Κύθηρα Πληροφορίες για Κύθηρα!!!!!!

stavroskart

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας ομαδα καλοι μου φιλοι.Πρωτη φορα γραφω μολις χτες σας βρηκα . Θα παμε 2 ατομα ΚΥΘΗΡ αρχες σεπτεμβριου πρωτη φορα , με αυτ/το σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας οποιος- οποια θελει για μερη διαμονης, μερη ολα γενικα κλπκλπ ευχαριστω πολυ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Γεια σας ομαδα καλοι μου φιλοι.Πρωτη φορα γραφω μολις χτες σας βρηκα . Θα παμε 2 ατομα ΚΥΘΗΡ αρχες σεπτεμβριου πρωτη φορα , με αυτ/το σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας οποιος- οποια θελει για μερη διαμονης, μερη ολα γενικα κλπκλπ ευχαριστω πολυ
Για τα μέρη διαμονής υπάρχει και ξεχωριστό θέμα,εδώ:

http://www.travelstories.gr/community/threads/Που-να-μεινω-στα-κυθηρα.30434/

Για τα υπόλοιπα υπάρχουν πληροφορίες σε αυτό το θέμα,άν θέλεις ρώτα πιο συγκεκριμένα.

Μέσα Σεπτεμβρίου που είχα πάει ο κόσμος ήταν ελάχιστος και πολύ ερημικά,πχ 3-4 τραπέζια σε κάθε μαγαζί για ποτό το βράδυ στο Καψάλι.
 

ΔiΜ__iΤrA

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σε όλους! Είμαι κι εγώ καινούρια στο forum και φυσικά ξετρελαμένη με τα Κύθηρα, τα οποία και σκοπεύω να επισκεφτώ σε 2 εβδομάδες! Παρόλο που έχω διαβάσει τόοοοοσα και τόσα σχετικά με το νησί, εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες. Αρχικά να πω ότι σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να μείνουμε στον Αβλέμονα. Πολύ γραφικό και όμορφο, έχω όμως κάποιους ενδοιασμούς για το πόση κίνηση θα έχει την περίοδο αυτή που θα πάμε εμείς. Δεν αναζητώ κάτι κοσμοπολίτικο, απλώς δεν μου αρέσει και η παντελής ερημιά! Αν κάποιος γνωρίζει συγκεκριμένα για την περιοχή αυτή, θα ήθελα πολύ να με διαφωτίσει. Επίσης, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη- στοιχειωδώς- για το πού να φάμε..Αλλά μάλλον χειρότερα μπερδεύομαι. Οι απόψεις διίστανται τρομακτικά και αδυνατώ να βγάλω συμπέρασμα! Τέλος, και όσον αφορά ακόμη στο φαγητό, κάπου διάβασα πως οι ταβέρνες έχουν περίεργα ωράρια και πως το βράδυ δύσκολα να βρεις κάτι να φας. Ισχύει;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Γεια σε όλους! Είμαι κι εγώ καινούρια στο forum και φυσικά ξετρελαμένη με τα Κύθηρα, τα οποία και σκοπεύω να επισκεφτώ σε 2 εβδομάδες! Παρόλο που έχω διαβάσει τόοοοοσα και τόσα σχετικά με το νησί, εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες. Αρχικά να πω ότι σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να μείνουμε στον Αβλέμονα. Πολύ γραφικό και όμορφο, έχω όμως κάποιους ενδοιασμούς για το πόση κίνηση θα έχει την περίοδο αυτή που θα πάμε εμείς. Δεν αναζητώ κάτι κοσμοπολίτικο, απλώς δεν μου αρέσει και η παντελής ερημιά! Αν κάποιος γνωρίζει συγκεκριμένα για την περιοχή αυτή, θα ήθελα πολύ να με διαφωτίσει. Επίσης, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη- στοιχειωδώς- για το πού να φάμε..Αλλά μάλλον χειρότερα μπερδεύομαι. Οι απόψεις διίστανται τρομακτικά και αδυνατώ να βγάλω συμπέρασμα! Τέλος, και όσον αφορά ακόμη στο φαγητό, κάπου διάβασα πως οι ταβέρνες έχουν περίεργα ωράρια και πως το βράδυ δύσκολα να βρεις κάτι να φας. Ισχύει;
Ένα ποστ πρίν το δικό σου γράφω ότι πέρσι τα πράγματα ήταν πολύ ήσυχα μέσα Σεπτεμβρίου.Η Χώρα και το Καψάλι δεν είχαν καθόλου κίνηση μετά τις 11 το βράδυ.Αβλέμονα δεν πήγα βράδυ αλλά φαντάζομαι ότι και εκεί δεν θα είχε τρελή κίνηση.Οι ταβέρνες κλείνουν νωρίς γιατί δεν έχει κόσμο.Μόνον στο Λειβάδι έμειναν λίγο περισσότερο ανοιχτά.
 

ΔiΜ__iΤrA

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, το είδα, απλώς ρωτούσα λίγο πιο συγκεκριμένα για Αβλέμονα! Σε ευχαριστώ πολύ!
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σε όλους! Είμαι κι εγώ καινούρια στο forum και φυσικά ξετρελαμένη με τα Κύθηρα, τα οποία και σκοπεύω να επισκεφτώ σε 2 εβδομάδες! Παρόλο που έχω διαβάσει τόοοοοσα και τόσα σχετικά με το νησί, εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες. Αρχικά να πω ότι σκεφτόμαστε με τον φίλο μου να μείνουμε στον Αβλέμονα. Πολύ γραφικό και όμορφο, έχω όμως κάποιους ενδοιασμούς για το πόση κίνηση θα έχει την περίοδο αυτή που θα πάμε εμείς. Δεν αναζητώ κάτι κοσμοπολίτικο, απλώς δεν μου αρέσει και η παντελής ερημιά! Αν κάποιος γνωρίζει συγκεκριμένα για την περιοχή αυτή, θα ήθελα πολύ να με διαφωτίσει. Επίσης, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη- στοιχειωδώς- για το πού να φάμε..Αλλά μάλλον χειρότερα μπερδεύομαι. Οι απόψεις διίστανται τρομακτικά και αδυνατώ να βγάλω συμπέρασμα! Τέλος, και όσον αφορά ακόμη στο φαγητό, κάπου διάβασα πως οι ταβέρνες έχουν περίεργα ωράρια και πως το βράδυ δύσκολα να βρεις κάτι να φας. Ισχύει;
Τα πάντα αναφέρονται και απο πάνω αλλά σε σε άλλα θέματα για το που να φας.. Ο αβλέμωνας μια χαρα είναι αλλά αρκετά μακριά απ' την χώρα που ίσως θα ήθελες να πας το βράδυ για κανα ποτό. Μετά τις 12 το νησί δεν έχει τπτ για φαί. Μόνο η βανίλια στο Καψάλη π είναι μέχρι 1. Σε 2 εβδομάδες λογικά τα Κύθηρα δεν θα έχουν καθόλου κόσμο. Πλήρης ηρεμία.. Υποθέτω χωρίς να είμαι απο εκεί. Εμεις π πήγαμε 5-11 υγούστου είδαμε νορμάλ κόσμο κ ένας ντόπιος μας είπε οτι έχουν βουλιάξει.. Οπότε καταλαβαίνεις..
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Έχω βρεθεί τα τελευταία 2 χρόνια Σεπτέμβρη στα Κύθηρα και βρήκα μόνο ντόπιους και ξένους τουρίστες. Θα πρότεινα διαμονή στην Αγία Πελαγία ή σε Καψάλι για να μη νιώσεις απομόνωση στον Αβλέμωνα μιας και είναι μακριά, αλλά και για να είσαι εκεί που θα βρεις τον όποιο κόσμο υπάρχει στο νησί, φυσικά ακόμα και σε φουλ σεζόν δεν ξενυχτάει κανείς.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Aγια Πελαγία θα πρότεινα και γω. Ο κόσμος "σπάει" πολύ μετά τις 25 Αυγούστου και αυτοί που κυκλοφορούν εἰναι όντως μόνο ντόπιοι και κάτι γκρουπάκια Ολλανδών. Η Αγία Πελαγία είναι σιγουράκι, δε θα νιώσεις απομόνωση.
 

ΔiΜ__iΤrA

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Ελπίζω σε λίγο καιρό να μπορώ να γράψω κι εγώ την ταξιδιωτική μου ιστορία εδώ :D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Ελπίζω σε λίγο καιρό να μπορώ να γράψω κι εγώ την ταξιδιωτική μου ιστορία εδώ :D

θα περιμένουμε. να περάσεις υπέροχα.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα σε όλους,

και εμείς αποφασίσαμε να πάμε Κύθηρα - Αντικύθηρα φέτος για τις διακοπές μας.
Διαβάζω συνέχεια για τους δρόμους του νησιού και συγκεκριμένα για την δυσκολία στις προσβάσεις στις παραλίες.
Το πρόβλημα είναι οτι θα είμαστε με μηχανή (fazer - δεν είναι και για πολλά χώματα) οπότε η πρόσβαση δυσκολεύει αισθητά.
ξέρει κανείς για ποιες παραλίες είναι αποτρεπτικοί οι δρόμοι;
Αν δεν υπάρχει πρόσβαση δια δρόμου, υπάρχει καραβάκι που μπορεί να σε πηγαίνει ή υπάρχει δυνατότητα ενοικίασης βάρκας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom