Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Εχει φοβερους φουρνους σε συμπαθητικες τιμες. Προτεινω πρωινο του σκασμου σε αυτους.
Χοτ ντογκ σε κιοσκια με ιδιαιτερες γευσεις.
Αν μπειτε Τιβολι, εχει κιοσκια για φαι στο χερι σε συμπαθητικες τιμες.
Αν καθισετε, δοκιμαστε το Paludan book cafe που παει πολλη νεολαια και παλευονται οι τιμες για κανονικο γευμα.

Πραγματικά επειδή όλοι αυτό μας λένε έχω απορία να δω πόσο ακριβό είναι πια. Έχω τρομάξει.

Τivoli αξίζει να μπει κάποιος και για παιχνίδια (γιατί βλέπω έχει απλή είσοδο και με παιχνίδια) αν έχει χρόνο η σαν ένα allou fun park είναι τα παιχνίδια;
Αξιζει κι ας μη μπεις σε παιχνιδια. Εχει μια αισθητικη 19ου αιωνα, αφου ειναι το παλιοτερο θεματικο παρκο της Ευρωπης. Δεν ασχοληθηκα με τα παιχνιδια καθολου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
RizRaz, Κοπεγχάγη - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor

Εμείς φάγαμε σε αυτό 2-3 φορές και μείναμε ικανοποιημένοι.
Αξιοπρεπέστατο και σε λογικές τιμές.Υπάρχει και αυτό με καλό μπουφέ το οποίο έβαζε σε προσφορά κάποια πιάτα μετά από ορισμένη ώρα(μετά τις 17.00 ; ).

Menu & prices - Dalle Valle
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά είχα μπει στο παλάτι Αμαλιενμποργκ. Δεν ήταν και άσχημα. Θυμάμαι έντονα μια αίθουσα με πορτρέτα, φωτογραφίες και πίνακες με τη δανικη βασιλικη οικογένεια και την ιστορία της, και σε μια άλλη είχε ιστορικά της νομίζω κειμήλια. Σε κάποια πορτρέτα και φωτος έβλεπες και την τέως βασίλισσα μας Άννα- Μαρία. Επίσης βγαίνοντας από το Αμαλιενμποργκ έχεις ωραία θέα προς την όπερα της Κοπεγχάγης (ειναι απέναντι από το κανάλι), ενώ και από εκεί η παραλιακή διαδρομή προς τη μικρή γοργόνα δεν είναι μακρινή.
Για μένα αξίζει τα μάλα η επίσκεψη στο Τιβολι. Δεν θα έλεγα καθόλου ότι μοιάζει με allou fun park. Είναι πιο "παραδοσιακό" και προσωπικά απήλαυσα κάποια rides. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δεν είναι απλά μόνο ένα λουνα- παρκ. Είναι πάρκο κανονικό, έχει μέσα μονοπάτια για περίπατο και ποδήλατο μέσα στο πράσινο, έχει κιοσκια να τσιμπησεις Street food, έχει μια ωραία μπυραρία δίπλα στο κανάλι που μπορείς να πιεις και να φας σχετικά οικονομικά, μέχρι και υπαίθριο θεατράκι είδα στο οποίο γίνονται πολιτιστικές εκδηλώσεις (την ημέρα που πήγα είχε μπαλέτο θυμάμαι). Γενικά το καλοκαίρι είναι απόλαυση και ειδικά τις καθημερινές

Επίσης ως προς το φαγητό, για να μειώσετε κάπως το κόστος προσπαθήστε στο ξενοδοχείο να έχετε πρωινό. Εάν δεν γίνεται αυτό, εκμεταλλευτειτε τους φούρνους (δεν είναι και παμφθηνοι, αλλά μπορείτε να βρείτε αρκετές λιχουδιες σε συμπαθητικές τιμές). Τέλος τιμήστε τα burger king στη stroget 😄. Η τα hot- dogαδικα 😄. Γενικώς φάτε σκουπιδοjunks ακομπλεξαριστα😁. Εννοείται όπως είχα πει παλιότερα και εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι συμφορουμιτες, εκμεταλλευτειτε προσφορές happy hours σε εστιατόριο με refilling buffet (συνήθως μεσημέρι). Συνήθως έχουν καλής ποιότητας φαγητό και μάλιστα μπορεί κανείς να βρει και διαφορετικές κουζίνες (π.χ ασιατικά κλπ).
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Αξιζει κι ας μη μπεις σε παιχνιδια. Εχει μια αισθητικη 19ου αιωνα, αφου ειναι το παλιοτερο θεματικο παρκο της Ευρωπης. Δεν ασχοληθηκα με τα παιχνιδια καθολου.
Για μένα αξίζει τα μάλα η επίσκεψη στο Τιβολι. Δεν θα έλεγα καθόλου ότι μοιάζει με allou fun park. Είναι πιο "παραδοσιακό" και προσωπικά απήλαυσα κάποια rides. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δεν είναι απλά μόνο ένα λουνα- παρκ. Είναι πάρκο κανονικό, έχει μέσα μονοπάτια για περίπατο και ποδήλατο μέσα στο πράσινο, έχει κιοσκια να τσιμπησεις Street food, έχει μια ωραία μπυραρία δίπλα στο κανάλι που μπορείς να πιεις και να φας σχετικά οικονομικά, μέχρι και υπαίθριο θεατράκι είδα στο οποίο γίνονται πολιτιστικές εκδηλώσεις (την ημέρα που πήγα είχε μπαλέτο θυμάμαι). Γενικά το καλοκαίρι είναι απόλαυση και ειδικά τις καθημερινές
Στo tivoli θα μπούμε εννοείται η απορία μου πιο πολύ είναι αν αξίζει να πάρουμε το full pass για παιχνίδια ή είναι απλά που τα βρίσκουμε και εδώ.

Αξιοπρεπέστατο και σε λογικές τιμές.Υπάρχει και αυτό με καλό μπουφέ το οποίο έβαζε σε προσφορά κάποια πιάτα μετά από ορισμένη ώρα(μετά τις 17.00 ; ).

Menu & prices - Dalle Valle
Για φαγητό εννοείται αυτό έχει μπει ήδη στα αγαπημένα από παλιούς ταξιδιώτες απλά επειδή βλέπω φουλ μπουφες με 13€ τη μέρα και 20€ το βραδυ γι αυτό απορώ πως παίζει κάτι τόσο φθηνό αφού όλα είναι τόσο ακριβά. Αλλιώς 2 μέρες εδώ και δύο σε burger βγαίνουν τα γεύματα. Θα μαστε και σε διαμέρισμα οπότε από πρωινό φουλ σουπερ οπότε καλά θα μάστε.
Ας ερθει ο καιρός με το καλό γιατί ο Ιούνιος αργεί ακόμα
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
To Tivoli Gardens το επισκέφτηκα στα καλύτερα του, Χριστουγεννα δλδ... Ετσι κιαλλιως δεν ειναι ανοιχτο ολο το χρόνο.. Αποψη μου ειναι οτι αρκεί να μπεις να το δεις, να τσιμπήσεις κατι ισως.. Στα παιχνίδια δε θυμαμαι κατι τόσο μοναδικό..

Το Della Vale επίσης εχει και εκπτωτικα κουπόνια αν παρεις το Copenhagen pass και γινεται ακομα φτηνοτερο.. Απο γευση μπορεί να ειναι ελαφρως ανοστο ιδιως αν είσαι μερακλης στο φαγητο, αλλα καλο παλι.. Τρως μια φορα εκει και μετα κανα σνακ η κανα wurst ξανα..
Για το Copenhagen pass που ανεφερα βεβαιως συμφέρει αν πας 3 μερες καθως περιλαμβανονται διαδρομες και στα προαστια της Κοπενγαχης σε αποστασεις 30-45 λεπτών, οπως στο κάστρο του Αμλετ για παράδειγμα..
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
To Tivoli Gardens το επισκέφτηκα στα καλύτερα του, Χριστουγεννα δλδ... Ετσι κιαλλιως δεν ειναι ανοιχτο ολο το χρόνο.. Αποψη μου ειναι οτι αρκεί να μπεις να το δεις, να τσιμπήσεις κατι ισως.. Στα παιχνίδια δε θυμαμαι κατι τόσο μοναδικό..

Το Della Vale επίσης εχει και εκπτωτικα κουπόνια αν παρεις το Copenhagen pass και γινεται ακομα φτηνοτερο.. Απο γευση μπορεί να ειναι ελαφρως ανοστο ιδιως αν είσαι μερακλης στο φαγητο, αλλα καλο παλι.. Τρως μια φορα εκει και μετα κανα σνακ η κανα wurst ξανα..
Για το Copenhagen pass που ανεφερα βεβαιως συμφέρει αν πας 3 μερες καθως περιλαμβανονται διαδρομες και στα προαστια της Κοπενγαχης σε αποστασεις 30-45 λεπτών, οπως στο κάστρο του Αμλετ για παράδειγμα..
Εννοείς τη copenhagen card? Γιατί κι εγώ μελετώντας ειδα οτι μάλλον συμφέρει γιατί περιλαμβάνει πολλα σημαντικά αξιοθέατα (καστρα, μουσεία, tivoli) και συγκοινωνίες για helsingør και ολες πόλη αεροδρόμιο με περίπου 30€ τη μέρα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στo tivoli θα μπούμε εννοείται η απορία μου πιο πολύ είναι αν αξίζει να πάρουμε το full pass για παιχνίδια ή είναι απλά που τα βρίσκουμε και εδώ
Σε γενικές γραμμές απλά παιχνίδια έχει (έχει και κάποια λίγα για πιο adrenaline junkies, αλλά μη φανταστείς κάτι σαν Disneyland π.χ.). Όσο για το full pass, θα το συμβούλευα προσωπικά μόνο αν πάτε με παιδιά, η εάν νιώθετε υπερβολικά παιδιά (και δεν το λέω καθόλου μα καθόλου αρνητικά 😉🙂☺); otherwise επιλεκτικά κάντε 2-3 rides που σας κινούν περισσότερο το ενδιαφέρον και μετά βολτίτσα 🙂
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
:trekker: Copenhagen on a budget..
Μόλις επιστρέψαμε κι εμεις απο μια εβδομαδα στην όμορφη Κοπεγχάγη! Ο καιρός υπέροχος, φύγαμε με βροχή απο Ελλάδα και είχε ολες τις ημέρες στην Δανία λιακάδα και ζέστη, οι άνθρωποι πολύ φιλικοί και η πολη επίπεδη, περπατιέται εύκολα. Το πρωτο 3μερο ξοδεψαμε αρκετα χρηματα για φαγητό (όπως αναφέρθηκε και παραπανω είναι ακριβή πόλη, εμεις δίναμε περίπου 35Ε/άτομο για ένα κανονικό γέυμα και γύρω στα 18Ε για ενα μεγάλο burger+πατατες). Στην πορεία ανακαλύψαμε και πιο οικονομικές λύσεις, σας τις παραθέτω παρακάτω για όποιο ενδιαφέρεται να περιορίσει το budget του:
  • Για διαμονή επιλέξαμε το Next House (https://www.nexthousecopenhagen.com) το οποίο αυτοπροσδιορίζεται ως "luxury hostel" γιατί ήταν κεντρικό, απο Αεροδρόμιο στον Σιδ. Σταθμό με τρένο (13') και απο εκεί περπάτημα 5-10' και φτάσαμε! Καθαρό, πολυ οργανωμενο, ωραίο Lobby, είχε Eatery (πληρώνεις και εχει μπουφε για να φας) Bar, Cinema, γυμναστηριο,Kitchen (μαγειρευεις μονος σου), εσωτ. γηπεδο ποδοσφαιρου, lockers, γενικα τεραστιο και είχαν προβλεψει για τα παντα με πολυ καλη οργανωση. Δικλινο με ιδιωτικο WC 85Ε/βρ. αλλα το κλεισαμε τελευταια στιγμη, ισως να βρειτε κ καλυτερη τιμη αν προνοησετε. Ααα και ενα tip εδω: αν ειναι να κλεισετε 2κλινο , προτιμηστε 3κλινο. Δεν εχουν 3κλινα και σου δινουν στην ουσια 4κλινο οπότε ειναι και διπλασιο στα μ2 απ'οτι θα ηταν το δίκλινο (γιατι τα μ2 είναι περιορισμενα και ακριβα στην Δανία, μην το ξεχναμε).
  • Είχε roof garden και στην ταράτσα μια μοντερνα κουζίνα-τραπεζαρία σαν τεραστιο θερμοκήπιο, όλη με τζάμια. Ενω στην αρχή είπαμε οτι δεν θα ασχοληθούμε με μαγείρεμα γιατι θα είμαστε έξω ολη μέρα, τελικά μάθαμε και απο άλλους οτι το βραδακι μαζευοταν οι περισσότεροι στην κουζίνα, οπότε αποφασίσαμε να το επιχειρήσουμε κι εμεις. Αγοράζεις απο την reception "Kitchen wristbands" (2,5Ε/ατομο για όσες μερες κι αν μεινεις) και εχεις προσβαση σε κουζινικα, φουρνους, ψυγεια,απολυμαντικα σπρευ,πιατικα,σφουγγαρια, οτι χρειαζεσαι γενικά σε μια κουζίνα. Είχε ετικετες και ο καθενας εβαζε στα πραγματα του ονομα+αρ. δωματιου, ολα καθαρα κι οργανωμενα. Ετοιμάζαμε λοιπον κατι γρηγορο το βραδακι που γυρνουσαμε (πρωτη φορα αρχισα να λεω τοσες ημερες οτι οντως εσκασα στο φαγητο), επαιζε κι ωραια μουσικουλα μεσα,γνωριζαμε και κοσμο καθως μαγειρευαμε, πολυ ομορφο κλιμα γενικα.
  • Τα supermarket τους που ειναι πιο affordable είναι τα: Netto, Fakta, Lidl, Aldi. Φυσικά υπαρχουν και αλλες αλυσιδες, πιο τσιμπημένες στις τιμές, αν και εχει συχνα προσφορες σε κπ προιοντα.
  • Οπως κ σε αλλες χωρες, καθε ημερα σε καποια τροφιμα που προκειται να λήξουν συντομα βαζουν κιτρινες ετικετες με εκπτωση 30-60% (κρεας, σολωμο, ετοιμες σαλατες, προμαγειρεμενα για μικροκυματα, φρεσκα σαντουιτς, smoothies κτλ) οποτε αν σας ενδιαφερει το μαρκετ σαν ιδεα, μπορειτε να βρειτε πολυ καλες τιμές.
  • Επίσης τα μπουλακια (πλαστικο, γυαλι, μεταλλικά) τα επιστρεφετε πισω στο μηχανημα (εχει σε καθε μαρκετ) αφου πιείτε την μπυρα/νερο/χυμό σας αντι να το πεταξετε και σας δίνει για το καθενα 3-4dk. Οποτε και ανακυκλωνετε έτσι και περνετε και την εκπτωσούλα στον λογαριασμο. (10 μπουκαλακια νερο= 10x3dk =30dk =4 euros)
  • Εντωμεταξυ μια συγκριση.. μπουκαλακι νερο στο supermarket 8dk, ενω σε minimarket/ψιλικατζιδικο 25dk. 🤔 Μας ειπαν οτι το νερο βρυσης τους πινεται και μαλιστα ειναι απο τα πιο καθαρα της Ευρωπης, και κπ γεμιζαν τα μπουκαλια απο την κουζινα, εμεις παρολα αυτα προτιμησαμε εμφιαλωμενο. Αν κπ θελει όμως, να ξερει οτι εχει κ αυτη την επιλογη.
  • Οι μεγαλοι φουρνοι που ειναι αλυσιδες ειναι πιο ακριβοι, προτιμηστε τους πιο συνοίκιακους, εξισου νοστιμοι και πιο οικονομικοι.
  • Καποια μουσεια συγκεκριμενες ημερες της εβδομαδας είναι δωρεαν αντι για 15Ε, οπως το Copenhagen Museum τις Τεταρτες, googlaρετε το λιγο πριν ταξιδεψετε, γιατι βλεπω οτι απο καιρό σε καιρό αλλάζουν ημερες.
  • Το David Collection είνα δωρεαν όπως επισης και η εντυπωσιακη βιβλιοθήκη τους Black Diamond που εχει και ενα ανακατασκευασμενο παλιο αναγνωστηριο. Οταν την δειτε απο μεσα, οσοι αγαπατε τα βιβλια θα ζηλεψετε σιγουρα..
  • Ενα απο τα οικονομικα εισητηρια ειναι το Botanic Garden+Palm House+Butterfly House+Zoology Museuem+Natural History Museum (πετυχαμε κ μια πολυ ωραια εκθεση, απ'οσο μας ειπαν ειναι περιοδικες ομως,οποτε θα ερθει κατι νεο τον αλλο μηνα).
  • Tελος καλες επιλογες για φαγητο και οικονομικες ήταν το
  1. Banana Joe (burgers)
  2. DOP hotdogs
  3. Scurry Hub (noodles).
  • Για οσους εχουν παιδάκια ή είναι οι ιδιοι μεγαλα παιδάκια, εκτος απο τα πολλα παρκα, υπαρχει το κεντρ. καταστημα της Lego στο κεντρο, απεναντι απο τα Zara όπως επισης και δωρεαν τραμπολινο εδω. 😉
 
Last edited:

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα φόρουμ!
Ταξίδι σε προορισμό που δεν με περιμένει κάποιος μετά από καιρό και πανδημίες!

Λοιπόν, έχω κλείσει για Κοπεγχάγη, χρόνος εκεί από Πέμπτη μεσημέρι μέχρι Δευτέρα πρωι. Διαμονή non refundable κοντά στα τρένα και μετακινήσεις εκεί με ποδήλατο.
Έχουν σημειωθεί landmarks και φαγάδικα από τις πληροφορίες και τις ιστορίες εδώ. Για μουσεία δεν ενδιαφερόμαστε, οπότε χρόνος όχι για εκεί. Κάστρα θα ιδωθούν όσα κομμάτια είναι δωρέαν, tivoli δε νομίζω να μπούμε και θα γίνουν τα δύο ανεβάσματα (στρογγυλό πύργο και Ναό του Σωτήρος).
(Προσωπικά φύση, αρχιτεκτονική και μπύρες με ενδιαφέρουν).
Συναλλαγές προφανώς με revo/n26 και ίσως να βγάλουμε και κάτι σε 20ευρο από καμία τράπεζα.

Είχαμε ήδη στο νου να πάμε μισή/μία μέρα Μάλμε αλλά ψάχνοντας εδώ πέρα μου άνοιξε την όρεξη ο κύκλος Helsingor/Helsingborg/Lund/Malmo. 'Οχι τόσο για το κάστρο ομολογώ, κυρίως για σεργιάνι στις πόλεις και τη γραφικότητα που είδα.
Σε μία μέρα φαίνεται πολύ βαρύ οπότε σκέφτομαι κάτι σαν μία μέρα Helsingor/Helsingborg/Lund και επιστροφή κάπακι Κοπεγχάγη και το επόμενο μεσημεροαπόγευμα Μάλμε (μετάβαση με ένα μεμονωμένο εισιτήριο και επιστροφή με το around the sound).

Αρχικά, έχει βάση το plan; Ισχυεί δηλαδή το around εισιτήριο από Σάββατο πρωι μέχρι Κυριακή βράδυ πχ; Επίσης, αγοράζεται μόνο από το Visitor Service όπως λέει εδώ;
Και μετά πάμε στα υποκειμενικά, να αφαιρέσουμε 1μιση μέρα από Κοπεγχάγη για να μπουν αυτά τα γύρω; Δεν μπορώ να προβλέψω πόσο χρειάζεται για να δούμε τα βασικά από Κοπεγχάγη.
Αν δεν γίνει τελικά ο κύκλος τι να προτιμήσουμε άραγε; Μια σχεδόν μέρα Helsingor/Helsingborg και πίσω ή αντ' αυτού Lund/Malmo και πίσω;

Οποιαδήποτε πρόταση και για ποδήλατα (τα donkey ξέρω από Ολλανδία και μου φαίνονται σχετικά οικονομικά) ή ότι άλλο, ευπρόσδεκτη!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Καλημέρα φόρουμ!
Ταξίδι σε προορισμό που δεν με περιμένει κάποιος μετά από καιρό και πανδημίες!

Λοιπόν, έχω κλείσει για Κοπεγχάγη, χρόνος εκεί από Πέμπτη μεσημέρι μέχρι Δευτέρα πρωι. Διαμονή non refundable κοντά στα τρένα και μετακινήσεις εκεί με ποδήλατο.
Έχουν σημειωθεί landmarks και φαγάδικα από τις πληροφορίες και τις ιστορίες εδώ. Για μουσεία δεν ενδιαφερόμαστε, οπότε χρόνος όχι για εκεί. Κάστρα θα ιδωθούν όσα κομμάτια είναι δωρέαν, tivoli δε νομίζω να μπούμε και θα γίνουν τα δύο ανεβάσματα (στρογγυλό πύργο και Ναό του Σωτήρος).
(Προσωπικά φύση, αρχιτεκτονική και μπύρες με ενδιαφέρουν).
Συναλλαγές προφανώς με revo/n26 και ίσως να βγάλουμε και κάτι σε 20ευρο από καμία τράπεζα.

Είχαμε ήδη στο νου να πάμε μισή/μία μέρα Μάλμε αλλά ψάχνοντας εδώ πέρα μου άνοιξε την όρεξη ο κύκλος Helsingor/Helsingborg/Lund/Malmo. 'Οχι τόσο για το κάστρο ομολογώ, κυρίως για σεργιάνι στις πόλεις και τη γραφικότητα που είδα.
Σε μία μέρα φαίνεται πολύ βαρύ οπότε σκέφτομαι κάτι σαν μία μέρα Helsingor/Helsingborg/Lund και επιστροφή κάπακι Κοπεγχάγη και το επόμενο μεσημεροαπόγευμα Μάλμε (μετάβαση με ένα μεμονωμένο εισιτήριο και επιστροφή με το around the sound).

Αρχικά, έχει βάση το plan; Ισχυεί δηλαδή το around εισιτήριο από Σάββατο πρωι μέχρι Κυριακή βράδυ πχ; Επίσης, αγοράζεται μόνο από το Visitor Service όπως λέει εδώ;
Και μετά πάμε στα υποκειμενικά, να αφαιρέσουμε 1μιση μέρα από Κοπεγχάγη για να μπουν αυτά τα γύρω; Δεν μπορώ να προβλέψω πόσο χρειάζεται για να δούμε τα βασικά από Κοπεγχάγη.
Αν δεν γίνει τελικά ο κύκλος τι να προτιμήσουμε άραγε; Μια σχεδόν μέρα Helsingor/Helsingborg και πίσω ή αντ' αυτού Lund/Malmo και πίσω;

Οποιαδήποτε πρόταση και για ποδήλατα (τα donkey ξέρω από Ολλανδία και μου φαίνονται σχετικά οικονομικά) ή ότι άλλο, ευπρόσδεκτη!
Αν ο καιρος ειναι καλος και σας επιτρεψει να παρετε τα ποδηλατα, μιαμιση μερα ειναι υπεραρκετη να δειτε τα παντα στην Κοπεγχαγη και με την ανεση σας κιολας. Τ μονα που δεν ειναι στο ,μικρο,κεντρο της πολη ειναι η γοργονα και η Κριστανια που ειναι απεναντι αλλα με ποδηλατο θα ειναι πανευκολο.
Για μπυρες,αν και τσιμπημένες οπως και ολα,θα ευχαριστηθεί η ψυχη σου...
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και πάλι φόρουμ.
Δυστυχώς ο προγραμματισμός του ταξιδιού-τι θα δω εκεί πέρα που είχα αφήσει για λίγο τελευταία στιγμή πήγε περίπατο καθώς λόγω αρρώστίας ήμουνα με πυρετούς και ναυτίες μέχρι και 24 ώρες πριν την αναχώρηση.
Τουλάχιστον ήμουν καλά όσο βρισκόμουν εκεί αλλά λόγω αντιβίωσης οι μπύρες δοκιμάστηκαν μόνο μία μέρα (στο Taphouse και "περιπτερόμπυρες" από 7-eleven).

Το κέντρο είναι πράγματι μικρό και αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να σπαταλήσει ώρες στο tivoli ή και σε μουσεία βγαίνει γρήγορα. Δεν ξέρω αν αρκεί ~1μιση μέρα, ανάλογα και τους ρυθμούς τους καθενός, αλλά 2 γεμάτες σίγουρα. Προσωπικά πήραμε απόφαση να μη γίνει ο κύκλος helsinor/helsingborg/lund, και απλά περάσαμε ~μισή μέρα στο Μάλμε.
Το οποίο Μάλμε ομολογώ βρήκα ένα τσακ πιο ακριβό από Κοπεγχάγη αν και δεν το πέριμενα. Απ' ότι είδα σε σούπερ μάρκετ/σουβενίρς και μια μπυραρία που κάτσαμε τουλάχιστον. Ωστόσο το βρήκα ολίγον διαφορετικό ως πόλη (και με περισσότερο vibe "χωριού" από Κοπεγχάγη, και με διαφορετική-πιο παλιά αρχιτεκτονική ίσως, οπότε θεωρώ ότι αξίζει μία επίσκεψη κάποιων ωρών.
Και μιλώντας για αρχιτεκτονική, εκεί είναι που προσωπικά έπαθα λίγο την πλάκα μου με την Κοπεγχάγη ενώ δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό.
Τουλάχιστον μισή μέρα την περάσαμε πηγαίνοντας προς το Ørestad. Και έχοντας δει αυτό το προάστιο, την αρχιτεκτονική και την ποιότητα ζωής που φαίνεται να υπάρχει εκεί πέρα, όμολογω θα ένιωθα ελλειπές το ταξίδι στην Κοπεγχάγη αν τελικά δεν είχα πάει προς τα 'κει.
Από ανεβάσματα (που συνηθίζω να τα κάνω για να βλέπω θέα) έγινε μόνο αυτό στον στρογγυλό πύργο αν και τελικά νομίζω θα προτιμούσα λόγω ύψους να γίνει στο ναό του σωτήρος.

Στα πιο πρακτικά, η διαμονή μας ήταν στο urban house. Μεγάλο και ικανοποιητικό hostel, βολική τοποθεσία (disclaimer ωστόσο για κάποιον που θα μπορούσε να νιώσει ανασφάλεια ότι η Istelgade είναι ένας δρόμος με φουλ στριπτιτζάδικα, πιάτσα, τυπάδες να σου πασάρουν ναρκωτικά αλλά και φτηνά κεμπαπτζίδικα). Με δική του κουζίνα, την οποία χρησιμοποιήσαμε για πρωινό, απαραίτητο για κάποια εξοικονόμηση χρημάτων. Και με δικό του μπαρ αλλά σχετικά νεκρό (συνήθως τα τόσο μεγάλα χοστελς, και ειδικά σε ακριβές πόλεις, φιλοξενούν και οικογένειες και δεν είναι τόσο party/socializing friendly όσο άλλα).

Τα γεύματα των ημερών περιείχαν δύο κεμπαπτζίδικα/σαβαρματζίδικα στην istelgade (και λόγω "οικονομίας" και λόγω του ότι τόσο αργά που θέλαμε να φάμε λίγα ήταν ανοιχτά ακόμα), ένα ταιλανδέζικο και έναν μπουφέ ελληνικού γάμου στο Dalle Valle (25% έκπτωση με κάτι minicards που πετύχαμε στο hostel).

Οι μετακινήσεις έγιναν αποκλειστικά με ποδήλατα όπως είχα πει (πρώτη φορά βρέθηκα σε πόλη με μετρό και δεν το χρησιμοποίησα). Ένα διήμερο donkey κοστίζει γύρω στα 22eu και το τριήμερο στα 25eu. Προσωπικά επειδή βάλαμε στη μέση το Μάλμε το πήραμε σπαστά 3 μέρες άρα δώσαμε κάπου στα ~35eu. Απ' όσα πήρε το μάτι μου, πιθανώς να είναι τα φθηνότερα, εκτός αν κάποιος θέλει ηλεκτρικό ή κάποιο πατίνι.
Βέβαια ήμασταν μάλλον τυχεροί και απλά φάγαμε ψιχάλα ένα μισαωράκι, σε διαφορετική εποχή λογικά δεν θα είναι τόσο βολικό κάτι τέτοιο.
Δεν τσέκαρα ομολογώ ημερησία εισιτήρια συγκοινωνίων ώστε να ξέρω αν τελικά μας συνέφερε. Truth is, ήθελα και να κάνω ποδήλατο αφού βρέθηκα πάλι σε κάποια πόλη φιλική προς αυτό.

Άλλο ενδιαφέρον στατιστικό είναι πως ήταν το πρώτο ταξίδι που δεν έπιασα μετρητό. Ακόμα και στο free/tips based tour που κάναμε, ο guide είχε pos. Μάλιστα αρκετά μέρη (και το χόστελ το ίδιο) είναι cashless, οπότε οι Revolut/N26 είναι μονόδρομος.

Overall, προφανώς είναι ένα οικονομικά απαιτητικό τάξιδι, αλλά αυτό το περιμέναμε. Οικονομία ωστόσο μπορεί να γίνει αν κάποιος βασίσει την διατροφή του σε κουζίνες airbnb/hostel, στα σούπερ μάρκετς και τους φούρνους τους, αν πάρει καφέ το πρωί από 7-eleven και τέτοια.

Γενικότερα σαν προορισμός ξεπέρασε τις προσδοκίες μου (σε αυτό συντέλεσε κατά πολύ το ποδήλατο και το orestad ομολογώ) αλλά προσωπικά δεν είχα δει και τίποτα από nordic countries.

Αυτά λοιπόν ως δικό μου input, τα λέμε σε επόμενα ταξίδια, υγιείς να 'μαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom