Περού Περού:διαδρομή Λίμα-Κούσκο

mariadks

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλησπέρα σε όλους!
Το καλοκαίρι θα είμαι στο Περού για 2 μήνες συνολικά, και ψάχνομαι ήδη από τώρα για αεροπορικά και τα συναφή.
Ο μεγαλύτερος μου προβληματισμός είναι το θέμα με το υψόμετρο, που με μία μικρή έρευνα στο φόρουμ είδα ότι το αντιμετώπισαν αρκετοί..Για χάπια, τσάι κόκας και τα συναφή γνωρίζω και θα λάβω ανάλογα μέτρα, αλλά με προβληματίζει κυρίως το πρακτικό κομμάτι.
Η βάση μου θα είναι το Κούσκο και σκέφτηκα να σπάσω τη διαδρομή μου από τη Λίμα με μία στάση στην Αρεκίπα που απ'ότι διάβασα είναι σε πιο φυσιολογικό υψόμετρο.
Σκεφτόμουν να μείνω 3-4 μέρες εκεί (θα ήθελα να δω και την πόλη λίγο) και μετά να φύγω απευθείας για Κούσκο.
Οι σκέψεις μου είναι οι εξής:
Θεωρείτε ότι θα έπρεπε να κάνω περισσότερες στάσεις μεταξύ Αρεκίπα-Κούσκο;
Επίσης, θα ήταν προτιμότερο να κάνω τη διαδρομή αυτή οδικώς για να γίνει σταδιακά η μετάβαση, ή και αεροπορικώς θα είμαι εντάξει;
Θα ταξιδεύω μόνη μου και έχω ένα άγχος παραπάνω επειδή πρόκειται για θέμα υγείας
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εγω αυτο που εχω να σου πω πως ακομη και οδικώς και παρ οτι θα ειναι σταδιακή η ανάβαση πάλι θα σε επηρεάσει το υψομετρο... μεταξυ μας τώρα, τα φυλλα κοκας :cry:η οι καραμελλες τίποτα δεν κάνουν... :rolleyes-80::rolleyes-80:
Η Αρεκιπινα ειναι πολυ ομορφη και το Κουσκο επισης φοβερο...
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Εγω δεν είχα θέμα στο Κούσκο και πήγα απευθείας αεροπορικά απο Λίμα. Την ίδια μέρα που έφτασα περπάτησα αρκετά, και ήμουν εντάξει...

Πιο πολύ το ένιωσα στο Colca... Χάπια δεν πήρα ή κάτι, τσάι και φύλλα κόκας μπόλικα απο την άλλη!

Η Αρεκίπα όπως λέει και η @LULLU είναι πολύ ομορφη με τα βουνά θεόρατα απο πίσω της
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εγω δεν είχα θέμα στο Κούσκο και πήγα απευθείας αεροπορικά απο Λίμα. Την ίδια μέρα που έφτασα περπάτησα αρκετά, και ήμουν εντάξει...

Πιο πολύ το ένιωσα στο Colca... Χάπια δεν πήρα ή κάτι, τσάι και φύλλα κόκας μπόλικα απο την άλλη!
Μαλλον θα εισαι του ορειβατικού εσυ:haha::haha::haha: εμεις οι νησιωτες-θαλασσοβιοι τα βρηκαμε σκουρα:rolleyes-80::rolleyes-80:
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Χχαχχα μπα καθόλου! Και πιστεψε με μένω σε πιο επίπεδο νησί απο σένα :p
Θυμάμαι μονο στο κόλκα που έμεινα λίγο πίσω για να πάρω κάτι απο εναν μικροπωλητή και έτρεξα γρήγορα για 100μ να προλάβω να μην φύγει το λεωφορείο και ένιωσα να μην μου φτάνει ο αέρας
 

mariadks

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Μαλλον θα εισαι του ορειβατικού εσυ:haha::haha::haha: εμεις οι νησιωτες-θαλασσοβιοι τα βρηκαμε σκουρα:rolleyes-80::rolleyes-80:
Νησιώτισσα κι εγώ, καλομαθημένη :p

Εγω δεν είχα θέμα στο Κούσκο και πήγα απευθείας αεροπορικά απο Λίμα. Την ίδια μέρα που έφτασα περπάτησα αρκετά, και ήμουν εντάξει...

Πιο πολύ το ένιωσα στο Colca... Χάπια δεν πήρα ή κάτι, τσάι και φύλλα κόκας μπόλικα απο την άλλη!

Η Αρεκίπα όπως λέει και η @LULLU είναι πολύ ομορφη με τα βουνά θεόρατα απο πίσω της
Μάλλον έχεις γερή κράση όσον αφορά το υψόμετρο :p Η αλήθεια είναι πως δεν έχω βρεθεί ποτέ τόσο ψηλά, μπορεί να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, αλλά ας είμαι προετοιμασμένη καλού κακού. Για Colca το διάβασα και από άλλα άτομα, πιο πολύ απ' ότι για Κούσκο:rolleyes-80:
Ας ελπίσουμε πως όταν θα πάω θα έχω συνηθίσει ήδη το υψόμετρο του Κούσκο και δε θα χω θέμα:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πηγαινε Ολυμπο πριν, πάρε κ την ακεταζολαμιδη σου απο το γιατρό σου κ εισαι πολυ οκ.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Λίγο πονοκέφαλο το πρώτο βράδυ και αυτό ηταν όλο. Με επιγεια μέσα όμως στο Κούσκο και αυτό ισως βοήθησε. Το τσάι και κυρίως τα φύλλα κοκας βοήθησαν λίγο σε κουραστικές αναβάσεις.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
μονο σε εμενα δεν ειχαν επιδραση τα φυλλα και τα τσαγια κοκας? και ορκιζομαι δεν παιρνω ουτε λιγμενα ουτε τα ντοπια ........:haha::haha:
 

mariadks

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Πηγαινε Ολυμπο πριν, πάρε κ την ακεταζολαμιδη σου απο το γιατρό σου κ εισαι πολυ οκ.
Θα το φροντίσω κι αυτό για την ακεταζολαμίδη σίγουρα:)

Λίγο πονοκέφαλο το πρώτο βράδυ και αυτό ηταν όλο. Με επιγεια μέσα όμως στο Κούσκο και αυτό ισως βοήθησε. Το τσάι και κυρίως τα φύλλα κοκας βοήθησαν λίγο σε κουραστικές αναβάσεις.
Απευθείας Λίμα-Κούσκο ή με ενδιάμεσες στάσεις; Γιατί είδα ότι οδικώς είναι πολύωρη διαδρομή.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εντάξει δεν την άκουσα και στερεοφωνικά, που λένε κιόλας , αλλά κάπως σαν να έπινα μια κούπα καφέ (που έχω πιει 5-6 φορες στην ζωή μου)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θα το φροντίσω κι αυτό για την ακεταζολαμίδη σίγουρα:)



Απευθείας Λίμα-Κούσκο ή με ενδιάμεσες στάσεις; Γιατί είδα ότι οδικώς είναι πολύωρη διαδρομή.
Λιμα - Χουανκάγιο με τρένο (αν είσαι τυχερή, έχει 1-2 φορές τον μήνα αλλά είναι φοβερη εμπειρία, αν και δαπανηρή), Χουανκάγιο - Χουανκαβελίκα, Χουανκαβελίκα-Αγιακούτσο, Αγιακούτσο - Ανταχουάιλας, Ανταχουάιλας - Κουσκο όλα με λεωφορείο και διανυχτερεύσεις. Όλα καταπληκτικά και αρκετά εκτός του beaten path.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom