Δανία Ισλανδία Πλήρης γύρος Ισλανδίας, κεντρική έρημος, Δυτικά Φιορδ και μια τζούρα από Γροιλανδία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Νομίζω ότι μπορώ ψυχρά να σε αποκαλέσω ηθικό αυτουργό!

Μπορεί κανείς να αντισταθεί, διαβάζοντας τέτοια ιστορία;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Γροιλανδια και Ισλανδια ειναι υπεροχοι προορισμοι ,τοπια μοναδικα ,ιδιαιτεροι γεωλογικοι σχηματισμοι που αποτυπωνονται στις φωτογραφιες ...δεν τολμω βεβαια να σκεφτω πως και σε τι συνθηκες διαβιωνουν οι κατοικοι.
Ισαβελλα μπορουσατε να συννενοηθειτε στα Αγγλικα ?Γιατι εχω ακουσει οτι τα Ισλανδικα ειναι απο τις δυσκολοτερες γλωσσες της Ευρωπης.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
τωρα ειδα την ιστορια, ονειρικο ταξιδι...!!! τα τοπια στις φωτογραφιες φανταστικα,εχουν μια ιδιαιτερη αγρια ομορφια, φανταζομαι τι συναισθηματα θα δημιουργουν απο κοντα...
Απερίγραπτα! Είναι απ' αυτά που αν είσαι ο Ελύτης γράφεις ένα δεύτερο Άξιον Εστί.

Νομίζω ότι μπορώ ψυχρά να σε αποκαλέσω ηθικό αυτουργό!

Μπορεί κανείς να αντισταθεί, διαβάζοντας τέτοια ιστορία;
Ναι, αλλά μόνο για τα Βεστφιρδίρ θες 5-6 μέρες στο νερό. Πως να τα χωρέσεις λοιπόν μέσα σ' ένα δεκαήμερο ταξίδι μαζί με όλα τα υπόλοιπα "μαστ"; Εδώ σε θέλω...! Γι αυτό εξάλλου και οι ελάχιστοι κάτοικοί των Δυτικών Φιορδ βλέπουν ακόμα ελαχιστότερους τουρίστες.

Γροιλανδια και Ισλανδια ειναι υπεροχοι προορισμοι ,τοπια μοναδικα ,ιδιαιτεροι γεωλογικοι σχηματισμοι που αποτυπωνονται στις φωτογραφιες ...δεν τολμω βεβαια να σκεφτω πως και σε τι συνθηκες διαβιωνουν οι κατοικοι.
Ισαβελλα μπορουσατε να συννενοηθειτε στα Αγγλικα ?Γιατι εχω ακουσει οτι τα Ισλανδικα ειναι απο τις δυσκολοτερες γλωσσες της Ευρωπης.
Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να τα'χεις καλά με τον εαυτό σου και τη μοναξιά σου γιατί αλλιώς την έβαψες!
Σε ότι ωστόσο αφορά τις υλικές συνθήκες διαβίωσης είναι περισσότερο από άψογες. Δύσκολα θα βρεις αλλού στον κόσμο σπίτια που να συνδυάζουν τόσο ισορροπημένα την λιτή καλαισθησία (μα ούτε μία νεοπλουτίστικη βίλα) με όλες τις σύγχρονες ανέσεις. Για να μην μιλήσω για τον απόλυτο σεβασμό στο περιβάλλον. Για να μην αρχίσω να κλαίω για τις κοινωνικές παροχές και το γενικότερο βιοτικό επίπεδο... Άσε Κλεοπάτρα μου, άσε.
Καλά, το ότι η ισλανδική γλώσσα δεν παλεύεται, δεν το συζητάω. Για τη συνεννόηση όμως, no problem. Πουθενά δεν συνάντησα Ισλανδό πάνω από τριών χρονών που να μην μιλούσε Αγγλικά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..απλα !!!!!!!!..χωρις λόγια!!!!!!!!!!!!
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
κι εγώ δεν έχω να πω κάτι...απλά συνεχίζω να ονειρεύομαι!!!
Ευχαριστώωωωωω ειν το λιγότερο....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λοιπόν, σου χρωστάω πάρα πολλά γι'αυτή την ιστορία, και αν αποτελέσει και κίνητρο να πραγματοποιήσω το ταξίδι όνειρό μου θα σου χρωστώ ακόμα περισσότερα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.677
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Μας χτυπάς μια στο καρφί και μια στο πέταλο, πότε με τα -σταν και πότε με την Ισλανδία. Ανάσα δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε. Θα είσαι υπεύθυνη για πολλά "εγκλήματα" που θα γίνουν στο travelstories. Το κρίμα στο λαιμό σου :D
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Λοιπόν, σου χρωστάω πάρα πολλά γι'αυτή την ιστορία, και αν αποτελέσει και κίνητρο να πραγματοποιήσω το ταξίδι όνειρό μου θα σου χρωστώ ακόμα περισσότερα.
Έσύ κορίτσι μου δεν χρειάζεσαι κίνητρο, λεφτά χρειάζεσαι! :bleh: Και μακάρι να κάτσει η φάση, το εύχομαι με όλη μου την καρδιά.

LULLU, XrisAround, Mariath, σας ευχαριστώ που είστε εδώ παρέα.

Κι επειδή όπως έχουμε πει "η ισχύς εν τη ενώσει", ας σμίξουν επιτέλους τις δυνάμεις τους οι ισλανδόπληκτοι του φόρουμ. Επιμένω: με ευελιξία ως προς τις ανέσεις και εκδρομικό πνεύμα, η Ισλανδία μπορεί να γίνει εφικτή.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κι επειδή όπως έχουμε πει "η ισχύς εν τη ενώσει", ας σμίξουν επιτέλους τις δυνάμεις τους οι ισλανδόπληκτοι του φόρουμ. Επιμένω: με ευελιξία ως προς τις ανέσεις και εκδρομικό πνεύμα, η Ισλανδία μπορεί να γίνει εφικτή.
Ωραία πρόταση.
Και θα ναι τέλεια, αν θα είμαι εγώ ο Βαγγέλης της επόμενης ιστορίας για τηνΙσλανδία.
Και στα ( ζεστά) νερά βουτάω για πάρτη σας (εφόσον πατώνω!!!)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ωραία πρόταση.
Και θα ναι τέλεια, αν θα είμαι εγώ ο Βαγγέλης της επόμενης ιστορίας για τηνΙσλανδία.
Και στα ( ζεστά) νερά βουτάω για πάρτη σας (εφόσον πατώνω!!!)
Ρε συ... λες?

... Λες να δέχονται δραχμές?
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Πω πω εγκεφαλικό έπαθα και πως θα συγκεντρωθώ να κάνω δουλειά που με φωνάζει ο άντρας μου..!!:
"αμάν ρε παιδάκι μου μ'αυτο το travelstories,ξεκόλλα!!
"ρε αγάπη μου,λίγο ακόμα pleeeeeeaseeeeee διαβάζω για Ισλανδία!!"
"'έλα να κάνουμε δουλειά γιατί πληρωμή γιοκ και θα νιώσεις Ισλανδια στο σπίτι με διακοπή ρεύματος":haha:
"Ουφ καλά"
Τι καταπίεση είναι αυτή;;μετά λένε τις γυναίκες γκρινιάρες!!
Isabelle υπερευχαριστούμε!!Τι να πώ,συγκλονιστικά τοπία και υπέροχη η διηγησή σου!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
"'έλα να κάνουμε δουλειά γιατί πληρωμή γιοκ και θα νιώσεις Ισλανδια στο σπίτι με διακοπή ρεύματος":haha:
Αυτό δεν παίζει γιατί στην Ισλανδία έχουν τζάμπα θέρμανση με γεωθερμική ενέργεια, οπότε τα καλοριφέρ δουλεύουν όλο το χρόνο (και το καλοκαίρι) και τα σπίτια είναι πολύ ζεστά!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom