Αυστρία Πληροφορίες για Βιέννη

dimitris11

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο site..
θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις..
2-7 ιαν προκειτε να ταξιδέψω στο μοναχο σαλτζμπουργκ και βιεννη ενα τουρ
5 με 7 ιαν θα βρισκομαι στην βιεννη και μόλις χθες έμαθα ότι στις 6 ιαν υπάρχει επισημη αργια στην αυστρια..
μπορειται να μου πειτε, τι υπαρχει εκεινη την ημερα ανοιχτο..η ειναι ολα κλειστα..?και την πρεπει να δω στην βιεννη..?


ευχαριστω
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
861
Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποια αξιοθέατα θα είναι ανοικτά εκείνη τη μέρα, αλλά κρίνοντας από άλλες πόλεις, δεν νομίζω να βρεις ανοικτά μουσεία και αξιοθέατα. Μπορείς, αν το επιτρέπει ο καιρός, να κάνεις βόλτα στα πάρκα, να πάρεις το τραμ 1 (κ το 2 αν δεν κάνω λάθος) που κάνουν το γύρο του Ring και να δεις τα αξιοθέατα με την άνεσή σου ή να επισκεφτείς τα φημισμένα ζαχαροπλαστεία/καφέ της πόλης (οπωσδήποτε για μένα το Central και το Demel) και να δοκιμάσεις τα υπέροχα γλυκά τους. Π.χ. το καφέ Ζάχερ, μια και ανήκει στο ξενοδοχείο Ζάχερ, θα είναι ανοικτό.

Γενικά όμως, δεδομένου ότι θα έχεις λίγο χρόνο στη διάθεσή σου για να δεις την πόλη νομίζω ότι αξίζει να δεις το ανάκτορο Σένμπρουν, την πλατεία Αγ. Στεφάνου και τα πέριξ αυτής, το ναό του Καρόλου (Karlskirche) και από μουσεία το Ιστορίας της τέχνης (μια και θα κάνει κρύο βολεύει να χωθείς σε κανένα μουσείο)!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω τωρα θα με μαχαιρωσει ο Χριστος 71 αλλα αυτο το Demel βρε παιδια ...δε μου αρεσαν τα γλυκα του.Οχι γλυκα ..οχι λιγωτικα για τα γουστα μου.Σε οσους αρεσουν τα light αναλαφρα γλυκα ..ναι να πανε οπωσδηποτε.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
861
Πω πω τωρα θα με μαχαιρωσει ο Χριστος 71 αλλα αυτο το Demel βρε παιδια ...δε μου αρεσαν τα γλυκα του.Οχι γλυκα ..οχι λιγωτικα για τα γουστα μου.Σε οσους αρεσουν τα light αναλαφρα γλυκα ..ναι να πανε οπωσδηποτε.
Kleopatra μου θα συμφωνήσω ότι γενικότερα στη Βιέννη τα γλυκά, παρά τις αντίθετες προσδοκίες, ήταν κάπως.. light!!
Αλλά συγγνώμη, τα κάτωθι γλυκά από το Demel σου φαίνονται μη λιγωτικά;; :xmas_razz::xmas_razz:

aimg836.imageshack.us_img836_8210_97313150.jpg

Κ το λέω εγώ, τρελή φαν της σοκολάτας και της ζάχαρης!!
:xmas_biggrin::xmas_biggrin:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μωρε εχεις πεσει στην περιπτωση ....θελω υπερπαραγωγη με πλουμιδια...φρουτα ...να την κανουμε σωστα την αμαρτια δηλ ..πολυ απλα ειναι αυτα ...χωρια που μυριζομαι οτι μπορει να εχουν κακαο αρκετο στην κρεμα ..και μηπως πικριζει (μπορει να κανω κ λαθος)

Υγ. Μη με ξεχασεις ..θελω ραπορτο απο Μανη..εεεε:xmas_biggrin:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
861
Μωρε εχεις πεσει στην περιπτωση ....θελω υπερπαραγωγη με πλουμιδια...φρουτα ...να την κανουμε σωστα την αμαρτια δηλ ..πολυ απλα ειναι αυτα ...χωρια που μυριζομαι οτι μπορει να εχουν κακαο αρκετο στην κρεμα ..και μηπως πικριζει (μπορει να κανω κ λαθος)
:xmas_biggrin:
Σε αυτό έχεις δίκιο..Αν είναι να αμαρτήσεις, κάντο σωστά! Πάντως- κ συγγνώμη για το off topic- σε κανένα ταξίδι μου δεν έχω φάει τόσο "γλυκά" και λαχταριστά γλυκά όσο στην Ελλάδα..Κακά τα ψέμματα! Στη Βιέννη γενικότερα ήταν λίγο άγλυκα..Ειδικά η τούρτα ζάχερ..Σαν μπαγιάτικο κέικ μου φάνηκε! Έχει ειπωθεί πολλές φορές, μην τα ξαναλέμε!

Θα σε ενημερώσω για την πατρίδα σου, μην ανησυχείς! :xmas_wink::xmas_wink:
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Σε αυτό έχεις δίκιο..Αν είναι να αμαρτήσεις, κάντο σωστά! Πάντως- κ συγγνώμη για το off topic- σε κανένα ταξίδι μου δεν έχω φάει τόσο "γλυκά" και λαχταριστά γλυκά όσο στην Ελλάδα..Κακά τα ψέμματα! Στη Βιέννη γενικότερα ήταν λίγο άγλυκα..Ειδικά η τούρτα ζάχερ..Σαν μπαγιάτικο κέικ μου φάνηκε! Έχει ειπωθεί πολλές φορές, μην τα ξαναλέμε!

Θα σε ενημερώσω για την πατρίδα σου, μην ανησυχείς! :xmas_wink::xmas_wink:


+1
προσωπικά μου άρεσε η ατμόσφαιρα στο central (επειδή είχα πρόβλημα στον προσανατολισμό αν θες στειλε πμ για πρακτικες οδηγίες χαχα)
φοβάμαι ότι τα περισσότερα μαγαζιά θα είναι κλειστά.για μουσεια κτλ κοιτα στις ιστοσελίδες τους και μετά στον κλασικό χαρτοδετο οδηγό. Προσωπικά το καταχάρηκα στο μουσείο φυσικής ιστορίας (ήταν πολύ διαδραστικό!) και στο μπελβεντερε (πιο ανοιχτοχρωμο απο τα υπολοιπα)...αν πετυχεις και χιονι πολύ θα σε ζηλέψω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.882
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom