Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Μαλλον και δε θα σε συμβουλευα για Σαρμ. Αυτο που ειναι μοναδικο σε αυτο το μερος ειναι τα απιστευτα χρωματα του βυθου. Δεκεμβριο μηνα δεν νομιζω να μπορεσεις να το απολαυσεις. Για να πας εκει και να κανεις μπανιο σε πισινα δε λεει. Εκτος βεβαια αν ψαχνεις για ρηλαξ "εσωκλειστος" σε ξενοχειο πολυτελειας - οποτε παω πασο.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
TRAVELLER θα συμφωνησω μαζι σου σχετικα με την απορια σου!!εκει που ημουν ενα βημα πριν κλεισω για βιεννη πραγα αεροπορικα μου ηρθε η αιγυπτος με γκρουπ!!οταν λες μη τουριστικα καραβακια τι εννοεις?πρεπει να τα κλεισω απο δω?δηλαδη προτεινεις να κλεισω εγκδρομη χωρις κρουαζιερα στο νειλο?α και οταν λες ακριβο?
MARYDIM πολυ χαιρομαι που τα ξανα λεμε!!οχι δε χαθηκ ασχεδον καθε μερα μπαινω και ενημερωνομαι!!!χμμμ ενδιαφερον μου ακουγεται το ορος σινα!
XANELE ποσες μερες πηγες?ποια εγκδρομη ακολουθησες?δεν θα παμε με τριημερο
εμεις σκεφτομαστε για 8-10 μερες
ΕΡΣΗ εχω διαβασει οοολες τις υπεροχες πληροφοριες που εχεις δωσει!!εχω σκοπο μαλιστα να τα εκτυπωσω κιολας!!
DIMITR thanks για τις πληροφοριες,για ποσες μερες πηγες εσυ?ηταν αρκετες?

..και οι αποριες μου συνεχιζονται ........
 

George66

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Γεια σας!!!

Μετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο αποφασισαμε να μην παμε στην πραγα,να μην παμε βιεννη να μην παμε λονδινο αλλα να παμε αιγυπτο!καμια σχεση!
θα ταξιδεψουμε μετα τις 15 δεκεμβριου και ενδιαφερομαστε για ενα ταξιδι μεχρι 10 ημερες το πολυ!
διαβασα αρκετα μεσα στο φορουμ και εχω γεμισει με απειρες πολυτιμες πληροφοριες και συμβουλες,να στε καλα παιδια!!!
θελω ομως και γω να ρωτησω...:clap:
αποφασισαμε να παμε με γκρουπ,ειμαι αναμεσα σε pyramids kai boutros travel,ποιο μου προτεινετε?διαβασα εδω πολυ καλα σχολια για pyramids,εχει ταξιδεψει καποιος με boutros?
εχω ακομα καποιεσ αμφιβολιες για το αν θα πρεπει να κανουμε την κρουαζιερα στο νειλο,με προβληματιζει η διαμονη στο κρουαζιεροπλοιο...αν τελικα το επιλεξουμε ποσες μερες θα ηταν αρκετες?ειδα καποια πακετα πχ στο boutros που περιλαμβανουν και 5 μερες κρουζιερα ...εχει και αλλα πακετα με τρεις μερες,ποια ειναι η γνωμη σας?

Η γνώμη είναι να πας χωρίς συζήτηση με Boutros.
Πήγαμε το καλοκαίρι του 2008, το 8ήμερο (Κάιρο - Αλεξάνδρεια - 4ήμερη κρουαζιέρα Νείλου). Περάσαμε υπέροχα και η οργάνωση του πρακτορείου ήταν τέλεια γιατί πιστεύω ότι συνεργάζεται με το καλύτερο πρακτορείο της Αιγύπτου.
Ξεκινήσαμε σαν γκρούπ περίπου 20 ατόμων και καταλήξαμε στην κρουαζιέρα να είμαστε μόνο έξι άτομα. Το αρχικό γκρούπ χωρίζεται μετά το Κάιρο και ανάλογα τι έχει επιλέξει ο καθένας ακολουθεί και το αντίστοιχο πρόγραμμα.
Η διαμονή στο κρουαζιερόπλοιο τέλεια !!!!
Μεγάλες καμπίνες με τεράστια παράθυρα. Είσαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι και αγναντεύεις όλο το Νείλο. Στο πλοίο έχει φάση, κάνεις παρέες και έχει διάφορα happening.
Νομίζω ότι η 4ήμερη κρουαζιέρα είναι αρκετή γιατί βλέπεις όλα τα αξιοθέατα του Νείλου (από Λούξορ και Κοιλάδα των Βασιλέων μέχρι Ασσουάν ή αντίστροφα ανάλογα το γκρούπ).
Πιστεύω ότι Αίγυπτος χωρίς κρουαζιέρα Νείλου δεν αξίζει. Είναι απίστευτα αυτά που έχεις να δεις κατά τη διάρκεια της κρουαζιέρας καθώς δεν είσαι συνέχεια στο πλοίο αλλά πολύ συχνά κατεβαίνεις, για να επισκεφτείς τα διάφορα αξιοθέατα.
Επίσης είναι απίστευτα πολύ το φαγητό στο κρουαζιερόπλοιο καθώς τρως συνεχώς (πρωι - μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ).
Η 3ήμερη κρουαζιέρα πιστεύω ότι είναι λίγη ενώ η 5ήμερη είναι πολύ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Μαλλον και δε θα σε συμβουλευα για Σαρμ. Αυτο που ειναι μοναδικο σε αυτο το μερος ειναι τα απιστευτα χρωματα του βυθου. Δεκεμβριο μηνα δεν νομιζω να μπορεσεις να το απολαυσεις. Για να πας εκει και να κανεις μπανιο σε πισινα δε λεει. Εκτος βεβαια αν ψαχνεις για ρηλαξ "εσωκλειστος" σε ξενοχειο πολυτελειας - οποτε παω πασο.
α οχι,καθε αλλο παρα ρηλαξινκ ψαχνω!!βεβαια ενα πολυτελες ξενοδοχειο για τις λιγες ωρες της ξεκουρασης απο τις εξορμησεις σιγουρα θα ηταν ιδανικο!!!:clap::clap:
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Ο Traveller εννοει καποια μη μαζικα πλοιαρια τα οποια συνηθως δεν τα πρακτορευονται τα ελληνικα ταξιδιωτικα γραφεια. Πχ Deluxe Dahabiya Nile Cruise ,Honeymoon on the Nile on board private Yacht ,Sailing vacation in Egypt, Egyptian Felucca Nile River cruise
η Cruise on the Nile aboard the Steam Ship Sudan, cruise in Egypt
Μιλαμε για πολυ ακριβες κρουαζιερες!
αααααα!!ε καλα ειναι και τα τουριστικα κρουαζιεροπλοια μωρε!!!!:haha:
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
george66 δεν ξερεις ποσο μου εφτιαξες τη διαθεση!!!!ανυπομονω να κλεισω!σαν να αρχιζει να αλλαζει η διαθεση μου περι νειλο!!!
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
4 ημέρες κρουαζιερα και αλλες 4 Καιρο και Αλεξανδρεια. Ηταν καλα απο χρονο γιατι οι μεταφορες προς το Λουξορ και απο το Ασσουαν προς το Καιρο ηταν με αεροπλάνο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Kika, ο Νείλος είναι όλα τα λεφτά στην Αίγυπτο. Φρόντισε να περάσεις όσες περισσότερες ώρες μπορείς δίπλα του.

Οτιδήποτε θέλεις να ψωνίσεις να το πάρεις στην αγορά του Αλ Χαλίλι. Είναι μακράν το καλύτερο παζάρι σε ολόκληρη την Αίγυπτο. Μπορείς να χαθείς ώρες ολόκληρες εκεί.

Όσον αφορά τα γραφεία θα πω την καλοκαιρινή μου εμπειρία. Χρειάστηκα μια διανυκτέρευση στο Κάϊρο και πήρα μπάλα τα πρακτορεία. Είπα να το συνδυάσω και με μεταφορά από το αεροδρόμιο. Όλα τα πρακτορεία ανταποκρίθηκαν στο αίτημά μου αλλά τα τέσσερα στα πέντε έχουν δυστυχώς μείνει στη νοοτροπία του "πρέπει να τα πάρει όλα από εμάς ο πελάτης" και δεν τρελάθηκαν να μ' εξυπηρετήσουν. Το μόνο πρακτορείο που δεν ακολούθησε αυτή τη στάση ήταν το Πυραμίς. Με εξυπηρέτησαν χωρίς να ξυνίσουν τα μούτρα τους όταν τους είπα ότι έχω ήδη κλείσει ξενοδοχείο και χρειάζομαι μόνο μια διανυκτέρευση και μάλιστα το ξενοδοχείο το πλήρωσα σε καλύτερη τιμή από αυτή που έβρισκα ιντερνετικά. Και όσον αφορά τη μεταφορά, μου είπαν ότι η λύση που έχουν αυτοί είναι σαφώς ακριβότερη απ' ότι αν πάρω ένα ταξί από το αεροδρόμιο. Δεν θέλω να πω ότι το Πυραμίς είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα, απλά θεώρησα την συμπεριφορά τους πολύ επαγγελματική και τα καλά πράγματα πρέπει ν' αναφέρονται.
 

xanele

Member
Μηνύματα
28
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω..
Ταξίδι-Όνειρο
παντου!
Η γνώμη είναι να πας χωρίς συζήτηση με Boutros.
Πήγαμε το καλοκαίρι του 2008, το 8ήμερο (Κάιρο - Αλεξάνδρεια - 4ήμερη κρουαζιέρα Νείλου). Περάσαμε υπέροχα και η οργάνωση του πρακτορείου ήταν τέλεια γιατί πιστεύω ότι συνεργάζεται με το καλύτερο πρακτορείο της Αιγύπτου.
Ξεκινήσαμε σαν γκρούπ περίπου 20 ατόμων και καταλήξαμε στην κρουαζιέρα να είμαστε μόνο έξι άτομα. Το αρχικό γκρούπ χωρίζεται μετά το Κάιρο και ανάλογα τι έχει επιλέξει ο καθένας ακολουθεί και το αντίστοιχο πρόγραμμα.
Η διαμονή στο κρουαζιερόπλοιο τέλεια !!!!
Μεγάλες καμπίνες με τεράστια παράθυρα. Είσαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι και αγναντεύεις όλο το Νείλο. Στο πλοίο έχει φάση, κάνεις παρέες και έχει διάφορα happening.
Νομίζω ότι η 4ήμερη κρουαζιέρα είναι αρκετή γιατί βλέπεις όλα τα αξιοθέατα του Νείλου (από Λούξορ και Κοιλάδα των Βασιλέων μέχρι Ασσουάν ή αντίστροφα ανάλογα το γκρούπ).
Πιστεύω ότι Αίγυπτος χωρίς κρουαζιέρα Νείλου δεν αξίζει. Είναι απίστευτα αυτά που έχεις να δεις κατά τη διάρκεια της κρουαζιέρας καθώς δεν είσαι συνέχεια στο πλοίο αλλά πολύ συχνά κατεβαίνεις, για να επισκεφτείς τα διάφορα αξιοθέατα.
Επίσης είναι απίστευτα πολύ το φαγητό στο κρουαζιερόπλοιο καθώς τρως συνεχώς (πρωι - μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ).
Η 3ήμερη κρουαζιέρα πιστεύω ότι είναι λίγη ενώ η 5ήμερη είναι πολύ.
Συμφωνω απολυτα με George66. Boutros και παλi Boutros. Ο ιδιοκτητης ειναι Αιγυπτιος και ξερει να οργανωνει ταξιδια. Με αυτο το πρακτορειο πηγα και γω..Συμφωνω να πας και το 4ημερο στο Νειλο ..Υπαρχει και το Pyramis βεβαια αλλα απο οσο γνωριζω ειναι λιγο πιο ακριβο. Αν πας τελικα Καιρο αποψη μου ειναι να πας Cairo Marriott Hotel το οποιο αν και κοστιζει λιγο πιο ακριβα ειναι απιστευτο, οσοι ειχαμε διαλεξει αλλο ξενοδοχειο και βλεπαμε τους αλλους που κατεβαιναν σε αυτο " ζηλευαμε" με την καλη εννοια παντα!!Καλο ταξιδι!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
kika, οποιο πρακτορειο και να διαλεξεις θα περασεις καλα. οτι σου λενε τα παιδια για το boutros θα σου πω κι εγω για το pyramis. οι ξεναγοι του, ειναι αψογοι επαγγελματιες και οσοι γνωστοι μου εχουν ταξιδεψει μαζι του στην αιγυπτο ειτε με δικο τους γκρουπ ειτε με κανονικο γκρουπ, περασαν πολυ καλα. Δεν ειναι υποχρεωτικο να ακολουθησεις επακριβως το προγραμμα αν δεν θες ή τα τουριστικα events στο κρουαζιεροπλοιο... αν θες, δες τις ταξ. ιστοριες που σου ειπε και η Ερση. Η δικη μου αποψη, αναλυτικα ειναι :http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E1%F6%F1%E9%EA%DE/808-%E7-%E1%DF%E3%F5%F0%F4%EF%F2-%EC%DD%F3%E1-%E1%F0%EF-%F4%E1-%EC%DC%F4%E9%E1-%EA%E1%E9-%F4%E7%ED-%EA%E1%F1%E4%E9%DC-%EC%EF%F5.html
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
ΑΧ ΠΑΙΔΙΑ να στε καλα!!!μου φτιαξατε τη διαθεση!!!!σημερα βγηκαν οι τιμοκαταλογοι για χριστουγεννα...ειναι λιγο ακριβουτσικα για το 8ημερο που θελουμε..αλλα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα το μετανοιωσουμε λεπτο!!!απο οσο ειδα απο τιμες και στα δυο ταξιδιωτικα πανω κατω ειναι οι ιδιες τιμες,η μονη διαφορα ειναι οτι στο pyramids εχει περισσοτερα πακετα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom