Ολλανδία Πληροφορίες για Άμστερνταμ και πέριξ

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μιά που δεν υπάρχει ταξιδωτική ιστοριά για το Άμστερνταμ, είπα να ανοίξω αυτό το post για να μαζεύουμε τις σχετικές πληροφορίες. Ήδη κάποια πράγματα έχουν ειπωθεί εδώ κι έδω υπάρχουν πληροφορίες για το πως πας.

Τα δικά μου ερωτήματα:
- Ποιά είναι τα 5 (ας πούμε) βασικά αξιοθέατα που δεν πρέπει να χάσεις στο Άμστερνταμ
- Σε ποιά μέρη γύρω από το Αμστερνταμ αξίζει να πας; (θέλω να κάνω τουλάχιστον μια ημερήσια)
- Υπάρχουν κάποια events που γίνονται την πρωτοχρονιά (εντάξει εκτός από τα cannabis contests :p) και που αξίζει να είσαι εκείνο το βραδυ (στους δρόμους; σε κάποια πλατεία; σε club;)

Έχω ακούσει ότι η ποδηλασία στο Αμστερνταμ είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση με την κίνηση που έχει στους ποδηλατόδρομους (σκεφτείτε... αυτό είναι ανέκδοτο στην ελλάδα). Είναι γενικά επικίνδυνο να κυκλοφορείς με ποδήλατο (με μέτριες ποδηλατικές ικανότητες :bleh:);
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αξιοθέατα:
1. Τα κανάλια. Χάσου κάπου στο southern canal belt, ή στη western canal belt, και κόβε βόλτες
2. Η πλατεία με τα μουσεία (museumplein), τόσο έξω με τον κόσμο μια ηλιόλουστη Κυριακή, όσο και μέσα στο Μουσείο Van Gogh.
3. Red light district (όχι για τις κυρίες, εκεί μέσα βρίσκονται η Oudekerk και το Museum Amsterkring)
4. AnneFrankHuis, Rembrandthuis, και γενικώς ευκαιρίες να μπεις μέσα στα κλειστοφοβικά σπιτάκια.
5. Begijnhof.

To Άμστερνταμ είναι μοναδικό, γιατί η ομορφιά και το ενδιαφέρον του δεν προκύπτουν από τα μεγάλα αξιοθέατα, αλλά από τη συλλογή των μικρών όμορφων σπιτών, τη σχέση της πόλης με το νερό, τα κανάλια κλπ. Μεγαλοπρεπή μνημεία δεν υπάρχουν, ακόμα και το παλάτι είναι μετριοπαθέστατο. Η καλύτερη εμπειρία στην πόλη, και το No.1 αξιοθέατο, είναι το να κόβεις βόλτες.

Για εκδρομές, είναι κοντά το Haarlem και το Edam, και πιο μακρυά η Ουτρέχτη, η Χάγη και το Ρόττερνταμ.

Για την πρωτοχρονιά, δες αυτό: Amsterdam.info - New Year in Amsterdam. Έχε υπόψην σου, βέβαια, ότι στις 31/12 ξημερώνει στις 08:51 και νυκτώνει στις 16:37.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πυροτεχνήματα λοιπόν... μμμ.. πολύ ωραία.

Σίγουρα θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα οργώσω το μέρος.

Για το Vondelpark διάβασα στο wikipedia και γέλασα:

Starting in September 2008, adults were planned to be legally allowed to have sex in the park, as long as they "take their garbage with them afterwards and never have intercourse near the playground. The sex must be limited to the evening hours and night.", in the words of current Amsterdam Alderman Paul Van Grieken However, Amsterdam Police announced that they would not in fact tolerate this as the law required them to prevent it.

Γενικά περιμένω με πολύ ενδιαφέρον να παρατηρήσω αυτό το κλίμα του tolerrance και του libertinism που επικρατεί στην πόλη. Πίστέυω ότι είναι ενδιαφέρον σαν κοινωνικό πείραμα, αν και από ότι έχω ακούσει οι τουρίστες ξεσαλώνουν τόσο που καταντάει εκνευριστικό για τον καθένα.

Επειδή δεν θέλω να ξοδέψω πολύ χρόνο (και χρήμα) στα μουσεία, ποιά 2-3 είναι τα τελείως must? Ένα είναι το Van Gogh σίγουρα. Το μουσείο της Heineken αξίζει;

Από περίχωρα θα πάω μάλλον στο Rotterdam που θα μένουν κάποιοι φίλοι. Βλέπω ότι τα δρομολόγια των τρένων είναι πολύ βολικά! Αξίζει να αφιερώσεις μια ολόκληρη μέρα εκεί, και τι λέει να δεις περισσότερο;

Σίγουρα οι γνώμες είναι καθαρά υποκειμενικές πάντα.. όμως καλό είναι να τις ρίχνουμε κι ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
στο μουσειο της heineken περασα παρα πολυ ωραια και αλλη φορα να παω στο αμστερνταμ θα ξαναπαω μονο μια συμβουλη μην πας πρωι πρωι γιατι μεσα με το εισιτηριο περιλαμβανονται και 3 μπυρες ή αναψυκτικα.....οτι θες...
επισης στο σπιτι της αννα φρανκ ειναι καλο αλλα πολυςςςςςςςςςς κοσμος!
και πολυ καλο και το μουσειο της μανταμ τυσω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πυροτεχνήματα λοιπόν... μμμ.. πολύ ωραία.

Σίγουρα θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα οργώσω το μέρος.

Για το Vondelpark διάβασα στο wikipedia και γέλασα:

Starting in September 2008, adults were planned to be legally allowed to have sex in the park, as long as they "take their garbage with them afterwards and never have intercourse near the playground. The sex must be limited to the evening hours and night.", in the words of current Amsterdam Alderman Paul Van Grieken However, Amsterdam Police announced that they would not in fact tolerate this as the law required them to prevent it.

Γενικά περιμένω με πολύ ενδιαφέρον να παρατηρήσω αυτό το κλίμα του tolerrance και του libertinism που επικρατεί στην πόλη. Πίστέυω ότι είναι ενδιαφέρον σαν κοινωνικό πείραμα, αν και από ότι έχω ακούσει οι τουρίστες ξεσαλώνουν τόσο που καταντάει εκνευριστικό για τον καθένα.

Επειδή δεν θέλω να ξοδέψω πολύ χρόνο (και χρήμα) στα μουσεία, ποιά 2-3 είναι τα τελείως must? Ένα είναι το Van Gogh σίγουρα. Το μουσείο της Heineken αξίζει;

Από περίχωρα θα πάω μάλλον στο Rotterdam που θα μένουν κάποιοι φίλοι. Βλέπω ότι τα δρομολόγια των τρένων είναι πολύ βολικά! Αξίζει να αφιερώσεις μια ολόκληρη μέρα εκεί, και τι λέει να δεις περισσότερο;

Σίγουρα οι γνώμες είναι καθαρά υποκειμενικές πάντα.. όμως καλό είναι να τις ρίχνουμε κι ευχαριστώ προκαταβολικά.
Είναι γενικά εκνευριστικό αυτό με τους ξεσαλο-τουρίστες... Ούτε τον Αύγουστο στη Χερσόνησο..... Αλλά αν αποφύγεις τα πολλά πολλά στη DamRak, τη Warmoesstraat, και τη red-light district, και τη νύκτα τα στενά γύρω από τη Leidseplein, η κατάσταση σώζεται κάπως.

Το εργοστάσιο/show της Heineken δε θα το χαρακτήριζα ακριβώς μουσείο... Αν είναι να πάς σε κάποιο, πήγαινε στο Van Gogh, και (αυστηρά στις 9 π.μ. και όχι αργότερα) στο σπίτι της Άννας Φράνκ (AnneFrankHuis - ακόμα κι αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο). Είναι λίγο ψυχοπλάκωμα, αλλά αξίζει.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Θα πας στο Rotterdam? Έχω να στείλω ένα δέμα..δεν το παίρνεις εσύ μαζί; :clap::clap::clap::lol::lol::lol:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αμέ! Να σε εξυπηρετήσουμε :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το Heineken "μουσείο" έχει πλάκα. Αν έχεις χρόνο καλό είναι να το δεις.
Το μουσείο Van Gogh επίσης μου άρεσε πολύ, αλλά αυτό που δεν παίζεται με τίποτα είναι το
Rijksmuseum όπου μπορείς να δεις απίστευτους πίνακες της ολλανδικής σχολής.
Visitor information - Rijksmuseum Amsterdam - National Museum for Art and History

Μια άλλη ενδιαφέρουσα πρόταση είναι το Zaansechans το οποίο είναι πολύ κοντά στο Αμστερνταμ και πας πολύ εύκολα με το τρένο. Εγώ το επισκέφτηκα Οκτώβριο και ήταν καταπληκτικό. Είχε ομίχλη και οι μύλοι δίπλα στο νερό ήταν παραμυθένιοι. Δεν ξέρω όμως τί συνθήκες επικρατούν μες το καταχείμωνο. Ρίξε μια ματιά εδώ www.zaanseschans.nl να πάρεις μια ιδέα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Έγινε κι αυτό το ταξίδι στο Αμστερνταμ! Ανέβασα ορισμένες αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες. Τελικά άλλαξαν τα σχέδια και έμεινα όλες τις μέρες στο Άμστερνταμ (sorry cakenet) γιατί οι φίλοι μου ήρθαν κι αυτοί εκεί.

Η πόλη μου φάνηκε πολύ πιο όμορφη από ότι περίμενα. Διεκδικεί άνετα τα καλλιστεία πιο όμορφης πόλης στην Ευρώπη (μην πω και τον κόσμο). Οι φωτός νομίζω μιλάνε από μόνες τους. Η βόλτα στα κανάλια με καραβάκι ήταν για μας ο πιο όμορφος και ξεκούραστος μαζί τρόπος για να δεις το μεγαλύτερο μέρος της πόλης. Κατά τα άλλα ανελέητο περπάτημα από πλατεία σε πλατεία, από μουσείο σε μουσείο κτλ. Αν και φαίνονται όλα παρόμοια, δεν νομίζω ότι βαριέσαι ποτέ.

Το άλλο που με εντυπωσίασε ήταν η κοσμοσυρροή από όλα τα μερη του κόσμου (εμείς συναντήσαμε πολλούς αμερικάνους, τσέχους και αρκετούς άλλους έλληνες). Μερικοί φάινονταν σαν να είχαν ξεχαστεί εκεί, μερικοί ήταν ενθουσιώδεις να δούν και να κάνουν όσο το δυνατόν περισσότερα και απαγορευμένα στις χώρες τους. Γενικά πανυγήρι. Αυτό που με ενόχλησε είναι μετά την αλλαγή της χρονιάς και το υπερθέαμα στην Dam, όλοι τρέχανε ψάχνοντας κάπου καλά να μπούν, και τα πάντα είχαν γεμίσει, τα clubs είχαν τιγκάρει, και στον δρόμο σκάγανε συνεχώς κροτίδες και ο κόσμος έτρεχε να γλίτώσει. Σε κάποια φάση παραλίγο να κουφαθούμε από κάτι που έσκασε δίπλα μας. Ευτυχώς είχε αρκετά καλό καιρό και μπορούσες να κάτσεις έξω και στα πιο απομακρυσμένα κανάλια που είχαν σχετική άνεση.

Τα μουσεία όλα πολύ ενδιαφέροντα, με αυτό του Βαν Γκόγκ να ξεχωρίζει κατά την γνώμη μου, καθώς παρουσιάζεται μπροστά σου ολοκληρωμένη η ζωή και η σταδιοδρομία του ιδιαίτερου αυτού δημιουργού. Μερικοί πίνακες είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακοί, και πολύ διαφορετικοί όταν τους θαυμάζεις από κοντά.

Κατά τα άλλα, ανύπαρκτη η Ολανδική κουζίνα (την βγάλαμε με ασιατικά και άλλα fastfoodάδικα), πολύ ακριβά τα τηλέφωνα, και πολλές τουριστικές παγίδες. Ολανδούς δεν είδαμε πολλούς. Ο ναρκωτουρισμός στο μεγαλείο του. Στα κόκκινα φανάρια το σεξ γίνεται όσο πιο ωμό και χύμα πάει (αιδιαστικό). Πάντως δεν νομίζω κανείς να μείνει ασυγκίνητος βλέποντας αυτή την πόλη. Αυτά προς το παρόν...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν πειράζει...αν κανονίζαμε να στείλω δέμα..θα τον συναντούσες κι εκεί στην ανάγκη, αφού βρίσκεται συνέχεια εκεί! :D

Άλλωστε... μάλλον θα πάω εγώ προσωπικά σύντομα, καλώς εχόντων των πραγμάτων! :clap:
(Και φυσικά όχι για ναρκοτουρισμό, ε; :bleh: )
 

misa

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
α μπραβο ρε παιδια και εψαχνα καμια πληροφορια για το αμστερνταμ. πηγατε σε κατι αγορες λουλουδιων που εχω ακουσει οτι εχει και μαλιστα οτι ειναι πολυ ομορφα εκει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom