Ιρλανδία Πληροφορίες για Ιρλανδία

καλλ

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Ισχύει η ταυτότητα.Και η 15ετία εντάξει είναι.
Καλημερα καπου διαβασα για νεου τυπου απο 2000 κ μετα εστω χειρογραφη,οποτε μια χαρα!ετσι κ αλλιως δεν ξερουμε αν καταφερουμε να επισκεφτουμε β.ιρλανδια λογω λιγων ημερων...ευχαριστω για την απαντηαη σας!
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
953
Καλησπέρα,

Αν κανείς έχει ταξιδέψει πρόσφατα, αξίζει άραγε να προμηθευτώ την Dublin Pass; Moυ φαίνεται εξωφρενική η τιμή της, αλλά από την άλλη εν γένει το Δουβλίνο μου φαίνεται ως τώρα αρκετά ακριβός προορισμός - πέραν των αεροπορικών που κλείστηκαν κοψοχρονιά σε black friday- κι αναρωτιέμαι μήπως τελικά μια τέτοια κάρτα θα ήταν value for money.
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα,

Αν κανείς έχει ταξιδέψει πρόσφατα, αξίζει άραγε να προμηθευτώ την Dublin Pass; Moυ φαίνεται εξωφρενική η τιμή της, αλλά από την άλλη εν γένει το Δουβλίνο μου φαίνεται ως τώρα αρκετά ακριβός προορισμός - πέραν των αεροπορικών που κλείστηκαν κοψοχρονιά σε black friday- κι αναρωτιέμαι μήπως τελικά μια τέτοια κάρτα θα ήταν value for money.
Όχι, δεν αξίζει. Το μουσείο τέχνης και το μουσείο φυσικής ιστορίας είναι δωρεάν αν θες να περάσεις μια βόλτα.Η κάρτα δεν αξίζει. Καλύτερα κλείσε να πας καμία εκδρομή εκτός Δουβλίνου.

Ρίξε και μια ματιά στην ιστορία που είχα αναρτήσει για να πάρεις ιδέες.

Ιρλανδία - Δουβλίνο / Ιρλανδία- ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Καλησπέρα,

Αν κανείς έχει ταξιδέψει πρόσφατα, αξίζει άραγε να προμηθευτώ την Dublin Pass; Moυ φαίνεται εξωφρενική η τιμή της, αλλά από την άλλη εν γένει το Δουβλίνο μου φαίνεται ως τώρα αρκετά ακριβός προορισμός - πέραν των αεροπορικών που κλείστηκαν κοψοχρονιά σε black friday- κι αναρωτιέμαι μήπως τελικά μια τέτοια κάρτα θα ήταν value for money.
Αν δεν εχει μεσα βιβλιοθηκη του Trinity και Book of Kells, πεταμενα λεφτα.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
953
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όντως δε βλέπω να έχει ιδιαίτερο νόημα,το Trinity College δεν περιλαμβάνεται, αλλά έτσι κι αλλιώς κάτι πήρε το μάτι μου για εργασίες συντήρησης στη βιβλιοθήκη οπότε δεν έχω διακριβώσει ακόμα αν και ποιο μέρος της τελικά είναι ανοιχτό στο κοινό αυτή την περίοδο κι αν εκτίθεται καν το Book of Kells, καθώς τα βιβλία έχουν απομακρυνθεί από τα ράφια.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το 2016 παντως που ειχα παει μου ειχε φανει αρκετα οικονομικα τα παντα.Το φαγητο στις pub ειναι κατω του 20 αρικο το ατομο με μπιρα,οι μπιρες στισ pub φτηνες,αν δεν νοικιασεις αμαξι οι εκδρομες μονοημερες με padywagon επαιζαν απο 20 εως 40 .Αν δεν εχει εισοδο βιβλιοθηκη μην χασεις χρονο σε μουσεια και pass,αξιζει να πας καστρο Δουβλινου και μουσειο μπιρας guinness,ηταν τουριστικο αλλα εγω περασα καλα στο 20αρικο θυμαμαι.ολα αυτα τιμες 2016 δεν εχω απο τοτε ξαναδει τιμες.Η εισοδος απλα να περπατησεις στο trinity college δωρεαν,εννοειται να πας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όντως δε βλέπω να έχει ιδιαίτερο νόημα,το Trinity College δεν περιλαμβάνεται, αλλά έτσι κι αλλιώς κάτι πήρε το μάτι μου για εργασίες συντήρησης στη βιβλιοθήκη οπότε δεν έχω διακριβώσει ακόμα αν και ποιο μέρος της τελικά είναι ανοιχτό στο κοινό αυτή την περίοδο κι αν εκτίθεται καν το Book of Kells, καθώς τα βιβλία έχουν απομακρυνθεί από τα ράφια.
1) Η βιβλιοθηκη του Τρινιτι ειναι απιθανο να μην ειναι ανοιχτη η επισκεψιμη.
2) Το book of Kells εχει χωριστο εκθεσιακο χωρο και μαλιστα μεγαλο.
3) Το Δουβλινο ειναι φτωχο σχετικα σε αξιοθεατα και ακριβο στη διαμονη. Βγαινει σε 2 μερες. Οι πανακριβες ημερησιες για την επαρχια ειναι λαθος αν θες να βγει φθηνοτερα το ταξιδι. Απλα μπαινεις σε ενα λεωφορειο και κλεινεις διαμονη σε επαρχιακες πολεις φθηνοτερα απο το Δουβλινο
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
953
1) Η βιβλιοθηκη του Τρινιτι ειναι απιθανο να μην ειναι ανοιχτη η επισκεψιμη.
2) Το book of Kells εχει χωριστο εκθεσιακο χωρο και μαλιστα μεγαλο.
3) Το Δουβλινο ειναι φτωχο σχετικα σε αξιοθεατα και ακριβο στη διαμονη. Βγαινει σε 2 μερες. Οι πανακριβες ημερησιες για την επαρχια ειναι λαθος αν θες να βγει φθηνοτερα το ταξιδι. Απλα μπαινεις σε ενα λεωφορειο και κλεινεις διαμονη σε επαρχιακες πολεις φθηνοτερα απο το Δουβλινο
Ευχαριστώ, οπότε λογικά θα κλείσω κι από πριν ονλάιν εισιτήριο.

Δύο μέρες καθαρές είναι το Δουβλίνο, δύο στις άβολες πτήσεις και από μία για ολοήμερες Μπέλφαστ και Moher Cliffs, αν είχα χρόνο για έξτρα διανυκτερεύσεις θα το σκεφτόμουν και το πλάνο της συγκοινωνίας. Έκλεισα με paddywagon που αναφέρει κι ο @nickostraveller , οι τιμές βέβαια πλέον στην ίδια εταιρεία κυμαίνονται μεταξύ 33 για half day και 70-85 για ολοήμερο. Αλλά εκείνο που πόνεσε πραγματικά πολύ ήταν όντως η διαμονή, κι έψαχνα πραγματικά για μήνες για να καταλήξουμε σε τετράκλινο χόστελ χωρίς καν πρωινό 330 ευρώ το άτομο. Η μόνη οικονομικότερη λύση ήταν κάτι τύπου δωμάτιο μέσα σε διαμέρισμα με τον οικοδεσπότη μπάστακα, και ως επί το πλείστον κανά μισάωρο με το λεωφορείο εκτός κέντρου, ήμαρτον δηλαδή.
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδιώτες! Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα ταξίδι μου στο Δουβλινο! θα πετάξω αργά το βράδυ Τετάρτης και θα επιστρέψω Κυριακή πρωί. Θα μεινω σε μια φίλη. Μπορείτε να μου πείτε προτάσεις για οικονομικα μουσεία, φαγητό, brunch και γενικά τι εμπειριες αξίζει να δεις εκεί. Σκέφτομαι μσιμκα μονοήμερη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom