Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όχι, η ισοτιμία δεν είναι ίδια παντού. Ποιά ελληνική τράπεζα δεν έχει προμήθεια συναλλαγών/συναλλάγματος για αγορές με κάρτα εκτός Ευρώ;
Μίλησα με Alpha bank και Εθνική.Μαλιστα πριν ένα μήνα ήταν η κόρη μου Τσεχία και δεν μας χρέωσαν κάποια προμήθεια για συναλλαγές με την κάρτα.
Σήμερα η Alpha μου είπε ότι μόνο για ανάληψη από ΑΤΜ έχει προμήθεια όχι για αγορές
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν ότι δεν χρεώνουν προμήθεια συναλλαγών.
Κόστος συναλλάγματος τι εννοείς;Η ισοτιμία στάνταρ δεν είναι;
Για εθνική https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files...h6f83*_ga*NDgzMDM3Mjg3LjE3MTI2MDU2MzA.*_up*MQ..
Διάβασε στους ιδιώτες στις λοιπές επιβαρύνσεις, τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος συναλλαγών.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για εθνική https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files...h6f83*_ga*NDgzMDM3Mjg3LjE3MTI2MDU2MzA.*_up*MQ..
Διάβασε στους ιδιώτες στις λοιπές επιβαρύνσεις, τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος συναλλαγών.
Τελικά ήταν άσχετη η υπάλληλος στο υποκατάστημα που μίλησα χθες, πήρα σήμερα στην εξυπηρέτηση της Άλφα και μου είπαν ότι έχει προμήθεια έως και 2,5%.
Στην Εθνική τότε που πήγε η μικρή Τσεχια δεν το κατάλαβα στις χρεώσεις,επειδή προφανώς ήταν ενσωματωμένο στο ποσο που χρέωσαν.Περιμενα ότι θα είναι χωριστή χρέωση η προμήθεια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μην δίνετε σημασία τι σας λένε στα τηλέφωνα. Τις περισσότερες φορές απαντάνε λάθος. Αυτό είναι γενικό, όχι μόνο για τις τράπεζες.
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Τελικά ήταν άσχετη η υπάλληλος στο υποκατάστημα που μίλησα χθες, πήρα σήμερα στην εξυπηρέτηση της Άλφα και μου είπαν ότι έχει προμήθεια έως και 2,5%.
Στην Εθνική τότε που πήγε η μικρή Τσεχια δεν το κατάλαβα στις χρεώσεις,επειδή προφανώς ήταν ενσωματωμένο στο ποσο που χρέωσαν.Περιμενα ότι θα είναι χωριστή χρέωση η προμήθεια.
Η προμήθεια των καρτών , αφορά στην ισοτιμία και σε επιπλέον προμήθεια.
Η Alpha στις κάρτες της , στην μετατροπή σε € , χρεώνει 2% , ενώ δε χρεώνει επιπλέον προμήθεια και δίνει στις πιστωτικές της , 1 ή 2 πόντους για κάθε €.
Η Πειραιώς , χρεώνει ( περίπου) 5.4% στην μετατροπή σε € και επιπλέον προμήθεια 2.5%.
Η Eurobank, χρεώνει ( περίπου) 3.7% στην μετατροπή σε € και επιπλέον προμήθεια 1.1%.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom