Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Από το διάβασμα κατάλαβα ότι υπάρχουν κάποιες περιοχές που καλό είναι να αποφύγουμε στην Κατάνια.
Βρήκα αυτό το δωμάτιο B&B Sant'Agata, Κατάνια – Ενημερωμένες τιμές για το 2021 (booking.com)
Υπάρχει κανένα σχόλιο για την περιοχή?
Δεν θα έχετε κάποιο θέμα, έχει πολύ καλά σχόλια, αλλά εγώ θα κοίταζα πιο κεντρικά. Βάλτε, αν μπορείτε, στόχο την Via Etnea, γύρω από το duomo και τις πλατείες, όχι πολύ ψηλά. Αποφύγετε την ιχθυαγορά, όχι γιατί είναι επικίνδυνα εκεί, αλλά γιατί έχει πολύ φασαρία και κάποιες ώρες σκουπίδια. Επίσης αποφύγετε το castello Ursino το βράδυ και την γύρω περιοχή. Στις παρυφές του βέβαια θα βρείτε το borgo de federico για φαγητό, καθώς και ωραία μπαρ. Επίσης δείτε αυτό το παλιότερο ποστ μου Ιταλία - Πληροφορίες για Κατανια

Acanthus B&B, Κατάνια – Ενημερωμένες τιμές για το 2021 (booking.com)
Aυτή η περιοχή είναι καλύτερη? ΘΑ είμαστε ένα ζευγάρι με παιδί και επειδή δεν θα υπάρχει αυτοκίνητο μας ενδιαφέρει να μείνουμε σε κάποια ασφαλή περιοχή με εύκολη πρόσβαση στα αξιοθέατα, εστιατόρια κλπ
Τέλεια τοποθεσία.
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Το πρώτο είναι σε τέλεια τοποθεσία. Εγώ έμενα δίπλα στο teatro bellini και ήταν επίσης πολύ καλή τοποθεσία, ωραία πλατεία με πολύ κόσμο τα βράδια (είχα πάει Ιούνιο βέβαια) και σε 6 λεπτά περπάτημα από το κέντρο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

paefstra

Member
Μηνύματα
12.928
Likes
40.764
Εχω μεινει πολυ κοντα στο 3ο, στο Stesicorea Palace. Εμενα μου αρεσε πολυ η περιοχη γιατι ειχαμε αξιολογα εστιατορια σε 5 λεπτα και βασικα το ιδιο το ξενοδοχειο που ηταν palazzo και μου ειχε ξανατυχει τετοιο λαχειο ολοκληρη σουιτα αναβαθμιση με αυτα εντυπωσιακα δωματια μονο ακομη μια φορα στη Σιενα. Βλεπω οτι μοιαζει και αυτο που δειχνεις, αυτα τα ταβανια με τα σταυροθολια.
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εχω μεινει πολυ κοντα στο 3ο, στο Stesicorea Palace. Εμενα μου αρεσε πολυ η περιοχη γιατι ειχαμε αξιολογα εστιατορια σε 5 λεπτα και βασικα το ιδιο το ξενοδοχειο που ηταν palazzo και μου ειχε ξανατυχει τετοιο λαχειο ολοκληρη σουιτα αναβαθμιση με αυτα εντυπωσιακα δωματια μονο ακομη μια φορα στη Σιενα. Βλεπω οτι μοιαζει και αυτο που δειχνεις, αυτα τα ταβανια με τα σταυροθολια.
Κοιτάω αυτό που έμεινες, κάποιες κριτικές λένε για θόρυβο από το δρόμο. Με δελεάζει όμως το μπαλκόνι με θέα τη πλατεία και τα πολλά εστιατόρια στη γύρω περιοχή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.928
Likes
40.764
Κοιτάω αυτό που έμεινες, κάποιες κριτικές λένε για θόρυβο από το δρόμο. Με δελεάζει όμως το μπαλκόνι με θέα τη πλατεία και τα πολλά εστιατόρια στη γύρω περιοχή.
Ειχε ηχομονωση κανενα προβλημα. Και οντως ειχαμε μπαλκονι στην πλατεια.
Το θεμα ειναι μονο να εχει ακομη πρωινο, γιατι εκτος απο το μπαλκονι, ηθελα κυριως αυτο.
Αλλιως καλυτερα σε διαμερισμα να πινετε κανεναν καφε.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ειχε ηχομονωση κανενα προβλημα. Και οντως ειχαμε μπαλκονι στην πλατεια.
Το θεμα ειναι μονο να εχει ακομη πρωινο, γιατι εκτος απο το μπαλκονι, ηθελα κυριως αυτο.
Αλλιως καλυτερα σε διαμερισμα να πινετε κανεναν καφε.
Δεν έχει πρωινό αλλά έχω ήδη εντοπίσει στη γύρω περιοχή καφέ σε πολύ κοντινή απόσταση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ερωτήσεων συνέχεια. Μονοήμερη σε Ταορμίνα ή Συρακούσες;
μεινε Συρακουσες κ κανε μονοημερη Κατανια-Ταορμινα.
αν επιμενεις, Ταορμινα. το πιο τουριστικο μερος του νησιου. (μετα τσεφαλου, συρακουσες 3η).
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
μεινε Συρακουσες κ κανε μονοημερη Κατανια-Ταορμινα.
αν επιμενεις, Ταορμινα. το πιο τουριστικο μερος του νησιου. (μετα τσεφαλου, συρακουσες 3η).
Ιδανικά θα ήθελα να επισκεφτώ και Νότο αλλά είναι περιορισμένες οι μέρες (Παρασκευή με Δευτέρα) και έτσι θα επιλέξω κάτι τουριστικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom