Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για 2μερο στην Κοπεγχαγη,σε ποια περιοχη συμφερει να κλεισω ετσι ωστε να μη με τρωνε οι δρομοι στα πηγαινε ελα;;;ποια περιοχη θεωρειτε ως κεντρο;;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Για 2μερο στην Κοπεγχαγη,σε ποια περιοχη συμφερει να κλεισω ετσι ωστε να μη με τρωνε οι δρομοι στα πηγαινε ελα;;;ποια περιοχη θεωρειτε ως κεντρο;;
Στο δημαρχειο , Σ.σταθμος - Tivoli , διπλα και Nyhavn στα 2 χλμ.
Δες το The square εχει καλες τιμες για Κοπεγχάγη
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
E απο Tivoli μεχρι Νyhavn οπουδήποτε!!
Μόνο για τη Γοργόνα θες περπατημα αλλα και να μην πας κομπλε, μια χαζομάρα ειναι!! Αν περισεψει χρόνος μια βόλτα δεξια στην Κριστιανια μπορεί να σας αρέσει,μπορεί και όχι βέβαια!!!
Screenshot_20220123_192214.jpg
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Επανερχομαι με την εξης ερωτηση..τι πρεπει να δοκιμασω απο δανεζικη κουζινα;;μιας και ειναι πανακριβα μαλλον με διαφορες λιχουδιες απο σουπερ μαρκετ θα την βγαζουμε αλλα μια μερα θελουμε να φαμε και κατι local εξω...επισης εχει παει κανεις στα παλατια,αξιζει καποιο;
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Επανερχομαι με την εξης ερωτηση..τι πρεπει να δοκιμασω απο δανεζικη κουζινα;;μιας και ειναι πανακριβα μαλλον με διαφορες λιχουδιες απο σουπερ μαρκετ θα την βγαζουμε αλλα μια μερα θελουμε να φαμε και κατι local εξω...επισης εχει παει κανεις στα παλατια,αξιζει καποιο;
Eπειδή και εμείς προετοιμάζομαστε για Ιούνιο, έχω τις ίδιες απορίες. Αξίζει κάτι για φαγητό η θα τη βγάλουμε με burger και το μπουφέ που έχουν γράψει τα υπόλοιπα μέλη.
Και παλάτια εσωτερικά αξίζει να μπεις;
Επίσης Χελσιγκορ μονοήμερη για να δεις και κάστρο Κρονμποργκ αξίζει να πάει κάποιος;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Eπειδή και εμείς προετοιμάζομαστε για Ιούνιο, έχω τις ίδιες απορίες. Αξίζει κάτι για φαγητό η θα τη βγάλουμε με burger και το μπουφέ που έχουν γράψει τα υπόλοιπα μέλη.
Και παλάτια εσωτερικά αξίζει να μπεις;
Επίσης Χελσιγκορ μονοήμερη για να δεις και κάστρο Κρονμποργκ αξίζει να πάει κάποιος;
Το φαγητό είναι ακριβό έως πανάκριβο.Καλά είναι τα ανοικτά σάντουιτς με αλλαντικά η ψαρικά σε διάφορες κλειστές αγορές τροφίμων.Δοκιμάστε και τα γλυκά τους.Για παλάτια δεν ξέρω.Το Εθνικό μουσείο δεν πρέπει να το χάσετε.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Το φαγητό είναι ακριβό έως πανάκριβο.Καλά είναι τα ανοικτά σάντουιτς με αλλαντικά η ψαρικά σε διάφορες κλειστές αγορές τροφίμων.Δοκιμάστε και τα γλυκά τους.Για παλάτια δεν ξέρω.Το Εθνικό μουσείο δεν πρέπει να το χάσετε.
Πραγματικά επειδή όλοι αυτό μας λένε έχω απορία να δω πόσο ακριβό είναι πια. Έχω τρομάξει.

Τivoli αξίζει να μπει κάποιος και για παιχνίδια (γιατί βλέπω έχει απλή είσοδο και με παιχνίδια) αν έχει χρόνο η σαν ένα allou fun park είναι τα παιχνίδια;
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Επανερχομαι με την εξης ερωτηση..τι πρεπει να δοκιμασω απο δανεζικη κουζινα;;μιας και ειναι πανακριβα μαλλον με διαφορες λιχουδιες απο σουπερ μαρκετ θα την βγαζουμε αλλα μια μερα θελουμε να φαμε και κατι local εξω...επισης εχει παει κανεις στα παλατια,αξιζει καποιο;
Ακόμα και τα μινι μαρκετ εχουν τιμες "αεροδρομίου". Αξιζει να δοκιασεις τα χοτ ντογκ τους ,οχι ολα, αλλα εχει 2-3 που ειναι τα κορυφαία ..Τα γλυκάκια που εχουν ,συνοδευτικά με τον καφέ επίσης ειναι εξαιρετικά Τα ανοιχτά σάντουιτς που έχουν ειναι μαστ αλλά κι αυτα τσιμπάνε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Πραγματικά επειδή όλοι αυτό μας λένε έχω απορία να δω πόσο ακριβό είναι πια. Έχω τρομάξει.

Τivoli αξίζει να μπει κάποιος και για παιχνίδια (γιατί βλέπω έχει απλή είσοδο και με παιχνίδια) αν έχει χρόνο η σαν ένα allou fun park είναι τα παιχνίδια;
Για μια βόλτα αξίζει.Τα παιχνίδια μάλλον ξεπερασμένα είναι.Έχει και διάφορα για φαγητό μέσα στο πάρκο.Με μια ωραία μπυραρία.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
H Κοπεγχάγη γενικά έχει φοβερά εστιατόρια με πάρα πολύ καλό φαγητό σχεδόν παντού, μπορείς να φάς πολύ καλά από τα πιο μικρά έως τα πιο γνωστά εστιατόρια. Αλλά γενικά το φαγητό είναι ακριβό (περίπου 30-40 ευρώ το άτομο κατά μέσο όρο σε ενα μεσο εστιατοριο ). Πολύ καλά είχαμε φάει στο the olive kitchen & bar
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.638
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πραγματικά επειδή όλοι αυτό μας λένε έχω απορία να δω πόσο ακριβό είναι πια. Έχω τρομάξει.
Τα ανοιχτά σάντουιτς ( smørrebrød ) πριν 4 χρόνια είχαν 10-12 ευρώ το ένα και είναι τύπου 2 μπουκιές! Θες 4-5 να χορτάσεις - χορτάσεις.
Εμείς τότε τη μία μέρα ψωνίσαμε από σούπερ μάρκετ μακαρόνια, ντοματίνια κ τυρί και φάγαμε σούπερ με 10 ευρώ όλα.
Την επόμενη μέρα μας έκανε το τραπέζι Δανός φίλος σε φοβερό εστιατόριο με μπουφέ κρεάτων κάθε είδους, Flammen Restaurant λέγεται ψάξτο αν θέλεις, τώρα κοίταξα τη σελίδα τους και έχουν μενού με προσφορά 75 ευρώ το άτομο :oops: τόσο ακριβά!!!
Θυμάμαι ότι είμασταν 7 (4 εμείς και 3 αυτοί) άτομα σε κείνο το τραπέζι και τα πλήρωσε όλα ο Δανός, μάλλον το μισό μου μισθό πλήρωσε για ένα τραπέζι...
Την επόμενη μέρα είμασταν στη γύρα όταν πεινάσαμε και είχαμε ραντεβού με τους Δανούς για ποτά και καθίσαμε κάπου να τσιμπήσουμε . Τελικά αφού αποφασίσαμε ότι τα σαντουιτσάκια με 10 ευρώ δεν έφταναν ούτε για το δόντι, πήραμε μια ατομική πίτσα με 13 ευρώ η οποία ήταν λεπτή σαν τσιγαρόχαρτο και ας πούμε ότι χορτάσαμε...
Στη θέση σου θα έπαιρνα μαζί γαλέτες και οτιδήποτε "κρατάει" το στομάχι, σούπερ μάρκετ και αναζητείστε μαγαζιά με affordable μενού!
Κατά τ άλλα υπέροχη πόλη, καλά να περάσετε!
(και να πάτε και Christiania είναι εμπειρία)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom