Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Το felfela είναι μια καλή επιλογή (έχει κ ορθαδικο με ωραίες φαλαφόπιττες).
ινφο εδώ.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αυριο το μεσημερι φευγω για αιγυπτο! εχετε να μου προτεινετε κατι καλο για φαγητο το βραδυ??το προγραμμα εχει και διωρη κρουαζιερα με φαγητο στο νειλο!!ειναι ωραιο αυτο το προγραμμα??
τσαμπα λεφτα θα δοσεις...τα εδωσα εγω στις 16/4 και το μετανιωσα...τσαμπα τα 80 ευρω το ζευγαρι...ουτε καλο φαγητο ειχε...ουτε την μαγεια του νειλου καταλαβα μεσα στα μαυρα σκοτάδια...που για αυτην πήγα....μια χορευτρια της κοιλιας της κακιάς ώρας...ενταξει ο δερβίσης κατι ψιλοελεγε...αλλα τον ειδαμε και στην κρουαζιερα στον νείλο σε ενα happening που εκαναν στο ποταμοπλοιο....δεν την συστήνω προσωπικά...βρες κατι άλλο να κάνεις εκεινο το βράδυ...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
τσαμπα λεφτα θα δοσεις...τα εδωσα εγω στις 16/4 και το μετανιωσα...τσαμπα τα 80 ευρω το ζευγαρι...ουτε καλο φαγητο ειχε...ουτε την μαγεια του νειλου καταλαβα μεσα στα μαυρα σκοτάδια...που για αυτην πήγα....μια χορευτρια της κοιλιας της κακιάς ώρας...ενταξει ο δερβίσης κατι ψιλοελεγε...αλλα τον ειδαμε και στην κρουαζιερα στον νείλο σε ενα happening που εκαναν στο ποταμοπλοιο....δεν την συστήνω προσωπικά...βρες κατι άλλο να κάνεις εκεινο το βράδυ...
αν εχετε ξεναγο τον γιωργο τον ρεκτσινη....δοσε χαιρετίσματα...
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
Και εγώ επέστρεψα την Τρίτη 27/4, έμεινα κατενθουσιασμένος και απογοητευμένος, μας είχαν φοβίσει για κλεψιές, για γαστρεντολογικά προβλήματα κτλ. τίποτα από όλα αυτά, απλώς δεν φάγαμε φρούτα, μπανάνες ναι, ωμές σαλάτες, νερό βρύσης και φαγητά στο δρόμο.

Λοιπόν το Κάιρο των 20 εκατ. και που την ημέρα φτάνει τα 25 εκατομμύρια να τρέχουν στο δρόμο, στην αγορά, γίνεται μία πόλη τρελοκομείο,
Η απογοήτευση είναι στις φτωχογειτονιές και στο παζάρι στο Khan El-Khalili, βλέπεις ανθρώπους μέσα στην αθλιότητα (Νεκρόπολη), ανθρώπους να σε πιέζουν αφόρητα να αγοράσεις κάτι στο παζάρι, νοιώθεις την ανάγκη τους, αλλά δεν γίνεται να πάρεις τα πάντα. Δεν θα καθίσεις να δοκιμάσεις ένα καφέ, τσάι, λεμονάδα? Αν στο σερβίρουν σε ραγισμένο φλιτζάνι ή το τραπέζι και ο καναπές είναι βρώμικα τι θα πεις? Ποιος ξέρει πως θα είναι η κουζίνα τους!!! Εντάξει τα ανέχεσαι αν έχεις καλή διάθεση, αλλά κάτι σε κρατά να μην τα χαρείς.
Περνάς και βλέπεις τα σπίτια τους και σε πιάνεται η ψυχή.
Υπάρχει όμως και η ευχάριστη πλευρά του Καΐρου, να περπατήσεις δίπλα στο Νείλο, να θαυμάσεις τις αρχαιότητες, Μουσείο, Πυραμίδες, τα ψηλά κτίρια, να χαρείς ακόμα και την ωραία ατμόσφαιρα του ξενοδοχείου και να ηρεμίσεις μακριά από τη φασαρία και την εξαθλίωση.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/18042-%EA%DC%E9%F1%EF-%E7-%F0%FC%EB%E7-%F4%E7%F2-%E1%ED%F4%DF%E8%E5%F3%E7%F2.html#post172481
 
Last edited by a moderator:

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
εγω θα ελεγα να μην την δοκιμασετε μονοι σας την αιγυπτο ,ειναι το μονο μερος που εχω παει οργανωμενα και δεν το μετανιωσα.να ξερεις οτι θα σου στοιχηση ακριβοτερα να πατε μονοι σας και δεν θα βγαλετε ευκολα ακρη.η κυβερνηση της αιγυπτου για λογους ασφαλειας αποθαρρυνει τον μεμονομενο τουρισμο μεσο των τεραστιων εκπτωσεων που δινει στους tour operator.
λεφτα μπορεις να αλλαξεις και στο αλ χαλιλι σε καλη τιμη αλλα πρεπει να προσεχετε πολυ γιατι τα χαρτονομισματα μοιαζουν και μπορει να σου δινουν μονολιρα για δεκαλιρα
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
Μόνος ή Μάνος

Σ' αυτό θάθελα να σχολιάσω και γω, που προτιμούν μερικοί να πάνε μόνοι τους.
Κάποτε ξεκινήσαμε μόνοι μας, Ιταλία, Γαλλία, βρες ξενοδοχεία, πάρε τραίνο ή λεωφορείο, κατέβα βρες μέσο να πας ξενοδοχείο, μετά κάνε περιήγηση, χάνεις χρόνο, χρήμα και ποιότητα και σε τρώει και η μοναξιά.
Εγώ γι' αυτή την 5νθήμερη πλήρωσα 1480 (2 άτομα) που περιλαμβάνει, αεροπορικά, 4 μέρες Marriott, 2+2 φαγητά, μεταφορές, ξεναγήσεις, είσοδοι (σε μουσείο, πυραμίδες, βιβλιοθήκη, 130+130 λίρες=40)
Αν πας μόνος σου 2 άτομα, αεροπορικά 500 περίπου, Marriott 500, 4 φαγητά 80 τουλάχιστον και όχι αυτά που φάγαμε εμείς, είσοδοι 40, ΣΥΝΟΛΟ 1120, συν μετακινήσεις, Αεροδρόμιο, Μουσείο, Πυραμίδες, Αλεξάνδρεια.
Τι λες αξίζει?
Θα μου πεις, θα πας σε φθηνότερο ξενοδοχείο, θα φας φθηνότερα, έτσι ρίχνεις την ποιότητα της εκδρομής, ξεναγό δεν θάχεις να σου εξηγήσει ή να τον ρωτήσεις κάτι, θα χάσεις σε χρόνο ψάχνοντας για μεταφορικό κτλ.
Οπότε μην το ψάχνεις δώσε κάτι παραπάνω και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
52
Likes
9
Συμφωνω απολυτα με τον vaios .νομιζω οτι περιγραφεις ακριβως το καφενειο με τους καθρεπτες βρωμικο κιλιμι στον κανεπε και τσουγκρισμενα ποτηρια και ο λουστραδορος να εκλιπαρει να σου βαψει τα παπουτσια.Ο συζυγος μου υπεκυψε,του τα πηρε και εξαφανιστηκε για 10 λεπτα.Εγω για να πω την αληθεια δεν περιμενα να του τα επιστρεψει (ο συζυγος μου ελεγε δεν πειραζει τα εχει μεγαλυτερη αναγκη απο εμενα)τα εφερε αστραφτερα και πηρε καλο φιλοδωρημα
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ερε τι μου θυμισες το τι ρολοι το τι κομπολοι και τι μπιχλιμπιδια για τον λαιμο και τα χερια ειχα παρει δεν φανταζεστε μια τσαντα απο μαρκετ ειχα γεμισει.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
καλησπέρα,
σκέφτομαι να πάω Κάϊρο το τριήμερο της 28ης. Πιστεύεται ότι είναι καλή περίοδος για Κάϊρο? 3,5-4 ημέρες θα φτάσουν?
ευχαριστώ
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι ειναι πολυ καλη περιοδος τον Οκτωβριο και 3 η 4 ημερες μονο για Καιρο ειναι μια χαρα.
 
Μηνύματα
46
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία παντού
Γεια σας. Για ένα τετραήμερο στο Κάιρο τον Οκτώβρη, τι προτείνετε να δω οπωσδήποτε και τι να αποφύγω σίγουρα? Επίσης με ακολουθεί ο 10χρονος γιος μου......... Ευχαριστώ.:rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
1. Πυραμιδες και Σφιγγα. Υπαρχει με εξτρα εισιτηριο και το ηλιακο πλοιο με το οποιο μεταφερθηκε η μουμια του Χεοπα, αξιζει να το δειτε, νομιζω οτι θα αρεσει στον γιο σου γιατι ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Επισης μπορειτε ειτε να νοικιασετε καμηλες-πιο εξωτικο, αλλα και πιο αβολο πραγμα- ειτε αλογα και να κανετε βολτα στον χωρο. Ο γιος σου θα ενθουσιαστει.
2. Αρχαιολογικο Μουσειο εννοειται τον θησαυρο του Τουταγχαμων, αλλα υπαρχουν και αλλα εξαιρετικα πραγματα. Παρτε οπωσδηποτε ξεναγο, αλλιως θα χαθειτε.
3. Σακαρα (=παλαιοτερος αρχαιολογικος χωρος απο τις πυραμιδες) κα κμια που θα ειστε εκει θα σας πανε και στην Μεμφιδα που δε λεει πολλα, αλλα ειναι διπλα.
4. Old Cairo, δηλαδη το Κοπτικο Χριστιανικο Καιρο. Πολυ φτωχια, αλλα εξαιρετικες εκκλησιες και ενα πολυ ενδιαφερον κοπτικο μουσειο πολυ συγχρονο: δεν θα χρειαστειτε ξεναγο ειναι πολυ κατατοπιστικες οι πινακιδες του. Αξιζει να το δειτε για τι βρικσεται σε ενα αρχοντικο σπιτι εποχης και παιρνει κανεις μια ιδεα πως ζουσαν οι πλουσιοι εκεινη την εποχη.
5. Ακροπολη (citadele) Αξιζει για τη θεα καθοτι σε λοφο για να δεις τη θεα απο ψηλα. Επισκεψιμο ειναι και το τζαμι του Μωχαμετ Αλι το οποιο ειναι φτιαγμενο σε οθωμανικο ρυθμο.
6. Ισλαμικο Καιρο =υπεροχα τζαμια,
7. Χαν αλ χαλιλι= αγορα.
8. Δεν εχω παει, καθοτι δεν ετυχε να συνοδευω παιδι δεκα ετων, αλλα ενδεχομενως να ενδιεφερε τον γιο σου: The Pharaonic Village - Living museum of Ancient and Modern Egypt / Dr. Ragab's Papyrus Institute
Μπορει βεβαια να ειναι μια tourist trap, δεν ξερω.
9. Νοικιαστε μια φελουκα η ενα καραβακι να κανετε βολτα στον Νειλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.486
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom