Βενεζουέλα Πληροφορίες για Βενεζουέλα

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδήποτε
Πάντως εμένα η όλη κατάσταση στην χώρα μου με παρέπεμψε σ'ένα σύγχρονο φαρ ούεστ. Μεγάλα ποσοστά οπλοκατοχής, ενδυματολογικό στυλάκι καυμπόικη μπότα με στενό τζιν παντελόνι, ράντσα για τους πλούσιους και ραντσίτο για τους φτωχούς, γυναίκες από τα 18 γεμάτες σιλικόνη. Υπάρχει η αίσθηση της ανασφάλειας, της αναρχίας και του απρόβλεπτου σε μία χώρα που όλοι αδιάκοπα κυνηγούν το εύκολο χρήμα ανεξαρτήτος κοινωνικής τάξης. Είναι μια έντονη χώρα που έχει την γοητεία της και τις ιδιορρυθμίες της μέσα σε ένα φοβερό φυσικό περιβάλλον.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Παρακαλώ να κάνετε τα ερωτήματα σας σε αυτή την κατηγορία του φόρουμ και όχι μέσα στις ιστορίες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στις περισσότερες πόλεις δυστυχώς η ατμόσφαιρα δεν ήταν ευχάριστη, είναι απίστευτο το πόσος κόσμος κυκλοφορεί.

Εννοούσα "οπλοφορεί". Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να διορθώσω το ποστ μου.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στις περισσότερες πόλεις δυστυχώς η ατμόσφαιρα δεν ήταν ευχάριστη, είναι απίστευτο το πόσος κόσμος κυκλοφορεί.

Εννοούσα "οπλοφορεί". Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να διορθώσω το ποστ μου.
Διορθωθηκε :)
Ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες Γιωργο..οκ ειχα ακουσει-διαβασει καποια πραγματα για την εγκληματικοτητα της χωρας αλλα δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα. Κριμα , ειναι πανεμορφη χωρα , αλλα απο οτι καταλαβαινω το να νοικιασεις οχημα και να γυρισεις καποια μερη μονος σου δεν ειναι εξυπνο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Στις περισσότερες πόλεις δυστυχώς η ατμόσφαιρα δεν ήταν ευχάριστη, είναι απίστευτο το πόσος κόσμος κυκλοφορεί.

Εννοούσα "οπλοφορεί". Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να διορθώσω το ποστ μου.
Δεν ειναι και οτι καλύτερο αυτα που μαθαίνω....:( αλλα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
Γεια σας και από εμένα, εγώ έχω κλείσει για Καράκας στης 24/12 για 10 ημέρες. Είναι πράγματι μια χώρα με αυξημένη εγκληματικότητα, ειδικά στο Καράκας, αλλά με κάτι ντόπιους που έχω ανταλλάξει κάποια email χαρακτηριστικά μου απαντάνε ότι ποιο πολύ κινδυνεύουν αυτοί από το πολιτικό καθεστώς της χώρας παρά οι τουρίστες! Χωρίς βέβαια αυτό να με καθησυχάζει, πιστεύω ότι όπως σε κάθε χώρα της λατινικής Αμερικής θέλει κάποια προσοχή που θα κινούμαστε ειδικά τα βράδια και βέβαια να μην προκαλούμε με πολλά λεφτά μαζί μας , με το ντύσιμο, ρολόγια κτλ. Αλλά από την άλλη δεν μπορώ να παραλείψω το πόσο φιλικοί και πρόσχαροι να σε βοηθήσουν είναι αυτοί οι λαοί. Βάση αυτής της λογικής δεν μπορώ να πω ότι ανησυχώ ιδιαίτερα, άλλωστε μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι εκεί που δεν έχουν ίσως να φάνε! Οπότε εμάς μας βλέπουν σαν ξερολούκουμα χαχαχα. Εγώ φίλη μου skoumpi, αν και δεν είμαι ο τύπος του απόλυτου προγράμματος, θα πάω (μάλλον) στο angel fall και στα los rogues, και από πόλεις maracay εως το puerto la cruz, θα ήθελα να πάω και στη merida, είναι μια όμορφη ορεινή πόλη, αλλά μάλλον οι λίγες μέρες μου δεν θα μου το επιτρέψουν.
Από ξενοδοχεία δεν έχω κλείσει κάτι, θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, και θα επιλέξω να μείνω σε δωμάτια, όπως έχω κάνει και σε άλλες χώρες, η σε διαμερίσματα. Ενδεικτικά με κάτι επαφές που έχω κάνει, δωμάτιο σε οικογενειακό σπίτι στην πόλη Guatire, 30 λεπτά από το Καράκας είναι στα 22 ευρώ την ημέρα η 25 δολάρια, άμα σε ενδιαφέρει stoumpi μπορώ να σου δώσω το email, εγώ δεν έχω κλείσει κάτι, θα το κάνω μάλλον φτάνοντας. Τώρα για συνάλλαγμα μόνο στην μαύρη αγορά, από ότι έχω δει είναι μεγάλη η διαφορά από της τράπεζες, ίσως και 100%. Και άμα θέλεις να πάρεις δολάρια, ειδικά τώρα που το δολάριο έχει πέσει στο 1,50 έναντι του ευρώ, εγώ έχω κάνει είδη.
Και μια ερώτηση. Τα αεροπορικά σε τι τιμή τα έκλεισες; Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο, μιας και φεύγω Χριστούγεννα με πρωτοχρονιά τα έκλεισα με iberia στα 763,00 ευρώ τον Ιούνιο, τώρα φτάνουν έως και της 2000,00.
Αυτά από εμένα, εύχομαι να περάσουμε καλά όλοι μας. :clap:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα! Συμφωνώ μαζί σου για το "κλίμα" στις χωρες της Λ. Αμερικής οντως έτσι είναι. Σου ευχομαι να περάσεις πολυ καλά στο ταξίδι σου και να το ευχαριστηθείς πραγματικά.
Εμεις θα πάμε το Πασχα και το εισιτηριο ηταν πραγματικά φτηνό (312 ευρω):shock:! Είχα αναρτήσει και ενα post "Φανταστικές τιμές για Βενεζουέλα" τωρα πλέον δεν ισχύουν.
Θα πέριμένω λοιπον νέα και πληροφορίες οταν γυρίσεις. Καλό ταξίδι:clap:
 

dmantak

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Το Φεβρουαριο Βενεζουελα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια-Αστραλια
βενεζουελα

:clap:
Καλημέρα χρειάζομαι πληροφορίες για Βενεζουέλα και εδω είδα οτι αρκετοι απο εσας εχετε ταξιδεψει εκει! Ειμαστε παρεα εχουμε κλεισει τα αεροπορικά και τωρα χρειαζόμαστε κάθε δυνατή βοήθεια για την υπόλοιπη οργάνωση του ταξιδιού. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ολους!
Υπαρχει ενα πρακτορειο στο caracas που το εχει καποια κοπελλα μιση ελληνιδα, απο την πλευρα του πατερα της.θα σου στειλω τη διευθυνση της στο Internet μολις τη βρω.
μιλαει πολυ καλα αγγλικα και ελληνικα.
εκλεισα κ εγω τα φθηνα εισιτηρια της Iberia θα παω 14 Φεβρουαριου με 31 Μαρτιου.
ειναι φανταστικη,υπεροχη χωρα.
αν παει καποιος Βενεζουελα ειναι σα να πηγε σε ολη τη Λατινικη Αμερικη .
θα σου στειλω κ αλλες πληροφοριες αργοτερα.
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
:clap:
Υπαρχει ενα πρακτορειο στο caracas που το εχει καποια κοπελλα μιση ελληνιδα, απο την πλευρα του πατερα της.θα σου στειλω τη διευθυνση της στο Internet μολις τη βρω.
μιλαει πολυ καλα αγγλικα και ελληνικα.
εκλεισα κ εγω τα φθηνα εισιτηρια της Iberia θα παω 14 Φεβρουαριου με 31 Μαρτιου.
ειναι φανταστικη,υπεροχη χωρα.
αν παει καποιος Βενεζουελα ειναι σα να πηγε σε ολη τη Λατινικη Αμερικη .
θα σου στειλω κ αλλες πληροφοριες αργοτερα.
Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό, ενημερωσέμε και εμένα σε παρακαλώ. Ευχαριστώ.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
:clap:
Υπαρχει ενα πρακτορειο στο caracas που το εχει καποια κοπελλα μιση ελληνιδα, απο την πλευρα του πατερα της.θα σου στειλω τη διευθυνση της στο Internet μολις τη βρω.
μιλαει πολυ καλα αγγλικα και ελληνικα.
εκλεισα κ εγω τα φθηνα εισιτηρια της Iberia θα παω 14 Φεβρουαριου με 31 Μαρτιου.
ειναι φανταστικη,υπεροχη χωρα.
αν παει καποιος Βενεζουελα ειναι σα να πηγε σε ολη τη Λατινικη Αμερικη .
θα σου στειλω κ αλλες πληροφοριες αργοτερα.
Καλημέρα!!! 14/2 με 31/3 το εννοεις;;;;:shock: Μπράβο!!!!Σε ευχαριστώ πολύ κάθε πληροφορία ειναι ευπροσδεκτη. Καλό ταξίδι να έχεις!
 

dmantak

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Το Φεβρουαριο Βενεζουελα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια-Αστραλια

dmantak

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Το Φεβρουαριο Βενεζουελα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια-Αστραλια
Καλημέρα!!! 14/2 με 31/3 το εννοεις;;;;:shock: Μπράβο!!!!Σε ευχαριστώ πολύ κάθε πληροφορία ειναι ευπροσδεκτη. Καλό ταξίδι να έχεις!
το ενοω 1 +μισο μηνα.:clap:
Το ονομα της κοπελας που εχει το τουριστικο γραφειο ειναι Ειρηνη γεωργιαδου.
η σελιδα της ειναι Venegreco Tours su Agencia de Confianza!!!
οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι.
εζησα 2 1/2 στη Βενεζουελα.:)
δεν ειναι κ τοσο επικινδυνα αν δεν κυκλοφορεις σε υποπτες γειτονιες
κ περιεργα στενακια (οπως στην Ευρωπη.)
στη μαυρη αγορα η διαφορα ειναι 1 προς 6.
παμφηνα δηλαδη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom