Ινδία Περιπετειες στην Απιστευτη Ινδια!

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Απο αυριο εχω φιλοξενουμενους σπιτι οποτε λιγη υπομονη.
Μηπως να αρχισω να γραφω πιο μαζεμενα; Ετσι που το παω δε θα τελειωσει ποτε αυτο το ταξιδι!
Αλλαξε δωμάτιο στους φιλοξενούμενους και γράψε για το ταξίδι σου με πάσα λεπτομέρεια.
Μας αρέσει
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ΥΓ αν υποψιαστω πως θα αφησεις τον υπολογιστη ανοιχτο και θα μπαινουν υπογραφοντας σαν ΕΡΣΗ, θα πεθανωωωω
Μονο ο αφεντης ωρες ωρες μεταμορφωνεται σε ΕΡΣΗ:haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Φωτογραφίες δεν επιτρέπονται. Ο πραγματικός ταφικος θάλαμος είναι σε ένα επίπεδο πιο χαμηλά το οποίο δεν είναι επισκέψιμο σε εμάς τους κοινούς θνητούς. Όταν είχε έρθει η μακαρίτισσα η Νταιανα της το είχαν ανοίξει.
Μου κάνει εντύπωση... Εμάς μας επέτρεψαν να φωτογραφήσουμε (χωρίς φλας και το ξέραμε - βάλαμε ευαίσθητο "κοράκ φλιμ") έναντι κάποιου αντιτίμου - φυσικά. Επίσης, και στον τάφο κατεβήκαμε. Είχαν κάγκελα γύρω-γύρω αλλά τον είδαμε και τον φωτογραφίσαμε. Ίσως τώρα κάνουν συντήρηση?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οχι! Τωρα πλεον φωτογραφιες δεν επιτρεποντουσαν στο εσωτερικο, ειτε με αντιτιμο ειτε χωρις, ειτε με φλας ειτε χωρις (να απαγορευει κανεις την φωτογραφιση χωρις φλας ειναι εντελως χαζο!) και το ταφικο δωματιο το ειχαν πλεον κλεισει με καπακι σιδερενιο και με κλειδαρια! Τα καγκελα παρεμεναν γυρω γυρω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και οχι δεν κανανε εργασιες συντηρησης. Ο ξεναγος μας αλλωστε μας ειπε οτι ειναι κλειστο για το ευρυ κοινο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Οχι! Τωρα πλεον φωτογραφιες δεν επιτρεποντουσαν στο εσωτερικο, ειτε με αντιτιμο ειτε χωρις, ειτε με φλας ειτε χωρις (να απαγορευει κανεις την φωτογραφιση χωρις φλας ειναι εντελως χαζο!) και το ταφικο δωματιο το ειχαν πλεον κλεισει με καπακι σιδερενιο και με κλειδαρια! Τα καγκελα παρεμεναν γυρω γυρω.
Με βάζεις στο τριπ τώρα να ψάξω τις φωτογραφίες μου, να σκανάρω και ν' ανεβάσω! (Για το φιλοθεάμον κοινό, ντε! ) :haha:
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Με βάζεις στο τριπ τώρα να ψάξω τις φωτογραφίες μου, να σκανάρω και ν' ανεβάσω! (Για το φιλοθεάμον κοινό, ντε! ) :haha:

Ναι, ναι το φιλοθεάμον κοινό αδημονεί
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Έρση
άσε να λένε για κοψίματα. Όχι δεν θέλουμε κοψίματα. Τα θέλουμε όλα με όλες τις λεπτομέρειες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Shah Jahan

Αν νομιζετε ότι η βαλιτσα μας ηταν καμια ηλιθια να ερθει στην Ινδια μεσα στο ψοφοκρυο ειστε γελασμενοι. Οι αποσκευες μας εχουν χαρακτηρα και είναι εφυεις! Εμεις παλι….Της αρεσε η ωραια ανοιξιατικη θερμοκρασια στην Ντοχα, ουτε να κρυωνει ουτε να ζεσταινεται και την ειχε αραξει εκει. Που να τρεχει τωρα σε κατι απιστευτα μερη στην Ινδια! «Βρε καλη μας ελα» παρακαλουσαμε! «Α ! μπα! Δεν το νομιζω» ανταπαντουσε. «Και τι θα κανω εγω χωρις εσενα;» εκλιπαρουσε ο καλος μου. «Ότι θα εκανες και με εμενα» ανταπαντουσε η σκληροκαρδη. «Μηπως θα φορουσες τα polo μπλουζακια που πηρες μαζι σου για να εντυπωσιασεις του ινδους παικτες του αθληματος; Μηπως θα φορουσες τα καλοκαιρινα παπουτσια σου; Μηπως θα εβαζες το λεπτο καλοκαιρινο μπουφανακι σου που πηρες για τις ψυχρες νυχτες της ερημου; Ας γελασω! Λοιπον παιδια, λεω να μεινω εδώ! Στην επιστροφη σας τα λεμε ξανα!» Περιπου τετοιος ηταν ο διαλογος. Δηλαδη η βαλιτσα μας την ειχε αραξει στην Ντοχα καθοτι το αεροδρομιο του Δελχι ειχε κλεισει λογω ομιχλης! Και εμεις ειχαμε θεμα γιατι δεν ελαμπε στον ηλιο το Ταζ! Τελικα ευτυχως που τα εισιτηρια ηταν για την προηγουμενη! Αλλιως θα καναμε ολοι μαζι παρεα στην Ντοχα!
Εκει πανω λαβαμε τηλεφωνο από το τεκνο μας που κατεβαινε τις χιονισμενες πλαγιες των Αλπεν. Ηταν καταχαρουμενη γιατι ειχε λιακαδα και θερμοκρασιες των 8-9 βαθμων. Δε θελετε να ξερετε (ουτε εγω θελω να θυμαμαι) το βλεμμα του αφεντη μου. Ψιθυρισε ένα «στο ελεγα εγω να παμε με το παιδι στην Αυστρια». Εγω σκυλα-μανα απαντησα: «μα τι να καναμε στο χαμενο στα χιονια χωριουδακι των Αλπεων ολη μερα;» «Να την περιμεναμε να παμε για φαγητο το βραδι» ηταν η απαντηση του τρυφερου πατερα. Τωρα τα ειπα όλα! Σας αποκαλυψα και το ποιον μου!
Ωρα να παμε να δουμε το Agra Fort. Εκτινεται σε μια εκταση πανω από 300 στρεματα και είναι απιστευτα ομορφο. Προυπηρχε της ελευσης των Μογγολων, αυτοι όμως, ο Ακμπαρ δηλαδη, το επισκευασε και αντι του τουβλινου κτιριου το εκτισε με τον κλασσικο κοκκινο ψαμμιτη. Ένα μικρο μερος του είναι επισκεψιμο γιατι το υπολοιπο είναι στρατιωτικες εγκαταστασεις και αυτό δεν προκειται να αλλαξει καθοτι όπως μας ειπε ο ξεναγος μας από κατω είναι ολο σκαμενο, με πυρηνικα καταφυγια κλπ. Η στρατιωτικη του χρηση συνεχιζεται!
Στα χρονια των Μογγολων εκτος από την στρατιωτικη χρηση, ηταν και διοικητικο κεντρο καθως και διαμονη της αυλης, επισης το θησαυροφυλακιο της αυτοκρατοριας ηταν εδώ.. Γυρω του υπηρχε ταφρος που γεμιζε με το νερο του Γιαμουνα και κροκοδειλους και διπλο περιτειχισμα στον ενδιαμεσο χωρο του περιτειχισματος υπηρχαν τιγρεις. Τωρα πια μονο σκουπιδια ειδα! Όμως το συνολο είναι πανεμορφο, με ομορφα παλατια, οποτε μην τολμησει να φυγει κανεις από την Agra χωρις να παει να το δει. Αν θελετε μαλιστα να συμπληρωνετε και τις λιστες σας να ξερετε ότι είναι από τα προστατευομενα μνημεια της Unesco. Τα παλατια εχουν ως επι τω πλειτον ένα μικτο μογγολο-ινδουιστικο διακοσμο. Από μια συγκεκριμενη πλευρα φαινεται και το Ταζ Μαχαλ. Δεν θα παραξενευτειτε αν σας πουμε ότι λογω ομιχλης δεν το ειδαμε. Υποτιθεται όμως ότι ο Shah Jahan το εβλεπε από εκει κατά τη διαρκεια της μακροχρονης φυλακισης του την οποια του την ειχε επιβαλλει ο γιος του ο οποιος καταφερε να ανεβει στον θρονο. Ο ξεναγος μας ηθελε να με κανει να πιστεψω ότι λογος εκθρονισης του Shah Jahan ηταν ότι σχεδιαζε να κτισει από την άλλη πλευρα του ποταμου ένα δευτερο Ταζ Μαχαλ με μαυρο μαρμαρο (η προτιμηση σε αυτό το χρωμα τον εφαγε τον ανθρωπο!) και διπλασιο σε ογκο. Όμως προσωπικη μου γνωμη είναι ότι απλως ακολουθησε τα βηματα των προγονων του. Εσφαξε με τη βοηθεια της αδελφης του τα μεγαλυτερα αδερφια του, απομακρυνε την μεγαλυτερη αδερφη του από τα καθηκοντα της πρωτης κυριας της χωρας τα οποια τα εξασκουσε μετα το θανατο της μητερας της της Mumtaz Mahal, γιατι συμπαραταχθηκε με τον πατερα της, αλλωστε ηταν και η πολυαγαπημενη του και τα μεγαλυτερα αδερφια της, τα οποια φυσικα θανατωθηκαν μετα την ανοδο στο θρονο του Aurangzeb και εγκατεστησε την μικροτερη αδερφη του ως πρωτη κυρια της αυτοκρατοριας με δικαιωμα χρησης της αυτοκρατορικης σφραγιδας (και αυτή!). Αυτή παλι, άλλο που δεν ηθελε και του εδωσε και καταλαβε ασκωντας την εξουσια προς ιδιον οικονομικο οφελος. Τι πρωτοτυπο! Επειδη ο προπαππους των παιδιων αυτων ο Ακμπαρ ειχε βγαλει έναν νομο ο οποιος απαγορευε στις αυτοκρατορικες πριγκηπισες το γαμο (τωρα για να μην δινουν προικες το εκαναν; Γιατι δε θεωρουσαν κανενα τοσο υψηλης γενιας το εκαναν; Για να μην εχει κανεις περιεργες προσβασεις στο θρονο; Τρεχα γυρευε….) οι συγκεκριμενες ηταν τελειως ελευθερες να δολοπλοκουν , χωρις να τις απασχολουν αντρες, παιδια, διαβασμα, αριθμητικης,σιδερο, μαγειρεμα. Φυσικα όπως ειπαμε οι μογγολοι ηταν light μουσουλμανοι και δεν τραβουσαν που οι αδερφαδες τους εβρισκαν διαφορες αγαπες εδώ και εκει. Οποτε δεν εμπαιναν στον κοπο να «καθαρισουν» για την τιμη των αδερφαδων τους, αρκει και αυτές να ηταν λιγουλακι διακριτικες. Όμως ο συγκεκριμενος Aurangzeb ξαφνικα την ειδε πιστος! Απαγορευσε το κρασι πραγμα που ηταν πολύ κοινο στα παλατια των Μογγολων και απαγορευσε στην αδερφουλα του να εχει αλλους εραστες. Ειχε αρχισει να φορτωνει κιολας και λογω της καταχρησης εξουσιας την οποια ασκουσε η λεγαμενη κυριως στις συζυγους του. Την κρεβατομουρμουρα την ακουγε επι πολλαπλπου ο πολυγαμος. Η τυπισσα, πολύ σιγουρη για τον εαυτο της, τον εγραψε στα παλια της τα παπουτσια. Αφορμη εψαχναν ολες οι καταπιεσμενες συζυγοι του αυτοκρατορα, καθως και η παραγκωνισθεισα μεγαλυτερη αδερφη και καποια ωρα του σιγοψιθυρισαν ότι η αδερφουλα του τραβιοταν με καποιον στο παλατι της. Τους συνελαβαν και καταδικαστηκε να πιει δηλητηριο μαζι με τον εραστη της ως παραβιαζουσα τον ισλαμικο νομο. Για να τιμησω την σκια της πρεπει να πω ότι ηταν αξιολογου μορφωσεως και εξαιρετικη ποιητρια. Την θεση της ανακατελαβε η μεγαλυτερη αδερφη της η οποια ηταν μια τυπισσα η οποια δεν μασουσε τα λογια της και συχνα πυκνα την επεφτε στον αδερφο της σχετικα με την πολιτικη του με τη θρησκεια. Ο Aurangzeb ηταν ο πρωτος από τις επομενες γενιες των Μογγολων αυτοκρατορων οι οποιοι επαψαν να είναι ανεκτικοι προς τις άλλες θρησκειες και εγιναν αυστηροι μουσουλμανοι. Ο Aurangzeb ηταν παντως ο τελευταιος μεγαλος αυτοκρατορας των Μογγολων ο οποιος επεκτεινε την αυτοκρατορια του προς τα νοτια. Μετα το θανατο του το 1707 αρχιζει η παρακμη της Μογγολικης Αυτοκρατοριας. Στα πανω της η μογγολικη αυτοκρατορια περιελαμβανε σχεδον ολη την Ινδια –εκτος από ένα τμημα στα νοτια, το Πακισταν, ολο σχεδον το Αφγανισταν και το Μπαγκλαντες. Ειπατε τιποτε;
Αποχαιρετισαμε το φαντασμα του Shah Jahan και την Agra, σας ειπα ότι είναι μια ασχημη πολη; Και τραβηξαμε προς το Faterpur Sikri και το φαντασμα του Ακμπαρ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ωραία η ιστορία του taj με την γλαφυρότητα σου έρση..
πέραν τούτου,ο χώρος αυτός απο την πρώτη είσοδο μέχρι τον τάφο,την ώρα που έπεφτε το σούρουπο, ήταν απο τα πιο ωραία θεάματα που έχω δεί!!
έμεινα αρκετά μέχρι που έπεσε το σκοτάδι νιώθοντας στα γυμνά μου πόδια το παγωμένο μάρμαρο και η αίσθηση ήταν μοναδική..υπενθυμίζω..το μνημείο σαν μνημείο ή σαν αξιοθέατο..πέραν της ιστορίας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom