Γερμανία Πληροφορίες για Βαυαρία

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Αγαπητοί φίλοι και συνταξιδιώτες

Ετοιμαζόμαι για ταξίδι από τις 18 μεχρι τις 30 Δεκεμβρίου για την Χρισουγενιάτικη Βαυβαρία.
Η διαδρομή οδικως θα είναι Αγκώνα - Innsbruck -Ettal Garmisch-Partenkirchen - Nürnberg -Europa-Park- βερόνα -Βενετία
Οποιαδήποτε πληροφορία που θα βοηθήσει στην βελτιώση και στον εμπλουτίσμό του ταξιδιού μου θα ειναι ευπρόσδεκτη .
Θα ήταν παραλειψή μου, να μην πω ενα ευχαριστώ , για τις πληροφορίες που εχω ήδη βρεί απο τις αναρτημενες ήδη ταξιδιωτικές ιστορίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited by a moderator:

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
επειδη εχω κανει σχεδον αυτη τη διαδρομη σου γραφω οτι πιστευω οτι μπορει να σε βοηθησει
-Λιγο πριν την αυστρια σταματα σε ενα βενζιναδικο και προμηθευσου με ενα αυτοκολλητο (που θα κολλησεις στο παρμπριζ για να φαινεται) το οποιο στοιχιζει αναλογα με τις ημερες που θα κατσεις (θυμαμαι οτι υπαρχουν για 3ημ. ,μια εβδομαδα και ενα μηνα)
αν δεν εχουν μολις μπεις αυστρια δεξια υπαρχει καταστημα(υπαρχουν μεγαλες πινακιδες) που πουλανε (αυτα ειναι μαλλον για διοδια αν και υπαρχουν και διοδια στο δρομο)
-ειχαμε μεινει σε αυτο το ξενοδοχειο (το οποιο ηταν πολυ καλο,κεντρικο με παρκιν αν και υπαρχει και αλλο παρκιν απεναντι απο το ξενοδοχειο)
Booking.com: Hotel Innsbruck, Innsbruck, Austria - 295 Guest reviews. Book your hotel now!
-μεσα στο αυτοκινητο και οχι στο πορτ μπαγκαζ να εχεις φωσφοριζε γιλεκα τα οποια ειναι υποχρεωτικα
-δεν ξερω αν εχεις κλεισει εισιτηρια για το καραβι αλλα επελεξε να φευγει μεσημερι απο πατρα (ετσι κερδιζεις ωρες για το ταξιδι ) εγω βγηκα ανκονα 11΄00 το πρωι και με στασεις εφτασα ιννσμπρουκ 7.30 το απογευμα (δεν τρεχω στο δρομο) και προλαβα βολτα και φαγητο το βραδακι ανετα
-ο δρομος για αυστρια εχει πολλες νταλικες και σε καποια σημεια υπαρχει ενα ρευμα ανα κατευθυνση και θελει λιγο προσοχη (εχει και την ανηφορα του στις αλπεις)
αυτα για την ωρα
αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω ή αν θες κατι πιο συγκεκριμενο γραψτο
 

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες. Ξεκινάω απο Κερκυρα και εχω ήδη κλεισει εισιτήρια και ξενοδοχεία. Προφανώς εννοείς τα τέλη που πληρώνουμε για να χρησιμοποιήσουμε την autostrada.Το ίδιο ισχύει οταν περνας απο Ελβετία . Πληρωνεις ομως μια φορά εκεί , κολλας το αυτοκολλητο και ισχυει για ενα χρόνο, κατι σαν τα δικό μας τέλος κυκλοφορίας.
Οι πληροφορίες που ζητάω κυρίως είναι σε αξιοθέατα, σε μέρη που αξιζει να τα επισκεφθώ και ειναι μεσα στα ορια της διαδρομής μου, η ενα καλό εστιατοριο κ.λ.π στις πολείς που θα επισκεφτώ .
ΥΓ. Αυτά με τα γιλέκα , μαλλον εξωπραγματικο για τα δικά μας τα δεδομένα το βλέπω. Λες οι ανθρωποι να δειξουν κατανόηση στο τρόπο που ταξιδευει μια ελληνική οικογενεια.:(
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
για περιοχη θα σου προτεινω ενα γραφικο χωριο (Landsberg am Lech)εξω απο το μοναχο που το εχω επισκεφτει και μου αρεσε πολυ (εχει ενα ποταμο με μικρους καταρακτες σχεδον μεσα στο χωριο)
Tourismus - Stadt Landsberg am Lech
αν βρεις χρονο πηγαινε για μια βολτα

http://maps.google.com/
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Αγαπητοί φίλοι και συνταξιδιώτες

Ετοιμαζόμαι για ταξίδι από τις 18 μεχρι τις 30 Δεκεμβρίου για την Χρισουγενιάτικη Βαυβαρία.
Η διαδρομή οδικως θα είναι Αγκώνα -Innsbruck -Ettal Garmisch-Partenkirchen - Nürnberg -Europa-Park- βερόνα -Βενετία
Οποιαδήποτε πληροφορία που θα βοηθήσει στην βελτιώση και στον εμπλουτίσμό του ταξιδιού μου θα ειναι ευπρόσδεκτη .
Θα ήταν παραλειψή μου, να μην πω ενα ευχαριστώ , για τις πληροφορίες που εχω ήδη βρεί απο τις αναρτημενες ήδη ταξιδιωτικές ιστορίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


απο numberg -μοναχο πηγενε Landsberg am Lech κατεβα μεχρι το schwangau-Fusen και παρε τον Tyrol round για Partenkirchen -Innsbruck
θα κάνετε μια βόλτα σε εναν απίστευτης ομορφιάς δρόμο και ενδιάμεσα παραμυθένια χωρια
μετα κατεβα απο trento-verona-venezia
 
Last edited by a moderator:

froufrouditsa

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Εχω κάνει αυτή τη διαδρομή και μου άρεσε πάρα πολύ. Θα την κάνω και φέτος από 27 Δεκέμβρη μέχρι 3 Γενάρη, αλλά θα μένουμε Μόναχο και θα γυρίσουμε τη Βαυαρία με τρένο. Μου άρεσε πολύ το Garmish Partenkirchen, το Fussen και το Oberammergau. Aπό Fussen για Innsbruck περνάς από μια διαδρομή καταπληκτική και συναντάς μια λίμνη πάνω στα βουνά. Εκει έχει και ένα ωραίο καφέ για να κάνεις μια στάση. Θα περάσεις καταπληκτικά !!! Τα χωριά όλα είναι πανέμορφα. Η Βαυαρία είναι η πιο όμορφη περιοχή της Γερμανίας.
 

froufrouditsa

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Πανέμορφο χωρίο που αξίζει να κάνεις μία στάση είναι και Seefeld που είναι κοντά στο Innsbruck, στο δρόμο πηγαίνοντας για το Μόναχο
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
απο numberg -μοναχο πηγενε Landsberg am Lech κατεβα μεχρι το schwangau-Fusen και παρε τον Tyrol round για Partenkirchen -Innsbruck
θα κάνετε μια βόλτα σε εναν απίστευτης ομορφιάς δρόμο και ενδιάμεσα παραμυθένια χωρια
μετα κατεβα απο trento-verona-venezia
συμφωνώ απόλυτα!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εχω κάνει αυτή τη διαδρομή και μου άρεσε πάρα πολύ. Θα την κάνω και φέτος από 27 Δεκέμβρη μέχρι 3 Γενάρη, αλλά θα μένουμε Μόναχο και θα γυρίσουμε τη Βαυαρία με τρένο. Μου άρεσε πολύ το Garmish Partenkirchen, το Fussen και το Oberammergau. Aπό Fussen για Innsbruck περνάς από μια διαδρομή καταπληκτική και συναντάς μια λίμνη πάνω στα βουνά. Εκει έχει και ένα ωραίο καφέ για να κάνεις μια στάση. Θα περάσεις καταπληκτικά !!! Τα χωριά όλα είναι πανέμορφα. Η Βαυαρία είναι η πιο όμορφη περιοχή της Γερμανίας.
σε ζηλευω!!!εχω κάνει αυτές τις διαδρόμες περισυ το καλοκαίρι..θα ηθελα όμως να παω και χειμώνα...θα γίνει καποια στιγμή.

καλό ταξίδι!!
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ενα αλλο μικρο χωριουδακι κοντα στο Μοναχο, με το οποιο ειναι δεμενη συναισθηματικα η μητερα μου και πηγαινουμε παντα οταν επισκεπτομαστε τη Βαυαρια ειναι το xωριο Schliersee με την ομωνυμη λιμνη. Η λιμνη αυτη ειναι πιο μικρη σε σχεση με αλλες πιο γνωστες στη Γερμανια, αλλα αυτο την κανει πανεμορφη.Υπαρχει και αλλος ενας λογος που την προτιμουμε.

Διπλα στον κεντρικο δρομο, βρισκεται ενα τελεφερικ, το οποιο σε ανεβαζει 1 χιλιομετρο ψηλα, οπου βρισκεται το ξενοδοχειο Schliersbergalm. H θεα απο εκει ειναι απλα μαγευτικη.. εκει μπορεις να πιεις τις μπυρες σου, να φας και εχει επισης γηπεδο γκολφ και μονοπατι, οπου τους θερινους μηνες βλεπεις ολοκληρες οικογενειες ,απο παιδακια μεχρι γιαγιαδες, με εξοπλισμο να πηγαινουν για πεζοπορια.
Επιπλεον για να κατεβεις και παλι κατω στο χωριο, εκτος απο το τελεφερικ, υπαρχει και μια αλλη εναλλακτικη.. τσουληθρα (rodelbahn) ενος χιλιομετρου..οπου τσουλας πανω σε ενα ελκυθρακι, χειριζομενος εναν μοχλο και περνας μεσα απο δεντρα,βλαστηση κτλ.. ειναι μοναδικο και για ολες τις ηλικιες, αλλα υγρες μερες δεν λειτουργει, οπoτε δεν ειμαι σιγουρη τετοια εποχη τι θα συμβαινει.

Οδηγιες για το πως να πας
Directions
 

PENNY

Member
Μηνύματα
8
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Ταξίδι-Όνειρο
Kuramathi
Καλημέρα σας.Σκοπεύουμε με τον φίλο μου να ταξιδέψουμε το καλοκαίρι (20-27/07) στην Νότια Βαυαρία.Θα πάμε με αεροπλάνο στο Μόναχο,θα κάνουμε μια διανυκτέρευση εκεί κ τη επόμενη μέρα θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για road trip 5 ημερών!λέμε να μείνουμε 2 μέρες στο Füssen, 2 μέρες στο Berchtesgaden, τα οποία θα είναι η βάση μας για τις εκδρομές, κ μια μέρα ανάλογα με την διάθεσή μας!θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι πρέπει να κλείσουμε όλες μας τις διανυκτερεύσεις από πριν ή είναι καλύτερο να κλείσουμε μόνο τις 2 πρώτες μέρες (εκτός του Μονάχου) κ τις υπόλοιπες εκεί.θα εχουμε κ φορητό υπολογιστή μαζί μας.κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη!ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Είμαι πάντα της άποψης οι κρατήσεις να γίνονται από πριν.

Και αυτό γιατί σίγουρα θα χάνεις πολύτιμο χρόνο στο να ψάχνεις. Θα πρέπει να ελέγχεις αν το κατάλυμα που θα βρεις στο δρόμο σου έχει διαθεσιμότητα, αν σου αρέσει και τί τιμή έχει.
Και μετά να πηγαίνεις παρακάτω μήπως βρεις κάτι καλύτερο κοκ.

Εχεις μόνο 7 μέρες. Γιατί να ξοδέψεις μέρος από αυτές στο ψάξιμο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom