Περού Περού:διαδρομή Λίμα-Κούσκο

mariadks

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Για να σας ενοχλήσω μία φορά ακόμη.. Επειδή μου παρουσιάστηκε μία ακόμη ευκαιρία για Αρεκίπα, τι προτείνετε; Θα μένω εκεί 2 μήνες οπότε θα ήθελα να διαλέξω πιο σοβαρά..Κούσκο ή Αρεκίπα λοιπόν; Ρωτάω από πολλές απόψεις, άνεση στις μεταφορές, τιμές (αν και δε νομίζω να έχει τραγικές τιμές το Περού..), ομορφιά, ζωή, ασφάλεια..
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Εμένα μου άρεσε πολύ η Αρεκίπα, χαίρομαι που πήγα δηλαδή. Δεν έχει ΤΑ αξιοθέατα (απ οτι θυμάμαι...), βασικά ενα μοναστήρι νομίζω ειναι μεσα στην πολη το πιο "σημαντικό", εμείς πήγαμε μετά το Colca. Ανασφάλεια δεν ένιωσα πουθενά στο Περού και ας ταξιδεύαμε 2 γυναίκες μόνες.
 

irints

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!
Το καλοκαίρι θα είμαι στο Περού για 2 μήνες συνολικά, και ψάχνομαι ήδη από τώρα για αεροπορικά και τα συναφή.
Ο μεγαλύτερος μου προβληματισμός είναι το θέμα με το υψόμετρο, που με μία μικρή έρευνα στο φόρουμ είδα ότι το αντιμετώπισαν αρκετοί..Για χάπια, τσάι κόκας και τα συναφή γνωρίζω και θα λάβω ανάλογα μέτρα, αλλά με προβληματίζει κυρίως το πρακτικό κομμάτι.
Η βάση μου θα είναι το Κούσκο και σκέφτηκα να σπάσω τη διαδρομή μου από τη Λίμα με μία στάση στην Αρεκίπα που απ'ότι διάβασα είναι σε πιο φυσιολογικό υψόμετρο.
Σκεφτόμουν να μείνω 3-4 μέρες εκεί (θα ήθελα να δω και την πόλη λίγο) και μετά να φύγω απευθείας για Κούσκο.
Οι σκέψεις μου είναι οι εξής:
Θεωρείτε ότι θα έπρεπε να κάνω περισσότερες στάσεις μεταξύ Αρεκίπα-Κούσκο;
Επίσης, θα ήταν προτιμότερο να κάνω τη διαδρομή αυτή οδικώς για να γίνει σταδιακά η μετάβαση, ή και αεροπορικώς θα είμαι εντάξει;
Θα ταξιδεύω μόνη μου και έχω ένα άγχος παραπάνω επειδή πρόκειται για θέμα υγείας
Η δική μου εμπειρία ήταν λεωφορείο από Λίμα για Νάζκα (διανυκτέρευση). Την άλλη μέρα θαλάσσια εκδρομή στα islas Ballestas, όπου βλέπεις από κοντά θαλάσσιους λέοντες και φώκιες, καθώς και πλήθος πουλιών (αφετηρία το Παράκας). Για την Αρεκίπα να προτιμήσεις το τρένο που ταξιδεύει νύχτα και φτάνει το πρωί. Η Αρεκίπα είναι πάρα πολύ όμορφη. Από εκεί κάνεις μια εκδρομή στο φαράγγι του Κόλκα (3 days Colca Canyon). Η διαδρομή ανηφορίζει αρκετά στο αλτιπλάνο και παρά τα φύλλα που μασάς και το τσάι που πίνεις καθώς και όλα τα τοπικά ματζούνια, τελικά θα πάθεις το "σορότσε", την ασθένεια του υψομέτρου. Είναι σαν να έχεις πάθει ηλίαση και ταυτόχρονα να σου χτυπούν το κεφάλι με ατσαλόπροκες. Έχει κάτι περίεργους γκρεμούς, κοίτα να μην βουτήξεις!!! Είναι όμως εντελώς ακίνδυνο, κι εγώ έκανα το εξής απλό και μου πέρασε μέσα σε 10 λεπτά: ήπια 2 μπουκαλάκια κοκα-κόλα, και το βράδυ στην ταβέρνα, με τον πονοκέφαλο στο φουλ, σκέφτηκα να χορέψω μια ξέφρενη σάμπα (νέγρα). 10 λεπτά μου πήρε. Τα άλλα άτομα του γκρούπ που κάνανε το ίδιο, βρήκανε την υγειά τους, και για τον επόμενο μήνα ουτε που ένιωσα τον παραμικρό πονοκέφαλο. Μόνο κανα δυο διάρροιες μου έτυχαν από φαγητά.
Από την Αρεκίπα για το Κούσκο υπάρχει τρένο πολύ καλό. Το Κούσκο είναι μαγικό. Αν μείνεις 3 μέρες στην Αρεκίπα είναι αρκετές. Για το Κούσκο θα χρειαστείς τουλάχιστον 10-15, μιας και απαραιτήτως θα κάνεις το 4-ήμερο ;Inka Trail, επιλέγοντας αχθοφόρο για να σου κουβαλάει τα πράγματά σου, όσο κι αν κοστίζει αυτό. Είναι μια εμπειρία που δεν ξεχνιέται ποτέ στη ζωή σου, θα με θυμηθείς. (Αν ξαναπάω στο Περού-Βολιβία, παρόλο που όλες οι 35 μέρες ήταν αξιομνημόνευτες, θα ξανάκανα το Ϊνκα τρειλ)
Οσο για το ότι θα πας μόνη σου, μην ανησυχείς, αρκεί να αποφεύγεις τα κοσμήματα που φαίνονται και να φοράς ρούχα που στην Ελλάδα θα φορούσες στο...χωράφι -λέμε τώρα. Θα γνωρίσεις πολύ κόσμο που ταξιδεύει και θα κάνεις αξέχαστες φιλίες. Αν μιλάς και κανα ισπανικό θα είσαι σούπερ!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Για να σας ενοχλήσω μία φορά ακόμη.. Επειδή μου παρουσιάστηκε μία ακόμη ευκαιρία για Αρεκίπα, τι προτείνετε; Θα μένω εκεί 2 μήνες οπότε θα ήθελα να διαλέξω πιο σοβαρά..Κούσκο ή Αρεκίπα λοιπόν; Ρωτάω από πολλές απόψεις, άνεση στις μεταφορές, τιμές (αν και δε νομίζω να έχει τραγικές τιμές το Περού..), ομορφιά, ζωή, ασφάλεια..
μεταξυ κουσκο και Αρεκιπα ..,λεω Κουσκο..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όχι οτι η Αρεκίπα είναι άσχημη... αρκετά διεθνή εστιατόρια, ευρωπαικός αέρας. Εξαρταται και τι θα κάνεις εκει..;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom