Ανάφη Πληροφορίες για Ανάφη 1st time

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε παραπέμπω στη προσωπική μου ιστορία απο την Ανάφη, στην οποία είχα πάει ακριβώς το 15αυγουστο. Με τις καλύτερες αναμνήσεις φυσικά:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Σίκινος-Ανάφη.18592/page-9#post-597843

Θα έλεγα ότι 15 ημέρες είναι πολλές. Θα εκμεταλλευόμουν την απευθείας σύνδεση του bluestar με Νάξο, και θα συνδύαζα κάτι άλλο (επιλογές πολλές, να ναι καλά οι Κυκλάδες;)).
 

Nadia0907

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολύ,
Έχω διαβάσει την ιστορία σου από καιρό κι είναι πολύ όμορφη. Δεν είμαστε ιδιαίτερα φαν της Νάξου, τουλάχιστον αυτή την εποχή, όμως φλερτάρουμε με την ιδέα της Δονούσας ή κάποιου άλλου κυκλαδονησίου. Στο ίδιο κλίμα με την Ανάφη, τι θα είχες να προτείνεις;
Καλές διακοπές να έχουμε όλοι.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
@Nadia0907 Η Δονούσα είναι εξαιρετική επιλογή, στο ίδιο περίπλου κλίμα με την Ανάφη, αλλά οπωσδήποτε κατώτερου αρχιτεκτονικού κάλλους.
Σχετικά άρθρα μπορείς να διαβάσεις εδώ

ΔΟΝΟΥΣΑ, ΗΔΟΝΟΥΣΑ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν

ΔΟΝΟΥΣΑ, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν

Αν πάλι θες ηρεμία σε μια εκληπτικής ομορφιάς κυκλαδιτικη Χώρα, τράβα για Σίκινο. Ωστόσο πρέπει να ξέρεις ότι το νησί υστερεί σε παραλίες, ίσως όμως ακριβώς γι αυτό δεν το προτιμάνε τα πλήθη.

ΣΙΚΙΝΟΣ, ΣΜΙΛΕΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν

Τέλος, έχεις την ομορφότερη ίσως όλων των Κυκλάδων, την Αμοργό (θα πεθάνω διχασμένη ανάμεσα σ' αυτήν και την Ανάφη). Ωστόσο χρειάζεσαι μέρες για να την χαρείς πραγματικά και θα ήταν κρίμα να περάσεις βιαστικά.
Άρθρο δικό μας δεν έχω να σου προτείνω (είναι χρωστούμενο), μόνο φωτογραφίες

Για την Χώρα εδώ

Φωτογραφίες Ταξιδιών | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν

Για την Αιγιάλη εδώ

Φωτογραφίες Ταξιδιών | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν

Για άλλες διαδρομές στο νησί εδώ

Φωτογραφίες Ταξιδιών | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν

Και βέβαιως μπορείς να διαβάσεις εδώ μέσα πολλές ιστορίες για την Αμοργό με πρώτη και καλύτερη αυτήν του αχτύπητου @hydronetta
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πεζοπορία-στην-Αμοργό.32084/
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@Nadia0907 Την ανέφερα τη Νάξο λόγω απευθείας σύνδεσης με το bluestar, και δεδομένου ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ενδιάμεσος σταθμός. Η Δονούσα είναι μια μαγεία. Το ίδιο και οι υπόλοιπες μικρές Κυκλάδες. Αυτή είναι και η δική μου πρόταση. Μικρές Κυκλάδες!
http://www.travelstories.gr/communi...α-Σχοινούσα-Ηρακλειά.52480/page-2#post-631573

Αλλά τι να πω, μετά απο το ποστάρισμα της @isabelle που υπερκαλύπτει τις όποιες απορίες σου!
 
Μηνύματα
37
Likes
10
ποσο μακρια ειναι οι παραλιες απο την χωρα του νησιου ??? υπαρχει προσβαση με τα ποδια η εστω με λεωφορείο ?και κατι ακομη υπαρχει παραλια κοντα στην χωρα για μια γρηγορη βουτια ? :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ποσο μακρια ειναι οι παραλιες απο την χωρα του νησιου ??? υπαρχει προσβαση με τα ποδια η εστω με λεωφορείο ?και κατι ακομη υπαρχει παραλια κοντα στην χωρα για μια γρηγορη βουτια ? :)
Τίποτα δεν είναι μακριά στην Ανάφη :)
Η κοντινότερη παραλία είναι αυτή δίπλα στο λιμάνι. Δε πάει και πολύ εύκολα με τα πόδια, γιατί η χώρα είναι ψηλά. Όχι ότι είναι απαγορευτικό το περπάτημα πάντως. Πρόσβαση με το λεωφορείο υπάρχει παντου, δεν είναι απαραίτητο το μεταφορικό.
 
Μηνύματα
37
Likes
10
e
Τίποτα δεν είναι μακριά στην Ανάφη :)
Η κοντινότερη παραλία είναι αυτή δίπλα στο λιμάνι. Δε πάει και πολύ εύκολα με τα πόδια, γιατί η χώρα είναι ψηλά. Όχι ότι είναι απαγορευτικό το περπάτημα πάντως. Πρόσβαση με το λεωφορείο υπάρχει παντου, δεν είναι απαραίτητο το μεταφορικό.
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.απο παραλιες τι λεει ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.απο παραλιες τι λεει ?
Πολύ καλές, χωρίς πολλά πολλά, όπως πρέπει να είναι. Αυθεντικό κυκλαδονήσι που σέβεται τον εαυτό του.
Ρίξε μια ματιά στη σελίδα αυτή τέρμα πάνω, θα βρεις την ιστορία μου απο την επίσκεψη μου εκεί πριν 2 χρόνια.
Θα σου λυθούν απορίες και με εικόνα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για όποιον ενδιαφέρεται, αυτή την περίοδο τα δρομολόγια του λεωφορείου είναι τα εξής :
Χώρα - > Λιμάνι 1100, 1400, 1800, 2100. Επιστροφή 10 λεπτα μετά
Χώρα - > Μοναστήρι (και ενδιάμεσες παραλίες) 1120, 1420, 1820, 2120 (μόνο Ρουκωνα).
Επιστροφή 25 λεπτά μετά (τελευταίο απο Ρουκωνα στις 2130)

Σύντομα θα προστεθούν κι άλλα δρομολόγια.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Έχει μήπως κάνει κανείς την εκδρομή γύρω από το νησί με σκαφάκι που -νομίζω πως- έχει αναφερθεί παλαιότερα;
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Καλημέρα σε όλους :)
Θα πάμε στην Ανάφη 22-27 Αυγούστου και δεν κρατιέμαι!! :xalara:Έχει πάει κανείς πρόσφατα και μπορεί να μου πει αν θα χρειαστούμε μεταφορικό? Διαβάζω ότι οι δρόμοι είναι δύσκολοι αλλά είναι αρκετά παλιά άρθρα.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για φαι, παραλίες, μπαρ κλπ. ευπρόσδεκτη !
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα σε όλους :)
Θα πάμε στην Ανάφη 22-27 Αυγούστου και δεν κρατιέμαι!! :xalara:Έχει πάει κανείς πρόσφατα και μπορεί να μου πει αν θα χρειαστούμε μεταφορικό? Διαβάζω ότι οι δρόμοι είναι δύσκολοι αλλά είναι αρκετά παλιά άρθρα.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για φαι, παραλίες, μπαρ κλπ. ευπρόσδεκτη !
Γύρισα χθες μόλις από Ανάφη. Εμείς είχαμε μεταφορικό και οι δρόμοι ήταν μια χαρά και μας εξυπηρέτησε που το είχαμε γιατί φτιάχναμε το πρόγραμμα μας ανεξάρτητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom