1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Athina!!!, στις 18 Ιουνίου 2017.

1. zaxosdogkanos

zaxosdogkanos Member

Οπωσδήποτε πήγαινε Συρακούσες..
    Η Ορτυγία είναι από τα πιο όμορφα μέρη στη Σικελία και πραγματικά θα πάθεις πλάκα με το μέρος.

2. dimigogu

dimigogu Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο
    Καλησπέρα σε όλους! Από Κατάνια πόσο απέχουν χιλιομετρικά η Ταορμίνα και οι Συρακούσες; Η μετακίνηση θα γίνει με τρένο. Που με συμφέρει να πάω πρώτα, Ταορμίνα ή Συρακούσες;

3. maria91

maria91 Member

Απο την μια μερια το ενα και απο την αλλη το αλλο..ταορμινα σε θεμα ωρας μου φαινετε ειναι πιο κοντα παντως...αλλα not to be missed ειναι οι Συρακουσες

dimigogu likes this.
  4. Nikolas_88

Nikolas_88 New Member

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κάποιος
    Αν χρειαζεται αυτοκινητο στη Κατανια ;
    Μπορω να βρω να παρκαρω εξω στο δρομο; Ειναι free?
    Διοτι με 53 ευρω 5 μερες που βγαινει το αυτοκινητο συμφερει απλα δεν ξερω τι παιζει με το παρκινγκ στη Κατανια.

Ευχαριστω

5. geopap

geopap Member

ναι μπορείς να παρκάρεις στα άσπρα είναι free και στα μπλε (που είναι και τα περισσότερα) βγάζεις εισιτήριο από τα παρκόμετρα. Προσοχή αν το αφήσεις το αμάξι μεταξύ 21:00 - 2:00 το βράδυ πρέπει να βγάλεις νυχτερινό εισιτήριο του ενός ευρώ.

6. Nikolas_88

Nikolas_88 New Member

Α ωραία άρα δεν αξιζει το παρκινγκ ιδιωτικο στ 20 ευρώ που μου ειπε το ξενοδοχειο, ειναι πολλα γαι 5 μερες δλδ 100 ευρώ.
    Δεν θα εχω δλδ προβλημα να το αφηνω εκει που ειπατε..?
    Αφου θα ενοικιασω αυτοκινητο , οταν παω στο ηφαιστειο να παω μεχρι πανω με το αμαξι η αξιζει το τελεφερικ?
    Ευχαριστω εκ το προτερων

ΔΑΝΑΡ likes this.
  7. geopap

geopap Member

όχι δεν αξίζει το πάρκινγκ. Το αφήνεις στα μπλε και είσαι μια χαρά. Αφού θα λείπεις και όλο το πρωί σε εκδρομές και μετά τις 20:00 είναι free.
    Στην Αίτνα το αμάξι το αφήνεις στα πάρκινγκ που θα βρεις στο πρώτο σταθμό. Μετά έχει δύο κρατήρες όπου ο ένας είναι πολύ απότομος και φτάνεις στα 2.100μ
    Το τελεφερίκ σε πάει σε κάποιους άλλους κρατήρες στα 2400μ αλλά για μένα δεν αξίζει να δώσεις 35€ για αυτούς.
    Εάν θες να πας κοντά στα 3000μ και να κάνεις πεζοπορία τότε ναι δώσε τα 65€. Αλλά πρέπει να πας και κατάλληλα προετοιμασμένος.

ΔΑΝΑΡ likes this.
  8. Nikolas_88

Nikolas_88 New Member

Α τέλεια ευχαριστώ πολύ.

9. evaggts16

evaggts16 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βιέννη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αλσατία
    Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα βρισκόμαστε Κατάνια για 2 ημερες; που πρότεινετε οτι ειναι ασφαλεστερα να μείνουμε;

10. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Για εμένα στο κέντρο. Σε προηγούμενο μήνυμά μου έχω οριοθετήσει την καλύτερη περιοχή κατά τη γνώμη μου:
    https://www.travelstories.gr/community/threads/Πληροφορίες-για-Κατανια.57224/page-5#post-734373

ΔΑΝΑΡ and evaggts16 like this.
  11. evaggts16

evaggts16 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βιέννη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αλσατία
    Σας ευχαριστώ πολύ!

katkats likes this.