαμε λοιπόν στην αναζήτηση ξενοδοχείου. Το μπάτζετ πιο χαμηλό από όσα λες. Θέλουμε να βγει το άτομο καμια 180€ για 3 νύχτες. Μη με βρίσετε αλήθεια. Δηλαδή να κινηθούμε στο σύνολο στο 1000€. Μη μου χαλάσετε την καρδιά λέγοντάς μου για τη δυσκολία του εγχειρήματος… :(
Πιστεύω ότι σε θέματα που έχουν να κάνουν με ταλαιπωρία και που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στο ταξίδι οφείλουμε να λέμε την αλήθεια κι από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σας.

Αν στο κέντρο οι τιμές είναι απαγορευτικες, θα κοίταγα για κάποιο ξενοδοχείο στο οποίο να υπάρχουν κοντά περισσότερες από μία γραμμές μετρό/λεωφορείου. Έτσι ώστε αν κάτι δεν λειτουργεί προσωρινά να μην δημιουργήσει πρόβλημα. Μπορείτε να παρακολουθείτε το site της ratp για να δείτε αν υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο σταθμό πχ μέχρι αρχές Φλεβάρη ο σταθμός bir hakeim, γνωστός και ως ο σταθμός για τον πύργο του eiffel, θα είναι κλειστός.

Μου έχει τύχει σε σταθμό του μετρό να έχει τόσο κόσμο που να είναι αδύνατον να φτάσεις στην αποβάθρα. Γι'αυτό θεωρώ ότι η εναλλακτική είναι απαραίτητη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιστεύω ότι σε θέματα που έχουν να κάνουν με ταλαιπωρία και που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στο ταξίδι οφείλουμε να λέμε την αλήθεια κι από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σας.

Αν στο κέντρο οι τιμές είναι απαγορευτικες, θα κοίταγα για κάποιο ξενοδοχείο στο οποίο να υπάρχουν κοντά περισσότερες από μία γραμμές μετρό/λεωφορείου. Έτσι ώστε αν κάτι δεν λειτουργεί προσωρινά να μην δημιουργήσει πρόβλημα. Μπορείτε να παρακολουθείτε το site της ratp για να δείτε αν υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο σταθμό πχ μέχρι αρχές Φλεβάρη ο σταθμός bir hakeim, γνωστός και ως ο σταθμός για τον πύργο του eiffel, θα είναι κλειστός.

Μου έχει τύχει σε σταθμό του μετρό να έχει τόσο κόσμο που να είναι αδύνατον να φτάσεις στην αποβάθρα. Γι'αυτό θεωρώ ότι η εναλλακτική είναι απαραίτητη.
Είναι σχεδόν αδύνατο άτομο με αμαξίδιο να κυκλοφορήσει με το μετρό. Ειδικά π.χ. Bir Hakeim, πως; Θα πρότεινα να μην λαμβάνεται καθόλου υπόψη η εγγύτητα με σταθμούς του μετρό.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Είναι σχεδόν αδύνατο άτομο με αμαξίδιο να κυκλοφορήσει με το μετρό. Ειδικά π.χ. Bir Hakeim, πως; Θα πρότεινα να μην λαμβάνεται καθόλου υπόψη η εγγύτητα με σταθμούς του μετρό.
Συμφωνώ

Στην ιστορία μου είχα γράψει:
Σκέφτομαι πως θα γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες το 2024 χωρίς ασανσέρ ή κυλιόμενες σκάλες. Σε σχετική μου παρατήρηση, μου απάντησαν ότι η πρόσβαση σε ΑΜΕΑ καλύπτεται με τα λεωφορεία. Μακάρι.
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
 
Last edited:

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Είναι σχεδόν αδύνατο άτομο με αμαξίδιο να κυκλοφορήσει με το μετρό. Ειδικά π.χ. Bir Hakeim, πως; Θα πρότεινα να μην λαμβάνεται καθόλου υπόψη η εγγύτητα με σταθμούς του μετρό.
Ναι η αλήθεια είναι ότι δε βασιζόμαστε εκεί εφόσον μία γραμμή μπορεί να μας εξυπηρετήσει μονάχα. Θαρρώ τραμ
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.524
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είναι σχεδόν αδύνατο άτομο με αμαξίδιο να κυκλοφορήσει με το μετρό. Ειδικά π.χ. Bir Hakeim, πως; Θα πρότεινα να μην λαμβάνεται καθόλου υπόψη η εγγύτητα με σταθμούς του μετρό.
Ναι το έγραψα γενικά, γι'αυτό έγραψα μετρό/λεωφορεία. Το rer δεν το βάζω γιατί αν βασίζεσαι σε μια γραμμή rer παίζεις με τη φωτιά.

Το παράδειγμα με το bir hakeim το έδωσα για να δείξω ότι ακόμα και σταθμός που απευθύνεται σε μεγάλη μάζα τουριστών παραμένει κλειστός για μεγάλο χρονικό διάστημα σε τουριστική περίοδο. Αφήνεις τη φαντασία σου ελεύθερη για το τι συμβαίνει με σταθμούς μακριά απ'το κέντρο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι το έγραψα γενικά, γι'αυτό έγραψα μετρό/λεωφορεία. Το rer δεν το βάζω γιατί αν βασίζεσαι σε μια γραμμή rer παίζεις με τη φωτιά.

Το παράδειγμα με το bir hakeim το έδωσα για να δείξω ότι ακόμα και σταθμός που απευθύνεται σε μεγάλη μάζα τουριστών παραμένει κλειστός για μεγάλο χρονικό διάστημα σε τουριστική περίοδο. Αφήνεις τη φαντασία σου ελεύθερη για το τι συμβαίνει με σταθμούς μακριά απ'το κέντρο.
Ενός λεπτού σιγή για όλες εκείνες τις φορές που καθυστερήσαμε και θα καθυστερήσουμε να φτάσουμε στον προορισμό μας εξαιτίας του RER
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Έχω άλλη μία ερώτηση. Μπορώ να επικοινωνήσω με ξενοδοχείο και να κλείσω εκτός booking? Επίσης σε αυτές τις περιπτώσεις πάλι σου ζητούν ολόκληρο το ποσό ή είναι σαν και εμάς εδώ στην Ελλάδα που δίνουμε μία προκαταβολή;
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Έχω άλλη μία ερώτηση. Μπορώ να επικοινωνήσω με ξενοδοχείο και να κλείσω εκτός booking? Επίσης σε αυτές τις περιπτώσεις πάλι σου ζητούν ολόκληρο το ποσό ή είναι σαν και εμάς εδώ στην Ελλάδα που δίνουμε μία προκαταβολή;
Κατά την γνώμη μου επιβάλλεται να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο. Πολλά ξενοδοχεία έχουν πολιτική ακύρωσης που πρακτικά δεν σε χρεώνουν μέχρι να πας. Όπως έγραψα στην ιστορία μου:

Δεν χρειάστηκε προκαταβολή και τους πλήρωσα με κάρτα στην αναχώρησή μου. Α, και κάτι σημαντικό: η κράτηση έγινε από το site τους γιατί το booking για το ίδιο δωμάτιο ήταν 10-15 € πιο ακριβό.
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023

Σου κάνουν μόνο μία δέσμευση ποσού στη κάρτα σου ίση με την διαμονή μιας ημέρας. Αυτή η δέσμευση απελευθερώνεται όταν πληρώσεις.
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Κατά την γνώμη μου επιβάλλεται να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο. Πολλά ξενοδοχεία έχουν πολιτική ακύρωσης που πρακτικά δεν σε χρεώνουν μέχρι να πας. Όπως έγραψα στην ιστορία μου:

Δεν χρειάστηκε προκαταβολή και τους πλήρωσα με κάρτα στην αναχώρησή μου. Α, και κάτι σημαντικό: η κράτηση έγινε από το site τους γιατί το booking για το ίδιο δωμάτιο ήταν 10-15 € πιο ακριβό.
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023

Σου κάνουν μόνο μία δέσμευση ποσού στη κάρτα σου ίση με την διαμονή μιας ημέρας. Αυτή η δέσμευση απελευθερώνεται όταν πληρώσεις.
Ααα εξαιρετικά! Πολύ καλύτερα! Σας ευχαριστώ!
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Θέλω να πω τον πόνο μου ότι δυσκολεύομαι πολύ να βρω ξενοδοχείο στις τιμές που θέλει η ομάδα. Έχω στείλει σήμερα σε καμιά 6-7 κεντρικά και περιμένω απαντήσεις! Στείλτε λίγη θετική ενέργεια αδέρφια! Απογοήτευση στο φουλ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Θέλω να πω τον πόνο μου ότι δυσκολεύομαι πολύ να βρω ξενοδοχείο στις τιμές που θέλει η ομάδα.
Δεν τους ανοιγεις μια συζητηση σιγα σιγα οτι τα ταξιδια ειναι αναψυχη (και για τον διοργανωτη) και ακολουθει οποιος μπορει και θελει, οχι μονο οποιος θελει οπως το θελει?
Μακαρι να βρεις λυση. Μη στειλεις χρηματα εκτος καποιου επισημου καναλιου γιατι τελευταια βλεπουμε πολλα.
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Δεν τους ανοιγεις μια συζητηση σιγα σιγα οτι τα ταξιδια ειναι αναψυχη (και για τον διοργανωτη) και ακολουθει οποιος μπορει και θελει, οχι μονο οποιος θελει οπως το θελει?
Μακαρι να βρεις λυση. Μη στειλεις χρηματα εκτος καποιου επισημου καναλιου γιατι τελευταια βλεπουμε πολλα.
Ναι ναι δε θα στείλω. Έστειλα χθες σε ένα ξενοδοχείο και μου απάντησε να στείλω αριθμό κάρτας ή εναλλακτικά φωτο της κάρτας μου και από τις δύο πλευρές! Το βρήκα εξαιρετικό ως ιδέα! Χαχαχαχ ευχαριστώ για τη συμβουλή! Θα κάνω αυτό που είπες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom