Πολωνία Πληροφορίες για Κρακοβία

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Στο καστρο κλεινεις εκει.Καλο ειναι να πας νωρις, ειδικα ΣΚ. Θα περασετε τελεια,ειναι σιγουρο!!
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Για τον Νοέμβριο η επίσκεψη στο κάστρο η είσοδος στα δωμάτια είναι δωρεάν και να πας καλύτερα νωρίς την ώρα που ανοίγει στις 9 κ μισή. Για αλατωρυχεία πηγαίνει το 304 και το παίρνεις από την οδό Ogrodowa. Έψαχνα μία ώρα για αυτό το λεωφορείο και επειδή δεν το βρίσκαμε πήγαμε με uber με 36 ζλοτυ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το έχουν καθιερώσει πλέον κάθε Νοέμβριο αυτό με τη δωρεάν είσοδο αλλά ακόμα και αν δεν τα καταφέρει κάποιος να πάει αυτή την εποχή μπορεί να μπει χωρίς να πληρώσει την Κυριακή (από Δεκέμβριο μέχρι Μάρτιο) και τη Δευτέρα (από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο).8 ευρώ για ούμπερ και να σε αφήσει στην είσοδο χωρίς καμία ταλαιπωρία δεν είναι πολλά ιδιαίτερα αν μιλάμε για 4 άτομα και όχι για 2..
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα,
Γύρισα απο την Πολωνία πριν 2 εβδομάδες. Τα του ταξιδιού θα τα αναφέρω ποιο αναλυτικά σε άλλο thread.
Θα ήθελα όμως να σας αναφέρω ένα πράγμα που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση ώστε να αποφύγουν παρόμοια συμπεριφορά κάποιοι φίλοι συμφορουμίτες στο μέλλον.
Είχα νοικιάσει αυτοκίνητο απο την εταιρία global απο το υποκατάστημα τους στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε.
Η τιμή τους ήταν super και το αυτοκίνητο ήταν πολύ καλό. Όταν ήμουν στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο, πριν μου δώσουν το κλειδί, με έβαλαν να υπογράψω ένα χαρτί που ανέφερε κάποιες γρατσουνιές στο όχημα. Εγώ τους είπα ότι δεν μπορώ να υπογράψω εάν δεν δω πρώτα το όχημα......και η κοπέλα που εξυπηρετούσε μου είπε ότι το όχημα ήταν στο parking του αεροδρομίου (μου έδειξε τον χώρο που θα το βρω) και ότι εάν είχα κάποια ένσταση και δεν ταίριαζαν οι γρατσουνιές του οχήματος με το χαρτί θα μπορούσα να γυρίσω και να της το αναφέρω.
Τέλος πάντων προχώρησα στην διαδικασία αφού είχα σκοπό να τσεκάρω το όχημα, απλά μου έκανε εντύπωση πως κατά της παραλαβή του οχήματος δεν ήταν κάποιος άνθρωπος της εταιρίας να τα δούμε μαζί και έψαχνα τις γρατσουνιές μόνος μου. (βέβαια όπως κατάλαβα αργότερα υπήρχε λόγος για αυτό).
Για να μην πολυλογώ, αφού τσέκαρα τις γρατσουνιές και ήταν κατά προσέγγιση ίδιες με το χαρτί, πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.
Κράτησα το αυτοκίνητο 4 ημέρες και το επέστρεψα ακριβώς στο ίδιο σημείο που το είχα παραλάβει (εννοείτε χωρίς να μεταβληθεί η κατάσταση στην οποία το πήρα).
Κατά την παράδοση των κλειδιών στο γραφείο της Global εντός του αεροδρομίου του Κατοβίτσε.....μου έκανε εντύπωση ξανά ότι κανένας άνθρωπος της εταιρίας δεν τσέκαρε το αυτοκίνητο που μόλις είχα αφήσει.
Σε ερώτηση μου ξανά στο γραφείο (άλλη κοπέλα αυτή την φορά), μου ανέφερε ότι το αυτοκίνητο θα ελεγχθεί αργότερα και στην συνέχεια θα αποδεσμεύσουν το ποσό της εγγύησης (500€).
Παρότι λοιπόν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα μπορούσαν να πουν το οτιδήποτε αργότερα, επειδή είχα πραγματικά το αυτοκίνητο στην κατάσταση που το πήρα δεν αγχώθηκα και πήρα την πτήση του γυρισμού.
Την επόμενη ημέρα λοιπόν μου έρχεται ένα mail από την εταιρία ότι είχα καπνίσει τάχα στο αυτοκίνητο και βρέθηκαν στάχτες μέσα σε αυτό και μου ανέφεραν ότι θα δεσμεύσουν απο την κάρτα μου το ποσό των 500zl (περίπου 120€).Μάλιστα είχαν επισυνάψει στο mail 2 φωτογραφίες με κάποια υπολείμματα στάχτης από το εσωτερικό του αυτοκινήτου σε μεγέθυνση.
Το κακό βέβαια είναι ότι ούτε εγώ, ούτε η σύζυγος είμαστε καπνιστές και εννοείτε ότι δεν φιλοξενήσαμε άλλον άνθρωπο που κάπνισε εντός του αυτοκινήτου.
Στέλνω λοιπόν αμέσως απάντηση στο mail, αναφέρω ότι δεν είμαι καπνιστής, ότι αυτή η χρέωση είναι αδιανόητη από την στιγμή που δεν τσέκαραν το αυτοκίνητο εκεί επιτόπου όπως είχα ζητήσει, και επίσης ότι στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καν εάν πρόκειται για το αυτοκίνητο που νοίκιασα εγώ, (οι φωτογραφίες είναι κοντινές απο το πάτωμα ενός αυτοκινήτου..........και δείχνουν υπολείμματα στάχτης. Τους ανέφερα δε ότι διαφωνώ με την συγκεκριμένη χρέωση και θα ήθελα πριν γίνει οποιαδήποτε χρέωση να επικοινωνήσει μαζί μου το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας.
Αποτέλεσμα.......η χρέωση έγινε κανονικά.......έχω στείλει πάνω από πέντε mail στην εταιρία Global rent a car και συγκεκριμένα στο τμήμα customer care team (που αναφερόταν στο αρχικό mail σε περίπτωση που θέλεις να επικοινωνήσεις με κάποιον) και δεν έχω πάρει καμία απάντηση.
Πιθανόν να μην πάρω και ποτέ, απλά επειδή εγώ γνωρίζω ότι δεν είμαι ελέφαντας και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το αποδείξω.........και όντας πεπεισμένος πλέον ότι πρόκειται για απατεώνες..........τουλάχιστον θα ήθελα να το κοινοποιήσω για να μην την πατήσουν και άλλοι στο μέλλον.

Κατά τα άλλα Κρακοβία και Ζακοπάνε είναι ερωτεύσιμα.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά θεωρώ ότι θα βοηθήσει κάποιους.
Δεν χάνεις τίποτε να απευθυνθείς είτε στην τράπεζά σου ότι δεν εγκρίνεις τη συναλλαγή είτε στην ευρωπαική επιτροπή καταναλωτή στο γραφείο της Αθήνας:
Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή/European Consumer Centre Greece
Λεωφ. Αλεξάνδρας 144, 114 71, Αθήνα/144 Alexandras Av., 114 71, Athens
Τηλ./Tel.: +30 210 6460734, +30 210 6460814

Ηταν πολύ εξυπηρετικοί σε περίπτωση που είχα εγώ με ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία, προπληρωμή 2 μήνες πριν, και μιά βδομάδα πριν το ταξίδι μου είπαν οτι δεν έχουν να μου δώσουν αυτοκίνητο. Μετά απο αλεπάλληλα μηνύματα μου εξήγησαν ότι η εταιρεία τους είναι υπό οικονομικό έλεγχο και δεν ξέρουν πότε θα μου επιστραφούν τα χρήματα. Αμφισβήτησα στην τράπεζα, επικοινώνησα με το κέντρο καταναλωτή και σε ένα μήνα είχα τα χρήματά μου πίσω.

ΥΣ: Υπήρχε στο συμφωνητικό σας όρος μή καπνίσματος στο αυτοκίνητο?
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Για τον Νοέμβριο η επίσκεψη στο κάστρο η είσοδος στα δωμάτια είναι δωρεάν και να πας καλύτερα νωρίς την ώρα που ανοίγει στις 9 κ μισή. Για αλατωρυχεία πηγαίνει το 304 και το παίρνεις από την οδό Ogrodowa. Έψαχνα μία ώρα για αυτό το λεωφορείο και επειδή δεν το βρίσκαμε πήγαμε με uber με 36 ζλοτυ.
Καλημέρα! Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με την δωρεάν είσοδο;Δηλαδή θα πληρώσουμε μόνο για να μπούμε και όχι για τις υπόλοιπες συλλογές που έχει ξεχωριστό εισιτήριο;
Θα πάμε στις 28/11 στην Κρακοβία και λόγω μικρής παραμονής προσπαθώ να δω τι θα χωρέσω στο πρόγραμμα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα! Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με την δωρεάν είσοδο;Δηλαδή θα πληρώσουμε μόνο για να μπούμε και όχι για τις υπόλοιπες συλλογές που έχει ξεχωριστό εισιτήριο;
Θα πάμε στις 28/11 στην Κρακοβία και λόγω μικρής παραμονής προσπαθώ να δω τι θα χωρέσω στο πρόγραμμα.
Δεν θα πληρώσεις τίποτα ούτε για να μπεις ούτε για να βγεις :)
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα, το έφερε έτσι η μοίρα - ευτυχώς - , που μετά την επίσκεψή μου στην Βαρσοβία το 2015 θα επισκεφτώ τον ερχόμενο Δεκέμβρη την Κρακοβία, δοθέντος όμως ότι οι μέρες θα είναι περιορισμένες υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης,που μπορεί να προτείνει κάποιο οικονομικό γραφείο που να κάνει σε μία ημέρα εκδρομή σε Άουσβιτς και Αλατωρυχεία; Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες, αλλά δεν εντόπισα κάποια πρόταση.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Δεν θα πληρώσεις τίποτα ούτε για να μπεις ούτε για να βγεις :)
Καλημέρα @vagar78 !
Πάντα μου λες ωραία νέα! Αναπάντεχο νέο! Πολύ ωραία θα χαλάσουμε τα λεφτάκια μας σε σουβενιρ!
Ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά!
Και κάθε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα, το έφερε έτσι η μοίρα - ευτυχώς - , που μετά την επίσκεψή μου στην Βαρσοβία το 2015 θα επισκεφτώ τον ερχόμενο Δεκέμβρη την Κρακοβία, δοθέντος όμως ότι οι μέρες θα είναι περιορισμένες υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης,που μπορεί να προτείνει κάποιο οικονομικό γραφείο που να κάνει σε μία ημέρα εκδρομή σε Άουσβιτς και Αλατωρυχεία; Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες, αλλά δεν εντόπισα κάποια πρόταση.
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το πιο σχετικό θέμα.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Δεν πληρώνεις τιποτα, δες και στο σαιτ για περισσοτερες πληροφοριες, μην ξεχασεις να πας νωρις επειδή εχουν συγκεκριμένο αριθμό εισιτηρίων κάθε μέρα..
https://www.wawel.krakow.pl/en/index.php?op=55
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Θα προσπαθήσουμε να πάμε νωρίς !
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Καλησπέρα και από μενα,

Θα επισκεφθώ μεσα στη βδομάδα το Αουσβιτς. Έχω κλείσει εισιτήριο (free) για "individual visitor" στις 13,20. Είναι πολύ αργα για να επισκεφθώ και τα 2 στρατόπεδα και τι εναλλακτική έχω? Επίσης, επείδη θα έχω μια τσάντα (φωτογραφικής) μαζί μου, θα πρέπει να την αφήσω σε locker στο κυρίως στρατόπεδο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.562
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom