Βουλγαρία Πληροφορίες για Αθήνα- Μπάνσκο, αεροπορικώς?

Potpouriart

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλημέρα σε όλους σας, θα ήθελα να ρωτήσω για να πάω με αεροπλάνο Αθήνα- Μπάνσκο, Βουλγαρία για 2 άτομα 3 μέρες πόσο κοστίζει, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λινκ με αεροπορικές εταιρίες . Πια ξενοδοχεία υπάρχουν κοντά στο χιονοδρομικό κέντρο τις Μπάνσκο?
Υπάρχουν ταξί κοντά στα ξενοδοχεία? πρέπει να έχω μαζί χαρτί με τα μέρη που θέλω να πάω «διευθύνσεις στα βουλγάρικα ?» για να πω στο ταξί να με πάει? γενικά θα γνωρίζουν αγγλικά ? πρέπει να έχω μαζί μου λεβα αντί για ευρώ ?
Περιμένω την απάντηση σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ, ΚΙΝΑ, ΝΕΠΑΛ
Καλημέρα! Καταρχάς, δεν υπάρχει αεροδρόμιο στο Μπάνσκο και επομένως αν επιμένεις να πας αεροπορικώς θα πρέπει να κλείσεις εισιτήριο για Σόφια (ή Θεσσαλονίκη). Γενικά η Bulgaria Air έχει φτηνά εισιτήρια από Αθήνα για Σόφια (δες το ανάλογο site), αν και από Σόφια για Μπάνσκο μάλλον θα ταλαιπωρηθείς (περίπου 3 ώρες οδικώς-δεν υπάρχει τρένο). Συμβουλή μου να πας οδικώς από Θεσσαλονίκη ακολουθώντας την διαδρομή Θεσσαλονίκη - Καβάλα μέσω Εγνατίας, Καβάλα - Δράμα - Προσοτσάνη - Κάτω Νευροκόπι - Σύνορα Εξωχής και από τα σύνορα για το Μπάνσκο θα κάνεις περίπου 1 ώρα. Ο δρόμος είναι γενικά καλός και δεν θα συναντήσεις προβλήματα. Υπάρχουν πολλά βενζινάδικα και η αστυνομία θα σε σταματήσει μόνο αν τρέχεις του σκοτωμού.
Τα τελευταία 5 χρόνια κατασκευάστηκαν εκατοντάδες ξενοδοχεία στο Μπάνσκο, με τιμές για όλα τα βαλάντια. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Kempinski 5* (δίκλινο περίπου 70 ευρώ με πρωινό και δωρεάν χρήση σπα), το οποίο είναι ακριβώς δίπλα στην γόνδολα (τελεφερίκ) που σε μεταφέρει στο χιονοδρομικό κέντρο. Είναι το καλύτερο ξενοδοχείο του Μπάνσκο. Οι αποστάσεις γενικά από όλα τα ξενοδοχεία προς την γόνδολα είναι μικρές και τα περισσότερα ξενοδοχεία από 3* και πάνω έχουν λεωφορειάκια που σε μεταφέρουν δωρεάν απο και προς την γόνδολα πολλές φορές την ημέρα. Όσον αφορά τα ταξί καλύτερα να λες στο ξενοδοχείο να καλέσουν για να είσαι 100% σίγουρος. Στα περισσότερα μέρη μπορείς να πληρώνεις και σε ευρώ, αλλά καλύτερα να κάνεις λέβα για να μην χάνεις στις ισοτιμίες. Υπάρχουν και ελληνικές τράπεζες στο κέντρο του Μπάνσκου (Εμπορική, Πειραιώς, Alpha) και μπορείς από τα ΑΤΜ να βγάλεις κατευθείαν λέβα με μια μικρή κράτηση. Αλλιώς θα βρεις και ανταλλακτήρια, αλλά θέλει προσοχή στις ισοτιμίες που δίνουν και στην προμήθεια που κρατούν. Στην επικοινωνία δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός από αγγλικά αρκετοί κάτοικοι γνωρίζουν και ελληνικά.
Το βουλγάρικο φαγητό είναι στα δικά μας πρότυπα, αλλά θα βρεις και πολλά μαζαγιά με πρόχειρο φαγητό (πίτσα, κρέπες, σάντουιτσ).
Ενδεικτικά ο καφές κοστίζει περίπου 1 ευρώ και ένα πλούσιο γεύμα για δύο άτομα σε βουλγάρικη ταβέρνα περίπου 25 ευρώ.
Γενικά είναι ένας πολύ ασφαλής προορισμός και αξίζει, ιδιαίτερα αν είσαι φαν των χειμερινών σπορ. Το χιονοδρομικό κέντρο είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης.
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ, ΚΙΝΑ, ΝΕΠΑΛ
Δεν το έχω ακούσει από Βούλγαρο. Αυτό ήταν καθαρά προσωπική μου άποψη, λαμβάνοντας υπόψη το σχετικά χαμηλό κόστος, το πλήθος του κόσμου, τις παρεχόμενες υπηρεσίες, το φανταστικό τοπίο του χιονοδρομικού κέντρου, την πραγματικά μαγευτική διαδρομή της γόνδολας και τις πάρα πολλές πίστες όλων των δυσκολιών που υπάρχουν. Πραγματικά πιστεύω πως μια επίσκεψη στο Μπάνσκο θα σε πείσει.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
επείδη έχω πάει Bansko άλλα κι σε άλλα χιονοδρομικά (Ζακοπάνε, Βόρεια Σλοβακία, Jahorina, Αυστρία, Γερμανία κι έλλαδα) με καμία δε είναι το καλύτερο της Ευρώπης. Καλύτερο από την Ελλάδα, ναι εκεί συμφωνώ ;)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Καλημέρα! Καταρχάς, δεν υπάρχει αεροδρόμιο στο Μπάνσκο και επομένως αν επιμένεις να πας αεροπορικώς θα πρέπει να κλείσεις εισιτήριο για Σόφια (ή Θεσσαλονίκη). Γενικά η Bulgaria Air έχει φτηνά εισιτήρια από Αθήνα για Σόφια (δες το ανάλογο site), αν και από Σόφια για Μπάνσκο μάλλον θα ταλαιπωρηθείς (περίπου 3 ώρες οδικώς-δεν υπάρχει τρένο). Συμβουλή μου να πας οδικώς από Θεσσαλονίκη ακολουθώντας την διαδρομή Θεσσαλονίκη - Καβάλα μέσω Εγνατίας, Καβάλα - Δράμα - Προσοτσάνη - Κάτω Νευροκόπι - Σύνορα Εξωχής και από τα σύνορα για το Μπάνσκο θα κάνεις περίπου 1 ώρα. Ο δρόμος είναι γενικά καλός και δεν θα συναντήσεις προβλήματα. Υπάρχουν πολλά βενζινάδικα και η αστυνομία θα σε σταματήσει μόνο αν τρέχεις του σκοτωμού.
Τα τελευταία 5 χρόνια κατασκευάστηκαν εκατοντάδες ξενοδοχεία στο Μπάνσκο, με τιμές για όλα τα βαλάντια. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Kempinski 5* (δίκλινο περίπου 70 ευρώ με πρωινό και δωρεάν χρήση σπα), το οποίο είναι ακριβώς δίπλα στην γόνδολα (τελεφερίκ) που σε μεταφέρει στο χιονοδρομικό κέντρο. Είναι το καλύτερο ξενοδοχείο του Μπάνσκο. Οι αποστάσεις γενικά από όλα τα ξενοδοχεία προς την γόνδολα είναι μικρές και τα περισσότερα ξενοδοχεία από 3* και πάνω έχουν λεωφορειάκια που σε μεταφέρουν δωρεάν απο και προς την γόνδολα πολλές φορές την ημέρα. Όσον αφορά τα ταξί καλύτερα να λες στο ξενοδοχείο να καλέσουν για να είσαι 100% σίγουρος. Στα περισσότερα μέρη μπορείς να πληρώνεις και σε ευρώ, αλλά καλύτερα να κάνεις λέβα για να μην χάνεις στις ισοτιμίες. Υπάρχουν και ελληνικές τράπεζες στο κέντρο του Μπάνσκου (Εμπορική, Πειραιώς, Alpha) και μπορείς από τα ΑΤΜ να βγάλεις κατευθείαν λέβα με μια μικρή κράτηση. Αλλιώς θα βρεις και ανταλλακτήρια, αλλά θέλει προσοχή στις ισοτιμίες που δίνουν και στην προμήθεια που κρατούν. Στην επικοινωνία δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός από αγγλικά αρκετοί κάτοικοι γνωρίζουν και ελληνικά.
Το βουλγάρικο φαγητό είναι στα δικά μας πρότυπα, αλλά θα βρεις και πολλά μαζαγιά με πρόχειρο φαγητό (πίτσα, κρέπες, σάντουιτσ).
Ενδεικτικά ο καφές κοστίζει περίπου 1 ευρώ και ένα πλούσιο γεύμα για δύο άτομα σε βουλγάρικη ταβέρνα περίπου 25 ευρώ.
Γενικά είναι ένας πολύ ασφαλής προορισμός και αξίζει, ιδιαίτερα αν είσαι φαν των χειμερινών σπορ. Το χιονοδρομικό κέντρο είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης.

Kαι γιατί να μην πάει απο Σερεσ, Προμαχόνα,?

Κεμπινσκι 70 ευρω το δικλινο? Για ποια εποχη?
 

Potpouriart

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Από Σόφια-Μπάνσκο?

Καλημέρα σε όλους σας, επιδι είμαι από Αθήνα ήθελα να πάω αεροπορικός στη Βουλγαρία και μετά από Σόφια- να πάω Μπάνσκο, υπάρχει κάποιο κτελ? από πού θα κλείσω ?
Περιμένω την απάντηση σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Υπάρχει η επιλογή μεταξύ ΚΤΕΛ και taxi/mini buses που κάνουν την διαδρομή Sofia Airport - Bansko.
Ενδεικτικά μπορείς να δεις εδώ και εδώ για taxi/mini buses και εδώ για ΚΤΕΛ.

Εναλλακτικά μπορείς να συνδυάσεις διαμονή σε ελληνικό έδαφος (πχ Δράμα) και να επισκεφθείς και το Bansko για κάποιες ημέρες.
 

eleni96

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους σας, θα ήθελα να ρωτήσω για να πάω με τρένο ή καποιο λεωφορείο Αθήνα-Μπάνσκο, Βουλγαρία για 2 άτομα 6 μέρες τα χριστούγεννα πόσο κοστίζει. Πια ξενοδοχεία υπάρχουν κοντά στο χιονοδρομικό κέντρο τις Μπάνσκο?
Υπάρχουν ταξί κοντά στα ξενοδοχεία? πρέπει να έχω μαζί χαρτί με τα μέρη που θέλω να πάω «διευθύνσεις στα βουλγάρικα ?» για να πω στο ταξί να με πάει? γενικά θα γνωρίζουν αγγλικά ? πρέπει να έχω μαζί μου λεβα αντί για ευρώ ?
Περιμένω την απάντηση σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.910
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πια ξενοδοχεία υπάρχουν κοντά στο χιονοδρομικό κέντρο τις Μπάνσκο?
Υπάρχουν ταξί κοντά στα ξενοδοχεία? πρέπει να έχω μαζί χαρτί με τα μέρη που θέλω να πάω «διευθύνσεις στα βουλγάρικα ?» για να πω στο ταξί να με πάει? γενικά θα γνωρίζουν αγγλικά ? πρέπει να έχω μαζί μου λεβα αντί για ευρώ ?
Υπάρχουν πάρα πολλά ξενοδοχεία στο Μπάνσκο και πολλά από αυτά σε μεταφέρουν δωρεάν στο τελεφερίκ.
Δέχονται Ευρώ και αρκετοί μιλούν Ελληνικά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χριστουγεννα στο Μπανσκο? Μονο αν εισαι σκιερ. Και καλος εννοειται. Το μερος ειναι πατος για τα υπολοιπα.
 

georgialim

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΤΟΥΠΑΪ
Από Σόφια-Μπάνσκο?

Καλημέρα σε όλους σας, επιδι είμαι από Αθήνα ήθελα να πάω αεροπορικός στη Βουλγαρία και μετά από Σόφια- να πάω Μπάνσκο, υπάρχει κάποιο κτελ? από πού θα κλείσω ?
Περιμένω την απάντηση σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
κατεβασε την εφαρμογη skyscanner. θα ξετρελλαθεις :)
απ' ότι ειδα και εγω μερικά ξενοδοχεία προσφέρουν και μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom