Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα κι από εμένα. Αιγυπτο πήγα 2 φορές, και τις δύο με γκρουπ, αν και δεν μου πολυταιριάζει η φιλοσοφιά του γκρουπ. Παρ' όλα αυτά νομίζω για θέμα ασφάλειας, αλλά και για το οτι είναι δύσκολο να κλείσεις μόνο σου το κρουαζιερόπλοιο, θα ήταν καλύτερα να επιλέξεις τη λύση του οργανωμένου πρακτορείου. Η μόνη εμπειρία που είχες από ταξίδι είναι η Ρώμη απ΄οτι διάβασα, που είναι μια εύκολη σχετικά πόλη για τους τουρίστες, σε αντίθεση με την Αίγυπτο που θα ζοριστείς για πολλά πράγματα, καθότι μιλάμε για Αφρική και οχι για την γνωστή μας Ευρώπη... Μόνο μην πας καλοκαίρι, θα βράσετε από τη ζέστη και δεν θα ευχαριστηθείτε τίποτα. Τα πρακτορεία έχουν 8ήμερα πακέτα με κρουαζιέρα 4 ημερών και 1 ημερήσια στην Αλεξάνδρεια ή αλλιώς μόνο Κάιρο - Πυραμίδες - Αλεξάνδρεια 4ήμερο ή 5ήμερο. Εγω και τις δυο φορές προτίμησα το 8ήμερο, που σου δίνει μια γερή δόση του τι σημαίνει Αίγυπτος. Το κόστος του πρακτορείου ξεκινά από 600 - 1.200 ευρώ για το 8ημερο με όλα τα γεύματα πληρωμένα. Ολα εκεί είναι αρκετά φθηνά και σηκώνουν παζάρια.
 

Worldtraveler

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη
Καλημερα νεο μελος εδω,:) αλλα οχι στα ταξιδια, λεω να παω Αιγυπτο 10ημερο με το Πυραμις ,εχει προαιρετικη αεροπορικη εκδρομη Αμπου Σιμπελ 200 ευρω αξιζει να δωσω τοσα χρηματα επιπλεον? ευχαριστω:)
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Κοίτα αν σ αρέσει η αιγυπτιακή αρχαιολογία κλπ το Αμπου Σιμπελ είναι ας πούμε must. Αν όχι τότε η Αίγυπτος έχει τόσα πολλά αρχαία που αρκούν για πρώτη φορά. Εκείνο που είναι κατά την γνώμη μου must είναι το Ασουάν . Από εκεί είχα πάει σχετικά φθηνά μεχρι το Αμπου Σιμπελ (στα σύνορα με το Σουδάν είναι)
 

Worldtraveler

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη
Ευχαριστω, μου αρεσει η αρχαιολογια αλλα και 200 ευρω επιπλεον ειναι λιγο υπερβολικα:(, το προγραμμα εχει φραγμα Ασουαν εκεινη την ημερα κ μετα ποταμοπλοιο αν δεν επιλεξω το Αμπου Σιμπελ.
 

Globetrotting

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Hi!

Το φραγμα δε λεει και πολλα, εμενα προσωπικα μου αρεσε το Αμπου Σιμπελ αλλα σε καταλαβαινω 200 ευρο ειναι πολλα. Ειναι ενας ωραιος ναος που εχει μεταφερθει λογω του φραγματος. Kατα τη γνωμη μου αν εχεις χρονο και επιλογη μεινε στο Αswan και κανε μια ωραια βολτα με φελουκα γυρω απο το νησακι Ελεφαντινη :)
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημερα νεο μελος εδω,:) αλλα οχι στα ταξιδια, λεω να παω Αιγυπτο 10ημερο με το Πυραμις ,εχει προαιρετικη αεροπορικη εκδρομη Αμπου Σιμπελ 200 ευρω αξιζει να δωσω τοσα χρηματα επιπλεον? ευχαριστω:)
Δεν είναι επικινδυνα αυτην την περιοδο στην Αιγυπτο? Γινονται φασαριες καθε μερα και θεωρω οτι δεν ειναι καθολου ασφαλης χωρα πια. Για ψαξτο λιγο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημερα νεο μελος εδω,:) αλλα οχι στα ταξιδια, λεω να παω Αιγυπτο 10ημερο με το Πυραμις ,εχει προαιρετικη αεροπορικη εκδρομη Αμπου Σιμπελ 200 ευρω αξιζει να δωσω τοσα χρηματα επιπλεον? ευχαριστω:)
Να τα δώσεις. Δεν είναι μόνο το Abu Siebel που αξίζει, τόσο ως ναός όσο και ως relocation project, είναι και η όλη διαδρομή, 3 ώρες καραβάνι μέσα από την έρημο. Είναι σα να μεταφέρθηκες σε άλλο κόσμο.

200 ευρώ είναι πολλά πάντως. Το είχα κάνει (με τοπικό πρακτορείο) με το 1/4 περίπου αυτών των χρημάτων (πριν 8 χρόνια βέβαια), με private airconditioned car, ιδιωτικό ξεναγό (Αγγλικά) κλπ. Αλλά αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική, δεν είναι και τραγικά.

Υ.Γ. Αρκετός κόσμος πάει στο Abu Siebel με διανυκτέρευση, για να δει την ανατολή του ήλιου στους ναούς. Αν το πακέτο είναι τέτοιο, ίσως και τα 200 ευρώ να είναι λίγα.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Να τα δώσεις. Δεν είναι μόνο το Abu Siebel που αξίζει, τόσο ως ναός όσο και ως relocation project, είναι και η όλη διαδρομή, 3 ώρες καραβάνι μέσα από την έρημο. Είναι σα να μεταφέρθηκες σε άλλο κόσμο.

200 ευρώ είναι πολλά πάντως. Το είχα κάνει (με τοπικό πρακτορείο) με το 1/4 περίπου αυτών των χρημάτων (πριν 8 χρόνια βέβαια), με private airconditioned car, ιδιωτικό ξεναγό (Αγγλικά) κλπ. Αλλά αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική, δεν είναι και τραγικά.

Υ.Γ. Αρκετός κόσμος πάει στο Abu Siebel με διανυκτέρευση, για να δει την ανατολή του ήλιου στους ναούς. Αν το πακέτο είναι τέτοιο, ίσως και τα 200 ευρώ να είναι λίγα.
Με αεροπορικό καραβάνι....; :bleh:

Παντως και γω με βανακι πήγα, γύρω στα 40 ευρώ αν θυμαμαι καλά. Φεύγεις γυρω στις 3-4 το βράδυ και το μεσημέρι έχεις γυρίσει στο Ασουάν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με αεροπορικό καραβάνι....; :bleh:
Oops, γράψε λάθος, δεν την πρόσεξα αυτή τη λεπτομέρεια...

Παντως και γω με βανακι πήγα, γύρω στα 40 ευρώ αν θυμαμαι καλά. Φεύγεις γυρω στις 3-4 το βράδυ και το μεσημέρι έχεις γυρίσει στο Ασουάν
Έχει και αργότερα πάντως καραβάνια με βανάκια... (τα βανάκια δε διασχίζουν μόνα τους την έρημο, πάνε όλα μαζί και συνοδεύονται από ένοπλη φρουρά).
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αν θελεις μην ακολουθησεις το γκρουπ με τα 200 και κανονισε το μονος σου με λιγοτερα. Δε γινεται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom