Πηλιο για καλοκαιρι?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Συμφωνώ ότι μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει το Πήλιο από την μεριά του Αιγαίου. Προσωπικά λατρεύω την Τσαγκαράδα για διαμονή και μπάνιο στις παραλίες Μυλοπόταμος, Φακίστρα και Νταμούχαρη. Ακολουθεί η παραλία Παπα Νερό. Για τους λάτρεις δε της πεζοπορίας υπάρχουν και πολλές διαδρομές, η καλύτερη-για μένα- Τσαγκαράδα-Νταμούχαρη!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
λοιπον σκεφτηκα κ αποφασισα καλυτερα να προτιμησω κατι κοντα στη θαλασσα κ οποτε θελησω μπορω να κανω βολτα στο βουνο!!!
οι παραλιες πως ειναι?γενικοτερα μου αρεσουν οι παραλιες με βοτσαλα κ η θαλασσα να ειναι αμμουδερη!!!
κ ετσι πως συλλογιζομαι μου προτειναν κ την παργα..ποια εινα η γνωμη σας??
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Θεωρώ ότι το καλοκαίρι στο Πήλιο είναι το κάτι άλλο. Είμαι 36 ετών και πηγαίνω στο Πήλιο σχεδόν κάθε χρόνο από τότε που γεννήθηκα, κάθε καλοκαίρι. Πάντα φυσικά μιλάμε για το Βορειανατολικό Πήλιο και τις ακτές που βλέπουν προς το Αιγαίο. Η φύση με το απίστευτο πράσινο σε συνδυασμό με τις εκπληκτικές παραλίες και τα καταπληκτικά πανέμορφα ορεινά χωριά (Ζαγορά, Αη Δημήτρης, Κισσός, Μούρεσι και φυσικά Τσαγκαράδα) είναι μοναδικός.

Οι παραλίες του Βορειανατολικού Πηλίου είναι το Πουρί, το Χορευτό, οι Άγιοι Σαράντα, ο Μπάνιακας, η Πλάκα, ο Αη Γιάννης, το Παπά Νερό, η Νταμούχαρη, η Φακίστρα και ο Μυλοπόταμος. Όλες μία και μία. Μια καλή ιδέα είναι να νοικιάσεις βάρκα από τον Αη Γιάννη (ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ!!! - διότι αν έχει κύμα στο Ανατολικό Πήλιο ξέχνα τις βάρκες και ξέχνα γενικά τη θάλασσα διότι έχει ΘΕΟΡΑΤΑ κύματα) και να κάνεις το γύρο όλων αυτών των παραλιών. Εκπληκτική εμπειρία... Αχ τι μου θυμίσατε πάλι, έμειναν λίγες εβδομάδες να βρεθώ και πάλι έστω για 2-3 μέρες στο αγαπημένο μου ΠΗΛΙΟ!!!!!

Νομίζω η καλύτερη περίπτωση για διαμονή είναι ο ΑηΓιάννης. Ντάξει το χωριό δεν λέει και πολλά, αλλά αν μένεις εκεί δεν χρειάζεται να πολυχρησιμοποιείς αυτοκίνητο, κάτι σημαντικό διότι το πάρκιγκ είναι πολύ δύσκολο το καλοκαίρι. Για ορεινή διαμονή, τα καλύτερα είναι σε Μούρεσι και Αηδημήτρη. Κρεμασμένοι από το βουνό ξενώνες με απίστευτη θέα στη θάλασσα. Και σε 5 λεπτά είσαι στην παραλία (αρκεί να βρεις πάρκιγκ!!!)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή ένας που πάει για ένα ΣΚ και θέλει να μείνει σε κάποιο ήσυχο και γραφικό χωριουδάκι του βουνού και να πηγαίνει νωρίς το πρωί για μπάνιο, πού να μείνει κατά τη γνώμη σου; Αμάξι υπάρχει.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Δηλαδή ένας που πάει για ένα ΣΚ και θέλει να μείνει σε κάποιο ήσυχο και γραφικό χωριουδάκι του βουνού και να πηγαίνει νωρίς το πρωί για μπάνιο, πού να μείνει κατά τη γνώμη σου; Αμάξι υπάρχει.
μολις γυρισα απο τη μαγευτικη φακιστρα(θεωρω οτι ειναι η πιο ομορφη γραφικη αλλα μικρη παραλια στο πηλιο), η οποια απεχει κανα τεταρτακι με το αμαξι απο τη τσαγκαραδα....Απο τη τσαγκαραδα εχεις προσβαση με το αμαξι σε 2-3 καλες παραλιες που το σκ βεβαια δε 8α ειναι και αδειες, αλλα ειδικα στη φακιστρα λογω του περπατηματος δε πανεκαι πολλοι( εχει ενα τεταρτακι περπατημα ανηφορικο για να επιστρεψεις). Επισης εχει 2-3 ταβερνες το χωριο και ειναι ησυχο καθως ειναι αραιοκατοικημενο...

καλη λυση ειναι επισης η αργαλαστη, με τις παραλιες ξινοβρυση και μελανη κοντα...εκει βεβαια το σκ εχει αρκετο κοσμο...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δηλαδή ένας που πάει για ένα ΣΚ και θέλει να μείνει σε κάποιο ήσυχο και γραφικό χωριουδάκι του βουνού και να πηγαίνει νωρίς το πρωί για μπάνιο, πού να μείνει κατά τη γνώμη σου; Αμάξι υπάρχει.

Μούρεσι και Τσαγκαράδα. Για μπάνιο πας Αι Γιαννη, Παπα Νερό, Μυλοπόταμος και Φακιστρα. Ολες είναι σε μικρή απόσταση, οι δυο τελευταίες σαφώς πιο γραφικές και όμορφες και αν είσαι τυχέρός με λιγότερο κόσμο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα' μαστε 2 μέρες, αλλά δε θα είναι ΣΚ, οπότε ο κόσμος δεν είναι και φοβερό θέμα.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Επαυξάνω για Μούρεσι. Το Μούρεσι είναι στη νότια πλευρά του Αη Γιάννη, 5 λεπτά με το αυτοκίνητο. Πάρα πολύ κοντά (επίσης 5 λεπτο) είναι η Νταμούχαρη και πολύ κοντά και η Τσαγκαράδα και οι παραλίες της (Φακίστρα, Μυλοπόταμος) Επίσης από όλα τα ορεινά χωριά, το Μούρεσι είναι το πιο "κρεμασμένο" προς τη θάλασσα και έχει την καλύτερη θέα.

Επαναλαμβάνω, αν τύχεις σε ήρεμη θάλασσα μην παραλείψεις τη βόλτα με τη βάρκα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για δες τον ξενώνα στο Μούρεσι που έδωσα πιο πάνω.
Καθημερινές κιόλας σίγουρα θα πετύχετε καλύτερες τιμές.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Συμφωνώ ότι μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει το Πήλιο από την μεριά του Αιγαίου. Προσωπικά λατρεύω την Τσαγκαράδα για διαμονή και μπάνιο στις παραλίες Μυλοπόταμος, Φακίστρα και Νταμούχαρη. Ακολουθεί η παραλία Παπα Νερό. Για τους λάτρεις δε της πεζοπορίας υπάρχουν και πολλές διαδρομές, η καλύτερη-για μένα- Τσαγκαράδα-Νταμούχαρη!
+1
αν και εγώ παίζω απο τη μερια του Παγασητικού...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.811
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom