Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Πωωω..!Σ'ευχαριστω πολυ..μου εχεις λυσει τα χερια...Η κρουαζιερα λιγο ακριβουτσικη ομως νομιζω...130 περιπου ευρω το ατομο την μερα?καλα το ειδα?
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Fever ξενοδοχειο μονο 5 αστερων .Εμεις παμε μονο στο cheraton καθαρο και εκει μονο τρωμε και πινουμε και χυμους που εχει ποικιλια στο πρωινο.Απο το μιμι μπαρ του δωματιου δεν συμφερει να χρησιμοποιησεις τιποτα ειναι πανακριβα(1 μεγαλο μπουκαλι νερο 18 λιρες= 2,5 ευρω
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Aν ειναι να σε πιασει το τσιρλί, σε πιανει και στο 5αστερο!!
Πριν 5 χρονια στο Marriot η παρεα μου και γω , τρωγαμε και πιναμε τα παντα ολα, ενω η διπλανη παρεα ετρεχε πανικοβλητη στην τουαλετα!
Φετος που μειναμε στο Hilton Ramses παλι τα παντα ολα φαγαμε και ηπιαμε , παλι τπτ δεν παθαμε.
Ας μην το κανουμε ανατολικο ζητημα.
Δεν χρειαζεται να μεινει σε 5αστερο ή σε αλυσιδα (ασε που τα Sheraton παγκοσμιως στην μπανιερα δεν εχουν καλωδιο και κανεις ακροβατικα για να πλυθεις).
Διαλεξε ενα με καλες κριτικες και πινε παντα εμφιαλωμενο νερο
 
Μηνύματα
52
Likes
9
fever Δεν μπορεις να εμπιστευτεις ξενοδοχεια 3 η 4 αστερων ειναι βρωμικα.πρωτη φορα πας στην αιγυπτο?εχεις αλλη εμπειρια απο βρωμια?για να ευχαριστηθεις πρεπει να εισαι επιλεκτικη θα σου στοιχισει κατι παραπανω.πριν χρονια μειναμε σε 4 αστερων και επιστρεψαμε με την βαλιτσα γεματη κατσαριδες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
fever Δεν μπορεις να εμπιστευτεις ξενοδοχεια 3 η 4 αστερων ειναι βρωμικα.
Με τα αστέρια πάει η καθαριότητα? Εγώ δηλαδή που έμεινα σε καθαρό 2* με private bathroom (όχι en-suite, αλλά private), και δεν έπαθα τίποτα, τι να πω?
Σε πόσα ξενοδοχεία 2-3-4-5 αστέρων έχετε μείνει στη ζωή σας προτού δώσετε τέτοιες συμβουλές?
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλα taver δεν θα τα χαλασουμε στα αστερια.Καλα ειναι να προσεχουμε για να εχουμε.Οι πληροφοριες ειναι απο πρωτο χερι(συγγενεις και φιλοι αιγυπτιοι)Δεν εχουν καμια σχεση με τα αντιστοιχα τις δυτικης ευρωπης Αυτα τερμα με τα αστερια, στην ουσια τωρα.Παρακαλω εμπειριες απο κρουαζιερα στο ασσουαν και λοιπα
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Σ'ευχαριστω Ιωαννα...Με κατατοπισες...Θελω να σε ρωτησω κατι αλλο...Μηπως ξερεις τα δρομολογια των τρενων απο καιρο για λουξορ?ο σταθμος σε ποιο ακριβως σημειο του καιρου ειναι?και κατι τελευταιο..τι ωρα ξεκιναει η κρουαζιερα απο το λουξορ
για τα δρομολογια σε κατατοπισε ο taver...εγω πηγα οργανωμενα και ετσι δεν θα ηξερα να σου απαντησω...η ερση εχει δικιο...πρεπει να μεινεις στο Λουξορ ...αν δεν εχεις χρονο για 2 μερες τουλαχιστον 1 μερα για να δεις τους 2 υπεροχους ναούς και κατι απο την κοιλαδα των βασιλεων στα γρηγορα...εμενα μου αρεσε πιο πολυ το Ααουάν..το δειλινο ηταν οτι καλυτερο εχω ζησει κανοντας βολτα με φελουκα στα νερα του νείλου...
πιστευω η τιμη για το ποταμοπλοιο δεν ειναι ακριβή αν βεβαια περιλαμβανει και τα 3 γευματα της ημερας..και μιλαμε για πολυ φαγητό....τα νερα και τα ποτα δεν ειναι ακριβα ..το νερο 0,50 ευρώ και αναψυκτικα περίπου 1,50 ευρώ...η μπυρα η εισαγωμενη οχι η δικιά τους 4 ευρω..μπορεις εικει να κινηθεις με ταξι,ειναι πολυ φθηνα για να πας στον ναο του καρνακ και στην κοιλαδα των βασιλέων που ειναι μακρια απο εκει που αραζει το ποταμοπλοιο...ενω ο ναός του λουξορ ειναι διπλα στο ποταμι..στο κεντρο του λουξορ..ρωτα οτι άλλο θες..
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Εχω βρει ηδη φτηνα καταληματα με παρα πολυ καλα σχολια...απλα δεν εχουν πολυτελειες..εγω θελω να μεινω εκει πιο πολυ για να ζησω πραγματικη αιγυτο....Επισης σκεφτομαι να μην κανω τελικα την κρουαζιερα γιατι θα ειναι ολα πολυ οργανωμενα...Θα ειμαστε σαν κλασσικοι τουριστες...κατευθυνομενοι...μαλλον,οπως το σκεφτομαι,θα μεινω 3 μερες στο Καιρο,μετα θα παω ασουαν 2 μερες και εκει θα κανω βολτα με φελουκα..η και μονοημερη βολτα με φελουκα...μετα θα παω λουξορ και θα μεινω 2 μερες..και ετσι θα μου μεινει και μια μερα για να παω Αλεξανδρεια..ετσι νομιζω θα δω πιο πολλα και δεν θα εχω και το αγχος μηπως καθηστερησω...θα ειμαι πολυ πιο ελευθερος να κανω οτι θελω...Γιατι οπως ξερετε τα καλυτερα στα ταξιδια ειναι αυτα που δεν εχεις προβλεψει..ετσι μπορω να παω και σε αλλα μερη χωρις να αγχωνομαι..εσεις τι λετε?Βασικα θελω να παω και να ζησω λιγο την πραγματικη αιγυπτο...Δεν θελω να ειμαι foul οργανωμενος και να ζησω 10 μερες αραχτος σε ξενοδοχεια 5 αστερων...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τη γνωμη μου για την κρουαζιερα τη γραφω εδω: http://www.travelstories.gr/%E1%F6%...%E9%E1-%E1%DF%E3%F5%F0%F4%EF-3.html#post65040
Αν εχεις χρονο και σου αρεσουν οι αρχαιοτητες σου συστηνω οπωσδηποτε απο το Λουξορ να επισκεφθεις την Αβυδο και τα Δενδερα και απο το Ασουαν να επισκεφθεις το Αμπου Σιμπελ.
Αν σε ενδιαφερει μπορεις να διαβασεις και την ταξιδιωτικη μου ιστορια, αναφερομαι σε αυτα τα μερη.
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Mε το φαγητο υπαρχει θεμα.Ακομη και οι συγγενεις μας εκει μας προσεχανε μας σερβιρανε αναψυκτικα και νερο εμφιαλωμενα. φαγητα βρασμενα και ψημενα καλα ,οχι ωμα.Περα απο τα τουριστικο φαγητο που μπορει να μην ειναι προσεγμενο ειναι και το νερο του νειλου βαρυ.Δεν νομιζω οτι θα φατε στο δρομο,δεν θα σας εμπνευση το περιβαλον.Το συναλλαγμα στο ξενοδοχειο χωρις προβλημα.Φραπε δεν βρηκα ,στο ελ φισαουι μονο καλα βρασμενο νερο με διαλυμενο νες καφε ειχαν .Οι σαλατες μας λειψανε, καθ οτι λατρεις ,αλλα πολυ συντομα το ξεχασαμε και μας εμεινε η μαγεια της Αιγυπτου
 
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Αυριο το μεσημερι φευγω για αιγυπτο! εχετε να μου προτεινετε κατι καλο για φαγητο το βραδυ??το προγραμμα εχει και διωρη κρουαζιερα με φαγητο στο νειλο!!ειναι ωραιο αυτο το προγραμμα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.451
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom