Περι φοιτητών ο λόγος

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Στα πιο πολλά μουσεία κλπ δέχονται το Ελληνικό πάσο σε διάφορες χώρες που έχω επισκευτεί τωρα αν θες να είσαι οκ απο μμμ και λοιπά ευρωπαικη κάρτα νέων απο το σαιτ νεας γενιας και ακόμη καλύτερα ISIC....
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
στο μουσειο τεχνολογίας αναγνωριζουν δυστυχώς μόνο γερμανικό πάσο...
το ελληνικό αναγνωρίζεται στης περγάμου αν θυμάμαι καλά(αν και εκεί μπορείς έτσι κι αλλιως να μπεις δωρεάν τις πέμπτες το απόγευμα)
Την προηγούμενη Πέμπτη το απόγευμα, επισκεφτήκαμε το μουσείο της Περγάμου..δεν ισχύει πλέον η δωρεάν είσοδος..δεν ξέρω γιατί, δεν ξέρω τι έχει αλλάξει..η φοιτήτρια της παρέας, είπε απλά ότι ήταν φοιτήτρια, την ρώτησαν για την ηλικία της (21) και χωρίς να της ζητηθεί ταυτότητα, πλήρωσε μισό εισιτήριο εισόδου, 5 ευρώ..ακριβώς το ίδιο συνέβη και στο Εβραικό μουσείο..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η ISIC είναι καλή περίπτωση πάντως (ή ήταν όταν ήμουν ακόμα φοιτήτρια). Το ελληνικό πάσο δε μου το δέχτηκαν σε καμία χώρα - αντίστροφα και την ISIC δε τη δεχόταν στην Ελλάδα. Τρέχα γύρευε. Ελπιζω να άλλαξαν τα πράγματα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε χάνετε πάντως τίποτα να δηλώνετε φοιτητές ειδικά σε χώρες της Ευρώπης και να δείχνετε το πάσο σας. Συνήθως οι υπεύθυνοι κοιτάζουν περίεργα την ελληνική γραφή (μια υπάλληλος μουσείου μου είχε ζητήσει να διαβάσω τι γράφει το πάσο μου για να θυμηθεί τα ελληνικά που είχε κάνει στη σχολή:xmas_cheesygrin:) και συνήθως σας κόβουν μειωμένο εισιτήριο.

Μειωμένο μου έχουν κόψει και στο τρένο Flytoget στη Νορβηγία που δεν ανήκει στην ΕΕ με επίδειξη ελληνικού φοιτητικού πάσου (22? αντί για 44? πήγαινε-έλα το άτομο).
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε όποια Ευρωπαϊκή χώρα έχω επισκεφτεί, δεν συνάντησα κανένα απολύτως πρόβλημα με το πάσο. Η μόνη αντίδραση είναι να κοιτάξει κάποιος περίεργα την ελληνική γραφή, αλλά σε κάθε σχεδόν περίπτωση αυτό έγινε δεκτό. Μοναδική εξαίρεση η Ρωσία, στην οποία χωρίς ISIC δεν δινόταν έκπτωση στα περισσότερα αξιοθέατα. Ας ελπίσουμε το νέο πάσο, το οποίο έχει και κάτι τι γραμμένο στα αγγλικά να βοηθήσει την κατάσταση.
Στο Παρίσι πάντως, όλοι οι νέοι κάτω των 26 ετών με ταυτότητα από χώρα της Ε.Ε. δικαιούνται δωρεάν είσοδο στα μουσεία, οπότε δεν υπάρχει και πρόβλημα με τα τοπικά πάσο από την κάθε χώρα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η ISIC είναι τρομακτικά καλή περίπτωση, όχι μόνο για Ευρώπη, αλλά διεθνώς! Αν και ανά φάσεις μου έχουν δεχτεί το ελληνικό πάσο, δεν το ρισκάρω και βγάζω και το διεθνές (εδώ πρέπει να σας αποκαλύψω ότι αν και 30ρισα, έχω ακόμα πάσο λόγω μεταπτυχιακού:xmas_redface:). Εξαίρεση όταν σπούδαζα Σκωτία και χρησιμοποιούσα παντού το πάσο του πανεπιστημίου που ήταν στα αγγλικά. Αντίστοιχα νομίζω ότι θα είναι πιο δεκτικοί πια έξω με το καινούριο ελληνικό πάσο (μοιάζει με την ISIC, είναι σαν πιστωτική και έχει τα στοιχεία και με ελληνικούς και με λατινικούς χαρακτήρες)!

Όταν πάω εξωτερικό, πέρα από μουσεία, σινεμά και λοιπά, χρησιμοποιώ την ISIC και για ψώνια! Στην Βρετανία ας πούμε πολλά μαγαζιά στυλ Topshop, Miss Selfridge και λοιπά έχουν έκπτωση 10% (και ενίοτε 20%) για φοιτητές και ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Στην Ελλάδα πάλι τυπικά δέχονται όλα τα πάσο των χωρών της ΕΕ, αλλά συχνά χρειάζεται να είσαι επίμονος για να το πετύχεις. Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια η αδερφή μου φιλοξενούσε μια Πολωνέζα φίλη της και χρειάστηκε να τσαμπουκαλευτεί αρκετά για να βγάλει η κοπέλα φοιτητικό με το πολωνικό πάσο/κάρτα/whatever της (απλά δεν θυμάμαι πού έγινε η φάση).
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Οπως θα χουν διαπιστώσει οι φοιτητες της παρεας το πασο φετος εχει αλλαξει μορφη, απο χαρτινο που ηταν, εχει μετατραπει σε μορφη καρτας η οποια μαλιστα παραλαμβανεται απο τα καταστηματα Γερμανος εναντι μικρου αντιτιμου. Επειδη αμελησα να το παραλαβω...δεν ξερω κατα ποσο εχει τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες.. :/ ωστε ν αναγνωριζεται διεθνως..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οπως θα χουν διαπιστώσει οι φοιτητες της παρεας το πασο φετος εχει αλλαξει μορφη, απο χαρτινο που ηταν, εχει μετατραπει σε μορφη καρτας η οποια μαλιστα παραλαμβανεται απο τα καταστηματα Γερμανος εναντι μικρου αντιτιμου. Επειδη αμελησα να το παραλαβω...δεν ξερω κατα ποσο εχει τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες.. :/ ωστε ν αναγνωριζεται διεθνως..
Τα έχει! Το ανέφερα στο αμέσως προηγούμενο post. :xmas_smile:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οπως θα χουν διαπιστώσει οι φοιτητες της παρεας το πασο φετος εχει αλλαξει μορφη, απο χαρτινο που ηταν, εχει μετατραπει σε μορφη καρτας η οποια μαλιστα παραλαμβανεται απο τα καταστηματα Γερμανος εναντι μικρου αντιτιμου. Επειδη αμελησα να το παραλαβω...δεν ξερω κατα ποσο εχει τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες.. :/ ωστε ν αναγνωριζεται διεθνως..
εγω δεν πληρωσα τιποτα .. εχει και λατινικους χαρακτηρες μονο στο ονοματεπωνυμο ..
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
πως γινεται αυτο; οσοι φιλοι μου το παρελαβαν πληρωσαν 2,46 ευρω. εισαι προπτυχιακος ή μεταπτυχιακος; αν κ δεν νομιζω η διακριση να παιζει ρολο..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
προπτυχιακος .. Ισως λογω ομορφιας να μου το δωσανε for free :xalara::xalara::xmas_cool::xmas_cool::xmas_cool::xmas_cool::xmas_cool:
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Η ISIC είναι καλή περίπτωση πάντως (ή ήταν όταν ήμουν ακόμα φοιτήτρια). Το ελληνικό πάσο δε μου το δέχτηκαν σε καμία χώρα - αντίστροφα και την ISIC δε τη δεχόταν στην Ελλάδα. Τρέχα γύρευε. Ελπιζω να άλλαξαν τα πράγματα
Εγώ σαν φοιτήτρια δεν είχα βγάλει ISIC αλλά το πάσο μου το δεχόντουσαν ειδικά σε μουσεία γκαλερύ κλπ . Επίσης είχα την κάρτα νέων της νέας γεν. η οποία μου φάνηκε πολύ χρήσιμη κυρίως στην Ισπανία και την Αγγλία. :xmas_razz:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom