Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Οπωσδήποτε πήγαινε Συρακούσες..
Η Ορτυγία είναι από τα πιο όμορφα μέρη στη Σικελία και πραγματικά θα πάθεις πλάκα με το μέρος.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σε όλους! Από Κατάνια πόσο απέχουν χιλιομετρικά η Ταορμίνα και οι Συρακούσες; Η μετακίνηση θα γίνει με τρένο. Που με συμφέρει να πάω πρώτα, Ταορμίνα ή Συρακούσες;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα σε όλους! Από Κατάνια πόσο απέχουν χιλιομετρικά η Ταορμίνα και οι Συρακούσες; Η μετακίνηση θα γίνει με τρένο. Που με συμφέρει να πάω πρώτα, Ταορμίνα ή Συρακούσες;
Απο την μια μερια το ενα και απο την αλλη το αλλο..ταορμινα σε θεμα ωρας μου φαινετε ειναι πιο κοντα παντως...αλλα not to be missed ειναι οι Συρακουσες
 

Nikolas_88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κάποιος
Αν χρειαζεται αυτοκινητο στη Κατανια ;
Μπορω να βρω να παρκαρω εξω στο δρομο; Ειναι free?
Διοτι με 53 ευρω 5 μερες που βγαινει το αυτοκινητο συμφερει απλα δεν ξερω τι παιζει με το παρκινγκ στη Κατανια.

Ευχαριστω
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
ναι μπορείς να παρκάρεις στα άσπρα είναι free και στα μπλε (που είναι και τα περισσότερα) βγάζεις εισιτήριο από τα παρκόμετρα. Προσοχή αν το αφήσεις το αμάξι μεταξύ 21:00 - 2:00 το βράδυ πρέπει να βγάλεις νυχτερινό εισιτήριο του ενός ευρώ.
 

Nikolas_88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
ναι μπορείς να παρκάρεις στα άσπρα είναι free και στα μπλε (που είναι και τα περισσότερα) βγάζεις εισιτήριο από τα παρκόμετρα. Προσοχή αν το αφήσεις το αμάξι μεταξύ 21:00 - 2:00 το βράδυ πρέπει να βγάλεις νυχτερινό εισιτήριο του ενός ευρώ.
Α ωραία άρα δεν αξιζει το παρκινγκ ιδιωτικο στ 20 ευρώ που μου ειπε το ξενοδοχειο, ειναι πολλα γαι 5 μερες δλδ 100 ευρώ.
Δεν θα εχω δλδ προβλημα να το αφηνω εκει που ειπατε..?
Αφου θα ενοικιασω αυτοκινητο , οταν παω στο ηφαιστειο να παω μεχρι πανω με το αμαξι η αξιζει το τελεφερικ?
Ευχαριστω εκ το προτερων
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
όχι δεν αξίζει το πάρκινγκ. Το αφήνεις στα μπλε και είσαι μια χαρά. Αφού θα λείπεις και όλο το πρωί σε εκδρομές και μετά τις 20:00 είναι free.
Στην Αίτνα το αμάξι το αφήνεις στα πάρκινγκ που θα βρεις στο πρώτο σταθμό. Μετά έχει δύο κρατήρες όπου ο ένας είναι πολύ απότομος και φτάνεις στα 2.100μ
Το τελεφερίκ σε πάει σε κάποιους άλλους κρατήρες στα 2400μ αλλά για μένα δεν αξίζει να δώσεις 35€ για αυτούς.
Εάν θες να πας κοντά στα 3000μ και να κάνεις πεζοπορία τότε ναι δώσε τα 65€. Αλλά πρέπει να πας και κατάλληλα προετοιμασμένος.
 

Nikolas_88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
όχι δεν αξίζει το πάρκινγκ. Το αφήνεις στα μπλε και είσαι μια χαρά. Αφού θα λείπεις και όλο το πρωί σε εκδρομές και μετά τις 20:00 είναι free.
Στην Αίτνα το αμάξι το αφήνεις στα πάρκινγκ που θα βρεις στο πρώτο σταθμό. Μετά έχει δύο κρατήρες όπου ο ένας είναι πολύ απότομος και φτάνεις στα 2.100μ
Το τελεφερίκ σε πάει σε κάποιους άλλους κρατήρες στα 2400μ αλλά για μένα δεν αξίζει να δώσεις 35€ για αυτούς.
Εάν θες να πας κοντά στα 3000μ και να κάνεις πεζοπορία τότε ναι δώσε τα 65€. Αλλά πρέπει να πας και κατάλληλα προετοιμασμένος.
Α τέλεια ευχαριστώ πολύ.
 

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα βρισκόμαστε Κατάνια για 2 ημερες; που πρότεινετε οτι ειναι ασφαλεστερα να μείνουμε;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα βρισκόμαστε Κατάνια για 2 ημερες; που πρότεινετε οτι ειναι ασφαλεστερα να μείνουμε;
Για εμένα στο κέντρο. Σε προηγούμενο μήνυμά μου έχω οριοθετήσει την καλύτερη περιοχή κατά τη γνώμη μου:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Πληροφορίες-για-Κατανια.57224/page-5#post-734373
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Πηγαίνω Κατάνια αύριο για 3 παρά μέρες και θα ήθελα να βάλω και την Αίτνα στο πρόγραμμα. Δυστυχώς όμως βλέπω ότι είναι κάπως ασύμφορη οικονομικά με τις εκδρομές. Αν πάλι πάρω το λεωφορείο από ότι καταλαβαίνω φεύγει στις 8.30 και γυρνάει στις 16.30 (από εκεί, 18.00 στην πόλη) άρα πάει όλη η μέρα. Διάβασα και για ένα τρένο που κάνει κυκλική διαδρομή. Ξέρει κανείς κάτι για αυτό; Επειδή θέλω να βάλω Συρακούσες και Ταορμίνα στο πρόγραμμα, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για την εκδρομή στην Αϊτνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom