1. Κλείστε αεροπορικά στο νέο Travelstories GO! ΚΛΙΚ ΕΔΩ
    Απόκρυψη ανακοίνωσης
  2. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο - Ιούνιο του 2015! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γερμανία Πληροφορίες για Βαυαρία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Alcorfu, στις 14 Νοεμβρίου 2009.

1. Alcorfu

Alcorfu Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΑΙΓΥΠΤΟΣ
    Αγαπητοί φίλοι και συνταξιδιώτες

Ετοιμαζόμαι για ταξίδι από τις 18 μεχρι τις 30 Δεκεμβρίου για την Χρισουγενιάτικη Βαυβαρία.
    Η διαδρομή οδικως θα είναι Αγκώνα - Innsbruck -Ettal Garmisch-Partenkirchen - Nürnberg -Europa-Park- βερόνα -Βενετία
    Οποιαδήποτε πληροφορία που θα βοηθήσει στην βελτιώση και στον εμπλουτίσμό του ταξιδιού μου θα ειναι ευπρόσδεκτη .
    Θα ήταν παραλειψή μου, να μην πω ενα ευχαριστώ , για τις πληροφορίες που εχω ήδη βρεί απο τις αναρτημενες ήδη ταξιδιωτικές ιστορίες.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Last edited by a moderator: 5 Οκτωβρίου 2013

2. leon00

leon00 Member

επειδη εχω κανει σχεδον αυτη τη διαδρομη σου γραφω οτι πιστευω οτι μπορει να σε βοηθησει
    -Λιγο πριν την αυστρια σταματα σε ενα βενζιναδικο και προμηθευσου με ενα αυτοκολλητο (που θα κολλησεις στο παρμπριζ για να φαινεται) το οποιο στοιχιζει αναλογα με τις ημερες που θα κατσεις (θυμαμαι οτι υπαρχουν για 3ημ. ,μια εβδομαδα και ενα μηνα)
    αν δεν εχουν μολις μπεις αυστρια δεξια υπαρχει καταστημα(υπαρχουν μεγαλες πινακιδες) που πουλανε (αυτα ειναι μαλλον για διοδια αν και υπαρχουν και διοδια στο δρομο)
    -ειχαμε μεινει σε αυτο το ξενοδοχειο (το οποιο ηταν πολυ καλο,κεντρικο με παρκιν αν και υπαρχει και αλλο παρκιν απεναντι απο το ξενοδοχειο)
    Booking.com: Hotel Innsbruck, Innsbruck, Austria - 295 Guest reviews. Book your hotel now!
    -μεσα στο αυτοκινητο και οχι στο πορτ μπαγκαζ να εχεις φωσφοριζε γιλεκα τα οποια ειναι υποχρεωτικα
    -δεν ξερω αν εχεις κλεισει εισιτηρια για το καραβι αλλα επελεξε να φευγει μεσημερι απο πατρα (ετσι κερδιζεις ωρες για το ταξιδι ) εγω βγηκα ανκονα 11΄00 το πρωι και με στασεις εφτασα ιννσμπρουκ 7.30 το απογευμα (δεν τρεχω στο δρομο) και προλαβα βολτα και φαγητο το βραδακι ανετα
    -ο δρομος για αυστρια εχει πολλες νταλικες και σε καποια σημεια υπαρχει ενα ρευμα ανα κατευθυνση και θελει λιγο προσοχη (εχει και την ανηφορα του στις αλπεις)
    αυτα για την ωρα
    αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω ή αν θες κατι πιο συγκεκριμενο γραψτο

Alcorfu likes this.
  3. Alcorfu

Alcorfu Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΑΙΓΥΠΤΟΣ
    ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες. Ξεκινάω απο Κερκυρα και εχω ήδη κλεισει εισιτήρια και ξενοδοχεία. Προφανώς εννοείς τα τέλη που πληρώνουμε για να χρησιμοποιήσουμε την autostrada.Το ίδιο ισχύει οταν περνας απο Ελβετία . Πληρωνεις ομως μια φορά εκεί , κολλας το αυτοκολλητο και ισχυει για ενα χρόνο, κατι σαν τα δικό μας τέλος κυκλοφορίας.
    Οι πληροφορίες που ζητάω κυρίως είναι σε αξιοθέατα, σε μέρη που αξιζει να τα επισκεφθώ και ειναι μεσα στα ορια της διαδρομής μου, η ενα καλό εστιατοριο κ.λ.π στις πολείς που θα επισκεφτώ .
    ΥΓ. Αυτά με τα γιλέκα , μαλλον εξωπραγματικο για τα δικά μας τα δεδομένα το βλέπω. Λες οι ανθρωποι να δειξουν κατανόηση στο τρόπο που ταξιδευει μια ελληνική οικογενεια.:(

4. leon00

leon00 Member

για περιοχη θα σου προτεινω ενα γραφικο χωριο (Landsberg am Lech)εξω απο το μοναχο που το εχω επισκεφτει και μου αρεσε πολυ (εχει ενα ποταμο με μικρους καταρακτες σχεδον μεσα στο χωριο)
    Tourismus - Stadt Landsberg am Lech
    αν βρεις χρονο πηγαινε για μια βολτα

Alcorfu likes this.
  5. tai

tai Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    το τελος του δρομου

απο numberg -μοναχο πηγενε Landsberg am Lech κατεβα μεχρι το schwangau-Fusen και παρε τον Tyrol round για Partenkirchen -Innsbruck
    θα κάνετε μια βόλτα σε εναν απίστευτης ομορφιάς δρόμο και ενδιάμεσα παραμυθένια χωρια
    μετα κατεβα απο trento-verona-venezia

Last edited by a moderator: 5 Οκτωβρίου 2013
    Alcorfu likes this.
  6. froufrouditsa

froufrouditsa Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΚΑΝΑΔΑΣ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    Εχω κάνει αυτή τη διαδρομή και μου άρεσε πάρα πολύ. Θα την κάνω και φέτος από 27 Δεκέμβρη μέχρι 3 Γενάρη, αλλά θα μένουμε Μόναχο και θα γυρίσουμε τη Βαυαρία με τρένο. Μου άρεσε πολύ το Garmish Partenkirchen, το Fussen και το Oberammergau. Aπό Fussen για Innsbruck περνάς από μια διαδρομή καταπληκτική και συναντάς μια λίμνη πάνω στα βουνά. Εκει έχει και ένα ωραίο καφέ για να κάνεις μια στάση. Θα περάσεις καταπληκτικά !!! Τα χωριά όλα είναι πανέμορφα. Η Βαυαρία είναι η πιο όμορφη περιοχή της Γερμανίας.

Alcorfu likes this.
  7. froufrouditsa

froufrouditsa Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΚΑΝΑΔΑΣ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    Πανέμορφο χωρίο που αξίζει να κάνεις μία στάση είναι και Seefeld που είναι κοντά στο Innsbruck, στο δρόμο πηγαίνοντας για το Μόναχο

8. ioanna balla

ioanna balla Member

Επόμενο Ταξίδι:
    geneva!!!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    αμερική
    συμφωνώ απόλυτα!!!!

9. ioanna balla

ioanna balla Member

Επόμενο Ταξίδι:
    geneva!!!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    αμερική
    σε ζηλευω!!!εχω κάνει αυτές τις διαδρόμες περισυ το καλοκαίρι..θα ηθελα όμως να παω και χειμώνα...θα γίνει καποια στιγμή.

καλό ταξίδι!!

Alcorfu likes this.
  10. Kokonaki

Kokonaki Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κωνσταντινούπολη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γύρος του κόσμου
    Ενα αλλο μικρο χωριουδακι κοντα στο Μοναχο, με το οποιο ειναι δεμενη συναισθηματικα η μητερα μου και πηγαινουμε παντα οταν επισκεπτομαστε τη Βαυαρια ειναι το xωριο Schliersee με την ομωνυμη λιμνη. Η λιμνη αυτη ειναι πιο μικρη σε σχεση με αλλες πιο γνωστες στη Γερμανια, αλλα αυτο την κανει πανεμορφη.Υπαρχει και αλλος ενας λογος που την προτιμουμε.

Διπλα στον κεντρικο δρομο, βρισκεται ενα τελεφερικ, το οποιο σε ανεβαζει 1 χιλιομετρο ψηλα, οπου βρισκεται το ξενοδοχειο Schliersbergalm. H θεα απο εκει ειναι απλα μαγευτικη.. εκει μπορεις να πιεις τις μπυρες σου, να φας και εχει επισης γηπεδο γκολφ και μονοπατι, οπου τους θερινους μηνες βλεπεις ολοκληρες οικογενειες ,απο παιδακια μεχρι γιαγιαδες, με εξοπλισμο να πηγαινουν για πεζοπορια.
    Επιπλεον για να κατεβεις και παλι κατω στο χωριο, εκτος απο το τελεφερικ, υπαρχει και μια αλλη εναλλακτικη.. τσουληθρα (rodelbahn) ενος χιλιομετρου..οπου τσουλας πανω σε ενα ελκυθρακι, χειριζομενος εναν μοχλο και περνας μεσα απο δεντρα,βλαστηση κτλ.. ειναι μοναδικο και για ολες τις ηλικιες, αλλα υγρες μερες δεν λειτουργει, οπoτε δεν ειμαι σιγουρη τετοια εποχη τι θα συμβαινει.

Οδηγιες για το πως να πας
    Directions

11. angela.lad

angela.lad Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Σκωτία
    Καλησπέρα παιδιά!οργανώνουμε 4 άτομα εκδρομή γιορτινη31/12-5/1) Βαυαρία.πετάμε στις 31/12 για Μόναχο όπου κ θα αλλάξουμε χρόνο.τις επόμενες μέρες θα κινηθούμε με αυτοκίνητο.λοιπόν,λεμε
    1/1 διανυκτέρευση Nuremberg
    2/1 διανυκτέρευση Rothenburg
    3/1 διανυκτέρευση Fussen
    4/1 Μόναχο
    5/1 επιστροφή.
    Είναι πολλά??δεν ξέρουμε τι να κόψουμε,μας αρέσουν όλα.Έχουμε ξετρελαθει με τοπία κ μεσαιωνικές πόλεις.
    Πειτε μια γνώμη!!!βοήθηστε!!!

12. chris7

chris7 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ντορτμουντ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Καναδάς
    Όλες οι περιοχές είναι πανέμορφες αλλά πολύ τρέξιμο θα έχετε. :)

greco likes this.