Κύθηρα Πληροφορίες για Κύθηρα!!!!!!

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους,

και εμείς αποφασίσαμε να πάμε Κύθηρα - Αντικύθηρα φέτος για τις διακοπές μας.
Διαβάζω συνέχεια για τους δρόμους του νησιού και συγκεκριμένα για την δυσκολία στις προσβάσεις στις παραλίες.
Το πρόβλημα είναι οτι θα είμαστε με μηχανή (fazer - δεν είναι και για πολλά χώματα) οπότε η πρόσβαση δυσκολεύει αισθητά.
ξέρει κανείς για ποιες παραλίες είναι αποτρεπτικοί οι δρόμοι;
Αν δεν υπάρχει πρόσβαση δια δρόμου, υπάρχει καραβάκι που μπορεί να σε πηγαίνει ή υπάρχει δυνατότητα ενοικίασης βάρκας;
Στο Καψάλι υπάρχουν κάποια βάρκες που νοικιάζονται με τη μέρα. Θέλει προσοχή όμως για τον καιρό. Η πρόσβαση στις παραλίες (εκτός απο τις βασικές) έχει ως εξής: Κομπονάδα μέχρι κάτω άσφαλτος, Χαλκός περίπου 500μ χώμα, Μελιδόνι περίπου 2χιλ χώμα, Καλαδί το ίδιο, Παλαιόπολη/Αυλέμωνας άσφαλτος, Λιμνιώνας άσφαλτος, Πλατιά Αμμος ασφαλτος, Φυρρή Αμμος Καλάμου θα έλεγα οτι είναι η πιο "ζόρικη" γιατί έχει αρκετό χωμάτινο μέρος και αρκετή κλήση (ανηφόρα/κατηφόρα). Πάντως Κομπονάδα και Φυρρή Αμμος είναι περίπου ίδιες σαν παραλίες. Γενικά η πρόσβαση στις παραλίες δεν είναι αποτρεπτική, πάνε πολλά μικρά αυτοκίνητα σε όλες.

Επίσης ρωτήστε το Σπύρο στο Καψάλι που έχει το Glass bottom μήπως κάνει κάποια δρομολόγια για παραλίες
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Εχουμε καμια πρόσφατη ινφο για αντικυθηρα?
 

Maria 14

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Θα επισκεφθούμε το νησί τις επόμενες ημέρες και θα ήθελα να μάθω τι είναι προτιμότερο, να πας στις παραλίες με αμάξι η μηχανάκι;
Επίσης, κάπου διάβασα ότι έχει πολλές μέλισσες το νησί και φοβήθηκα διότι έχω αλλεργία. Σίγουρα δεν αλλάζει κάτι είτε έχει είτε δεν έχει, απλώς να έχω το νου μου λίγο περισσότερο.
Σας ευχαριστώ πολύ
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα! Θα επισκεφθούμε το νησί τις επόμενες ημέρες και θα ήθελα να μάθω τι είναι προτιμότερο, να πας στις παραλίες με αμάξι η μηχανάκι;
Επίσης, κάπου διάβασα ότι έχει πολλές μέλισσες το νησί και φοβήθηκα διότι έχω αλλεργία. Σίγουρα δεν αλλάζει κάτι είτε έχει είτε δεν έχει, απλώς να έχω το νου μου λίγο περισσότερο.
Σας ευχαριστώ πολύ
Καλημέρα,

Μόλις γύρισα από Κύθηρα. Γενικώς προτιμώ πάντα μηχανή για τα πάντα, όπως και για τις παραλίες. Βέβαια αν είναι να μεταφέρεις το μισό σου σπίτι τότε λογικό να προτιμήσεις αμάξι. Πήγα Κομπονάδα, Καλαδί, Καλάμι, Μελιδόνι, Λυκοδήμου, Χαλκό και φυσικά Καψάλι (μείναμε στο κάμπινγκ). Από όλες αυτές χωματόδρομο είχαν οι Μελιδόνι και Χαλκός.
Να πω ότι έχω fazer που σημαίνει σχεδόν λεία λάστιχα αφού δεν είναι on-off ή ακόμα καλύτερα για αυτούς που έχουν enduro. Οπότε προσωπικά με δυσκολεύει πολύ το χώμα.
Παρ' όλα αυτά όπως έχουν γράψει πολλοί εδώ μέσα ο χωματόδρομος για Χαλκό είναι όντως βατός και κατέβηκα και εγώ πολύ άνετα. Πατημένος χωματόδρομος με αρκετές πέτρες που δεν σε ταλαιπωρούν. και λίγος. οπότε η διαδρομή μικρή.
Το Μελιδόνι με κούρασε πολύ (είπαμε λεία λάστιχα) πιο πολύ λόγω μεγάλης απόστασης από την στιγμή που εμφανίζεται ο χωματόδρομος. Έχει κάποια μικρά σημεία που είναι λίγο πιο περίεργα και θέλει πιο προσοχή.
Γενικά νομίζω ότι αν δεν είναι λεία τα λάστιχα είσαι άνετος.
Αυτό που μου άρεσε και με βοήθησε πάρα πολύ είναι οτι ναι μεν χώμα πολύ αλλά στις δύσκολες στροφές και στις φουρκέτες είχαν ρίξει τσιμέντο οπότε βοηθούσε πολύ και δεν φοβόμουν μήπως φύγει η μηχανή.
Οι δρόμοι αρκετά στενοί οπότε αν συναντηθούν 2 αμάξια σε πάρα πολλά σημεία θα πρέπει κάποιος να κάνει πίσω και υπάρχει και γκρεμός.
Προτιμώ γενικά μηχανή, είναι πιο μαζεμένη, βρίσκεις πιο εύκολα λίγη σκιά ή κάπου να την παρκάρεις σε σχέση με το αμάξι. Την περίοδο που ήμασταν δεν είχε πολύ κόσμο οπότε και αμάξι να είχαμε δεν θα είχαμε θέμα για χώρο.
Οπότε βασικά είναι τι κουβαλάς και τι σε βολεύει.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα! Θα επισκεφθούμε το νησί τις επόμενες ημέρες και θα ήθελα να μάθω τι είναι προτιμότερο, να πας στις παραλίες με αμάξι η μηχανάκι;
Επίσης, κάπου διάβασα ότι έχει πολλές μέλισσες το νησί και φοβήθηκα διότι έχω αλλεργία. Σίγουρα δεν αλλάζει κάτι είτε έχει είτε δεν έχει, απλώς να έχω το νου μου λίγο περισσότερο.
Σας ευχαριστώ πολύ
Σχετικά με τις μέλισσες δεν είναι "έντονη" η παρουσία τους. Απλά μιά προσοχή λόγω αλλεργίας.

Τώρα σχετικά με μηχανάκι ή αυτοκίνητο είναι όπως ειπε και ο Γρηγόρης είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Εκείνο που θα προσθέσω εγώ είναι οτι το νησί έχει αρκετούς επισκέπτες φέτος και πρέπει να προβλέψετε για εισιτήρια πλοίου, ιδίως για αυτοκίνητο, συμπεριλαμβανομένης και της επιστροφής σας.

Επίσης αν δεν θέλετε να κάνετε με μηχανή το Αθήνα - Νεάπολη η επιλογή σας είναι μόνο το Ιονίς απο Πειραιά με 2 δρομολόγια την εβδομάδα
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλησπέρα και από εμένα σε όλη την παρέα. Καταπληκτική εμπειρία τα Κύθηρα τα επισκευτήκαμε πέρυσι.
8 ημέρες, 7 διανυκτερεύσεις στην περιοχή Λιβάδι. Πολύ ευχαριστημένοι από την επιλογή καταλύματος καθώς ήταν σχετικά κοντά σε όσα θέλαμε να κάνουμε.

Παραλίες: Χαλκός (Με φαγητό Κάλαμο) , Μελιδώνι (Εκδρομή σε Παναγία Μυρτιδιώτισσα και στον Μυλοπόταμο στον καταράχτη και φαγητό εκεί), Καλαδί (μαζί με Αβλέμονα) ,Κομπονάδα, Φύρη Άμμος, Καψάλι, Φούρνους (Με κυριακάτικη εκδρομή στον Ποταμό που έχει και παζάρι) και μια ημέρα εκδρομή στην Χύτρα με το καραβάκι του Κυρ Σπύρου (Δυστυχώς δεν είχε καλό καιρό και δεν μπήκαμε στην σπηλιά αλλά μας πήγε για μπάνιο Κυριακούλου και ήταν φοβερά).
Φαγητό πολύ καλό όπου και αν φάγαμε και βραδυνή βόλτα στην Χώρα θυμίζει πολύ Κυκλάδες (χωρίς την πολυκοσμία).

Ότι θέλετε στην διάθεση σας για περισσότερη και αναλυτικότερη βοήθεια!!!
 
Last edited:

DOROTHEA90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα ! Θα παω τελη Ιουλιου Κυθηρα εχω ηδη κλεισει να μεινω στο χωριο Λιβαδι! Εχει παει καποιος στην παραλια ΚΑΛΑΜΙ (ΟΧΙ την γνωστη ΚΑΛΑΔΙ) ;; Διαβασα οτι εχει περιπου 15-20 λεπτα καταβαση; Εχει παει καποιος; Γνωριζετε αν ειναι δυσκολη η καταβαση και αν χρειαζεται εξοπλισμος ; Υπαρχει αλλος τροπος προσβασης εκτος απο σκαφος; Ευχαριστω πολυ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα ! Θα παω τελη Ιουλιου Κυθηρα εχω ηδη κλεισει να μεινω στο χωριο Λιβαδι! Εχει παει καποιος στην παραλια ΚΑΛΑΜΙ (ΟΧΙ την γνωστη ΚΑΛΑΔΙ) ;; Διαβασα οτι εχει περιπου 15-20 λεπτα καταβαση; Εχει παει καποιος; Γνωριζετε αν ειναι δυσκολη η καταβαση και αν χρειαζεται εξοπλισμος ; Υπαρχει αλλος τροπος προσβασης εκτος απο σκαφος; Ευχαριστω πολυ!
Η ανάβαση είναι δύσκολη, ειδικά για όσους φουσκώνουν στις ανηφόρες :p. Εντάξει, η καταρρίχηση είναι πιο δύσκολη, αλλά σε ένα σημείο. Αν δεν έχεις συμπράγκαλα και κουτσούβελα, με μία στοιχειώδη φυσική κατάσταση (βασικά, απλά αν δεν είσαι ατσούμπαλη), μια χαρά θα τα καταφέρεις. Την τσάντα την περνάς στους ώμους για να έχεις τα δύο χέρια ελεύθερα, ενώ την ομπρέλα την πετάς σταδιακά πιο κάτω. Έχει σκοινί για να κατέβεις ομαλά και το δύσκολο (κάθετο) κομμάτι είναι λίγων μέτρων. Κι εννοείται, πάνινα ή αθλητικά παπούτσια, όσοι έρχονται με σαγιονάρες και παντόφλες (και δεν είναι λίγοι) επιστρέφουν. Και νερό!! Προσοχή και στα κατσίκια στην κορυφή!
Αυτά τρία χρόνια πριν, αλλά επειδή τα δεδομένα αλλάζουν, ας επιβεβαιώσει κάποιος για πιο πρόσφατα. (Είχαν βάλει μεταλλικές σκάλες, αλλά κάποιοι που γουστάρουν την παραλία για την πάρτη τους τις είχαν καταστρέψει).
Α, παίζει ρόλο και ο αέρας γιατί η παραλία βρομίζει (σε κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση του αέρα), ρωτήστε κάποιον ντόπιο (που όμως να είναι σε θέση να σας κατατοπίσει, όχι οποιονδήποτε), πριν ξεκινήσετε.
 

DOROTHEA90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η ανάβαση είναι δύσκολη, ειδικά για όσους φουσκώνουν στις ανηφόρες :p. Εντάξει, η καταρρίχηση είναι πιο δύσκολη, αλλά σε ένα σημείο. Αν δεν έχεις συμπράγκαλα και κουτσούβελα, με μία στοιχειώδη φυσική κατάσταση (βασικά, απλά αν δεν είσαι ατσούμπαλη), μια χαρά θα τα καταφέρεις. Την τσάντα την περνάς στους ώμους για να έχεις τα δύο χέρια ελεύθερα, ενώ την ομπρέλα την πετάς σταδιακά πιο κάτω. Έχει σκοινί για να κατέβεις ομαλά και το δύσκολο (κάθετο) κομμάτι είναι λίγων μέτρων. Κι εννοείται, πάνινα ή αθλητικά παπούτσια, όσοι έρχονται με σαγιονάρες και παντόφλες (και δεν είναι λίγοι) επιστρέφουν. Και νερό!! Προσοχή και στα κατσίκια στην κορυφή!
Αυτά τρία χρόνια πριν, αλλά επειδή τα δεδομένα αλλάζουν, ας επιβεβαιώσει κάποιος για πιο πρόσφατα. (Είχαν βάλει μεταλλικές σκάλες, αλλά κάποιοι που γουστάρουν την παραλία για την πάρτη τους τις είχαν καταστρέψει).
Α, παίζει ρόλο και ο αέρας γιατί η παραλία βρομίζει (σε κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση του αέρα), ρωτήστε κάποιον ντόπιο (που όμως να είναι σε θέση να σας κατατοπίσει, όχι οποιονδήποτε), πριν ξεκινήσετε.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ποση ωρα ειναι η διαδρομη με τα ποδια για να φτασουμε στην παραλια και το μονοπατι απο που ξεκιναει; Το αυτοκινητο που το αφηνουμε ; Υπαρχει χωρος εκει που ξεκιναει το μονοπατι; Ευχαριστω πολυ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ποση ωρα ειναι η διαδρομη με τα ποδια για να φτασουμε στην παραλια και το μονοπατι απο που ξεκιναει; Το αυτοκινητο που το αφηνουμε ; Υπαρχει χωρος εκει που ξεκιναει το μονοπατι; Ευχαριστω πολυ!
Να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι καλά. Στις φωτογραφίες μου όμως είδα μία οδική πινακίδα «Καλάμι - Μονοπάτι 300μ.» που μάλλον είναι στο σημείο που σταθμεύουν τα οχήματα (έχει μια εκκλησία από κάτω). Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ο χωματόδρομος ήταν στενός, αλλά με τη στάθμευση δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.
 

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλήμερα σας. Φετος κλεισαμε για διακοπες στο νησι των Κυθήρων. Θα ειμαστε στο νησι 26 Ιουλιου εως 7 Αυγούστου. Θα ερθουμε απο Θεσσαλονικη με αυτοκινητο. Ειμαστε οικογένειά με ενα παιδακι. Οσον αφορα τις παραλιες πιστευω καλύφθηκα απο τα οσα εχουν ηδη αναφερθει.Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε 2 ερωτηματα.
1ον) θα ηθελα τις προτασεις σας οσον αφορα το φαγητο. Που αξιζει να παμε απο αποψη ποιοτητας τιμης!!!
2ον) οπως σας ειπα θα ερθουμε απο Θεσσαλονίκη. Απο ποιο δρομο να ερθουμε? Απο που ειναι καλυτερα και γρηγοροτερα?

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων!!!!

Καλες διακοπες σε ολους!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom