Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα από θέμα ασφάλειας. Εμείς δύο ήμασταν.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ, marydim. Εσείς μείνατε μόνο Κάιρο; Πόσες μέρες ήταν το ταξίδι σας;
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Ανετα χωρις προβλημα.Ενημερωθητε απο το site .Για το Καιρο εχουν γραφτει παρα πολλά αν τα ακολουθεισετε θα περασετε καλα (μαγικα) Το Νοεμβριο θα κατεβουμε και εμεις.Βασικα περιμενω καλες προσφορες αεροπορικων εισητηρίων
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ, να'σαι καλά, Κλεοπάτρα, τις έχω διαβάσει τις ιστορίες του φόρουμ και έχω ψάξει και τα προγράμματα των οργανωμένων ταξιδιών από πρακτορεία. Το θέμα είναι το εξής: να κινηθώ μόνο σε Κάιρο; Να συμπεριλάβω και Αλεξάνδρεια, Ασσουάν, κρουαζιέρα Νείλου; Ποιές οι προτεραιότητες σε ταξίδι 8 περίπου ημερών;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το θέμα είναι το εξής: να κινηθώ μόνο σε Κάιρο; Να συμπεριλάβω και Αλεξάνδρεια, Ασσουάν, κρουαζιέρα Νείλου; Ποιές οι προτεραιότητες σε ταξίδι 8 περίπου ημερών;
Panagiota, κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να χάσεις την κρουαζιέρα στο Νείλο. Εγώ είχα πάει από το Λούξορ στο Ασσουάν και ήταν υπέροχα. Καταρχήν περνάς από χωριά που βρίσκονται κατά μήκος του Νείλου και βλέπεις την καθημερινή ζωή των ανθρώπων που ζουν εκεί και φυσικά δεν πρέπει να χάσεις το Καρνάκ, την Κοιλάδα των Βασιλέων και τους υπόλοιπους αρχαιολογικούς χώρους (Έντφου, Κομόμπο...) καθώς και το Ασσουάν. Νομίζω ότι 8 μέρες στο Κάιρο είναι υπερβολικά πολλές. Η κρουαζιέρα απ' ότι θυμάμαι συνήθως έχει διάρκεια 4 με 5 μέρες, οπότε προλαβαίνεις μια χαρά να δεις και το Κάιρο και να κάνεις και την κρουαζιέρα.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Panagiota, κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να χάσεις την κρουαζιέρα στο Νείλο. Εγώ είχα πάει από το Λούξορ στο Ασσουάν και ήταν υπέροχα. Καταρχήν περνάς από χωριά που βρίσκονται κατά μήκος του Νείλου και βλέπεις την καθημερινή ζωή των ανθρώπων που ζουν εκεί και φυσικά δεν πρέπει να χάσεις το Καρνάκ, την Κοιλάδα των Βασιλέων και τους υπόλοιπους αρχαιολογικούς χώρους (Έντφου, Κομόμπο...) καθώς και το Ασσουάν. Νομίζω ότι 8 μέρες στο Κάιρο είναι υπερβολικά πολλές. Η κρουαζιέρα απ' ότι θυμάμαι συνήθως έχει διάρκεια 4 με 5 μέρες, οπότε προλαβαίνεις μια χαρά να δεις και το Κάιρο και να κάνεις και την κρουαζιέρα.
Ευχαριστώ πολύ, Ειρήνη μου. Από Ασσουάν γυρίσατε αεροπορικώς πάλι Κάιρο για να πετάξετε για Ελλάδα; Πήγες οργανωμένα; Την κρουαζιέρα προτείνεις να την κλείσω από Ελληνικό πρακτορείο;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ναι, είχα πάει πριν αρκετά χρόνια με πρακτορείο, οπότε δεν ξέρω να σου πω, πώς θα κλείσεις εφόσον εσείς θα πάτε χωρίς πρακτορείο. Νομίζω όμως ότι κάπου έχει ξανααναφερθεί στο φόρουμ το πώς και πού έκλεισαν την κρουαζιέρα άλλα μέλη που είχαν πάει ανεξάρτητα. Εμείς είχαμε πάει από το Κάιρο στο Λούξορ αεροπορικώς και μετά την κρουαζιέρα αεροπορικώς από το Ασσουάν στο Κάιρο.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
εγω θα ελεγα να τσεκαρεις ποσο θα σου στοιχησει αν πατε μονες σας και ποσο αν πατε οργανωμένα ,μπορει να διαπιστωσεις οτι οι τιμες δεν θα εχουν μεγαλες διαφορες.αν σας αρεσει να κινειστε ανεξαρτητα μπορειτε να χρησιμοποιήσετε το γκρουπ μονο για να σας πηγαινοφερνει στο αεροδρομιο σαν ταξι ενα πραγμα.
αν τελικα αποφασισετε να πατε μονες σας τοτε το κλεισιμο της κρουαζιερας θα σας στοιχηση φτηνοτερα αν το κλεισετε απο το καιρο παρα απο την αθηνα.
θεμα ασφαλειας δεν τιθεται στην αιγυπτο το πολυ πολυ να σας κοιταζουν επιμονα οι αντρες αλλα ως εκει.
ΥΓ μεινετε μακρια απο τρενα για το πηγαινε ελα σε λουξορ-ασουαν
 

guide

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία!!!
Επειδή το σκέφτομαι για δουλεία στη Hurghada σε ξενοδοχέιο για κανά 6μήνο,πώς είναι γενικά ??Έχει νυχτερινή διασκέδαση??Μέρη για να δείς??Μήπωσ είναι κλείστα τώρα την "χειμερινή σεζόν??
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Παναγιωτα,πηγαμε το φλεβαρη στην αιγυπτο με μια φιλη οι δυο μας.δεν υπηρξε ουτε μια στιγμη που να νιωσουμε φοβο.μειναμε 8 μερες κι εμεις.ειναι πολυ λιγο για αιγυπτο.μειναμε 2 μερες καιρο 4 μερες κρουαζιερα ασουαν-λουξορ και 2 ξανα στην επιστροφη καιρο.μακαρι να ξεραμε απο πριν ποσο ωραια ηταν στο νοτο και να μεναμε εκει οσες μερες ειχαμε.προσπαθησαμε ν αλλαξουμε τα εισητηρια και να μεινουμε ολες τις μερες νοτια αλλα ηταν πολυ ακριβα και δεν το καναμε.προτεινω να μεινεις 2 μερες καιρο και μετα να ξεκινισεις κρουαζιερα απο αμπου σιμπελ μεχρι λουξορ,και ανταποκριση για αθηνα κατευθειαν!!!!!
προσπαθησε να τα κλεισεις ολα απο κει ειναι πολυ πιο φθηνα,εκτος τα αεροπορικα καιρο-αμπου σιμπελ,λουξορ-καιρο που οσο πιο νωρις τοσο πιο φθηνα!!!!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
να ρωτησω κι εγω κατι για καιρο στο ποστ σου...σε λιγες μερες θα βρεθουμε καιρο απο τις 2 το μεσημερι ως τις 12 το βραδυ σε ανταποκριση.οι αλλοι 4 τις παρεας δεν εχουν ξαναπαει...τι προτεινετε να κανουμε να ειναι στο χαλαρο γιατι μας περιμενει μεγαλη πτηση.
ισως μια βολτα στο ζαμελεκ?μια βολτα με φελουκα...???
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ πάρα πολύ, παιδιά. Βλέπω κι εγώ πως μάλλον θα χρειαστεί να αφιερώσω περισσότερες μέρες που αυτά τα Χριστούγεννα δεν τις διαθέτω. Και είναι ταξίδι που μη οργανωμένα θέλει πολλή οργάνωση και διάβασμα, οπότε θα το αναβάλλω μάλλον για του χρόνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom