Γερμανία Πληροφορίες για Βαυαρία

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Βαυαρία- Λίμνη Tegernsee, Bad Tolz, Kreuth,Bayrischzell

Καλησπέρα στους γερμανόφιλους,
Έχει να μας δώσει κάποιος που έχει επισκεφθεί την εν λόγω περιοχή μερικές πληροφορίες?
Αξίζει για ένα 5νθημερο αρχές Δεκέμβρη? Για χειμωνιάτικο- χριστουγεννιατικο κλίμα?
 
Last edited by a moderator:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Για Tegernsee, δε ξέρω για χειμώνα αλλά να πω τη γνώμη μου που πήγα φέτος τον Ιούνιο.
Έφτασα με τρένο από Μόναχο και πήρα λεωφορείο προς την νότια πλευρά της λίμνης, με προορισμό το σημείο του τελεφερικ προς Wallberg (Wallbergbahn).
Από εκεί ξεκινήσαμε με ένα φίλο πεζοπορία (ανάβαση) στην κορυφή και φτάσαμε μετά από κανά 3ωρο στο Wallberg (έχει και ένα εστιατόριο εκεί - Panoramarestaurant Wallberg, τουριστικό αλλά δεν είναι κακό). Έχει και συνέχεια το μονοπάτι για πιο ψηλά αλλά δεν το επιχειρήσαμε.
Η διαδρομή είναι μαγευτική και όταν φτάσεις πάνω και βλέπεις θέα τη λίμνη, μοναδική απόλαυση (από εκεί, αρκετοί κάνουν paragliding).
Γενικά, τριγύρω της λίμνης έχει αρκετά πεζοπορικά μονοπάτια, αν το ψάξεις υπάρχουν sites με λεπτομερέστατες διαδρομές και πληροφορίες.
Βέβαια για χειμώνα, δύσκολη η πεζοπορία φαντάζομαι.
Αλλά και με το τελεφερικ αξίζει μια βόλτα.

Η λίμνη με τις όχθες επίσης όμορφη για βόλτα/άραγμα κλπ.
Για διαμονή/φαγητό δε ξέρω αλλά φαντάζομαι θα είναι φουλ, οπότε κοίτα να κλείσεις νωρίς.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Θα βρισκομαι στο Μοναχο απο 30 Δεκεμβριου εως 3 Γεναρη.Θα ηθελα τη γνωμη σας για την ημερα της πρωτοχρονιας. Να μεινω στο Μοναχο ή να πεταχτω σε Νυρεμβεργη ή σε Ροτενμπουργκ ομπ δε Ταουερ ? Σε αυτα τα δυο τελευταια θα υπαρχει κατι ανοιχτο εννοω καφε εστιατορια για να καθισουμε ?Ευχαριστω προκαταβολικα
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Στο Μόναχο θα βρεις σίγουρα. Μπορείς να πας και Σάλτσμπουργκ είναι κοντά 2 περίπου ώρες με το τρένο.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Στο Tegernsee
πήγα 2 φορές τον περασμένο Ιούλιο απευθείας από το Μόναχο με τρένο. Πανέμορφο μέρος! Πιστεύω και τον χειμώνα θα είναι εξίσου ωραίο! Αξίζει μια ημερήσια εκδρομή!
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Αξίζει. Και γω για δύο μέρες 2 και 3/1 είχα πάει πέρυσι στο Σάλτσμπουργκ.Τότε να πας Νυρεμβέργη δεν είναι πολύ μακριά. Το Ροτενμπουργκ ομπ δε Ταουερ κουκλίστικο και πανέμορφο είναι αρκετά μακριά για χειμώνα που νυχτώνει νωρίς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom