Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άρα Μάς λες ότι:στέλνω από την κυρία τράπεζα μου ένα χ ποσό στην ρεβολουτ και εκεί που σου δίνει την επιλογή νομίσματος επιλέγω GBP και στην ουσία είναι ήδη συναλλαγμένο μέσα στην ρεβολουτ
Ναι, απλά αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για συναλλαγές ΣΚ ή bank holiday τότε δεν χρειάζεται να κάνεις καμία μετατροπή τις προηγούμενες μέρες καθώς σε κάθε αγορά η Revolut θα μετατρέπει το ποσό συναλλαγής από ευρώ σε λίρες κατά την πληρωμή. Αντίστοιχα αν θες να κάνεις πληρωμές ΣΚ ή bank holiday και δεν έχεις λίρες στο λογαριασμό σου δεν χρειάζεται πάλι να κάνεις καμία μετατροπή καθώς είτε μετατρέψεις εσύ ένα ποσό είτε αυτόματα η Revo κατά την πληρωμή θα χρεωθείς την ίδια προμήθεια. Που μεταξύ μας είναι μηδαμινή για μικροποσά και δεν υπάρχει καν λόγος να σε απασχολεί.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλημέρα. Όσοι χρησιμοποιήσατε την ανέπαφη χρεωστική σας κάρτα στο Λονδίνο, στα ΜΜΜ και για αγορές, είχατε υψηλές χρεώσεις από την τράπεζά σας;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα. Όσοι χρησιμοποιήσατε την ανέπαφη χρεωστική σας κάρτα στο Λονδίνο, στα ΜΜΜ και για αγορές, είχατε υψηλές χρεώσεις από την τράπεζά σας;
Χριστούγεννα 2022, το εισιτήριο λεωφορείου GBP 1,65, η Αλφα χρέωσε 1,92 ευρώ
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα στον Δεκέμβρη θα επισκεφθώ το Λονδίνο. Από όσο έχω καταλάβει, αξίζει να πάω σε τοπικό ATM και να βγάλω μερικά μετρητά ώστε να μπορέσω να κάνω τις - όποιες - συναλλαγές και ότι μάλλον αυτός ο τρόπος συμφέρει καλύτερα από όλους σχετικά με το θέμα της προμήθειας. Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η προμήθεια περίπου εκεί στο ΑΤΜ; επίσης, αν δεν κάνω ανάληψη και χρησιμοποιώ αποκλειστικά την κάρτα απευθείας, οι προμήθειες πόσο μπορεί να είναι περίπου; Έχω διαβάσει και για την Revolut που αν έχω καταλάβει δεν έχει καμία απολύτως προμήθεια τόσο για την μεταφορά των χρημάτων σε αυτή, όσο και κατά τις συναλλαγές, αλλά είμαι εντελώς άσχετος, δεν γνωρίζω αν έχει συνδρομή ή αν την δέχονται τα καταστήματα εκεί. Μετρητά στο Λονδίνο δέχονται τα περισσότερα καταστήματα, αξίζει η συναλλαγή με κάρτα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα στον Δεκέμβρη θα επισκεφθώ το Λονδίνο. Από όσο έχω καταλάβει, αξίζει να πάω σε τοπικό ATM και να βγάλω μερικά μετρητά ώστε να μπορέσω να κάνω τις - όποιες - συναλλαγές και ότι μάλλον αυτός ο τρόπος συμφέρει καλύτερα από όλους σχετικά με το θέμα της προμήθειας. Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η προμήθεια περίπου εκεί στο ΑΤΜ; επίσης, αν δεν κάνω ανάληψη και χρησιμοποιώ αποκλειστικά την κάρτα απευθείας, οι προμήθειες πόσο μπορεί να είναι περίπου; Έχω διαβάσει και για την Revolut που αν έχω καταλάβει δεν έχει καμία απολύτως προμήθεια τόσο για την μεταφορά των χρημάτων σε αυτή, όσο και κατά τις συναλλαγές, αλλά είμαι εντελώς άσχετος, δεν γνωρίζω αν έχει συνδρομή ή αν την δέχονται τα καταστήματα εκεί. Μετρητά στο Λονδίνο δέχονται τα περισσότερα καταστήματα, αξίζει η συναλλαγή με κάρτα;
Λονδινο παντου με καρτα,πουθενα μετρητα,ισως μονο σε καμια υπαιθρια αγορα-παζαρι να χρειαστεις μετρητα!ρεβολουτ δεχονται παντου,δεν εχεις συνδρομη απλα πληρωνεις ενα ποσο για να εκδωθει η φυσικη καρτα και να στην στειλουν σπιτι..ωστοσο αν το ταξιδι ειναι συντομα και δε προλαβαινει να ρθει η καρτα,τοτε κανεις μια νεα ψηφιακη μεσα απο το απ της ρεβολουτ και πληρωνεις απο το κινητο σου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα στον Δεκέμβρη θα επισκεφθώ το Λονδίνο. Από όσο έχω καταλάβει, αξίζει να πάω σε τοπικό ATM και να βγάλω μερικά μετρητά ώστε να μπορέσω να κάνω τις - όποιες - συναλλαγές και ότι μάλλον αυτός ο τρόπος συμφέρει καλύτερα από όλους σχετικά με το θέμα της προμήθειας. Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η προμήθεια περίπου εκεί στο ΑΤΜ; επίσης, αν δεν κάνω ανάληψη και χρησιμοποιώ αποκλειστικά την κάρτα απευθείας, οι προμήθειες πόσο μπορεί να είναι περίπου; Έχω διαβάσει και για την Revolut που αν έχω καταλάβει δεν έχει καμία απολύτως προμήθεια τόσο για την μεταφορά των χρημάτων σε αυτή, όσο και κατά τις συναλλαγές, αλλά είμαι εντελώς άσχετος, δεν γνωρίζω αν έχει συνδρομή ή αν την δέχονται τα καταστήματα εκεί. Μετρητά στο Λονδίνο δέχονται τα περισσότερα καταστήματα, αξίζει η συναλλαγή με κάρτα;
Οι προμήθειες για τις κάρτες δεν είναι ίδιες για όλες τις τράπεζες.Θα πρέπει να πεις για ποια κάρτα και ποιάς τράπεζας μιλάς.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σε όλους. Μέσα στον Δεκέμβρη θα επισκεφθώ το Λονδίνο. Από όσο έχω καταλάβει, αξίζει να πάω σε τοπικό ATM και να βγάλω μερικά μετρητά ώστε να μπορέσω να κάνω τις - όποιες - συναλλαγές και ότι μάλλον αυτός ο τρόπος συμφέρει καλύτερα από όλους σχετικά με το θέμα της προμήθειας. Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η προμήθεια περίπου εκεί στο ΑΤΜ; επίσης, αν δεν κάνω ανάληψη και χρησιμοποιώ αποκλειστικά την κάρτα απευθείας, οι προμήθειες πόσο μπορεί να είναι περίπου; Έχω διαβάσει και για την Revolut που αν έχω καταλάβει δεν έχει καμία απολύτως προμήθεια τόσο για την μεταφορά των χρημάτων σε αυτή, όσο και κατά τις συναλλαγές, αλλά είμαι εντελώς άσχετος, δεν γνωρίζω αν έχει συνδρομή ή αν την δέχονται τα καταστήματα εκεί. Μετρητά στο Λονδίνο δέχονται τα περισσότερα καταστήματα, αξίζει η συναλλαγή με κάρτα;
Οι προμήθειες διαφέρουν από τράπεζα σε τράπεζα, καλύτερα να απευθυνθείς κατευθείαν στην τράπεζα σου! ΑΛΛΑ.. Η χρήση της ρεβολουτ είναι πανευκολη, δεν έχει κάποια χρέωση, μπορείς να πληρώνεις με ψηφιακή κάρτα οπότε δεν δίνεις καν τα 7 ευρώ για την έκδοση της φυσικής κάρτας .. λεφτά αν χρειαστείς σε καμιά αγορά για παζάρι!
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Σε περίπτωση που κάνω μεταφορά από τραπεζικό λογαριασμό στη revolut και μετά έχω υπόλοιπο, μπορώ να κάνω μεταφορά στο τραπεζικό λογαριασμό πάλι; (αν όχι, γνωρίζω ότι μπορώ να την χρησιμοποιήσω και Ελλάδα έτσι και αλλιώς).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Σε περίπτωση που κάνω μεταφορά από τραπεζικό λογαριασμό στη revolut και μετά έχω υπόλοιπο, μπορώ να κάνω μεταφορά στο τραπεζικό λογαριασμό πάλι; (αν όχι, γνωρίζω ότι μπορώ να την χρησιμοποιήσω και Ελλάδα έτσι και αλλιώς).
Μπορείς να κάνεις ακριβώς ότι κάνεις και με το λογαριασμό σε μια συμβατική τράπεζα. Το μόνο που δεν μπορείς είναι να καταθέσεις μετρητά (αν και σε κάποιες χώρες μπορείς να το κάνεις και αυτό)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Άρτι αφιχθείσα από Λονδίνο, θέλω να τονίσω ότι η πιστωτική/χρεωστική είναι άκρως απαραίτητη σχεδόν παντού. Είχα πάρει ένα σχετικά μικρό ποσό μαζί μου σε μετρητά, και πραγματικά τα μισά τα έφερα πίσω γιατί σχεδόν πουθενά δε δέχονταν πληρωμή με μετρητά! Ειδικά στα εστιατόρια, ασχέτως ακριβού/φτηνού, δε δέχονταν μετρητά.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Άρτι αφιχθείσα από Λονδίνο, θέλω να τονίσω ότι η πιστωτική/χρεωστική είναι άκρως απαραίτητη σχεδόν παντού. Είχα πάρει ένα σχετικά μικρό ποσό μαζί μου σε μετρητά, και πραγματικά τα μισά τα έφερα πίσω γιατί σχεδόν πουθενά δε δέχονταν πληρωμή με μετρητά! Ειδικά στα εστιατόρια, ασχέτως ακριβού/φτηνού, δε δέχονταν μετρητά.
Άρα η revolut είναι η καλύτερη λύση για συναλλαγές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom