Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ παιδιά όλους για τις απαντήσεις. Το θέμα του οργανωμένου ταξιδιού το αποκλείω. Το έκανα μία φορά, την πρώτη μου στο εξωτερικό, και δεν το ξανακάνω. Θέλω να χαθώ, να ρωτήσω, να γίνω ένα με τους ντόπιους. Να ψάξω πριν, να διαβάσω, να το οργανώσω, για μένα αυτό είναι η μισή γοητεία του ταξιδιού.
Όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας, γνωρίζω πολύ καλά πόσο 'εξωτική' είναι μια φυσική ξανθιά, ανοιχτόχρωμη, με μπλε μάτια με Ευρωπαϊκό ντύσιμο στους σκουρόχρωμους μουσουλμάνους. Αυτό που έζησα στο κέντρο της Πόλης ήταν πρωτόγνωρο, σε καμιά περίπτωση όμως δεν ένιωσα έλλειψη ασφάλειας. Εκεί που αναγκάστηκα να φορέσω την μαντήλα χωρίς να μου ζητηθεί ήταν στα χωριά γύρω από την Πόλη. Παρόλο που συνοδευόμουν και το ντύσιμό μου δεν άφηνε ακάλυπτο κανένα μέρος πλην του προσώπου μου.
Για να αντιληφθεί κανείς την εμμονή τους στο ξανθό και το ανοιχτόχρωμο, αναφέρω ενδεικτικά πως στο χαρέμι του Σουλτάνου δεν υπήρχε ΟΥΤΕ μια μελαχρινή, όλες ήταν ξανθιές κ κοκκινομάλλες από χώρες της Ανατολικής Ευρώπης.
Μιας και η Αίγυπτος είναι πολύ πιο συντηρητική και η χετζάμπ φοριέται ακόμη σχεδόν καθολικά στο σύνολο του πληθυσμού, γι'αυτό είχα επιφυλάξεις όσον αφορά στην ασφάλεια. Και πάλι ευχαριστώ, παιδιά.
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
χα, χα αυτοκινητο στο Καιρο!!!!!!!

και για να καταλαβεις...

 
Last edited by a moderator:

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Καλό το βιντεάκι αλλά δεν με τρόμαξε...τουλάχιστο όλοι πάνε προς την ίδια κατεύθυνση.Στην Τουρκία δεν ξέρεις αν οδηγείς στο σωστό ρεύμα!!!
 

kdiam

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Μιας και η Αίγυπτος είναι πολύ πιο συντηρητική και η χετζάμπ φοριέται ακόμη σχεδόν καθολικά στο σύνολο του πληθυσμού, γι'αυτό είχα επιφυλάξεις όσον αφορά στην ασφάλεια. Και πάλι ευχαριστώ, παιδιά.
Δεν φοράνε όλες χετζάμπ - ή όπως το λένε αυτό το ολόσωμο φόρεμα. Πολλές ούτε καν μαντήλι. Εχουν συνήθως λίγο παλιομοδίτικο αλλά ευρωπαϊκό ντύσιμο. Και τουλάχιστον στο Καϊρο, δεν δείχνουν και τόσο συντηρητικοί.
Πάντως, δεν κινδυνευεις περισσότερο από ότι στην Αθήνα. Και εγώ κάτασπρη και ξανθιά είμαι, έχω πάει 4 φορές Καϊρο και δεν με ενόχλησε κανείς ιδιαίτερα.
Πρέπει να προσέχεις μόνο (ανεξάρτητα φύλου) τους μικροαπατεώνες που προσπαθούν με κάθε τρόπο να σε παρασύρουν σε κάποιο κατάστημα για αγορές, να μετρας πάντα 2 φορές τα ρέστα σου και να προσέχεις σε κάθε συμφωνία τι ακριβώς περιέχει και πόσο θα δώσεις.
Οι Αιγύπτιοι απαντούν σε ότι τους λες "ναι, ναι" αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχετε συμφωνήσει σε κάτι άλλο πέραν του να σου δώσει ότι θέλει στη τιμή που ονειρεύεται.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλό το βιντεάκι αλλά δεν με τρόμαξε...τουλάχιστο όλοι πάνε προς την ίδια κατεύθυνση.Στην Τουρκία δεν ξέρεις αν οδηγείς στο σωστό ρεύμα!!!
Σαν το Ηράκλειο ένα πράμα!
 

diafano

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΥΠΤΟς
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
dδεν ξερω πολλα απο υπολογηστες και δεν ξερω τι ειναι τα λινκς αν αυτο το μηνυμα ηταν για μενα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom