Βενεζουέλα Πληροφορίες για Βενεζουέλα

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
το ενοω 1 +μισο μηνα.:clap:
Το ονομα της κοπελας που εχει το τουριστικο γραφειο ειναι Ειρηνη γεωργιαδου.
η σελιδα της ειναι Venegreco Tours su Agencia de Confianza!!!
οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι.
εζησα 2 1/2 στη Βενεζουελα.:)
δεν ειναι κ τοσο επικινδυνα αν δεν κυκλοφορεις σε υποπτες γειτονιες
κ περιεργα στενακια (οπως στην Ευρωπη.)
στη μαυρη αγορα η διαφορα ειναι 1 προς 6.
παμφηνα δηλαδη.
Ευχαριστώ dmantak. Και εγώ αυτές της πληροφορείς έχω όσο αφορά το συνάλλαγμα και την επικινδυνότητα στο Καράκας. Ευχαριστώ και πάλι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σε ευχαριστώ πολύ dmantak! Σιγουρα θα χρειαστω τη βοήθεια σου στον προγραμματισμο του ταξιδιού μου! ;)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ρίξε μια ματιά και στο

http://www.natoura.com

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά μου το σύστησε καλός φίλος που έμεινε πολύ ευχαριστημένος.
 
Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ρίξε μια ματιά και στο

http://www.natoura.com

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά μου το σύστησε καλός φίλος που έμεινε πολύ ευχαριστημένος.
Ναι σε ευχαριστω θα το δω. Ουτως ή αλλως εγω εχω πολυ καιρό μπροστά μου... θα έχουν γυρίσει και τα παιδιά μεχρι τότε οποτε θα έχουμε ¨φρεσκες" πληροφοριες:haha: !
 
Last edited by a moderator:

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Γνωριζω την βενεζουελα πολυ καλα. με μητερα απο το βαλενσια και τεραστιο σοι εκει κατω θα σου ελεγα το εξης

Δυστιχος ειναι πολυ επικινδινα. βραδυ απαγορευτε να κυκλοφορισεις (μετα τις 7) εκτος εαν εχεις ντοπιους να σε πανε με αμαξι (εαν εισαι σκουροχρωμος βοηθαει) . Τουριστικη υποδομη μηδεν. Los roques και Santo Angel μοναδικα στον κοσμο. Εαν μπορεις κανε και μια βολτα απο Morocoy πλευρα. Επισης αξιζει παρα πολυ στην Merida. Μαργαριτα ΔΕΝ αξιζει κατα την γνωμη μου εκτος εαν κανεις wind/kite surf

Γενικα μια πανεμορφη χωρα, με πολυ καλους ανθρωπους, τρελο χορό και πολυ χαρα. Δυστιχος ομως τα πραγματα πανε ολο και χειροτερα.

Ισως να γινομαι υπερβολικος, αλλα για μενα διακοπες ειναι και ελευθερια κινησεων οπου δεν το γινετε σε τετοια μεροι. ισως να οργανωσεις τα παντα με ενα γραφειο να σου λυσει τα χερια και να εχεις λιγοτερο ανχος για τα ασχημα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Γνωριζω την βενεζουελα πολυ καλα. με μητερα απο το βαλενσια και τεραστιο σοι εκει κατω θα σου ελεγα το εξης

Δυστιχος ειναι πολυ επικινδινα. βραδυ απαγορευτε να κυκλοφορισεις (μετα τις 7) εκτος εαν εχεις ντοπιους να σε πανε με αμαξι (εαν εισαι σκουροχρωμος βοηθαει) . Τουριστικη υποδομη μηδεν. Los roques και Santo Angel μοναδικα στον κοσμο. Εαν μπορεις κανε και μια βολτα απο Morocoy πλευρα. Επισης αξιζει παρα πολυ στην Merida. Μαργαριτα ΔΕΝ αξιζει κατα την γνωμη μου εκτος εαν κανεις wind/kite surf

Γενικα μια πανεμορφη χωρα, με πολυ καλους ανθρωπους, τρελο χορό και πολυ χαρα. Δυστιχος ομως τα πραγματα πανε ολο και χειροτερα.

Ισως να γινομαι υπερβολικος, αλλα για μενα διακοπες ειναι και ελευθερια κινησεων οπου δεν το γινετε σε τετοια μεροι. ισως να οργανωσεις τα παντα με ενα γραφειο να σου λυσει τα χερια και να εχεις λιγοτερο ανχος για τα ασχημα.
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα ηθελα να ρωτησω : το ιδιο ασχημα ειναι παντου ή μόνο στο Καρακας.Το ταξιδιωτικό γραφειο το σκεφτομαι και εγω,εχεις καποιο να προτεινεις;Εχω δει μερικα που προτεινουν και εδω.. αλλα ακομη δεν εχω επικοινωνησει με κάποιο.
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Σιγουρα Καρακας (οπως σε ολες τις προτευουσες) τα πραγματα ειναι χειροτερα. δεν ξερω απο γραφεια. παρε δολαρια μαζι σου και εαν μπορεις αλλαξε τα στην μαυρη. Ολα βεβαια εξαρτουνται απο την ηλικα σου, την παρεα σου και το budget (los roques kai canaima δεν ειναι φτηνα)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σιγουρα Καρακας (οπως σε ολες τις προτευουσες) τα πραγματα ειναι χειροτερα. δεν ξερω απο γραφεια. παρε δολαρια μαζι σου και εαν μπορεις αλλαξε τα στην μαυρη. Ολα βεβαια εξαρτουνται απο την ηλικα σου, την παρεα σου και το budget (los roques kai canaima δεν ειναι φτηνα)
Καλησπέρα εχω την εξης απορία: πως γίνεται να εχει τοσο μεγάλη διαφορά η νομιμη απο την "παρανόμη" αλλαγη χρημάτων;;; Δεν ειναι υπερβολικό 1:3 με 1:6;;;
Δεν ξέρω και πολλα απο το καθεστώς εκει αλλα μου κάνει εντύπωση!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα ηθελα να ρωτησω : το ιδιο ασχημα ειναι παντου ή μόνο στο Καρακας.

Θέλει πολλή προσοχή ΠΑΝΤΟΥ, όχι μόνο σε ύποπτες γειτονιές. Στη μικρή πόλη Κόρο είδα δύο δολοφονημένους μέρα μεσημέρι να κείτονται στο δάπεδο, στη Μέριδα οι ένοπλες ληστείες είναι σε καθημερινή βάση και ούτω καθεξής. Μη νομίζεις ότι πας σε μια κοινή λατινοαμερικάνικη χώρα όπως το ΜΕξικό, η Αργεντινή ή η Χιλή. Πολλή προσοχή. Στο Σαν Κριστόμπαλ που έμεινα κάποιες μέρες με φίλους οδηγούν με το πιστόλι στο κάθισμα και τα τζάμια και τις πόρτες κλειδωμένες. Για κυκλοφορία το βράδυ δεν το συζητάμε καν.
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Καλησπέρα εχω την εξης απορία: πως γίνεται να εχει τοσο μεγάλη διαφορά η νομιμη απο την "παρανόμη" αλλαγη χρημάτων;;; Δεν ειναι υπερβολικό 1:3 με 1:6;;;
Δεν ξέρω και πολλα απο το καθεστώς εκει αλλα μου κάνει εντύπωση!
Ο λογος της μεγαλης διαφορας ειναι επειδη απαγορευτε απο το νομο να βγαζεις συναλαγμα απο την χωρα πανω απο καποιο 'μικρο' ποσο. Ακομα και την πιστωτικη τους καρτα κοντρολαρουν. Αρα τα 'λαθραια' δολλαρια εχουν ζητηση....
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μπορείτε να διαβάσετε την unfinished ταξιδιωτική ιστορία μου Venezuela (un)discovered. Είναι μια χώρα απίστευτης ομορφιάς και άγνωστη ακόμα στον τουρισμό.
Αυτό βέβαια σημαίνει πως ο τουρίστας διακρίνεται σαν τη μύγα μες στο γάλα.
Δεν είναι χώρα που παίρνεις το σακίδιο και 2-3 χιλιάρικα στην τσέπη και πας... ούτε στις φαβέλες, ούτε στις αχανείς ζούγκλες της.
Βρες ένα τοπικό γραφείο και οργάνωσέ το λίγο. Συνιστώ ανεπιφύλακτα Orinoco Delta, Grand Savana-Angel falls, Mochima National park και νησιά Los Roques (όχι Isla Margarita). Άλλοι προορισμοί που δεν επισκέφτηκα αλλά είναι σίγουρα εξαιρετικοί είναι Merida, Los Lianos καθώς και η απομονωμένη Amazonia των ινδιάνων Yanomani. Γενικά η χώρα αξίζει τόσο πολύ για τη φύση της που δε θα σου λείψει η αδρεναλίνη του κινδύνου των πόλεων.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αλεξανδρε ελπιζω μολις μπορεσεις να μας συνεχισεις το Venezuela (un)discovered!
Λατρευουμε Βενεζουελα και η ιστορια σου ειναι απο αυτες που πρεπει να συνεχισουν οπωσδηποτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom