Νέα Ζηλανδία Πετώντας από τα 15.000 πόδια ...

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
πληροφοριακα υπαρχει και στη τσεχια σχολη αλεξιπτωτιστων για πολιτες.
στα 5 αλματα στατικου ιμαντα περνεις διπλωμα αλεξιπτωτιστη.το συνολικο κοστος μαζι με τα εξοδα μεταβασης ειναι σχετικα χαμηλο.
εχω 3 συναδελφους που πηγαν περσυ και παρακολουθησαν την εν λογω εκπαιδευση.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν επροκειτο να φθασω ζωντανη εκει κατω. Θα ειχα παθει καρδιακη απο το φοβο μου.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν επροκειτο να φθασω ζωντανη εκει κατω. Θα ειχα παθει καρδιακη απο το φοβο μου.
εσυ ερση απαγορευεται δια ροπαλου τετοιο εγχειρημα λογω της επεμβασης στη μεση.
οι φορτισεις απο την επιβρανδυνση τη στιγμη της προσγειωσης ειναι μεγαλες.γιαυτο πριν πεσεις εχεις περασει ειδικο course φυσικης καταστασης.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ωπαα τα κομαντα...
αυριο το πρωι θα σου πω ακριβως τιμη ..για ανοιξη του 2008.
περνεις και πουλαδα...αλλα ασχημη πολυ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
εσυ ερση απαγορευεται δια ροπαλου τετοιο εγχειρημα λογω της επεμβασης στη μεση.
οι φορτισεις απο την επιβρανδυνση τη στιγμη της προσγειωσης ειναι μεγαλες.γιαυτο πριν πεσεις εχεις περασει ειδικο course φυσικης καταστασης.
Ευχαριστω για την προειδοποίηση, να το έχω γενικα στο νου μου, για οτιδηποτε άλλο παρεμφερές, αλλά δεν επρόκειτο να το δοκιμάσω με τίποτε. Ακροφοβια γαρ (τεράστια).

Τι τα θέλω και εγω τα κορδελάκια:D Ακροφοβίες, δισκοκήλη, άθλιο στομάχι. Που πα ρε Καραμήτρο;
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
...θανε καλημερα.
πληροφοριες που ζητησες.
δυστυχως η σχολη στη τσεχια ειναι μονο για στρατιωτικους.
ενδεικτικα...800 ευρω μαζι με τα εισιτηρια η εκπαιδευση εδαφους η οποια περιλαμβανει και 3 πτωσεις απο πυργο 11 μετρων +50 ευρω το καθενα απο τα 3 αλματα. μονος σου πηδας οχι με εκπαιδευτη.

για πολιτες στην ολλανδια περιπου 1500 ευρω με 5 αλματα.

μεγαρα ποιο φτηνα αλλα δε ξερω ποσο.χρονοβορα η εκπαιδευση γινεται τα σαββατοκυριακα ωστε να πιασει ο εκπαιδευομενος τα επιθυμητα επιπεδα φυσικης καταστασης.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
...θανε καλημερα.
πληροφοριες που ζητησες.
δυστυχως η σχολη στη τσεχια ειναι μονο για στρατιωτικους.
ενδεικτικα...800 ευρω μαζι με τα εισιτηρια η εκπαιδευση εδαφους η οποια περιλαμβανει και 3 πτωσεις απο πυργο 11 μετρων +50 ευρω το καθενα απο τα 3 αλματα. μονος σου πηδας οχι με εκπαιδευτη.

για πολιτες στην ολλανδια περιπου 1500 ευρω με 5 αλματα.

μεγαρα ποιο φτηνα αλλα δε ξερω ποσο.χρονοβορα η εκπαιδευση γινεται τα σαββατοκυριακα ωστε να πιασει ο εκπαιδευομενος τα επιθυμητα επιπεδα φυσικης καταστασης.

στα άλματα στατικού πηδάς μόνος εννοείται
εκπαιδευτής υπαρχει μεσα στο αεροπλάνο και έλεγχει τα πάντα μέχρι και τήν έξοδο από τήν πόρτα του αεροπλάνου η ελικοπτέρου .
πρέπει να ξεθάψω photo και να ανεβάσω με άλματα και από τα δύο
γιατί είπαμε :είναι Εμπειρία Ζωής
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
εσυ ερση απαγορευεται δια ροπαλου τετοιο εγχειρημα λογω της επεμβασης στη μεση.
οι φορτισεις απο την επιβρανδυνση τη στιγμη της προσγειωσης ειναι μεγαλες.γιαυτο πριν πεσεις εχεις περασει ειδικο course φυσικης καταστασης.

οι μεγαλύτερες φορτίσεις -τρανταγμα για τήν μέση είναι όχι μόνο τήν ώρα τής προσγείωσεις οπού εκεί
στα μέν στρατιωτικά άλματα στατικού και με όλο τόν εξοπλισμό φορτωμένος δέν
πρέπει να προσπαθήσεις να σταθείς όρθιος στα πόδια σου αλλά πέφτεις στο πλάι με ενωμένα και ελαθρώς λυγισμένα τα πόδια .
στα άλματα ελευθέρας όμως το μεγάλο ΄τράνταγμα είναι τήν ώρα πού κατεβαίνεις με 200+ τραβάς και ανοίγει ο θόλος με αποτελεσμα η απιβράδηση και πίεση που ΄δεχεσε να είναι τεράστια ,ενώ στήν προσγείωση και τραβώντας τα φρένα σχεδόν ακουμπάς το έδαφος σάν να πήδηξες από ελάχιστο ύψος .
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
στα άλματα ελευθέρας όμως το μεγάλο ΄τράνταγμα είναι τήν ώρα πού κατεβαίνεις με 200+ τραβάς και ανοίγει ο θόλος με αποτελεσμα η απιβράδηση και πίεση που ΄δεχεσε να είναι τεράστια ,ενώ στήν προσγείωση και τραβώντας τα φρένα σχεδόν ακουμπάς το έδαφος σάν να πήδηξες από ελάχιστο ύψος .
Συμφωνω.Επισης το θεμα αναπνοης για μενα με εκανε να υποφερω εκεινο το λεπτο.Για αλλους δεν ειναι προβλημα αλλα για μενα ηταν.Οπως οταν ανοιξε το αλεξιπτωτο και εκτοξευτηκαμε προς τα πανω,ναι ενιωσα ενα δυνατο τρανταγμα,αλλα οχι τοσο οπως οταν ειχα κανει bungeeing jumping.Οσο για την προσγειωση στο skydiving tandem ο μονιτορ τα κανει ολα,απλα γλυστρισα στο γρασιδι,κανενα τρανταγμα.Ο δε συζυγος απλα πατησε στο εδαφος με τα ποδια.Πιο ψυχραιμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom