Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Η Πειραιώς έχει μια κάποια προμήθεια, η ρεβολουτ καμία (έως 1000 ευρώ) . Οπότε η απάντηση είναι προφανής!
Ωραίος σπυράκο …αυτό ήθελα καμία κάρτα απεριορίστων μετακινήσεων ;και γενικά μέτρο ; Λεοφωρεια ; Η ποδήλατο ;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ωραίος σπυράκο …αυτό ήθελα καμία κάρτα απεριορίστων μετακινήσεων ;και γενικά μέτρο ; Λεοφωρεια ; Η ποδήλατο ;
Mετρο λεωφορείο με ρεβολουτ και χρέωση μάξιμουμ 8.80 ανά ημέρα (αυτό με συνέφερε και όχι travelcard) . Ποδήλατο είναι μια λύση , έχει σε πολλά σημεία,μιας εταιρείας santander.
 

ail31ou

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Σε μένα φάνηκε σαν συναλλαγή σε επιχείρηση, όπως και οι άλλες αγορές. Πιθανόν να μην ισχύει για όλες τις κάρτες αυτό. Εννοείται ότι η κάρτα πληρώνεται με πάγια εντολή και δεν μένουν υπόλοιπα για να τοκιστούν.
Ποιας τραπεζας ειναι η πιστωτική καρτα σου?
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Στη ρεβολουτ κάνε αλλαγή συναλλάγματος απο Δευτέρα έως πέμπτη π.χ. πριν γυηειας απο Ελλάδα, γιατί ΠΣΚ χρεώνει προμήθεια για αλλαγή συναλλάγματος.....δες το στο site της ρεβολουτ. Εγω πάντα έχω και λίγα μετρητά μαζί μου και Ευρώ
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Στη ρεβολουτ κάνε αλλαγή συναλλάγματος απο Δευτέρα έως πέμπτη π.χ. πριν γυηειας απο Ελλάδα, γιατί ΠΣΚ χρεώνει προμήθεια για αλλαγή συναλλάγματος.....δες το στο site της ρεβολουτ. Εγω πάντα έχω και λίγα μετρητά μαζί μου και Ευρώ
Να σε ρωτήσω μιας και το είπες γιατί το έχω απορία.. αφού αν πληρώσεις με ευρώ ,στο Λονδίνο πχ, σου τρωει λίρες με βάση την ισοτιμία της ημέρας .. για ποιον λόγο να κάνεις αλλαγή συναλλάγματος??
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
γιατι η ισοτιμια το σ/κ ειναι ελαφρα μεγαλυτερη.
γενικα καλο ειναι να κανεις μετατροπη ολων των χρηματων που σκεφτεσαι να ξοδεψεις γιατι απο ενα αριθμο συναλλαγων-μετατροπων και μετα χρεωνει προμηθεια.
Αν το συνολο ειναι πανω απο 1000 ευρω κανε τη μετατροπη σε 2 μηνες για να αποφυγεις τη προμηθεια
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
γιατι η ισοτιμια το σ/κ ειναι ελαφρα μεγαλυτερη.
γενικα καλο ειναι να κανεις μετατροπη ολων των χρηματων που σκεφτεσαι να ξοδεψεις γιατι απο ενα αριθμο συναλλαγων-μετατροπων και μετα χρεωνει προμηθεια.
Αν το συνολο ειναι πανω απο 1000 ευρω κανε τη μετατροπη σε 2 μηνες για να αποφυγεις τη προμηθεια
Ααα σωστά ναι κατάλαβα , ευχαριστώ!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ποδήλατο είναι μια λύση , έχει σε πολλά σημεία,μιας εταιρείας santander.
Η διαχείριση των ποδηλάτων γίνεται από τη βρετανική Serco. O ισπανικός κολοσσός Santander είναι χορηγός και για διαφήμιση τα ποδήλατα έχουν πάρει το όνομα του. Παλιότερα τα ποδήλατα ήταν γνωστά με το όνομα μιας άλλης τράπεζας, της βρετανικής Barclays

Να σε ρωτήσω μιας και το είπες γιατί το έχω απορία.. αφού αν πληρώσεις με ευρώ ,στο Λονδίνο πχ, σου τρωει λίρες με βάση την ισοτιμία της ημέρας .. για ποιον λόγο να κάνεις αλλαγή συναλλάγματος??
Ασχέτως αν ο λογαριασμός σου έχει ευρώ ή λίρες ή άλλο νόμισμα κι αν είναι καθημερινή, ΣΚ ή αργία καλό είναι να επιλέγεται πάντα πληρωμή στο νόμισμα της χώρας όπου βρίσκεται η επιχείρηση για να γίνεται η μετατροπή συναλλάγματος με τις ισοτιμίες της Revolut που είναι και η πιο συμφέρουσες. Για ΣΚ και αργίες σου απάντησαν παραπάνω.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Η διαχείριση των ποδηλάτων γίνεται από τη βρετανική Serco. O ισπανικός κολοσσός Santander είναι χορηγός και για διαφήμιση τα ποδήλατα έχουν πάρει το όνομα του. Παλιότερα τα ποδήλατα ήταν γνωστά με το όνομα μιας άλλης τράπεζας, της βρετανικής Barclays



Ασχέτως αν ο λογαριασμός σου έχει ευρώ ή λίρες ή άλλο νόμισμα κι αν είναι καθημερινή, ΣΚ ή αργία καλό είναι να επιλέγεται πάντα πληρωμή στο νόμισμα της χώρας όπου βρίσκεται η επιχείρηση για να γίνεται η μετατροπή συναλλάγματος με τις ισοτιμίες της Revolut που είναι και η πιο συμφέρουσες. Για ΣΚ και αργίες σου απάντησαν παραπάνω.
Άρα Μάς λες ότι:στέλνω από την κυρία τράπεζα μου ένα χ ποσό στην ρεβολουτ και εκεί που σου δίνει την επιλογή νομίσματος επιλέγω GBP και στην ουσία είναι ήδη συναλλαγμένο μέσα στην ρεβολουτ
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Άρα Μάς λες ότι:στέλνω από την κυρία τράπεζα μου ένα χ ποσό στην ρεβολουτ και εκεί που σου δίνει την επιλογή νομίσματος επιλέγω GBP και στην ουσία είναι ήδη συναλλαγμένο μέσα στην ρεβολουτ
Ναι έτσι είναι. Αλλά εδώ είναι θέμα για Λονδίνο. Υπάρχει θέμα για τη ρεβολουτ που μπορείς να ρωτήσεις εκεί ότι θέλεις.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom