Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πάντα συνεπής Μάκη! Δεν μας ξεχνάς :)
Όμως θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις σου από την διαδρομή Κοπεγχάγη - Μάλμο.
Επίσης αν νοίκιασες αυτοκίνητο το κόστος κλπ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πάντα συνεπής Μάκη! Δεν μας ξεχνάς :)
Όμως θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις σου από την διαδρομή Κοπεγχάγη - Μάλμο.
Επίσης αν νοίκιασες αυτοκίνητο το κόστος κλπ.

Ντίνα μου καλημερα. Βρίσκομαι στο αεροδρόμιο έτοιμος για επιστροφή. Την διαδρομή για Μάλμο την κάναμε με τρένο και δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο, σε πολλά σημεία είναι υπόγεια. Αυτοκίνητο, όχι δεν νοικιασαμε.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ντίνα μου καλημερα. Βρίσκομαι στο αεροδρόμιο έτοιμος για επιστροφή. Την διαδρομή για Μάλμο την κάναμε με τρένο και δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο, σε πολλά σημεία είναι υπόγεια. Αυτοκίνητο, όχι δεν νοικιασαμε.
Καλή επιστροφή λοιπόν :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
πάντως το χρώμα του Δανέζικου χρήματος δεν το γνώρισα. όλες οι συναλλαγές έγιναν με πιστωτικές. (ταξί, σούπερ μάρκετ, εστιατόρια κλπ.)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπόν τον Οκτώβρη θα έχω ένα 6ωρο stopover στην Κοπεγχάγη, θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι προλαβαίνω να δω, να πάρω μια ιδέα απ'την πολη.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.224
Λοιπόν τον Οκτώβρη θα έχω ένα 6ωρο stopover στην Κοπεγχάγη, θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι προλαβαίνω να δω, να πάρω μια ιδέα απ'την πολη.
ἄν θυμᾶμαι καλά, δέν ὑπάρχει ἀπ'εὐθείας γραμμή (μετρὸ) γιά τό κέντρο ἀπό τό ἀεροδρόμιο...

Ἄν ὄχι τό πιό γραφικό, σίγουρα ἡ Nyhavn εἶναι στά τρία πρῶτα δέοντα τῆς Κ..

Ἀπό ἐκεῖ, μέσῳ τοῦ πεζοδρόμου stroget φθάνεις στήν πλατεία δημαρχείου.

στό μέσον περίπου τῆς διαδρομῆς, κόβεις ἄν θέλεις ἀριστερά, στήν Knabro γιά νά πᾷς σέ ἕνα νησάκι ὅπου τό παλάτι, ἡ βιβλιοθήκη καί ἕνα ὑπέροχο παρκάκι ὅπου ἡ προτομή τοῦ Κίρκεργκωρντ. ὁ πεζόδρομος στήν ἀριστερή πλευρά τοῦ νησιδίου, τόν ὁποῖον προφανῶς θά πάρεις πάλι, γιά νά συνεχίσεις τήν stroget, θυμᾶμαι μ'ἄρεσε, εἶχε ἕνα κἄτι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
συμφωνώ απόλυτα με ντουτι φρι. η βόλτα στην Nyhavn πρέπει να γίνει οπωσδήποτε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Λοιπόν τον Οκτώβρη θα έχω ένα 6ωρο stopover στην Κοπεγχάγη, θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι προλαβαίνω να δω, να πάρω μια ιδέα απ'την πολη.
Θα ξεκινήσεις από την πλατεία Δημαρχείου (Rådhuspladsen ), και θα πάρεις όλο τον πεζόδρομο Stroget . Η Stroget 1,1 χιλιομέτρων αποτελείται από τους δρόμους Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet και Ostergade και εκτείνεται από την πλατεία του Δημαρχείου στην πλατεία Kongens Nytorv. Στη διαδρομή αυτή θα συναντήσεις τις πλατείες Gammeltorv, Nytorv, Amagertorv, ενώ σε ένα στενό ψάξε την πλατεία Grabrodretorv. Πολύ κοντά στην οδό Kobmagergade είναι ο πύργος Rundetaarn όπου με 3 ευρώ θα ανέβεις και θα δεις ωραία πανοραμική θέα πόλης.

Από την Kobmagergade και ξανά την Stroget θα βγεις στην πλατεία Kongens Nytorv, που από εκεί ξεκινάει το πιο διάσημο μέρος της Κοπεγχάγης το κανάλι Nyhavn. Το περπατάς όλο και στην οδό Toldbodgade στρίβεις αριστερά πας ευθεία, μέχρι την πλατεία Amalienborg Slotsplads που είναι τα ανάκτορα και ευθεία ο Μαρμάρινος Ναός. Πολύ κοντά είναι το Kastellet και αν πάρεις ευθεία την Langelinie θα φτάσεις μετά από λίγο και στην μικρή γοργόνα. Όλο αυτό, είναι περίπου 1 ώρα περπάτημα σερί. Υπολόγισε τις στάσεις για φωτογραφίες ή αν καθίσετε κάπου.

Από την γοργόνα μην φύγετε με τα πόδια και χάσετε χρόνο. Σχετικά κοντά είναι η στάση Indiakaj που περνάει το αστικό 26 για το κέντρο. Κατέβα στη στάση Christiansborg (Vindebrogade). Αν, λέω αν τα προλάβεις και υπάρχει χρόνος, από εκεί μπορείς να προσεγγίσεις με τα πόδια (20 λεπτά) ή με τα αστικά 9Α ή 37, την περιβόητη Christiania . Αν πάλι δεν θες να πας μέχρι την Christiania, μπορείς από τη στάση Christiansborg (Vindebrogade) που θα έχεις κατέβει, να δεις το νησί των μουσείων. Ανάκτορα, ιστορικά κτίρια, μουσεία, και το σύγχρονο κτίριο της Βασιλικής Βιβλιοθήκης Det Kongelige Bibliotek που είναι σε πολύ ωραίο σημείο μπροστά στο κανάλι.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
@gimp, επειδή είχα ένα σχεδόν 5ωρο stopover στην Κοπεγχάγη, για να μην στα ξαναγράφω διάβασε, αν θες, το τρίτο κεφάλαιο της ιστορίας μου "Κάτω από τη σκιά του συντρόφου Μάο". Υπάρχει και φωτογραφική τεκμηρίωση. Επίσης και το 24ο κεφάλαιο, όπου και η επιστροφή. Εκεί όμως είχα και διανυκτέρευση.
Εκτός από το ταξί που χρησιμοποίησα, υπάρχει η δυνατότητα να φτάσεις από αεροδρόμιο στον κεντρικό σταθμό των τρένων, ο οποίος είναι κοντά στο Τίβολι και στο Δημαρχείο.
Συμφωνώ απόλυτα με @makisg και @duty_free, ότι η βόλτα στη Nyhvan, πρέπει να γίνει οπωσδήποτε.

3.3.JPG
 
Μηνύματα
119
Likes
163
Καλησπέρα σε όλους...Σόρι αν έχουν ξαναειπωθεί αυτά που θα ρωτήσω...

1. Στην Κοπεγχάγη είναι υποχρεωτική η πληρωμή μέσω κάρτας (χρεωστική/πιστωτική); Κάπου-Κάποτε είχα διαβάσει κάτι τέτοιο...Δέχονται κανονικά μετρητά έτσι;
2. Όσον αφορά το συνάλλαγμα που προτείνετε; Σε κάποιο atm στην πόλη;
3. Θεωρείτε καλύτερο πληρωμή μέσω μετρητών ή μιας χρεωστικής που θα την "γεμίσουμε" μιας και θα είμαστε παρέα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom