Πιστωτικη καρτα,αναληψεις απο ΑΤΜs στο εξωτερικο.Τι συμφερει και τι πρεπει να γνωριζουμε.

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Πιστωτικη καρτα,αναληψεις απο ΑΤΜs στο εξωτερικο και τι πρεπει να γνωριζουμε.

Καποιες χρησιμες πληροφοριες για ολους,σε ότι αφορα το την χρηση πιστωτικων καρτων,αλλα και αναληψεις από ΑΤΜς στην διαρκεια ταξιδιων στο εξωτερικο

Παγίδες που κοστίζουν.
Προσοχή στη χρήση πιστωτικών καρτών στο εξωτερικό

Παγίδες δεκάδων ή και εκατοντάδων ευρώ αλλά και ευκαιρίες για εξοικονόμηση χρημάτων κρύβει η χρήση του πλαστικού χρήματος στο εξωτερικό.
Στις αναλήψεις από τα ΑΤΜ και στις συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες εκτός Ελλάδος, όσοι κάνουν τις σωστές κινήσεις μπορούν να γλιτώσουν σημαντικά ποσά από προμήθειες και διαφορές στη συναλλαγματική ισοτιμία.

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231329005

Όσα πρέπει να γνωρίζετε για τα ΑΤΜ πριν ταξιδέψετε
Οι αναλήψεις μετρητών μπορεί να σας... στοιχίσουν

Είτε χρειάζεστε ευρώ, λίρες Αγγλίας, ή πέσος, το να τραβήξετε χρήματα από ένα μηχάνημα αυτόματης ανάληψης μετρητών (ΑΤΜ) είναι ο πιο εύκολος και φθηνός τρόπος κάθε φορά που χρειάζεστε μετρητά όταν ταξιδεύετε.
http://www.newsbeast.gr/travel/tips...epei-na-gnorizete-gia-ta-atm-prin-taxidepsete
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Τα άρθρα είναι δύο και τριών χρόνων παλιά και δεν ισχύει σχεδόν τίποτα πια ειδικά μετά τα cc
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Σε γενικές γραμμές είναι σωστές οι οδηγίες που δίνουν τα άρθρα.Απλά για τις αναλήψεις ισχύει ότι και στην Ελλάδα μετά τα capital controls(πχ το εβδομαδιαίο όριο για ανάληψη με χρεωστική κάρτα,μη δυνατότητα ανάληψης από πιστωτική κάρτα).Και οι αγορές με την φυσική παρουσία της κάρτας στο εξωτερικό έχουν ομαλοποιηθεί εδώ και αρκετό καιρό(με ελάχιστες εξαιρέσεις).
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ισλανδία μπορώ να πληρώνω κανονικά με χρεωστικές κάρτες δίνοντας το ίδιο pin με αυτό που βάζω εδώ στα μηχανήματα ΑΤΜ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Ισλανδία μπορώ να πληρώνω κανονικά με χρεωστικές κάρτες δίνοντας το ίδιο pin με αυτό που βάζω εδώ στα μηχανήματα ΑΤΜ?
Το ίδιο pin δεν χρησιμοποιείς εδώ τόσο για πληρωμές/αγορές όσο και για ανάληψη από ΑΤΜ;Γιατί να χρειάζονται διαφορετικά pin εκεί;
 
Last edited:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Βασικά ρωτάω γιατί και εδώ πληρώνω πάντα με μετρητά, τις κάρτες τις χρησιμοποιώ πάντα για ηλεκτρονικές αγορές. Το pin που θα μου ζητηθεί όταν πάω να πληρώσω σε ένα εστιατόριο ή σουπερ μαρκετ πχ, είναι το ίδιο που βάζω στο ATM? Φαντάζομαι πως είναι ερώτηση αρχάριου, αλλά τέτοιος ειμαι στα θέματα καρτών :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Βασικά ρωτάω γιατί και εδώ πληρώνω πάντα με μετρητά, τις κάρτες τις χρησιμοποιώ πάντα για ηλεκτρονικές αγορές. Το pin που θα μου ζητηθεί όταν πάω να πληρώσω σε ένα εστιατόριο ή σουπερ μαρκετ πχ, είναι το ίδιο που βάζω στο ATM? Φαντάζομαι πως είναι ερώτηση αρχάριου, αλλά τέτοιος ειμαι στα θέματα καρτών :)
΄Ολοι από την αρχή ξεκινήσαμε:)

Λογικά πρέπει να είναι το ίδιο.Τουλάχιστον εγώ έχω το ίδιο pin και για τις αγορές και για τις αναλήψεις.Και δεν νομίζω ότι υπήρχε δυνατότητα για διαφορετικό pin.Πιθανόν να εξαρτάται και από την τράπεζα αλλά δεν νομίζω.Δεν τους ρωτάς καλύτερα πρίν φύγεις;Εσύ θυμάσαι να σου έστειλαν με την κάρτα ή να ενεργοποίησες διαφορετικά pin για κάθε περίπτωση;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Το pin ειναι ενα για καθε καρτα, ανεξαρτητως αν τη χρησιμοποιεις για αγορες η αναληψεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Το pin ειναι ενα για καθε καρτα, ανεξαρτητως αν τη χρησιμοποιεις για αγορες η αναληψεις.
Έτσι ξέρω και εγώ.Απλά άφησα κάποια αμφιβολία καθώς οι κάρτες μου έχουν ανανεωθεί πριν απο 2 χρόνια περίπου και έλεγα μήπως άλλαξε κάτι πιο πρόσφατα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ευχαριστώ πολύ, οπότε όλα κομπλέ :)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το pin που θα μου ζητηθεί όταν πάω να πληρώσω σε ένα εστιατόριο ή σουπερ μαρκετ πχ, είναι το ίδιο που βάζω στο ATM?
Είναι το ίδιο για κάθε χρήση της κάρτας σου. Το πληκτρολογείς πάντα ο ίδιος στο μηχάνημα, δεν το αποκαλύπτεις σε κανέναν για να σε "διευκολύνει" κατά τη συναλλαγή. Δεν πρέπει κανείς να επιβλέπει ή να παρακολουθεί την πληκτρολόγηση του PIN. Για πληρωμές μέχρι ένα ορισμένο ποσό η συναλλαγή θα γίνει χωρίς καν να σου ζητηθεί PIN, σε αυτήν την περίπτωση υπογράφεις την απόδειξη που θα βγει απ' το μηχάνημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom