Περιπλάνηση στη μουσική της Μαύρης Ηπείρου

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ενταξει ακομη εκει δεν πατε, αλλα δεν χρειαζαστε εμενα για να σας βαζω ιδεες, μπορειτε και μονοι σας:

 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εννοείται, απλά ακολουθώ αρχικά μια λογική "μουσικοί ανά χώρα" ξεκινώντας από Δ.Αφρική.
Ανυπομονώ να περάσουμε στο ανεπανάληπτο μουσικά Μάλι!!!
Ali farka Toure, Amandou & Mariam, Toumani Diabate, Salif Keita, Monbacar Traore, Habib Koite, Mama Sissoko, Oumou Sangare κλπ κλπ κλπ μας περιμένουν.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ηydroneta,
mε μεγαλο κινδυνο να σου διαλυσω το θεμα που ανοιξες...
Αλλα ειμαι επιρεπης στο να ενδιδω στους πειρασμους. Δεν ειναι του χαρακτηρος μου να συγκρατιεμαι.
Δε μπορω να μην ενημερωσω το χριστεπωνυμου πληθος για την υπαρξη ενος αφρικανου Sakis! Και μαλιστα οχι ενος απλου Sakis, αλλα και διδακτορα! Ναι ναι! Προκειται για τον Dr. Sakis! :clap::clap:
Το βιντεοκλιπ δεν ειναι του καλυτερου δυνατου γουστου, ειναι και στα ορια να κοπει για ασεμνο... Τελικα ο Dr Sakis νομιζω οτι ειναι ο αφρικανος Μπουγας....
ΥΓ. Αν κρινεις οτι θα επρεπε να το αφαιρεσω να το κανω... Η τελος παντων πατησε το κουμπακι της αναφορας... μας βλεπουνε και ανηλικοι!
Ο τιτλος του καθολα αρτιστικ βιντεοκλιπ ειναι "οι Νοσοκομες"... και ναι καλα φανταστηκατε, εμπεριεχει ολες τις ανδρικες φαντασιωσεις...
(ας ανεβασουμε λοιπον και λιγο την επισκεψιμοτητα σε αυτο το γκρουπ...)
Απολαυστε λοιπον:
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ηydroneta,
mε μεγαλο κινδυνο να σου διαλυσω το θεμα που ανοιξες...
Αλλα ειμαι επιρεπης στο να ενδιδω στους πειρασμους. Δεν ειναι του χαρακτηρος μου να συγκρατιεμαι.
Δε μπορω να μην ενημερωσω το χριστεπωνυμου πληθος για την υπαρξη ενος αφρικανου Sakis! Και μαλιστα οχι ενος απλου Sakis, αλλα και διδακτορα! Ναι ναι! Προκειται για τον Dr. Sakis! :clap::clap:
Το βιντεοκλιπ δεν ειναι του καλυτερου δυνατου γουστου, ειναι και στα ορια να κοπει για ασεμνο... Τελικα ο Dr Sakis νομιζω οτι ειναι ο αφρικανος Μπουγας....
ΥΓ. Αν κρινεις οτι θα επρεπε να το αφαιρεσω να το κανω... Η τελος παντων πατησε το κουμπακι της αναφορας... μας βλεπουνε και ανηλικοι!
Ο τιτλος του καθολα αρτιστικ βιντεοκλιπ ειναι "οι Νοσοκομες"... και ναι καλα φανταστηκατε, εμπεριεχει ολες τις ανδρικες φαντασιωσεις...
(ας ανεβασουμε λοιπον και λιγο την επισκεψιμοτητα σε αυτο το γκρουπ...)
Απολαυστε λοιπον:


:haha::haha::haha: τα 'δωσε όλα ο Dr. όσο για τις νοσοκόμες μένω speechless :bleh:
Θα προκαλέσουν ενθουσιασμό στα πλήθη...:haha: Αίλουροι βρε παιδί μου εκεί στην Αφρική, τι έχουν να δουν τα μάτια τους...:3483:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Να σας πάω εγώ ξανά πίσω στην Δυτική Αφρική και στη Σενεγάλη με τον υπέροχο Diogal, έναν καλλιτέχνη που γεννήθηκε το 1970, ο οποίος γράφει συνθέτει και τραγουδά τα δικά του τραγούδια. Ζει στη Γαλλία. Άλπουμ του: "Sampa Alla" (2002), "Liir" (2004), "Li lan la" (2008) και "Urban Spirit" (2010)
Τους στίχους δεν τους έχω μόνο στα Σενεγαλέζικα. Παρακαλείται όποιος μπορεί να βοηθήσει στη μετάφρασή τους να στείλε πμ :haha:
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ηydroneta,
mε μεγαλο κινδυνο να σου διαλυσω το θεμα που ανοιξες...
Αλλα ειμαι επιρεπης στο να ενδιδω στους πειρασμους. Δεν ειναι του χαρακτηρος μου να συγκρατιεμαι.
Ο τιτλος του καθολα αρτιστικ βιντεοκλιπ ειναι "οι Νοσοκομες"... και ναι καλα φανταστηκατε, εμπεριεχει ολες τις ανδρικες φαντασιωσεις...
(ας ανεβασουμε λοιπον και λιγο την επισκεψιμοτητα σε αυτο το γκρουπ...)
:shock::shock: Νομίζω ότι το συγκεκριμένο βιντεοκλιπ εντάσσεται περισσότερο στο ποστ: "Περιπλάνηση στις κορμάρες της Μάυρης Ηπείρου" και αναμφίβολα προκαλεί πολλαπλά εγκεφαλικά, άσε που επιδεινώνει τους ιλίγγους (στο λέω γκαραντί).
Κρίμα να χαντακώνεται εδώ, μέσα σε τόση κουλτούρα. Άνοιξέ το ποστ στο σόσιαλ παιδάκι μου. Εγώ πάντως θα κάνω αίτηση στη διοίκηση του νοσοκομείου να προβάλλεται στις οθόνες για να χαλαρώνουν ασθενείς και γιατροί.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το φόρουμ διψά να μάθει για τον Dr Sakis

Ο Dr Sakis, το πραγματικό του όνομα, NSAKALA ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ γεννήθηκε στο Κονγκό (Αφρική). Όταν ήταν 12 χρονών άρχισε να έχει ενδιαφέρον για τη μουσική και το χορό. Όταν ήταν 16 δημιούργησε μια μουσική κωμωδία που ονομάζεται "Les Unis" και είχε μεγάλη απήχηση στην Αφρική. Λίγα χρόνια αργότερα δημιούργησε μια άλλη ομάδα με την οποία εξακολουθεί να εργάζεται.
Το 1985 κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ "MAJENINE" και ακολούθησαν άλλες δισκογραφικές δουλειές. Ο Δρ Σάκης είναι όλα σε ένα, είναι συνθέτης, ερμηνευτής και παραγωγός των περισσοτέρων από τα άλμπουμ του. Από τότε που έγινε διάσημος παρήγαγε 15 άλμπουμ, 10 βίντεο κλιπ σε VHS και 7 σε DVD.
Aλλο ένα τερψιοφθάλμιον βιντεοκλιπ
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τελικα ειδα τον εψαξες τον συναδελφο τον δοκτορα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μα τι λες τώρα: CD και DVD για το ταξίδι ετοιμάζει! :bleh:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ο Dr Sakis, το πραγματικό του όνομα, NSAKALA ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ γεννήθηκε στο Κονγκό (Αφρική). Όταν ήταν 12 χρονών άρχισε να έχει ενδιαφέρον για τη μουσική και το χορό. Όταν ήταν 16 δημιούργησε μια μουσική κωμωδία που ονομάζεται "Les Unis" και είχε μεγάλη απήχηση στην Αφρική. Λίγα χρόνια αργότερα δημιούργησε μια άλλη ομάδα με την οποία εξακολουθεί να εργάζεται.
Το 1985 κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ "MAJENINE" και ακολούθησαν άλλες δισκογραφικές δουλειές. Ο Δρ Σάκης είναι όλα σε ένα, είναι συνθέτης, ερμηνευτής και παραγωγός των περισσοτέρων από τα άλμπουμ του. Από τότε που έγινε διάσημος παρήγαγε 15 άλμπουμ, 10 βίντεο κλιπ σε VHS και 7 σε DVD.
Aλλο ένα τερψιοφθάλμιον βιντεοκλιπ
Πολύ σ΄ευχαριστούμε για τις πληροφορίες :) Η προσήλωσή σου στην Αφρικανική μουσική είναι δεδομένη...πάντα επιμελής :haha:

Μα τι λες τώρα: CD και DVD για το ταξίδι ετοιμάζει! :bleh:
Να σας δω να λικνίζεστε στους ρυθμούς της χορογραφίας και τι στον κόσμο...:bleh::haha:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Νομίζω μετά το τόσο ενδιαφέρον στον Dr Sakis και τα κορίτσια του ότι το τραβάει ο οργανισμός σας ένα ταξιδάκι και μέχρι την Νιγηρία, να σας ποστάρω naija songs να δείτε εκεί ξέκ... εεε χμμμμ Μούσες να λικνίζονται (sic!) να μην μείνει μάτι που να μην πεταχτεί από τη θέση του! :haha: :haha: :haha:
Για την ώρα λέω να το αποφύγω ακόμη, αλλά αν με παρακαλέσετε μπορεί και να το κάνω! :haha:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πληζ! Σιλ βου πλε! Μπίττε! Παζαλουστα! Παρακαλούμε!
Αλλάπαράκληση και δυο λόγια για το καλλιτέχνη, μη μείνουμεμόνο στο οπτικοακουστικό κομμάτι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.296
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom