Γερμανία Πληροφορίες για Βαυαρία

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά είναι πράγματι απίστευτα σε αυτές τις περιοχές,δεν έχω πάει Βαυαρία ακόμη,αλλά πολλές φορές Αυστρία και αν μοιάζουνε λίγο λίγο,τότε θα είναι τέλεια...
Από ξενοδοχεία στο Μόναχο έχετε κάποια πρόταση;;Ευχαριστώ!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά είστε υπέροχοι,ευχαριστώ πολύ...Θα επανέλθω σύντομα και με άλλες ερωτήσεις:clap::clap::clap::D:D:D:):):D:D:D:p:p:p
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Για Κωσταντινούπολη το υπολόγιζα αλλά...με αυτά που διάβασα παραπάνω δεν άντεξα και μόλις έκλεισα τα εισητήτρια για Μόναχο για 16 με 20 Μαρτίου!!!!:clap::clap::clap:Έχω ακόμα πολύ διάβασμα για να μαζέψω όσες πληροφορίες χρειάζομαι αλλά ας κάνω την αρχή με μία ερώτηση.Αξίζει αυτή την εποχή μία επίσκεψη σε κάποιον από τους παραπάνω προτεινόμενους προορισμούς και αν ναι υπάρχει δρομολόγιο τρένου από Μόναχο??
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Αυτή είσαι! Αμ' έπος αμ' έργον! Να σου πω καταρχάς ότι μπορείς να πας παντού με τρένο και μάλιστα με φτηνό ημερήσιο εισιτήριο (λέγεται Bayern ticket και πληροφορίες θα βρεις στα αγγλικά εδώ). Διάβασε τις πληροφορίες στις οποίες παραπέμπει η anny, δες ποιά από τα μέρη που προτείνονται σου κλείνουν το μάτι, και εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα.

Εφόσον δεν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, ίσως καλύτερα είναι να κινηθείτε στα πιο κοντινά, π.χ. Salzburg, Tegernsee (η τελευταία αξίζει μόνο με καλό καιρό και αν πιέζεστε χρονικά την ξεπετάτε σε μισή μέρα, είναι κοντά και έχει συχνά δρομολόγια), Garmisch (πιο χειμωνιάτικο σκηνικό, είναι όμως αρκετά τουριστικό), Füssen-Neuschwanstein (είπαμε, εμένα δε μου αρέσει, αλλά πολλοί το προτιμούν), ίσως Regensburg (για να φάτε και τα ομώνυμα λαχταριστά λουκανικάκια ;)). Οι προορισμοί Würzburg και Bamberg (και οι ενδιάμεσοι σταθμοί Rothenburg ob der Tauber κλπ.) είναι κομματάκι μακριά για ημερήσια χωρίς αυτοκίνητο... Επίσης, θεωρώ χάσιμο χρόνου αυτή την εποχή τη Νυρεμβέργη. Εντός των ημερών θα ανεβάσω και ένα μίνι εναλλακτικό τουριστικό οδηγό για το Μόναχο, με κάποιες - ελπίζω χρήσιμες - πληροφορίες. Το μόνο στο οποίο δε μπορώ να βοηθήσω, γιατί δεν έχω χρειαστεί ποτέ, είναι τα ξενοδοχεία.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά οι elit πόλεις της Βαυαρίας είναι Μόναχο,Νυρεμβέργη,rothenburg ob, bamberg,passau,regensburg βολτα salzburg και ποιες άλλες;Χρειάζομαι να δώσω συμβουλή επειγόντως πάει ΠΑΣΧΑ!
Τα δρομολόγια γίνονται κανονικά λόγω γιορτών;
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Γεία σας παιδιά.. Έχω κλείσει ταξίδι για Βαυαρία 26-31 Δεκεμβρίου και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.. Σκέφτομαι πρώτη μέρα φτάνοντας στο Μόναχο (19:40) να πάω κατευθείαν στην Νυρεμβέργη.. Την επόμενη μέρα να την περάσω εκεί και την 3η να πάω μια βόλτα στο Ροτενμπουργκ και στη συνέχεια να κατευθυνθώ στο Σαλτσμπουργκ όπου και θα διανυκτερευσω.. Την 4η μέρα αφού κάνω μια βόλτα στο κέντρο θα αναχωρήσω για Μόναχο αλλά θέλω πριν φτάσω να κάνω μια στάση στην λίμνη chiemsee.. Την 5η μέρα θα την περάσω στο Μόναχο κάνοντας κ μια επίσκεψη στο Νταχάου.. Τέλος η 6η μέρα είναι γεμάτη καθώς αναχωρω στις 19:30 οπότε θα είναι και αυτή αφιερωμένη στο Μόναχο...
Για να πάω απο το αεροδρόμιο του Μονάχου στην Νυρεμβέργη έχει συχνά δρομόγια με το τρένο? Θα πάρουμε bayern ticket για 2 άτομα..
Είναι εφικτό να πάω στη λίμνη με το τρένο γυρνώντας απο το Σαλτσμπουργκ, αν ναι γνωριζουμε την ονομασία της στάσης, μήπως μας συμφέρει οικονομικά κάποιο άλλο μέσο γιατί θα έχουμε κ βαλίτσες μαζι?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Γεία σας παιδιά.. Έχω κλείσει ταξίδι για Βαυαρία 26-31 Δεκεμβρίου και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες...
Είναι εφικτό να πάω στη λίμνη με το τρένο γυρνώντας απο το Σαλτσμπουργκ, αν ναι γνωριζουμε την ονομασία της στάσης, μήπως μας συμφέρει οικονομικά κάποιο άλλο μέσο γιατί θα έχουμε κ βαλίτσες μαζι?
Γεια σου και καλώς ήρθες. Εγώ θα σου πω μόνο πως πέρασα οδικώς από την Chiemsee πριν 15-20 μέρες και είχε τόση ομίχλη και καταρρακτώδη βροχή που δεν φαινόταν καν η λίμνη απ' το δρόμο. Οπότε επειδή θα είσαστε με τρένο πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να το ξανασκεφτείτε. Φαντάσου να πάρετε το τρένο για να πάτε κι εκεί να επικρατούν οι συνθήκες που περιέγραψα πριν. Τι θα κάνετε; Θα αναγκαστείτε να επιστρέψετε και θα έχετε χάσει τουλάχιστον μισή μέρα (και βάλε) δεδομένου ότι νυχτώνει νωρίς. Η μικρή μέρα σε ένα τέτοιο ταξίδι (με διανυκτερεύσεις σε διάφορες πόλεις) παίζει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξή του.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Συμφωνω με emouli για την ιδεα που εχεις.Καλυτερα να αφιερωσεις 2,3 ωρες παραπανω στο Σαλτσμπουργκ.
Για να πάω απο το αεροδρόμιο του Μονάχου στην Νυρεμβέργη έχει συχνά δρομόγια με το τρένο? Θα πάρουμε bayern ticket για 2 άτομα..
Απ΄οτι ειδα εχει απο αεροδ.Μοναχου 3 αναχωρησεις 20.33, 20,44 και 21.33
Αν πατησεις το πορτοκαλι βελακι,βλεπεις και τις στασεις που κανει .Δηλαδη,θα εχεις αλλαγη τρενου.
http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query2.exe/en?
ld=9698&seqnr=2&ident=f7.02137298.1415702191&rt=1&rememberSortType=minDeparture&REQ0HafasScrollDir=2 και σε συμφερει η bayern.
Απο ροτενμπουργκ για σαλτσμπουργκ ειναι 5 ωρες η διαδρομη.
Αν χρησιμοποιεις το bayern θα βαζεις μονο τα τοπικα τρενα.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Συμφωνω με emouli για την ιδεα που εχεις.Καλυτερα να αφιερωσεις 2,3 ωρες παραπανω στο Σαλτσμπουργκ.

Απ΄οτι ειδα εχει απο αεροδ.Μοναχου 3 αναχωρησεις 20.33, 20,44 και 21.33
Αν πατησεις το πορτοκαλι βελακι,βλεπεις και τις στασεις που κανει .Δηλαδη,θα εχεις αλλαγη τρενου.
http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query2.exe/en?
ld=9698&seqnr=2&ident=f7.02137298.1415702191&rt=1&rememberSortType=minDeparture&REQ0HafasScrollDir=2 και σε συμφερει η bayern.
Απο ροτενμπουργκ για σαλτσμπουργκ ειναι 5 ωρες η διαδρομη.
Αν χρησιμοποιεις το bayern θα βαζεις μονο τα τοπικα τρενα.
Οκ ευχαριστω πολυ...

Καλημερα και πάλι!Θα ηθελα να κανω άλλη μια ερώτηση..Είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει ενιαίο εισητήριο για τα μουσεία της Νυρεμβέργης.
Ισχύει αυτό?Αν ναι μπορείτε να μου πείτε πως ακριβώς λέγεται και πόσο κοστίζει?

Μια και δεν ηξερε κάποιος για το παραπάνω είπα να ρωτήσω κάτι άλλο.. Υπάρχουν οδηγοί για Νυρεμβέργη κ Σαλτσμπουργκ? Στο κάστρο στο Μόναχο για να πάω μόνο στη γέφυρα πληρώνω πάλι εισιτήριο??
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.429
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom